W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f... Stowarzyszenie Godność o emeryturach esbeków » Oświadczenie Stowarzyszenia Godność w sprawie przywrócenia uprawnień funkcjonariuszom aparatu PRL.No...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
piątek, 24 listopada 2023 21:53
Arka przełamała niemoc w derbach. Gdynianie wygrali w lidze po 16 latach
Po 16 latach Arka wygrała w lidze z Lechią. W Gdyni gospodarze
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2013 rok

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 29 stycznia 2014 14:23

Uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2013 rok odbyła się 28 stycznia w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. W dzień 403-rocznicy urodzin słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza.Nagrody te wręczone zostały już po raz 26. Są one wyrazem uznania Miasta Gdańska dla wybitnych osiągnięć naszych znakomitych trójmiejskich uczonych. Nagrody wręczył prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.


Laureatami tej edycji Nagrody zostali: spośród czterech nominowanych osób, w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych - prof. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk za pionierskie w skali światowej osiągnięcia w badaniach teoretycznych i doświadczalnych zjawiska elektrohydrodynamicznego w elektrofiltrach, reaktorach plazmy nietermicznej oraz pompach i aktuatorach elektrohydrodynamicznych.


altProf. Jerzy Mizeraczyk jest kierownikiem Ośrodka Techniki Plazmowej i Laserowej oraz Kierownikiem Zakładu Zastosowań Techniki Plazmowej i Laserowej w Instytucie Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku.


Laureat w swoim wystąpieniu opowiedział o światowych i polskich osiągnięciach z zakresu fizyki plazmowej. Dziedziny nauki, która z powodzeniem wykorzystywana jest w ochronie środowiska naturalnego. To dzięki zastosowaniu plazmy w elektrofiltrach kominowych wychwytuje się mini pyły poniżej pięciu mikrometrów. Te pyły są bardzo niebezpieczne ponieważ zawierają ciężkie pierwiastki, które są szkodliwe dla życia ludzi i zwierząt. Jednak nie we wszystkich państwach europejskich, przez co rocznie – jak się szacuje – w Europie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza 360 tys. ludzi.  Naukowcy wierzą w to, że można ulepszyć obecnie działające elektrofiltry i uratować wiele istnień ludzkich.  W Polsce trzeba zainwestować 50 mln zł aby uporać się z tym problemem.


altProf. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk przyznaną nagrodę im. Heweliusza ze wzruszeniem zadedykował swojej małżonce i córce, które uczestniczyły w uroczystości.


altW kategorii nauk humanistycznych i społecznych spośród dwóch nominowanych osób Nagrodę otrzymał prof. dr hab. Stefan Chwin za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku. Stefan Chwin jest powieściopisarzem, krytykiem literackim, eseistą, historykiem literatury i grafikiem związany z Gdańskiem. Jako naukowiec zajmuje się romantyzmem i romantycznymi inspiracjami w literaturze nowoczesnej (m. in. u Witolda Gombrowicza). Wykłada na Uniwersytecie Gdańskim na wydziale Filologii Polskiej – Katedra Historii Literatury.


W swoim eseju na temat nauk humanistycznych i społecznych nawiązał do niefortunnej wypowiedzi byłej premier Wielkiej Brytanii w latach 1979 – 1990 Małgorzaty Thatcher , która uznawała, że uniwersytety są wyłącznie do kształcenia bankierów i ludzi biznesu. Według laureata nie można rozwoju ludzkiego i jego myśli ograniczać li tylko do tego. Trzeba rozwijać nauki humanistyczne i społeczne oraz udostępniać je jak najszerszym rzeszom społeczeństw. A to dlatego, ponieważ humanistyka łagodzi ludzkie obyczaje, i to jest najważniejsza rzecz na ziemi.


altUroczystość uświetnił występ żeńskiego kwartetu smyczkowego, którego wykonane utwory i ubiór znakomicie nawiązywały do muzyki okresu baroku i wnętrz zabytkowego ratusza.


Do tej pory Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza otrzymało 39 naukowców.


Nagroda im. Jana Heweliusza ustanowiona została w 1987 roku, natomiast pierwszych laureatów wyłoniono w roku 1988. Przez kilkanaście lat nagroda przyznawana była jedynie w dziedzinie nauk ścisłych, ale w 2001 r. po raz pierwszy przyznano ją także w dziedzinie nauk humanistycznych. Zgodnie z regulaminem Nagrody o wyborze laureata decyduje Kapituła Nagrody Naukowej, na której czele stoją prezes Gdańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk i prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. W skład Kapituły Nagrody wchodzą także rektorzy państwowych wyższych uczelni Gdańska, przedstawiciel Prezydenta Miasta Gdańska, dotychczasowi laureaci Nagrody oraz przedstawiciel niepublicznych uczelni wyższych. Nagrodę przyznaje Prezydent Miasta na wniosek Kapituły Nagrody.


Podczas uroczystości minuta ciszy uczczono pamięć niedawno zmarłego ubiegłorocznego laureata tej nagrody prof. dr. Hab. Brunona Synaka, piewcę Kaszub i kaszubszczyzny.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież