Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Z Brukseli do Gdyni - Senyszyn jak Cegielska?

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 stycznia 2014 15:46

Czy władający Gdynią Wojciech Szczurek doczeka się w końcu godnego siebie rywala? Zdaniem lewicowych działaczy tak – o ile wystartuje w wyborach samorządowych… Joanna Senyszyn, europosłanka.


Na politycznej giełdzie przed wyborami zaroiło się od nazwisk. W Gdańsku, rządzonym od 16 lat przez Pawła Adamowicza, personalny ferment zagościł na lewicy. Pojawiły się nazwiska Jolanty Banach, Waldemara Bartelika, Marka Formeli.  Gdynia, drugie ważne miasto Pomorza, na razie w przyczajeniu. Ale i tu pojawiła się pewna koncepcja – ewentualnego kandydowania prof. Joanny Senyszyn.


Wojciech Szczurek na razie oficjalnie nie potwierdził swego startu. Poprzednie wybory wygrywał „w cuglach”. W 2010 otrzymał 87,4 proc. głosów w pierwszej turze . Wówczas w rozmowie z nami przegrany kandydat PO pomorski wicemarszałek Wiesław Byczkowski, prawnik, erudyta, ze skromnym 6,5 proc. poparciem żartował, że gdyby sam Pan Jezus wystartował w Gdyni zyskałyby 12 procent głosów.


Czy europosłanka Joanna Senyszyn zawalczy o fotel prezydenta Gdyni? Zdaniem części lewicowych działaczy to ona byłaby godną kontrkandydatką dla rządzącego niepodzielnie Gdynią od lat Wojciecha Szczurka.


„Za” przemawia nie tylko spora jej popularność, ale i fakt, iż urodziła się w centrum Gdyni (będzie fetowała w sobotę swoje 65 urodziny), tutaj uczęszczała do szkoły, a jej mąż prowadzi kancelarię adwokacką.   Ta specjalistka od zarządzania dała się poznać też jako polemistka i publicystka, prowadząc rubrykę w antyklerykalnym tygodniku "Fakty i Mity", publikując w tygodniku "NIE" oraz w lewicowych "Przeglądzie" i "Trybunie". 


Jak na wrażliwą społecznie osobę o lewicowych przekonaniach zgromadziła pokaźny majątek. „Super Express” wyliczył, że z danych za 2012 roku najbogatsza w gronie rodzimych eurodeputowanych jest właśnie Joanna Senyszyn. Wartość jej majątku wraz z funduszami inwestycyjnymi i nieruchomościami to 4,5 mln zł. To przez wyjątkowa oszczędność europosłanki. Na razie Joanna Senyszyn wybiera się do Brukseli, z poparciem macierzystego SLD.
- Kończę pierwszą kadencję w Parlamencie Europejskim. Mam kilka  rozpoczętych projektów. Partia pozytywnie ocenia moją aktywność w Brukseli i chcę pełnić swoją rolę na forum Europarlamentu – powiedziała nam prof. Senyszyn.


alt
Czy eurodeputowanej nie kusi Gdynia?
- Jestem posłanką z okręgu krakowsko – świętokrzyskiego. Z tym regionem jestem politycznie związana od blisko pięciu lat. Co prawda o wiele dłużej byłem aktywna w Gdyni więc, być może w kolejnej kadencji będą rywalizowała w wyborach samorządowych. Tego nie wykluczam. Ale najpierw trzeba do tego dożyć – komentuje żartując Senyszyn.
- Dla wielu życie polityczne zaczyna się po 70-ce, a ja nie zamierzam rezygnować z aktywności – zwierza się eurodeputowana.


Kobieta zmienną jest. Na zmianę decyzji czeka jej elektorat w Gdyni. Zresztą Joanna Senyszyn wolty swego czasu  już dokonała. Była w PZPR, a w 1980 roku wstąpiła do NSZZ "Solidarność", który opuściła w 1995. 


Jest niewątpliwie popularną polityk. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci została posłanką i otrzymała w okręgu gdyńsko-słupskim 25 193 głosy. W 2009 roku z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego została wybrany z listy SLD do Europarlamentu uzyskując 52 329 głosów - dokładnie tyle samo co Bogusław Sonik z PO.


– Gdyby Joanna Senyszyn zdecydowała się na start w Gdyni byłaby świetną kandydatką, zdolna do nawiązania równorzędnej walki z urzędującym prezydentem. Gdynią swego czasu rządziła skutecznie Franciszka Cegielska. Czas by ster miasta ponownie dzierżyła kobieta. Lewicy nie stać by z wyborczych szranków wyłączyć takich wyrazistych i popularnych  polityków, którzy spędzają teraz czas w Brukseli, gdzie leniwie bije serce lewicy – tłumaczy Marek Formela, członek władz wojewódzkich SLD na Pomorzu.


Podobnego zdania jest Andrzej Różański, lider SLD w Gdyni, który starał się bez powodzenia nawiązać taką walkę z Wojciechem Szczurkiem.
–  Na nawiązanie równorzędnej walki z prezydentem Szczurkiem ma wielkie szanse właśnie Joanna Senyszyn. Ma niebanalną wiedzę i doświadczenie. Dodatkowym jej atutem jest świetne rozeznanie w strukturach europejskich, co mogłoby bardzo Gdyni pomóc, choćby w kwestii lotniska, które kontestuje Komisja Europejska. Prof. Senyszyn ma też swój medialny wyraźny obraz i dobry public relations – analizuje Różański i twierdzi, że Gdynia dotknięta jest swoistym kultem jednostki.
–  Dzięki propagandzie niczym ta z epoki Gierka, która przekonuje, że Gdynia to prezydent Szczurek, a Szczurek to Gdynia. Gdynianie zasługują na godnego kontrkandydata i rywalizację na programy. Joanna Senyszyn nie tylko dorównuje, ale i przewyższa Wojciecha Szczurka, choćby w tytułach naukowych.  Jest gdynianką od pokoleń, z krwi i kości -  snuje rozważania Różański.


Rocznie każdy deputowany zarabia brutto dokładnie 95482,44 euro, czyli  ponad 400 tys. zł. Mandat europosła to 34 tys. zł miesięcznie. Do tego 18 tys. zł diety, 75 tys. zł ryczałt na biura i asystentów, 4 tys. zł na biuro w Polsce. I kilometrówka. „Podróżnicy” są w stanie netto wyciągnąć z niej kilka tysięcy euro na czysto.  Jest więc o co walczyć.


Wybory do Europarlamentu (22-25 maja) w kalendarzu 2o14 roku o pół roku wyprzedzają wybory samorządowe (16 listopada).
ASG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież