Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Uroczyste otwarcie zmodernizowanej AWFiS Gdańsk

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
piątek, 04 kwietnia 2014 19:43

Symbolicznym przecięciem wstęgi oddano 4 kwietnia do użytku zmodernizowany kampus Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.


Przed wejściem głównym do uczelni, w obecności licznie zgromadzonych pracowników i studentów, nożyczkami jednocześnie przecięli w barwach narodowych biało-czerwoną wstęgę na zdjęciu od lewej: rektor AWFiS prof. Waldemar Moska, Komisarz UE ds. Budżetu Janusz Lewandowski oraz Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Wspólnie zwiedzili oni większość zmodernizowanych obiektów uczelnianych, w tym laboratoria badawcze.


altKoszt całej inwestycji, która rozpoczęła się w 2013 roku, a dopiero co się zakończyła, zgodnie z umową z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wyniósł 11,8 mln zł. Dofinansowanie z NFOŚiGW wyniosło 9,3 mln zł.


Budynki Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu nie były remontowane od kilkudziesięciu lat. W związku z tym prace, które trzeba było przeprowadzić okazały się bardzo rozległe i gruntowne. Ich celem było zmniejszenie zapotrzebowania na energię o około 30–35 proc, ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz zmniejszenie kosztów energii.


altDzięki staraniom władz Uczelni, przede wszystkim zaś rektora prof. Waldemara Moski, udało się pozyskać niezbędne środki finansowe i rozpocząć prace, w wyniku których docieplono ściany zewnętrzne o łącznej powierzchni 10 700 m kw. i dachy (7000 m kw.), wymieniono okna i drzwi (1500 m kw.), zmodernizowano system centralnego ogrzewania poprzez zamontowanie nowej instalacji i grzejników z zaworami termostatycznymi. Ponadto zmodernizowano system c.w.u. poprzez montaż nowej instalacji wraz z bateriami wodooszczędnymi. Dodatkowo zainstalowano kolektory słoneczne (226 m kw.), zmodernizowano system wentylacji poprzez  montaż kanałów i 15 nowych central wentylacyjnych; a także zamontowano system automatycznego sterowania ogrzewaniem i wentylacją.
Całkowita modernizowana powierzchnia budynków wyniosła 140 122 m kw.


altOprócz rozległych prac termomodernizacyjnych, które objęły również istniejącą od początku istnienia uczelni krytą 25-metrową pływalnię, wykonano roboty towarzyszące na łączną kwotę 1,3 mln zł. W tym między innymi modernizację schodów przez budynkiem głównym wraz z wykonaniem wejścia, remont zadaszenia nad forum studenckim, dodatkowe cztery centrale wentylacyjne oraz liczne roboty remontowe.


alt


Jak powiedział rektor Waldemar Moska, przeprowadzone dotychczas prace nie kończą inwestycji, które w najbliższym czasie muszą zostać przeprowadzone na terenie kampusu AWFiS. - Gruntownego remontu wymagają jeszcze wnętrza Uczelni, które trzeba odnowić i częściowo doposażyć. Stosowne prace rozpoczną się już w tym roku. Powstał nowy budynek dla potrzeb Wydziału Turystyki i Rekreacji. Dzięki temu, że powstały też nowe doskonale wyposażone laboratoria badawcze, gdańska AWFiS spośród uczelni sportowych stała się obecnie najlepszą w kraju pod względem osiągnięć naukowych. Na liście filadelfijskiej nasze osiągnięcia są rzędu 300 proc. rocznie. Nakłady Unii Europejskiej i naszego ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz marszałkowskie i miejskie, tak Gdańska jak i Sopotu, na rozwój uczelni są niebagatelne. Bez nich nie było by tak dużego sukcesu niedawnych Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce, w których nasza uczelnia też w dużym stopniu partycypowała. Sumując można powiedzieć, że w okresie dwóch ostatnich lat otrzymaliśmy pomoc finansową w wysokości 60 mln zł. To jest bardzo znacząca pomoc finansowa w przypadku uczelni publicznej, która ma roczną dotację rzędu 20 mln zł. Nie jesteśmy w stanie porównywać się do Uniwersytetu Gdańskiego, który ma dziesięciokrotnie większą dotację, ale te proporcje są całkowicie inne, bo uniwerek ma o wiele więcej studentów i obiektów dydaktycznych - powiedział rektor Waldemar Moska.


alt


Komisarz UE ds. Budżetu Janusz Lewandowski powiedział nam, że na szczęście Polska dysponuje funduszami unijnymi na 2007-2013 i na kolejny okres lat 2014-20, które już pozwoliły istotnie odmienić i doposażyć uczelniane obiekty. - Ja te obiekty doskonale pamiętam, bo ja tu kiedyś bywałem i tutaj trenowałem wraz z redaktorem Włodzimierzem Amerskim, który wtedy był zawodnikiem AZS Gdańsk, a ja Spójni Sopot. Tutaj na boisku jeszcze o bieżni żużlowej razem ścigaliśmy się na krótkich dystansach. No on był trochę lepszy ode mnie w sprintach, ale na pewno obaj w szczytowej formie sto metrów pokonywaliśmy poniżej 11 sekund. Te uczelniane obiekty znacznie zmieniły się i zostały doposażone dzięki organizacji w dniach 7-9 marca w sąsiedniej Ergo Arenie 15. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce. To była największa impreza sportowa kiedykolwiek organizowana na gdańskim Wybrzeżu. Na doskonałej bieżni padło przecież 13 najlepszych wyników świata i ustanowiony został przez zawodników USA jeden rekord świata w biegu sztafetowym 4x400 m. W Unii Europejskiej mamy przewidywalność inwestowania w upiększanie obiektów uczelnianych. Rektor Waldemar Moska sprawdził się jako człowiek, który umiejętnie opracowuje projekty i skutecznie sięga po unijne fundusze. Jestem przekonany, że do 2020 roku jeszcze jakieś unijne fundusze zostaną przyznane gdańskiej uczelni sportowej i ona dzięki temu będzie wyglądała jeszcze lepiej - powiedział nam komisarz Janusz Lewandowski, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie mieszkaniec Sopotu.  


Wla-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież