Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Trefl rozbity w Lublinie
czwartek, 18 kwietnia 2024 21:05
Trefl rozbity w Lublinie
Bardzo jednostronny był pierwszy mecz o piąte miejsce w PlusLidze.
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Coppelia
wtorek, 09 kwietnia 2024 15:19
Coppelia
Bardzo trudno we współczesnym teatrze trafić na klasykę w
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Na ratunek sopockiej pamiątce po ołtarzu papieskim

Ocena użytkowników: / 11
SłabyŚwietny 
czwartek, 03 kwietnia 2014 20:00

Wizyta Jana Pawła II na hipodromie w 1999 roku, dla sopocian była wydarzeniem, które pozostanie w pamięci do końca życia. Wieczesław Augustyniak - Przewodniczący Rady Miasta Sopotu, uważa nawet, że słowa wypowiedziane wówczas przez papieża ”Słyszałem wtedy w Gdańsku od was „nie ma wolności bez solidarności”. Dzisiaj trzeba powiedzieć „nie ma solidarności bez miłości”, będą należały do najważniejszych słów tej pielgrzymki. Było to najważniejsze wydarzenie 100-letniej historii Sopotu. Na hipodromie pojawiło się ponad 700 tysięcy wiernych. W homilii papież przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Przypomniał również narodziny „Solidarności” i jej wpływ na losy Europy. Ze wspaniałego ołtarza, stworzonego według projektu Mariana Kołodzieja, Ojciec Święty mógł obserwować kutry rybaków kaszubskich, które pojawiły się podczas mszy na  wodach Zatoki Gdańskiej.   


Jedną z trwałych pamiątek pozostawioną w Sopocie z ołtarza na hipodromie jest krzyż z rzeźbami wykonanymi  przez absolwenta gdańskiej ASP, Pawła Rybczyńskiego. Krzyż nazwany „Papieskim” został postawiony w zachodniej części toru wyścigów konnych, z wejściem od ulicy Polnej. Niestety rzeźba Chrystusa  na krzyżu wykonana jest z drewna topoli, mało odpornego na warunki atmosferyczne.


alt


Dzięki oględzinom przeprowadzonym przez prof.  Andrzeja Dyakowskiego oraz przez dr. Marcina Plichtę stwierdzono katastrofalny stan rzeźby.  
- Teraz potrzebne jest działanie - radykalne mówi prof. Dyakowski. - Wiem, że  prof. Katarzyna Józefowicz Dziekan Wydziału Rzeźby i dr. Marcin Plichta z ASP w Gdańsku wyrazili  taką wolę  pomocy. Trzeba zdemontować cała konstrukcję i po renowacji zabezpieczyć oryginał, który po zrobieniu odlewu  powinien zostać umieszczony w jednym z sopockich kościołów. A na krzyżu „papieskim” będzie odlew z materiału  odpornego na wpływy atmosferyczne np. z żywicy epoksydowej z domieszką drewnianych trocin. Taki zabieg powinien odbyć się pod czujnym okiem naszej Akademii. Istnieją oczywiście inne możliwości, jednak ta propozycja wydaje się najbardziej realna.


alt


alt


Do takiej akcji  potrzebne jest zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli. Inicjatywą odnowienia i ratowania krzyża  zajął się zespół parafialny z kościoła  św. Michała: Krystyna Szamotuło, Zdzisław Drzał, Piotr Kowalewski, prof. Andrzej Dyakowski, prof. Jan Góra  i Wieczesław Augustyniak. 
Zbieg wielu rocznic dotyczących Jana Pawła II ; Jego rocznica śmierci, rocznica odwiedzin Sopotu a przede wszystkim  kanonizacja, która odbędzie się  27 kwietnia  w Rzymie jest  dobrą okazja do podjęcia takich działań. 


alt

Stoją od lewej strony: Wieczesław Augustyniak - Przewodniczący Rady Miasta Sopotu, prof. Andrzej Dyakowski, prof. Jan Góra


Dokonano odnowienia i wstępnej, kosmetycznej konserwacji krzyża i obu rzeźb. Przeprowadzenie tych prac było możliwe dzięki sopockiemu Przedsiębiorstwu Dróg i Zieleni, przychylności władz Sopotu oraz ofiarności wiernych, którzy wsparli akcję zebranymi 2280 zł. - po apelu księdza Dziekana Mariana Krzywdy  proboszcza parafii św. Michała w Sopocie.

Sey

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież