Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Wydziałowa reforma w magistracie

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
piątek, 04 kwietnia 2014 16:28

Wydział Edukacji oraz Polityki Społecznej gdańskiego magistratu z dniem 1 kwietnia przestał funkcjonować. Z zapewnień władz miasta wynika, że nic poza nazwą nie uległo zmianie, a zintegrowanie referatów i utworzenie Wydziału Rozwoju Społecznego wpłynie korzystnie na jakość edukacji oraz kwestie ekonomiczne, gdyż wspólne cele będą realizowane przez ten sam skład osobowy. Innego zdania jest opozycja, NSZZ "Solidarność" oraz zarząd Okręgu Pomorskiego ZNP. - Nie rozumiem tej reorganizacji. Nie znam powodu i nie chce się wypowiadać na ten temat. To jest decyzja zarządu miasta, my jako radni nie mieliśmy na to wpływu - poinformowała Maria Małkowska, wiceprzewodnicząca Komisji Edukacji.


Pod koniec 2012 roku powołano do życia Zespół ds. Rozwoju Społecznego, którego wyniki pracy doprowadziły władze miasta do wniosku, że najlepsze efekty przeniesie połączenie działań realizowanych w obszarze edukacji i polityki społecznej. Tym samym na wniosek prezydenta Pawła Adamowicza z dniem 1 kwietnia utworzono Wydział Rozwoju Społecznego, skupiający w swym zakresie cele, za które odpowiedzialne były dotychczas dwa wydziały: Edukacji i Polityki Społecznej.

- Aby dobrze zrealizować cele społeczne, to ta integracja jest potrzebna właśnie teraz - powiedziała wiceprezydent Ewa Kamińska. - Dlatego prezydent podjął decyzję o połączeniu Wydziału Edukacji i Wydziału Polityki Społecznej w jeden wydział, który zakresem działań obejmie edukację, zdrowie i integrację społeczną. Reforma odbędzie się teraz, bo to najlepszy do tego czas - dodała.

Elżbieta Markowska, prezes pomorskiego ZNP, uważa, że zintegrowanie wydziałów spowoduje zmarginalizowanie edukacji, która przestanie być priorytetem. Jednak władze miasta uważają decyzję prezydenta za najlepszą z możliwych, gdyż dzięki połączeniu referatów możliwe jest lepsze rozgospodarowanie pieniędzy i realizowanie wspólnych zadań przez tych samych pracowników, co ma pozytywnie wpłynąć na całokształt edukacji i prowadzonych działań.

- Bezpośrednio edukacją publiczną zajmuje się Referat Organizacji i Monitorowania. Zakres jego pracy wyznaczają zadania z przepisów oświatowych. Bardzo ważną decyzją jest powołanie Referatu Ewidencji i Monitoringu Podmiotów Niesamorządowych, których mamy ponad 250. Począwszy od żłobków, przez przedszkola i szkoły różnego typu potrzebujemy wiedzy o realiach, by móc kształtować właściwą sieć placówek dla mieszkańców Gdańska. Powołanie Referatu było możliwe dzięki połączeniu dwóch referatów ekonomicznych. Dziś finanse obszaru społecznego mogą być jeszcze lepiej wydawane dla dobra wspólnego i w uzupełnieniu wiedzy o potrzebach środowisk szkolnych, czy dzielnicowych - zapewniał Dariusz Wołodźko z Biura Prasowego Miasta Gdańsk.

Skoro decyzja o powołaniu Wydziału Rozwoju Społecznego jest słuszna, to dlaczego osoby zainteresowane zostały poinformowane o reformie nieoficjalnie przez Reginę Białousów i Jerzego Jasińskiego? - Prezydent powinien zawiadomić radnych po wydaniu zarządzenia i nie ma obowiązku przekazania informacji o zmianach na etapie planowania – takie zdanie na ten temat przedstawił Wojciech Błaszkowski, przewodniczący Komisji Edukacji z ramienia PO.

- Jesteśmy zaskoczeni decyzją prezydenta, nie widzimy jej zasadności. Jeszcze bardziej bulwersuje nas fakt, że radni Gdańska o niczym nie wiedzieli. To jest skandal i zanik dialogu społecznego. Po to jest rada miasta, żeby proces decyzyjny był prowadzony w duchu debaty. Prezydent działa wbrew społeczeństwu obywatelskiemu. To, co się wydarzyło, jest policzkiem dla całej rady miasta i pokazuje jej słabość. Radni nie powinni sobie na to pozwolić. Szkoda, że to wszystko dzieje się w Gdańsku - powiedział Wojciech Książek z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" portalowi gazeta.pl .

Opozycja również nie widzi słuszności w podjętej przez prezydenta decyzji. Piotr Gierszewski, który jest zarazem członkiem Komisji Edukacji, uważa przeprowadzone reformy w zakresie szkolnictwa za nieudane.

Zarządzać Wydziałem Rozwoju Społecznego będzie ówczesny wicedyrektor referatu edukacji – Piotr Kowalczuk, jednak realizacja zadań będzie nadzorowana w dalszym ciągu przez Ewę Kamińską, do której kompetencji to należy. Pytanie należy postawić jedno – czy Piotr Kowalczuk jako pojedyncza persona będzie odpowiednio zarządzać działaniami, które do tej pory spoczywały w rękach dwóch osób? Elżbieta Markowska nie ma wątpliwości: "Nie ma wystarczających kompetencji i doświadczenia, żeby zajmować się edukacją".

Żaneta Stasiowska

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież