Kolejna już trzecia edycja Metropolitalnych Targów Pracy odbyła się 2 kwietnia w gdańskim Centrum Wystawienniczo - Kongresowym AmberExpo przy ul. Żaglowej w Gdańsku Letnicy. Na odwiedzających czekało około 200 pracodawców oferujących łącznie 3800 miejsc pracy. Do dyspozycji bardzo licznych gości targów byli także przedstawiciele organizacji wspierających rozwój przedsiębiorczości, doradcy zawodowi oraz specjaliści prawa pracy.
W tym roku udział w targach był także doskonałą okazją dla osób zainteresowanych podjęciem pracy na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej. W imprezie udział wzięli bowiem pracodawcy z Danii, Hiszpanii, Irlandii, Niemiec i Norwegii. Ci pracodawcy zagraniczni, to m.in. Rambøll Oil & Gas, Esbjerg (Dania), Alten (Hiszpania) oraz Fosdalen AS i Engineering Supply AS (oba z Norwegi).
Podobnie jak w latach ubiegłych, w trakcie targów odbyło się szereg tematycznych warsztatów. Na zajęciach indywidualnych można było się dowiedzieć jakimi dysponuje się ukrytymi talentami, na czym polega strategia wytrwania w poszukiwaniu pracy oraz o tym, na co zwracają szczególną uwagę pracodawcy.
W tym roku imprezie towarzyszyły Europejskie Targi Pracy online. Propozycja dedykowana była tym osobom, które potrafiły nawiązać wirtualny kontakt z pracodawcami zagranicznymi. Poprzez „chat” była możliwość porozmawiania z pracodawcami zagranicznymi oraz doradcami EURES z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii na temat możliwości podjęcia pracy w wybranych krajach europejskich. Była tez możliwość aplikowania w formie online na oferty pracy, uzyskać informacje oraz poradę specjalistów zajmujących się zatrudnieniem za granicą.
W ramach targów odbył się konkurs wiedzy o pracy i metropolii oraz plebiscyt na trzy najciekawsze stoiska targowe, a także można było podziwiać efektowne pokazy damskich fryzur.
Organizatorzy targów przygotowali katalog z alfabetyczną listą wystawców. Firmy uszeregowane zostały według 11 najważniejszych kategorii: produkcja/przemysł, sektor IT, budownictwo, sektor stoczniowy, handel, usługi finansowe, gastronomia, usługi, agencje pracy, telemarketing i inne.
Targi jako bardzo poważne przedsięwzięcie miały na celu pomoc osobom bezrobotnym, poszukującym pracy i wszystkim zainteresowanym w znalezieniu zatrudnienia oraz stworzenie możliwości rozwoju ścieżek kariery zawodowej na regionalnym, krajowym, a także europejskim rynku pracy. Na stanowisku nr 186-187 Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku podpowiadano na przykład w jaki sposób tworzyć skuteczne dokumenty aplikacyjne oraz w jaki sposób zaplanować rozmowę kwalifikacyjną.
Na stanowisku nr 72 Karolina Parktna z gdyńskiej firmy Crist S.A. udzielała informacji o ofertach pracy na spawacza okrętowego rurociągów lub montera kadłubowego. Zgłaszały się do niej osoby w różnym wieku i o różnym doświadczeniu zawodowym. Wśród nich, to również byli pracownicy Stoczni Gdyńskiej im. Komuny Paryskiej, a także młodzi ludzie bez żadnego doświadczenia zawodowego. To dla nich organizowane są półroczne kursy przystosowawcze do zawodu. Najchętniej jednak do pracy w firmie Crist S.A. przyjmowane są takie osoby, które mają trzy lata doświadczenia stoczniowego w przypadku spawacza konstrukcji lub rurociągów okrętowych. Jeszcze dłuższym stażem i doświadczeniem stoczniowym, bo aż 5-letnim, muszą się wykazać mechanicy okrętowi, a zaledwie 2-letnim szlifierze. Swego rodzaju barierą dla współpracownika firmy może być konieczność założenia własnej indywidualnej działalności gospodarczej.
Swoje stanowisko miało także Towarzystwo Finansowe SKOK, którego pracownice wyczerpująco udzielały szczegółowych wyjaśnień co do obowiązujących zasad funkcjonowania firmy.
Tego dnia doradcy EURES (Europejskie Służby Zatrudnienia) z ośmiu krajów Unii Europejskiej (Bułgaria, Czechy, Dania, Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Norwegia) i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pracodawcy zagraniczni oraz krajowi pracodawcy zaprezentowali aktualne oferty pracy z kraju i zagranicy. Ponadto doradcy zawodowi oraz zagraniczni doradcy EURES poprowadzili warsztaty nt. efektywnego poszukiwania zatrudnienia oraz bezpiecznego poruszania się po europejskim rynku pracy.
Wiele osób przyjechało na gdańskie targi rowerami, parkując je swobodnie tuż przy wejściu do hali wystawienniczej.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
- 03/04/2014 20:00 - Na ratunek sopockiej pamiątce po ołtarzu papieskim
- 03/04/2014 18:14 - Cień służb nad sprzedażą GPEC-u - w Lipsku utrata pamięci
- 03/04/2014 18:07 - Longin Mażewski: Budżetowy cud Gdańska?
- 02/04/2014 18:38 - Merkus na Zielonym Trójkącie
- 02/04/2014 16:33 - Florystyka też może być nowoczesna - warsztaty w Rënk
- 02/04/2014 13:53 - Analiza akt śledztw w sprawach o niewykryte zabójstwa, popełnione w latach 1984–2013
- 01/04/2014 14:46 - Czy jeszcze da się uratować Oliwę?
- 01/04/2014 14:35 - Filia Competence Call Center w Gdańsku otwarta
- 01/04/2014 14:31 - Nowinki lotniska w Gdańsku Rębiechowie
- 01/04/2014 14:06 - Pokaz "Jajko na patyku" w Renk