Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Porozumienia o współpracy PGE EJ 1

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 31 stycznia 2014 18:42

Po przyjęciu w miniony wtorek przez rząd RP programu dotyczącego polskiej energetyki jądrowej władze samorządu województwa pomorskiego oraz trzech pomorskich gmin będących potencjalnym miejscem lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej podpisały porozumienie o współpracy PGE EJ 1.


W dwóch lokalizacjach w województwie pomorskim, tj. „Choczewo” gmina Choczewo oraz „Żarnowiec”, gmina Gniewino i Krokowa, realizowane są obecnie badania lokalizacyjne i środowiskowe, które potwierdzą możliwość budowy elektrowni jądrowej w tych właśnie lokalizacjach.
Strony porozumienia zobowiązały się do opracowania i realizacji wieloletnich planów współpracy oraz rozwoju subregionu pomorskiego, gdzie znajdują się dwie badane lokalizacje.


Dokument wymienia pięć obszarów, w których strony porozumienia zobowiązują się do współpracy i wzajemnego wsparcia. Są to:
1. Działania komunikacyjne i edukacyjne.
2. Edukacja w zakresie technologii.
3. Wsparcie rozwoju infrastruktury towarzyszącej.
4. Wsparcie rozwoju lokalnego rynku pracy.
5. Wypracowanie możliwych rozwiązań dla zapewnienia samorządom gmin płynności finansowej, zapewniającej współfinansowanie projektów z zakresu infrastruktury towarzyszącej elektrowni jądrowej.


alt

Pod porozumieniem podpisali się (od prawej): w imieniu PGE EJ 1 sp. z o.o. – prezes zarządu Aleksander Grad; Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego; Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo; Zbigniew Walczak, wójt gminy Gniewino; Henryk Doering, wójt gminy Krokowa.


Niezwłocznie po podpisaniu porozumienia strony przystąpią do opracowania szczegółów planu współpracy oraz planu rozwoju. Ten pierwszy będzie określał zasady, sposoby oraz harmonogram prowadzenia przez strony działań komunikacyjno–edukacyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji, zasady i warunki zaangażowania PGE EJ 1 w bieżące życie gmin oraz rolę i zadania samorządu województwa w powyższej współpracy.


Z kolei plan rozwoju będzie zawierał wykaz przedsięwzięć inwestycyjnych dotyczących infrastruktury towarzyszącej, przedsięwzięć związanych z lokalnym rynkiem pracy, przedsięwzięć planistycznych oraz organizacyjnych, które będą niezbędne bądź towarzyszące realizacji inwestycji oraz funkcjonowaniu elektrowni jądrowej.


Ostateczna treść obu planów zostanie uzgodniona w okresie czterech miesięcy od podpisania porozumienia. Następnie, w możliwie najkrótszym terminie, nie później jednak niż dwa miesiące od uzgodnienia treści planów, strony opracują treść umowy o realizacji planu współpracy i planu rozwoju. Umowa określać będzie między innymi zobowiązania związane z zaangażowaniem finansowym stron w realizację przedsięwzięć przewidzianych w planach i wymagać będzie uzyskania zgód korporacyjnych ze strony PGE SA.


Plan rozwoju oraz umowa o realizacji planu współpracy i planu rozwoju będą miały charakter wariantowy uwzględniający następujące uwarunkowania:
treść ostatecznej decyzji o miejscu budowy elektrowni jądrowej;
różne źródła i formy finansowania;
potencjalnie różny harmonogram działań, wynikający z decyzji administracyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowej;
określenie ważności i pilności poszczególnych działań oraz przedsięwzięć związanych z Inwestycją.
Technologia oraz partner strategiczny co do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej mają być znane do końca 2016 r. Natomiast przyjęty program przewiduje z planowanych dwóch uruchomienie pierwszego bloku jądrowego do końca 2024 roku.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski


Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież