Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Kochajmy się! Wystawa Białorusi na UG

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 kwietnia 2012 13:51

„Prace graficzne Łazarza Rana i fotografie, poświęcone życiu i twórczości klasyka białoruskiej literatury Jakuba Kołasa z okazji 130 rocznicy urodzin” - to tytuł wystawy jaką uroczyście otwarto w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. Wystawa zgromadziła wielu znamienitych gości.

GALERIAW swoim wystąpieniu Konsul Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku Aleksander Korol (na zdjęciu drugi z prawej) zaznaczył, że jest to kolejna na tej uczelni wystawa będąca dowodem na coraz bardziej ożywioną współpracę gospodarczą i kulturalną obu sąsiednich państw.


altDyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego Grażyna Jaśkowiak wyraziła uznanie wobec organizatorów tej ciekawej wystawy plastycznej, która z pewnością zainteresuje młodzież akademicką, bowiem wielu studentów jest pochłonięta sztuką fotografowania, w tym zwłaszcza ciekawych krajobrazów.


Z kolei dyrektor Centrum Kulturalnego Białorusi w Polsce Aleksander Karaczun zwrócił uwagę na fakt, że w naszym kraju coraz częściej organizowane są tego rodzaju wystawy przybliżające nam naszych wschodnich sąsiadów.


alt


Prezes Zarządu Pomorskiego Oddziału Stowarzyszenia Polska-Białoruś Anna Firlej kolejną wystawę Białorusinów na UG określiła jako miód na jej skołatane serce ,.bowiem właśnie poprzez kulturę pozwala ona przełamywać stereotypy". Zaapelowała, abyśmy starali się działać tak, aby na spokojnie wyjaśniać naszą sąsiedzką wzajemną historię. Swoje emocjonujące wystąpienie zakończyła cytatem Adama Mickiewicza z 12 księgi Pana Tadeusza - „Kochajmy się”.


Spośród oficjalnych gości uczestniczyli także dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Bernard Mathea oraz przedstawiciel Departamentu Współpracy Zagranicznej Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego Zbigniew Czajka.


altUroczystość otwarcia wystawy uświetniło wystąpienie trzech uczennic z 30-osobowego Zespołu Tańca Ludowego "Kundzia" z Chełmna (na zdjęciu od lewej: Maria Kaczorek, Adrianna Blok i Zuzanna Milaniuk), które na podkładzie muzycznym wykonały utwór Jakuba Kołasa, pt. "Mój rodny kraju". Zespół „Kundzia”, prowadzony jest przez choreografa, a chemika z wykształcenia, Jarosława Wygnańskiego, prezesa Zarządu Fundacji Centrum Dialogu Kultur imienia Jakuba Kołasa w Chełmnie. Prezentując swoje podopieczne powiedział m.in. iż Chełmno prowadzi ożywioną wymianę turystyczną i kulturalną młodzieży polskiej i białoruskiej, w ilości do 400 osób rocznie.  


altJuż tradycyjnie w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego przy tego rodzaju uroczystościach wystawiona została księga wpisów.


altUwieczniony na zdjęciu powyżej Jacek Kołakowski, prezes Stowarzyszenia Pomorskie Towarzystwo Fotograficzne, wpisując się na pamiątkę wyraził osobiste zadowolenie z faktu, że taka wystawa jest organizowana właśnie na największej uczelni humanistycznej Pomorza, co w łatwy sposób umożliwia studentom bliżej zapoznać się z kulturą i historią Białorusi.


Wieloletni przedstawiciel Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś w Gdańsku Jan Gajdel, wyraził pochwałę z dużej frekwencji na uroczystości otwarcia wystawy, zaznaczając, że prawie dwugodzinny wspólny pobyt w murach szacownej uczelni jest też okazją do zawiązywania się nowych znajomości i przyjaźni międzyludzkich.


W ulotce dostępnej na wystawie można wyczytać, iż w Mińsku od 1956 roku znajduje się Państwowe Literacko-Memorialne Muzeum Jakuba Kołasa, w którym została zgromadzona cała historia życia i twórczości jednego z założycieli białoruskiej mowy i literatury. Mieści się ono w budynku, w którym w ostatnich latach swojego życia (1945-56) mieszkał poeta. Jego mogiła znajduje się na istniejącym od 110 lat cmentarzu wojskowym przy ulicy Kozłowa w Mińsku, będącym bardzo ważnym pomnikiem kultury białoruskiej stolicy. W dniu 16 sierpnia 1956 roku, w trzy dni po śmierci poety, Komitet generalny KPB i Rada Ministrów BSRR podjęły decyzję m.in. o zmianie nazwy ulicy Trakt Łogojski, na ulicę Jakuba Kołasa oraz zmianie nazwy Placu Komorowskiego w Mińsku na Plac im. Jakuba Kołasa.


Na wystawie w UG prezentowane też są prace graficzne wykonane techniką akwaforty, znanego białoruskiego artysty Łazarza Rana (1909-1989) ukazujące rodzinne strony poety Jakuba Kołasa. Białoruski malarz urodził się w Dyneburgu na Łotwie (obecnie Daugawpils, po polsku Dźwińsk). Na wystawie uwagę przyciąga portret młodego poety z okresu, kiedy dopiero co ukończył seminarium nauczycielskie w Nieświeżu.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski i Jacek Kołakowski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież