Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Z Brukseli do Gdyni - Senyszyn jak Cegielska?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 stycznia 2014 15:46

Czy władający Gdynią Wojciech Szczurek doczeka się w końcu godnego siebie rywala? Zdaniem lewicowych działaczy tak – o ile wystartuje w wyborach samorządowych… Joanna Senyszyn, europosłanka.


Na politycznej giełdzie przed wyborami zaroiło się od nazwisk. W Gdańsku, rządzonym od 16 lat przez Pawła Adamowicza, personalny ferment zagościł na lewicy. Pojawiły się nazwiska Jolanty Banach, Waldemara Bartelika, Marka Formeli.  Gdynia, drugie ważne miasto Pomorza, na razie w przyczajeniu. Ale i tu pojawiła się pewna koncepcja – ewentualnego kandydowania prof. Joanny Senyszyn.


Wojciech Szczurek na razie oficjalnie nie potwierdził swego startu. Poprzednie wybory wygrywał „w cuglach”. W 2010 otrzymał 87,4 proc. głosów w pierwszej turze . Wówczas w rozmowie z nami przegrany kandydat PO pomorski wicemarszałek Wiesław Byczkowski, prawnik, erudyta, ze skromnym 6,5 proc. poparciem żartował, że gdyby sam Pan Jezus wystartował w Gdyni zyskałyby 12 procent głosów.


Czy europosłanka Joanna Senyszyn zawalczy o fotel prezydenta Gdyni? Zdaniem części lewicowych działaczy to ona byłaby godną kontrkandydatką dla rządzącego niepodzielnie Gdynią od lat Wojciecha Szczurka.


„Za” przemawia nie tylko spora jej popularność, ale i fakt, iż urodziła się w centrum Gdyni (będzie fetowała w sobotę swoje 65 urodziny), tutaj uczęszczała do szkoły, a jej mąż prowadzi kancelarię adwokacką.   Ta specjalistka od zarządzania dała się poznać też jako polemistka i publicystka, prowadząc rubrykę w antyklerykalnym tygodniku "Fakty i Mity", publikując w tygodniku "NIE" oraz w lewicowych "Przeglądzie" i "Trybunie". 


Jak na wrażliwą społecznie osobę o lewicowych przekonaniach zgromadziła pokaźny majątek. „Super Express” wyliczył, że z danych za 2012 roku najbogatsza w gronie rodzimych eurodeputowanych jest właśnie Joanna Senyszyn. Wartość jej majątku wraz z funduszami inwestycyjnymi i nieruchomościami to 4,5 mln zł. To przez wyjątkowa oszczędność europosłanki. Na razie Joanna Senyszyn wybiera się do Brukseli, z poparciem macierzystego SLD.
- Kończę pierwszą kadencję w Parlamencie Europejskim. Mam kilka  rozpoczętych projektów. Partia pozytywnie ocenia moją aktywność w Brukseli i chcę pełnić swoją rolę na forum Europarlamentu – powiedziała nam prof. Senyszyn.


alt
Czy eurodeputowanej nie kusi Gdynia?
- Jestem posłanką z okręgu krakowsko – świętokrzyskiego. Z tym regionem jestem politycznie związana od blisko pięciu lat. Co prawda o wiele dłużej byłem aktywna w Gdyni więc, być może w kolejnej kadencji będą rywalizowała w wyborach samorządowych. Tego nie wykluczam. Ale najpierw trzeba do tego dożyć – komentuje żartując Senyszyn.
- Dla wielu życie polityczne zaczyna się po 70-ce, a ja nie zamierzam rezygnować z aktywności – zwierza się eurodeputowana.


Kobieta zmienną jest. Na zmianę decyzji czeka jej elektorat w Gdyni. Zresztą Joanna Senyszyn wolty swego czasu  już dokonała. Była w PZPR, a w 1980 roku wstąpiła do NSZZ "Solidarność", który opuściła w 1995. 


Jest niewątpliwie popularną polityk. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci została posłanką i otrzymała w okręgu gdyńsko-słupskim 25 193 głosy. W 2009 roku z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego została wybrany z listy SLD do Europarlamentu uzyskując 52 329 głosów - dokładnie tyle samo co Bogusław Sonik z PO.


– Gdyby Joanna Senyszyn zdecydowała się na start w Gdyni byłaby świetną kandydatką, zdolna do nawiązania równorzędnej walki z urzędującym prezydentem. Gdynią swego czasu rządziła skutecznie Franciszka Cegielska. Czas by ster miasta ponownie dzierżyła kobieta. Lewicy nie stać by z wyborczych szranków wyłączyć takich wyrazistych i popularnych  polityków, którzy spędzają teraz czas w Brukseli, gdzie leniwie bije serce lewicy – tłumaczy Marek Formela, członek władz wojewódzkich SLD na Pomorzu.


Podobnego zdania jest Andrzej Różański, lider SLD w Gdyni, który starał się bez powodzenia nawiązać taką walkę z Wojciechem Szczurkiem.
–  Na nawiązanie równorzędnej walki z prezydentem Szczurkiem ma wielkie szanse właśnie Joanna Senyszyn. Ma niebanalną wiedzę i doświadczenie. Dodatkowym jej atutem jest świetne rozeznanie w strukturach europejskich, co mogłoby bardzo Gdyni pomóc, choćby w kwestii lotniska, które kontestuje Komisja Europejska. Prof. Senyszyn ma też swój medialny wyraźny obraz i dobry public relations – analizuje Różański i twierdzi, że Gdynia dotknięta jest swoistym kultem jednostki.
–  Dzięki propagandzie niczym ta z epoki Gierka, która przekonuje, że Gdynia to prezydent Szczurek, a Szczurek to Gdynia. Gdynianie zasługują na godnego kontrkandydata i rywalizację na programy. Joanna Senyszyn nie tylko dorównuje, ale i przewyższa Wojciecha Szczurka, choćby w tytułach naukowych.  Jest gdynianką od pokoleń, z krwi i kości -  snuje rozważania Różański.


Rocznie każdy deputowany zarabia brutto dokładnie 95482,44 euro, czyli  ponad 400 tys. zł. Mandat europosła to 34 tys. zł miesięcznie. Do tego 18 tys. zł diety, 75 tys. zł ryczałt na biura i asystentów, 4 tys. zł na biuro w Polsce. I kilometrówka. „Podróżnicy” są w stanie netto wyciągnąć z niej kilka tysięcy euro na czysto.  Jest więc o co walczyć.


Wybory do Europarlamentu (22-25 maja) w kalendarzu 2o14 roku o pół roku wyprzedzają wybory samorządowe (16 listopada).
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież