Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wydziałowa reforma w magistracie

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 04 kwietnia 2014 16:28

Wydział Edukacji oraz Polityki Społecznej gdańskiego magistratu z dniem 1 kwietnia przestał funkcjonować. Z zapewnień władz miasta wynika, że nic poza nazwą nie uległo zmianie, a zintegrowanie referatów i utworzenie Wydziału Rozwoju Społecznego wpłynie korzystnie na jakość edukacji oraz kwestie ekonomiczne, gdyż wspólne cele będą realizowane przez ten sam skład osobowy. Innego zdania jest opozycja, NSZZ "Solidarność" oraz zarząd Okręgu Pomorskiego ZNP. - Nie rozumiem tej reorganizacji. Nie znam powodu i nie chce się wypowiadać na ten temat. To jest decyzja zarządu miasta, my jako radni nie mieliśmy na to wpływu - poinformowała Maria Małkowska, wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji.


Pod koniec 2012 roku powołano do życia Zespół ds. Rozwoju Społecznego, którego wyniki pracy doprowadziły władze miasta do wniosku, że najlepsze efekty przeniesie połączenie działań realizowanych w obszarze edukacji i polityki społecznej. Tym samym na wniosek prezydenta Pawła Adamowicza z dniem 1 kwietnia utworzono Wydział Rozwoju Społecznego, skupiający w swym zakresie cele, za które odpowiedzialne były dotychczas dwa wydziały: Edukacji i Polityki Społecznej.

- Aby dobrze zrealizować cele społeczne, to ta integracja jest potrzebna właśnie teraz - powiedziała wiceprezydent Ewa Kamińska. - Dlatego prezydent podjął decyzję o połączeniu Wydziału Edukacji i Wydziału Polityki Społecznej w jeden wydział, który zakresem działań obejmie edukację, zdrowie i integrację społeczną. Reforma odbędzie się teraz, bo to najlepszy do tego czas - dodała.

Elżbieta Markowska, prezes pomorskiego ZNP, uważa, że zintegrowanie wydziałów spowoduje zmarginalizowanie edukacji, która przestanie być priorytetem. Jednak władze miasta uważają decyzję prezydenta za najlepszą z możliwych, gdyż dzięki połączeniu referatów możliwe jest lepsze rozgospodarowanie pieniędzy i realizowanie wspólnych zadań przez tych samych pracowników, co ma pozytywnie wpłynąć na całokształt edukacji i prowadzonych działań.

- Bezpośrednio edukacją publiczną zajmuje się Referat Organizacji i Monitorowania. Zakres jego pracy wyznaczają zadania z przepisów oświatowych. Bardzo ważną decyzją jest powołanie Referatu Ewidencji i Monitoringu Podmiotów Niesamorządowych, których mamy ponad 250. Począwszy od żłobków, przez przedszkola i szkoły różnego typu potrzebujemy wiedzy o realiach, by móc kształtować właściwą sieć placówek dla mieszkańców Gdańska. Powołanie Referatu było możliwe dzięki połączeniu dwóch referatów ekonomicznych. Dziś finanse obszaru społecznego mogą być jeszcze lepiej wydawane dla dobra wspólnego i w uzupełnieniu wiedzy o potrzebach środowisk szkolnych, czy dzielnicowych - zapewniał Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego Miasta Gdańsk.

Skoro decyzja o powołaniu Wydziału Rozwoju Społecznego jest słuszna, to dlaczego osoby zainteresowane zostały poinformowane o reformie nieoficjalnie przez Reginę Białousów i Jerzego Jasińskiego? - Prezydent powinien zawiadomić radnych po wydaniu zarządzenia i nie ma obowiązku przekazania informacji o zmianach na etapie planowania – takie zdanie na ten temat przedstawił Wojciech Błaszkowski, przewodniczący Komisji Edukacji z ramienia PO.

- Jesteśmy zaskoczeni decyzją prezydenta, nie widzimy jej zasadności. Jeszcze bardziej bulwersuje nas fakt, że radni Gdańska o niczym nie wiedzieli. To jest skandal i zanik dialogu społecznego. Po to jest rada miasta, żeby proces decyzyjny był prowadzony w duchu debaty. Prezydent działa wbrew społeczeństwu obywatelskiemu. To, co się wydarzyło, jest policzkiem dla całej rady miasta i pokazuje jej słabość. Radni nie powinni sobie na to pozwolić. Szkoda, że to wszystko dzieje się w Gdańsku - powiedział Wojciech Książek z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" portalowi gazeta.pl .

Opozycja również nie widzi słuszności w podjętej przez prezydenta decyzji. Piotr Gierszewski, który jest zarazem członkiem Komisji Edukacji, uważa przeprowadzone reformy w zakresie szkolnictwa za nieudane.

Zarządzać Wydziałem Rozwoju Społecznego będzie ówczesny wicedyrektor referatu edukacji – Piotr Kowalczuk, jednak realizacja zadań będzie nadzorowana w dalszym ciągu przez Ewę Kamińską, do której kompetencji to należy. Pytanie należy postawić jedno – czy Piotr Kowalczuk jako pojedyncza persona będzie odpowiednio zarządzać działaniami, które do tej pory spoczywały w rękach dwóch osób? Elżbieta Markowska nie ma wątpliwości: "Nie ma wystarczających kompetencji i doświadczenia, żeby zajmować się edukacją".

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież