Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z Brukseli do Gdyni - Senyszyn jak Cegielska?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 stycznia 2014 15:46

Czy władający Gdynią Wojciech Szczurek doczeka się w końcu godnego siebie rywala? Zdaniem lewicowych działaczy tak – o ile wystartuje w wyborach samorządowych… Joanna Senyszyn, europosłanka.


Na politycznej giełdzie przed wyborami zaroiło się od nazwisk. W Gdańsku, rządzonym od 16 lat przez Pawła Adamowicza, personalny ferment zagościł na lewicy. Pojawiły się nazwiska Jolanty Banach, Waldemara Bartelika, Marka Formeli.  Gdynia, drugie ważne miasto Pomorza, na razie w przyczajeniu. Ale i tu pojawiła się pewna koncepcja – ewentualnego kandydowania prof. Joanny Senyszyn.


Wojciech Szczurek na razie oficjalnie nie potwierdził swego startu. Poprzednie wybory wygrywał „w cuglach”. W 2010 otrzymał 87,4 proc. głosów w pierwszej turze . Wówczas w rozmowie z nami przegrany kandydat PO pomorski wicemarszałek Wiesław Byczkowski, prawnik, erudyta, ze skromnym 6,5 proc. poparciem żartował, że gdyby sam Pan Jezus wystartował w Gdyni zyskałyby 12 procent głosów.


Czy europosłanka Joanna Senyszyn zawalczy o fotel prezydenta Gdyni? Zdaniem części lewicowych działaczy to ona byłaby godną kontrkandydatką dla rządzącego niepodzielnie Gdynią od lat Wojciecha Szczurka.


„Za” przemawia nie tylko spora jej popularność, ale i fakt, iż urodziła się w centrum Gdyni (będzie fetowała w sobotę swoje 65 urodziny), tutaj uczęszczała do szkoły, a jej mąż prowadzi kancelarię adwokacką.   Ta specjalistka od zarządzania dała się poznać też jako polemistka i publicystka, prowadząc rubrykę w antyklerykalnym tygodniku "Fakty i Mity", publikując w tygodniku "NIE" oraz w lewicowych "Przeglądzie" i "Trybunie". 


Jak na wrażliwą społecznie osobę o lewicowych przekonaniach zgromadziła pokaźny majątek. „Super Express” wyliczył, że z danych za 2012 roku najbogatsza w gronie rodzimych eurodeputowanych jest właśnie Joanna Senyszyn. Wartość jej majątku wraz z funduszami inwestycyjnymi i nieruchomościami to 4,5 mln zł. To przez wyjątkowa oszczędność europosłanki. Na razie Joanna Senyszyn wybiera się do Brukseli, z poparciem macierzystego SLD.
- Kończę pierwszą kadencję w Parlamencie Europejskim. Mam kilka  rozpoczętych projektów. Partia pozytywnie ocenia moją aktywność w Brukseli i chcę pełnić swoją rolę na forum Europarlamentu – powiedziała nam prof. Senyszyn.


alt
Czy eurodeputowanej nie kusi Gdynia?
- Jestem posłanką z okręgu krakowsko – świętokrzyskiego. Z tym regionem jestem politycznie związana od blisko pięciu lat. Co prawda o wiele dłużej byłem aktywna w Gdyni więc, być może w kolejnej kadencji będą rywalizowała w wyborach samorządowych. Tego nie wykluczam. Ale najpierw trzeba do tego dożyć – komentuje żartując Senyszyn.
- Dla wielu życie polityczne zaczyna się po 70-ce, a ja nie zamierzam rezygnować z aktywności – zwierza się eurodeputowana.


Kobieta zmienną jest. Na zmianę decyzji czeka jej elektorat w Gdyni. Zresztą Joanna Senyszyn wolty swego czasu  już dokonała. Była w PZPR, a w 1980 roku wstąpiła do NSZZ "Solidarność", który opuściła w 1995. 


Jest niewątpliwie popularną polityk. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci została posłanką i otrzymała w okręgu gdyńsko-słupskim 25 193 głosy. W 2009 roku z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego została wybrany z listy SLD do Europarlamentu uzyskując 52 329 głosów - dokładnie tyle samo co Bogusław Sonik z PO.


– Gdyby Joanna Senyszyn zdecydowała się na start w Gdyni byłaby świetną kandydatką, zdolna do nawiązania równorzędnej walki z urzędującym prezydentem. Gdynią swego czasu rządziła skutecznie Franciszka Cegielska. Czas by ster miasta ponownie dzierżyła kobieta. Lewicy nie stać by z wyborczych szranków wyłączyć takich wyrazistych i popularnych  polityków, którzy spędzają teraz czas w Brukseli, gdzie leniwie bije serce lewicy – tłumaczy Marek Formela, członek władz wojewódzkich SLD na Pomorzu.


Podobnego zdania jest Andrzej Różański, lider SLD w Gdyni, który starał się bez powodzenia nawiązać taką walkę z Wojciechem Szczurkiem.
–  Na nawiązanie równorzędnej walki z prezydentem Szczurkiem ma wielkie szanse właśnie Joanna Senyszyn. Ma niebanalną wiedzę i doświadczenie. Dodatkowym jej atutem jest świetne rozeznanie w strukturach europejskich, co mogłoby bardzo Gdyni pomóc, choćby w kwestii lotniska, które kontestuje Komisja Europejska. Prof. Senyszyn ma też swój medialny wyraźny obraz i dobry public relations – analizuje Różański i twierdzi, że Gdynia dotknięta jest swoistym kultem jednostki.
–  Dzięki propagandzie niczym ta z epoki Gierka, która przekonuje, że Gdynia to prezydent Szczurek, a Szczurek to Gdynia. Gdynianie zasługują na godnego kontrkandydata i rywalizację na programy. Joanna Senyszyn nie tylko dorównuje, ale i przewyższa Wojciecha Szczurka, choćby w tytułach naukowych.  Jest gdynianką od pokoleń, z krwi i kości -  snuje rozważania Różański.


Rocznie każdy deputowany zarabia brutto dokładnie 95482,44 euro, czyli  ponad 400 tys. zł. Mandat europosła to 34 tys. zł miesięcznie. Do tego 18 tys. zł diety, 75 tys. zł ryczałt na biura i asystentów, 4 tys. zł na biuro w Polsce. I kilometrówka. „Podróżnicy” są w stanie netto wyciągnąć z niej kilka tysięcy euro na czysto.  Jest więc o co walczyć.


Wybory do Europarlamentu (22-25 maja) w kalendarzu 2o14 roku o pół roku wyprzedzają wybory samorządowe (16 listopada).
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
+1 #3 Smok 2014-02-03 11:20
Juz się cieszyłem, że konkurencja odpada. SMOK WAWELSKI
Cytować
 
 
+2 #2 lajkonik 2014-02-02 15:18
w krakowie nawet smok by sie ucieszyl
Cytować
 
 
+3 #1 koleżanak 2014-01-30 16:11
no no pomysl wart mszy z udzialem tow.Millera ale czy wart brukselskiego portfela,pardon projektów w realizacji?
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież