Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Grant 1,5 mln zł dla Politechniki Gdańskiej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 29 stycznia 2014 18:19

Grant w wysokości 1,5 mln złotych na wsparcie transferu technologii otrzymało Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej. Dofinansowanie w ramach konkursu „Inkubator Innowacyjności” przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.Pieniądze z grantu pozwolą na rozwijanie współpracy między środowiskiem naukowym Politechniki Gdańskiej, a otoczeniem gospodarczym, m.in. poprzez udział w międzynarodowych wystawach i targach typu „science to business”. Ważnym celem na najbliższy czas jest także przygotowanie projektów komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych. CTWiT zamierza, w ramach grantu, finansować również prace poprzedzające wdrożenie, w tym dodatkowe testy laboratoryjne lub dostosowanie wynalazku do potrzeb zainteresowanego nabywcy.

O grant mogły starać się jednostki, które prowadzą aktywną działalność w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, tzn. takie, które od stycznia 2009 skomercjalizowały co najmniej cztery technologie i zgłosiły do ochrony patentowej – w kraju lub zagranicą – przynajmniej piętnaście wynalazków. Tylko dwanaście najlepszych jednostek zajmujących się transferem technologii otrzymało dofinansowanie.

– Od 2009 roku Politechnika Gdańska zgłosiła ponad 250 wynalazków do ochrony patentowej. Nasi pracownicy są autorami ponad 100 rozwiązań innowacyjnych, zrealizowaliśmy więcej niż 800 projektów i prac badawczych na zlecenie firm i złożyliśmy ponad 60 aplikacji o granty na realizację projektów wdrożeniowych w ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych – wylicza mgr inż. Damian Kuźniewski, dyrektor Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Politechniki Gdańskiej.

Pracownicy Politechniki Gdańskiej zaangażowani byli w komercjalizację i wdrożenie wielu rozwiązań, które odniosły rynkowy sukces. Opracowali m.in. unikalny w skali światowej system inteligentnego oświetlenia ulicznego SILED umożliwiający monitoring miejsc, natężenia ruchu, temperatury powietrza, zanieczyszczeń, etc. Warto przypomnieć także stosowany przez firmę projektową Geo-Expert „sposób zwiększania nośności oraz zmniejszania osiadania wielkośrednicowych pali wierconych”. Technologia przygotowana przez naukowców Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska stosowana jest w mocno obciążonych konstrukcjach np. w podporach Estakady Kwiatkowskiego.


alt


Pominąć nie można wprowadzenia na rynek leku na osteoporozę Ostemax 70 Comfort. Tabletki powstały w oparciu o nową technologię wytwarzania opracowaną przez zespół prof. Janusza Rachonia z Wydziału Chemicznego. Obecnie Ostemax kupuje 70 proc. chorych na osteoporozę – na rynku europejskim.

W połowie roku 2013 Politechnika Gdańska powołała spółkę celową Excento, która pomaga naukowcom w komercjalizacji wyników badań. Zadaniem firmy jest m.in. tworzenie tzw. spółek spin-off, które wdrażać będą wynalazki i technologie opracowane na uczelni. Z końcem września 2013 pracownicy Politechniki Gdańskiej utworzyli dwie takie spółki. NovaPUR sp. z o.o. zajmie się produkcją ekologicznych pianek poliuretanowych. Z kolei ChillID sp. z o.o. zamierza wprowadzić na rynek wskaźniki informujące o świeżości produktów spożywczych. Za pośrednictwem spółki celowej Excento, Politechnika Gdańska planuje uruchamiać trzy firmy odpryskowe rocznie.

– Spółka Excento świadczy na rzecz uczelni m.in. usługi przygotowania wyceny i wprowadzania do obrotu aplikacji mobilnych. Obecnie wprowadzane są aplikacje na platformę AppStore. W najbliższym czasie planuje się wdrożenie procedur umożliwiających komercjalizację wyników B+R poprzez inne platformy, np. Google Play, Windows Phone etc. – podkreśla Damian Kuźniewski.


Oficjalne wręczenie grantów odbędzie się 30 stycznia o godz. 11.00 w Warszawie, w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wła-49

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież