Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Zdrowie na sprzedaż

Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 
środa, 29 stycznia 2014 18:30

95 tys. zł za leczenie choroby Parkinsona, naprawa kręgosłupa to koszt od 10 do 46 tys. zł, 15 tys. zł za wycięcie guza wątroby, do tego implant za 5 tys. zł – to tylko kilka przykładów z długiego na 36 stron cennika gdańskiego szpitala im. Mikołaja Kopernika, przekształconego wraz ze szpitalem św. Wojciecha na Zaspie w spółkę. W dobie niewydolności finansowej Narodowego Funduszu Zdrowia szpitale z miejsc, gdzie powinno leczyć się ludzi, stają się spółkami, których celem jest zysk, a pacjent jest po prostu klientem, na którym ten zysk można wygenerować. Jeżeli masz pieniądze – możesz kupić zdrowie omijając NFZ-owskie kolejki. Jest prawie jak w PRL gdy szynkę i baleron mozna było kupić bez kolejki w sklepie z firankami.W ubiegłym roku samorząd województwa pomorskiego podjął decyzję o przekształceniu szpitali im. Mikołaja Kopernika oraz św. Wojciecha w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które decyzją zarządu województwa pomorskiego w lipcu 2014 r. połączą się w jedną z szacunkowym kapitałem 250 mln zł. Szpitale przekształcone w spółki mają możliwość świadczenia komercyjnych, czyli odpłatnych usług swoim pacjentom, a co za tym idzie – zysku. Pacjenctom daje się możliwość ominięcia nawet i kilkuletnich kolejek na zabieg, jeżeli dysponują odpowiednią kwotą – kwotą określoną w oficjalnym cenniku spółki.

W kolejce na oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w szpitalu im. Mikołaja Kopernika jest 1615 chorych. Średni czas oczekiwania? 188 dni! Tak podaje NFZ na swojej stronie internetowej (dane na listopad 2013). Czas ten można skrócić. Cena? Chory staje się klientem: 4300 zł za artroskopię stawu kolanowego, plus 1000 zł za implant. Na zabieg wszczepienia endoprotezy w Copernicusie z finansowania publicznego pacjent poczeka do 2020 r., jak podaje portal gazeta.pl. Jeżeli zdecyduje się na odpłatne leczenie – jedynie miesiąc. Koszt takiego zabiegu to 12 tys. zł plus ok. 4700 zł za samą protezę.

Wycięcie tarczycy to wydatek rzędu 4 tys. zł, wycięcie migdałków u dziecka to dla rodzica koszt 2,5 tys. zł. Za bardziej specjalistyczne zabiegi zapłacimy nawet kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych – zabieg wycięcia guza mózgu spółka wyceniła na 20 tys, implantacja stymulatora w przypadku padaczki to 60 tys. zł. Długi na 36 stron cennik zawierający także numer konta bankowego spółki znajdziemy na oficjalnej stronie Copernicus.


Sam tytuł cennika – "wysokość opłat za udzielane świadczenia zdrowotne inne niż finansowane ze środków publicznych" – budzi kontrowersje. Jak przyznaje Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ, interpretacja tego tytułu jest kłopotliwa, bo sugeruje, że wycenione są te świadczenia, których szpital nie ma zakontraktowanych z Narodowym Funduszem. Na długiej liście znajdziemy jednak nawet tak podstawowe badania jak morfologia krwi czy zabiegi artroskopii. - Niektóre placówki przekształcone w spółki rozpatrują też możliwość udzielania świadczeń, które są zakontraktowane z Funduszem, ale poza kontraktem, po godzinach pracy. Ale tutaj tytuł mówi, że to są raczej świadczenia, które Narodowy Fundusz Zdrowia nie zakontraktował – komentuje Szymański.


Stanowisko szpitala im. Mikołaja Kopernika pozostaje dla nas nieznane. Prezes Copernicus sp. z o.o., Dariusz Kostrzewa, posiada wyłączny monopol na udzielanie informacji o działalności spółki. W ciągu dwóch dni nie udało nam się z nim skontaktować poprzez sekretariat zarządu.


alt


Artykuł 68 rozdziału II Konstytucji RP mówi o prawie obywatela do ochrony zdrowia, a także ich równości w kwesti dostępu do niej niezależnie od posiadanych środków finansowych. W dzisiejszych czasach komercjalizacji i prywatyzacji szpitali wydaje się, że tworzą się grupy pacjentów równych i równiejszych – tych, którzy będą zalegali szpitalne korytarze i tych, którzy zasilą szpitalne konta bankowe. - Życie to nie towar – powiedział Mariusz Falkowski, radny SLD zasiadający w sejmiku wojewódzkim – Polityka odpłatności usług prowadzi do segregacji pacjentów na lepszych i gorszych. Uważam to za niesprawiedliwe i niezgodne z konstytucją.

Dodatkowo wątpliwości budzić może dofinansowanie szpitala im. Mikołaja Kopernika ze środków Unii Europejskiej w latach 2007–2013. W przypadku skomercjalizowania szpitala, sprzęt i dofinansowane budynki przez 5 lat muszą być wykorzystywane do świadczeń zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a zakłady publiczne nie mogą trafić w ręce prywatne. -Szpitale, które korzystały z funduszy unijnych na np. termomodernizację czy na wyposażenie, w ramach ciągłości projektu według pana marszałka (Mieczysław Struk – przyp.) mogą prowadzić działalność komercyjną, ale tylko na 15% powierzchni - wyjaśnił Falkowski. -Na pewno istnieje zagrożenie przy przekształceniu szpitala z ZOZ-u w spółkę z o.o. w postaci złamania wytycznych unijnych. Unia dofinansowała publiczny szpital, a nie spółkę prowadzącą prywatną działalność. W przypadku złamania umowy, Unia ma możliwość domagania się zwrotu dofinansowanej kwoty wraz z odsetkami. Jak ustalić, które to jest 15% powierzchni – tego nie jestem w stanie – dodaje Falkowski.

Zarząd wojewódzki nie poprzestaje na przekształcaniu ZOZ-ów w spółki. Przekształcone szpitale Copernicus i św. Wojciecha mają połączyć się w lipcu br. w jednego medycznego giganta. - W wyniku połączenia ten silny podmiot medyczny będzie bardziej konkurencyjny na rynku świadczeń medycznych – komentowała dla portalu onet.pl Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego. Od kiedy szpital ma być konkurencyjny, a nie ratować życie ludzkie? - Jedno z drugim jest mocno związane – twierdzi wicemarszałek. Komercjalizację szpitali usprawiedliwia niewykorzystanym potencjałem spółek, których NFZ miałby wykorzystać tylko 70%. - Wprowadzenie usług prywatnych prowadzi do skrócenia kolejek. Nie należy demonizować tego problemu w żaden sposób. Wychodzimy również na przeciwko ustawie o transgranicznych usługach zdrowotnych. Chcemy oferować pacjentom zza granicy, z Unii, możliwość operowania się czy innych zabiegów w naszych szpitalach, bo dlaczego mamy z tego nie skorzystać?


Klientami szpitali według marszałek stać się mogą również i Rosjanie z Obwodu Kaliningardzkiego, przyjeżdżający do Polski na zakupy: -W naszych centrach handlowych słyszymy język rosyjski i tutaj również taka oferta mogłaby być. Nie mówimy nawet o operacjach, ale usługach rehabilitacyjnych, okulista, stomatolog czy nawet operacje plastyczne.

- Wszystkie te działania, które proponuje zarząd wojewódzki w oparciu o ustawę odziałalności leczniczej, wymuszając przekształcanie szpitali w spółki, nie rozwiążą żadnego problemu - mówi Jerzy Barzowski, radny PiS w sejmiku wojewódzkim, podkreślając rolę NFZ w pogarszającej się sytuacji polskich szpitali. - Problem nie leży w przekształcaniu – problemem jest sposób świadczenia usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który jest państwem w państwie swobodnie regulującym procedury, a tym samym i kolejki. Działania podejmowane przez zarząd są oderwane od rzeczywistości Narodowego Funduszu, a tylko ta instytucja ma wpływ na to, czy kolejki są długie, czy nie. Te kolejki są ponadto związane z małą ilością specjalistów. Wielokrotnie wnioskowaliśmy o ułatwienie lekarzom robienia specjalności, jednak ciągle spotykamy się z odmową. To bardzo ważny, skomplikowany mechanizm, którym ktoś steruje z góry. Niezależnie ile zabiegów Narodowy Fundusz Zdrowia chciały zakontraktować, potrzeba specjalistów, którzy te zabiegi wykonają. Krótko mówiąc Narodowy Fundusz Zdrowia jest źródłem zła – trzeba go zlikwidować jak najszybciej, póki jeszcze można coś uratować. Lobby w Warszawie na siłę chce komercjalizować, a później prywatyzować szpitale.


Alicja Kołbuc
fot. Alicja Kołbuc

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Komentarze  

 
0 #1 fryzjer 2014-02-01 19:35
zych cison niech sobie kupi przeszczeo włosów na dobry początek,potem ewentualnie reszta
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież