Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho...
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
poniedziałek, 25 września 2023 15:07
Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła
W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Na ratunek sopockiej pamiątce po ołtarzu papieskim

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 kwietnia 2014 20:00

Wizyta Jana Pawła II na hipodromie w 1999 roku, dla sopocian była wydarzeniem, które pozostanie w pamięci do końca życia. Wieczesław Augustyniak - Przewodniczący Rady Miasta Sopotu, uważa nawet, że słowa wypowiedziane wówczas przez papieża ”Słyszałem wtedy w Gdańsku od was „nie ma wolności bez solidarności”. Dzisiaj trzeba powiedzieć „nie ma solidarności bez miłości”, będą należały do najważniejszych słów tej pielgrzymki. Było to najważniejsze wydarzenie 100-letniej historii Sopotu. Na hipodromie pojawiło się ponad 700 tysięcy wiernych. W homilii papież przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Przypomniał również narodziny „Solidarności” i jej wpływ na losy Europy. Ze wspaniałego ołtarza, stworzonego według projektu Mariana Kołodzieja, Ojciec Święty mógł obserwować kutry rybaków kaszubskich, które pojawiły się podczas mszy na  wodach Zatoki Gdańskiej.   


Jedną z trwałych pamiątek pozostawioną w Sopocie z ołtarza na hipodromie jest krzyż z rzeźbami wykonanymi  przez absolwenta gdańskiej ASP, Pawła Rybczyńskiego. Krzyż nazwany „Papieskim” został postawiony w zachodniej części toru wyścigów konnych, z wejściem od ulicy Polnej. Niestety rzeźba Chrystusa  na krzyżu wykonana jest z drewna topoli, mało odpornego na warunki atmosferyczne.


alt


Dzięki oględzinom przeprowadzonym przez prof.  Andrzeja Dyakowskiego oraz przez dr. Marcina Plichtę stwierdzono katastrofalny stan rzeźby.  
- Teraz potrzebne jest działanie - radykalne mówi prof. Dyakowski. - Wiem, że  prof. Katarzyna Józefowicz Dziekan Wydziału Rzeźby i dr. Marcin Plichta z ASP w Gdańsku wyrazili  taką wolę  pomocy. Trzeba zdemontować cała konstrukcję i po renowacji zabezpieczyć oryginał, który po zrobieniu odlewu  powinien zostać umieszczony w jednym z sopockich kościołów. A na krzyżu „papieskim” będzie odlew z materiału  odpornego na wpływy atmosferyczne np. z żywicy epoksydowej z domieszką drewnianych trocin. Taki zabieg powinien odbyć się pod czujnym okiem naszej Akademii. Istnieją oczywiście inne możliwości, jednak ta propozycja wydaje się najbardziej realna.


alt


alt


Do takiej akcji  potrzebne jest zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli. Inicjatywą odnowienia i ratowania krzyża  zajął się zespół parafialny z kościoła  św. Michała: Krystyna Szamotuło, Zdzisław Drzał, Piotr Kowalewski, prof. Andrzej Dyakowski, prof. Jan Góra  i Wieczesław Augustyniak. 
Zbieg wielu rocznic dotyczących Jana Pawła II ; Jego rocznica śmierci, rocznica odwiedzin Sopotu a przede wszystkim  kanonizacja, która odbędzie się  27 kwietnia  w Rzymie jest  dobrą okazja do podjęcia takich działań. 


alt

Stoją od lewej strony: Wieczesław Augustyniak - Przewodniczący Rady Miasta Sopotu, prof. Andrzej Dyakowski, prof. Jan Góra


Dokonano odnowienia i wstępnej, kosmetycznej konserwacji krzyża i obu rzeźb. Przeprowadzenie tych prac było możliwe dzięki sopockiemu Przedsiębiorstwu Dróg i Zieleni, przychylności władz Sopotu oraz ofiarności wiernych, którzy wsparli akcję zebranymi 2280 zł. - po apelu księdza Dziekana Mariana Krzywdy  proboszcza parafii św. Michała w Sopocie.

Sey

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież