Po przyjęciu w miniony wtorek przez rząd RP programu dotyczącego polskiej energetyki jądrowej władze samorządu województwa pomorskiego oraz trzech pomorskich gmin będących potencjalnym miejscem lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej podpisały porozumienie o współpracy PGE EJ 1.
W dwóch lokalizacjach w województwie pomorskim, tj. „Choczewo” gmina Choczewo oraz „Żarnowiec”, gmina Gniewino i Krokowa, realizowane są obecnie badania lokalizacyjne i środowiskowe, które potwierdzą możliwość budowy elektrowni jądrowej w tych właśnie lokalizacjach.
Strony porozumienia zobowiązały się do opracowania i realizacji wieloletnich planów współpracy oraz rozwoju subregionu pomorskiego, gdzie znajdują się dwie badane lokalizacje.
Dokument wymienia pięć obszarów, w których strony porozumienia zobowiązują się do współpracy i wzajemnego wsparcia. Są to:
1. Działania komunikacyjne i edukacyjne.
2. Edukacja w zakresie technologii.
3. Wsparcie rozwoju infrastruktury towarzyszącej.
4. Wsparcie rozwoju lokalnego rynku pracy.
5. Wypracowanie możliwych rozwiązań dla zapewnienia samorządom gmin płynności finansowej, zapewniającej współfinansowanie projektów z zakresu infrastruktury towarzyszącej elektrowni jądrowej.
Pod porozumieniem podpisali się (od prawej): w imieniu PGE EJ 1 sp. z o.o. – prezes zarządu Aleksander Grad; Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego; Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo; Zbigniew Walczak, wójt gminy Gniewino; Henryk Doering, wójt gminy Krokowa.
Niezwłocznie po podpisaniu porozumienia strony przystąpią do opracowania szczegółów planu współpracy oraz planu rozwoju. Ten pierwszy będzie określał zasady, sposoby oraz harmonogram prowadzenia przez strony działań komunikacyjno–edukacyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji, zasady i warunki zaangażowania PGE EJ 1 w bieżące życie gmin oraz rolę i zadania samorządu województwa w powyższej współpracy.
Z kolei plan rozwoju będzie zawierał wykaz przedsięwzięć inwestycyjnych dotyczących infrastruktury towarzyszącej, przedsięwzięć związanych z lokalnym rynkiem pracy, przedsięwzięć planistycznych oraz organizacyjnych, które będą niezbędne bądź towarzyszące realizacji inwestycji oraz funkcjonowaniu elektrowni jądrowej.
Ostateczna treść obu planów zostanie uzgodniona w okresie czterech miesięcy od podpisania porozumienia. Następnie, w możliwie najkrótszym terminie, nie później jednak niż dwa miesiące od uzgodnienia treści planów, strony opracują treść umowy o realizacji planu współpracy i planu rozwoju. Umowa określać będzie między innymi zobowiązania związane z zaangażowaniem finansowym stron w realizację przedsięwzięć przewidzianych w planach i wymagać będzie uzyskania zgód korporacyjnych ze strony PGE SA.
Plan rozwoju oraz umowa o realizacji planu współpracy i planu rozwoju będą miały charakter wariantowy uwzględniający następujące uwarunkowania:
treść ostatecznej decyzji o miejscu budowy elektrowni jądrowej;
różne źródła i formy finansowania;
potencjalnie różny harmonogram działań, wynikający z decyzji administracyjnych dotyczących budowy elektrowni jądrowej;
określenie ważności i pilności poszczególnych działań oraz przedsięwzięć związanych z Inwestycją.
Technologia oraz partner strategiczny co do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej mają być znane do końca 2016 r. Natomiast przyjęty program przewiduje z planowanych dwóch uruchomienie pierwszego bloku jądrowego do końca 2024 roku.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 02/02/2014 15:15 - Pastusiak i Ostrowska do Brukseli z Pomorza
- 31/01/2014 19:10 - "Dzień Drzwi Otwartych" w Wojewódzkim Centrum Onkologii
- 31/01/2014 19:05 - Można wybrać 5 spośród 309 projektów Budżetu Obywatelskiego
- 31/01/2014 19:03 - Morena bez ogrzewania i ciepłej wody
- 31/01/2014 18:55 - "Nielegalne" wysypisko śmieci przy Wronki 7
- 30/01/2014 15:46 - Z Brukseli do Gdyni - Senyszyn jak Cegielska?
- 29/01/2014 18:30 - Zdrowie na sprzedaż
- 29/01/2014 18:19 - Grant 1,5 mln zł dla Politechniki Gdańskiej
- 29/01/2014 18:15 - Lodołamacze wypłynęły na Wisłę
- 29/01/2014 14:38 - Błąd lekarski - życie warte 1000 zł