Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 14:24
Energa Wybrzeże nie dogoniła Wilków
Po fatalnym początku meczu Energa Wybrzeże goniła Cellfast Wilki
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wełnicka–Jaśkiewicz: Pacjent nie może zostać bez leków

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 kwietnia 2012 13:38

Z dr hab. nauk medycznych Marzeną Wełnicką–Jaśkiewicz, konsultantem wojewódzkim w zakresie onkologii klinicznej, pracownikiem naukowym Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozmawia Artur S. Górski- Chorzy na choroby nowotworowe lada dzień mogą być pozbawieni podstawowych leków stosowanych w terapii. Pod koniec marca w szpitalach onkologicznych zaczęło brakować cytostatyków, czyli preparatów podawanych podczas chemioterapii. To zaskoczyło medyków?

Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Sytuacja jest dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. Zwróciłam się z zapytaniem do ośrodków onkologicznych i służb ochrony zdrowia i aptek o stan zaopatrzenia w leki przeciwnowotworowe. W aptekach i magazynach stan niektórych leków wynosi zero. Dotycz to leku stosowanego w chorobach nowotworowych - doxorubicyny i etapozydu. Pozostałe leki w niewielkim stopniu, ale były. Chorzy w woj. pomorskim poddawani są terapii. Na ich leczenie leków wystarczy na tydzień, no może dwa tygodnie. Aptekarze i medycy robią co w ich mocy by leki sprowadzić. Chorzy nie mogą pozostać bez pomocy. Jeśli ta dramatyczna sytuacja kogoś zaskoczyła to na pewno nie środowisko lekarskie.


- Alarmowaliście państwo Ministerstwo Zdrowia?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: W listopadzie ubiegłego roku wystosowałam pisemne zgłoszenie do krajowego konsultanta w zakresie onkologii. Zgłaszaliśmy braki. Konsultant krajowy przekazał nasze uwagi do Ministerstwa Zdrowia. To na ministerialnym szczeblu zapadają decyzje.


- Jaki zatem jest „lek” na brak leków?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Pozostaje sięgnięcie po zakupy specjalne, po import docelowy. Czekamy na transport leków. Ministerstwo nas zapewnia, że trudności znikną. Oby. Mam nadzieję, że zapewnienia jakie słyszymy za pośrednictwem mediów nie są tylko zapewnieniami. Piszemy więc wnioski i monity o import docelowy.


- Jak to odbije się na kondycji szpitali?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Negatywnie. Ceny leków są wysokie Znacząco wyższe od tych, do których refundacji zobowiązał się NFZ. Fundusz nie dostał dyrektywy ministerialnej, że ma zwracać szpitalom pieniądze za leki kupowane po wyższych cenach. Leki ściągamy jak tylko możemy i staramy się zastąpić brakujące leki innymi, często droższymi. Podejmujemy to finansowe ryzyko. Chory musi być leczony.


- Jak bardzo wzrosły ceny leków przeciwnowotworowych?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Różnie, zależnie od grupy. Od kilku do kilkunastu…


- Procent?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Ależ nie. Od kilku do kilkunastu razy. Ceny powtarzam wzrosły nawet kilkunastokrotnie! Za leki przeciwnowotworowe pomorskie szpitale płacą nawet kilkanaście razy więcej niż przed kilkoma miesiącami.

 
- Zabraknie więc pieniędzy na innego rodzaju terapie. Ministerstwo może was obarczyć odpowiedzialnością i brakiem przewidywania. Nie robiono zakupów na zapas?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Szpital nie może robić zapasów leków. Wymaga to kolejnych znacznych nakładów finansowych. Trzeba też mieć wiedzę, co się dzieje na rynku. Poza tym leki mają przecież określony termin ważności. Powtarzam, że lekarze alarmowali, iż kłopoty będą. To nie medycy, czy dyrektorzy szpitali ponoszą odpowiedzialność…


- Kto zatem jest winien? Były informacje od firm produkujących leki o spodziewanych problemach. Po coś jest przecież Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Ministerstwo Zdrowia zatrudniające setki osób? 
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Wolałabym nie wskazywać winnych. Mamy ratować pacjentów…


- Godząc się na zakup poza procedurą. Czy są przypadki, by chorzy byli pozbawieni chemioterapii?
Marzena Wełnicka–Jaśkiewicz: Nie docierają do mnie oficjalne informacje. Nie było takich przypadków w naszej klinice. Z terenu były sygnały, że zabrakło jakiegoś składnika, wówczas pacjent był przewożony do innego ośrodka lub przesuwano termin by znaleźć miejsce w innym szpitalu, przeprowadzającym chemioterapię. Ważne, by pacjent nie pozostał bez leków. Zwykle podczas jednej chemioterapii stosuje się kilka leków z różnych grup cytostatyków podawanych w tym samym dniu. Leki dobiera się tak, aby zwiększyć ich skuteczność.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież