Wizyta Jana Pawła II na hipodromie w 1999 roku, dla sopocian była wydarzeniem, które pozostanie w pamięci do końca życia. Wieczesław Augustyniak - Przewodniczący Rady Miasta Sopotu, uważa nawet, że słowa wypowiedziane wówczas przez papieża ”Słyszałem wtedy w Gdańsku od was „nie ma wolności bez solidarności”. Dzisiaj trzeba powiedzieć „nie ma solidarności bez miłości”, będą należały do najważniejszych słów tej pielgrzymki. Było to najważniejsze wydarzenie 100-letniej historii Sopotu. Na hipodromie pojawiło się ponad 700 tysięcy wiernych. W homilii papież przypomniał najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Przypomniał również narodziny „Solidarności” i jej wpływ na losy Europy. Ze wspaniałego ołtarza, stworzonego według projektu Mariana Kołodzieja, Ojciec Święty mógł obserwować kutry rybaków kaszubskich, które pojawiły się podczas mszy na wodach Zatoki Gdańskiej.
Jedną z trwałych pamiątek pozostawioną w Sopocie z ołtarza na hipodromie jest krzyż z rzeźbami wykonanymi przez absolwenta gdańskiej ASP, Pawła Rybczyńskiego. Krzyż nazwany „Papieskim” został postawiony w zachodniej części toru wyścigów konnych, z wejściem od ulicy Polnej. Niestety rzeźba Chrystusa na krzyżu wykonana jest z drewna topoli, mało odpornego na warunki atmosferyczne.
Dzięki oględzinom przeprowadzonym przez prof. Andrzeja Dyakowskiego oraz przez dr. Marcina Plichtę stwierdzono katastrofalny stan rzeźby.
- Teraz potrzebne jest działanie - radykalne mówi prof. Dyakowski. - Wiem, że prof. Katarzyna Józefowicz Dziekan Wydziału Rzeźby i dr. Marcin Plichta z ASP w Gdańsku wyrazili taką wolę pomocy. Trzeba zdemontować cała konstrukcję i po renowacji zabezpieczyć oryginał, który po zrobieniu odlewu powinien zostać umieszczony w jednym z sopockich kościołów. A na krzyżu „papieskim” będzie odlew z materiału odpornego na wpływy atmosferyczne np. z żywicy epoksydowej z domieszką drewnianych trocin. Taki zabieg powinien odbyć się pod czujnym okiem naszej Akademii. Istnieją oczywiście inne możliwości, jednak ta propozycja wydaje się najbardziej realna.
Do takiej akcji potrzebne jest zaangażowanie wielu ludzi dobrej woli. Inicjatywą odnowienia i ratowania krzyża zajął się zespół parafialny z kościoła św. Michała: Krystyna Szamotuło, Zdzisław Drzał, Piotr Kowalewski, prof. Andrzej Dyakowski, prof. Jan Góra i Wieczesław Augustyniak.
Zbieg wielu rocznic dotyczących Jana Pawła II ; Jego rocznica śmierci, rocznica odwiedzin Sopotu a przede wszystkim kanonizacja, która odbędzie się 27 kwietnia w Rzymie jest dobrą okazja do podjęcia takich działań.
Stoją od lewej strony: Wieczesław Augustyniak - Przewodniczący Rady Miasta Sopotu, prof. Andrzej Dyakowski, prof. Jan Góra
Dokonano odnowienia i wstępnej, kosmetycznej konserwacji krzyża i obu rzeźb. Przeprowadzenie tych prac było możliwe dzięki sopockiemu Przedsiębiorstwu Dróg i Zieleni, przychylności władz Sopotu oraz ofiarności wiernych, którzy wsparli akcję zebranymi 2280 zł. - po apelu księdza Dziekana Mariana Krzywdy proboszcza parafii św. Michała w Sopocie.
Sey
Inne artykuły związane z:
- 06/04/2014 18:00 - X Gambit 2014 na PG
- 04/04/2014 20:03 - IX Wrak Race w Adventure Park Gdynia Kolibki
- 04/04/2014 19:43 - Uroczyste otwarcie zmodernizowanej AWFiS Gdańsk
- 04/04/2014 16:35 - Jaworski: Gdańsk, jak cała Polska – dla elit, nie dla obywateli
- 04/04/2014 16:28 - Wydziałowa reforma w magistracie
- 03/04/2014 18:14 - Cień służb nad sprzedażą GPEC-u - w Lipsku utrata pamięci
- 03/04/2014 18:07 - Longin Mażewski: Budżetowy cud Gdańska?
- 02/04/2014 18:38 - Merkus na Zielonym Trójkącie
- 02/04/2014 16:33 - Florystyka też może być nowoczesna - warsztaty w Rënk
- 02/04/2014 14:16 - 3800 ofert na Metropolitalnych Targach Pracy