Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Czy gdańskie sądy czeka wyprowadzka?

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
środa, 18 kwietnia 2012 14:04

Partnerstwo publiczno-prywatne nie okazało się dobrym rozwiązaniem dla gdańskiego wymiaru sprawiedliwości mimo 157 milionów złotych w puli. Nadal nie ma finału żmudnych negocjacji o przyszłości parceli przy ul. 3 Maja w Gdańsku, na których posadowione są nowe gmachy gdańskich sądów. Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło Przedsiębiorstwu Budowlanemu "Górski" propozycję nabycia nieruchomości. Przedsiębiorca jednak zwleka z podpisaniem umowy. Negocjacje utknęły w martwym punkcie. Kompleks obiektów budowanych dla wymiaru sprawiedliwości powstał w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.


- Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło swoje warunki i zaoferowało przedsiębiorcy 157 milionów złotych za nieruchomości przy ulicy 3 Maja. Ministerstwo nadal podtrzymuje wolę wykupienia gruntu, na którym posadowione są budynki sądów w Gdańsku. Chcemy wypracować porozumienie – poinformowała nas Patrycja Loose, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Sprawiedliwości.


Kwota zaoferowana przez ministerstwo ma być pomniejszona o już zapłacony Górskiemu czynsz dzierżawny za użytkowanie pomieszczeń.
Jak się dowiadujemy oferta ministerstwa jest ostateczna. Co się stanie, gdy prezes PB "Górski" Bogdan Górski nie zgodzi się na ofertę ministra Jarosława Gowina? Gdańskie sądy czeka wówczas poważna logistyczna operacja. Zaplanowane wokandy zostaną przełożone, a sędziowie i urzędnicy sądowi będą musieli poszukać innej siedziby. O problemach z finalizacją umowy niechętnie rozmawia rzecznik gdańskiego Sądu Okręgowego sędzia Tomasz Adamski.
- Koncentrujemy się na orzekaniu, na prowadzeniu wokand - stwierdza sędzia Adamski i odsyła nas do dyrektora gdańskiego Sądu Okręgowego Jana M. Brodnickiego, który m.in. odpowiada za prowadzenie działalności inwestycyjnej Sądu Okręgowego w Gdańsku i Sądów Rejonowych na obszarze okręgu.


alt


-  Temat nieruchomości przy ul. 3 Maja nie jest zamknięty. Co prawda negocjacje zostały zawieszone, ale będziemy starali się niebawem do nich wrócić by osiągnąć jakieś porozumienie. Doprecyzowanie informacji kiedy ono nastąpi i na jakich zasadach w tej sytuacji byłoby przedwczesna - oświadczył w rozmowie z portalem wybrzeze24.pl dyrektor Brodnicki.
 

W budynkach sąsiadujących z gdańskim PUP pracują dwa wydziały Sądu Okręgowego i część wydziałów Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe. Te mozolne negocjacje między Ministerstwem Sprawiedliwości a Przedsiębiorstwem Budowlanym „Górski” owiane są aurą tajemniczości. W siedzibie przedsiębiorstwa poinformowano nas, że jedynie prezes PB "Górski" może się wypowiadać na ich temat. Prezes Bogdan Górski przebywa w Chinach, ale telefonicznie poinformował nas, że porozmawia o pacie w negocjacjach, ale po powrocie, czyli za tydzień. 


- Proszę o wyrozumiałość. To kwestia, o której możemy porozmawiać dopiero po moim powrocie   – stwierdził pytany przez nas o stan rozmów i swoje stanowisko w negocjacjach Bogdan Górski, założyciel i prezes wywodzącego się z Kartuz Przedsiębiorstwa Budowlanego „Górski” Sp. z o.o., bardzo aktywnego na rynku gdańskich nieruchomości. Na razie bowiem to PB "Górski" jest właścicielem budynków gdańskich sądów, posadowionych przy ul. 3 Maja w myśl zasady – czyj grunt tego budynek. 

Firma Górskiego była już właścicielem kilku działek  przy 3 Maja przed inwestycją. W ramach PPP deweloper zgodził się na wymianę innych działek. W zamian z kilkadziesiąt mieszkań, które przekazał do zasobów komunalnych oraz działki przekazane miastu przy ul. Toruńskiej, otrzymał pozostały grunt przy ul. 3 Maja pod zabudowę na rzecz sądów.


Co do oferty przedstawionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości także Górski się nie wypowiada, gdyż, jak mówi - podpisał zobowiązanie do zachowania poufności. 


Jak się nieoficjalnie dowiadujemy termin dzierżawy pomieszczeń w nowym kompleksie upłynął w lutym. Wydziały Sądu Rejonowego i Sądu Okręgowego nadal funkcjonują w budynkach przy ul. 3-go Maja.
 

Roboczą nazwą Centrum Sprawiedliwości określa się kompleks budynków prokuratury i sądów mających mieć lokalizację przy ul. 3 Maja w Gdańsku w sąsiedztwie dworca PKS i Powiatowego Urzędu Pracy. Do nowych obiektów mają się też wprowadzić prokuratury Apelacyjna i Okręgowa.
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież