Rafał Milczarski: Czy uda się ocalić CPK? » Czy Centralny Port Komunikacyjny jest racjonalną potrzebą - jak twierdzą jedni, czy megalomanią - ja... Władztwo gdańskie - krzesła i ambicje » Uff, dogadali się. Wszystko dla Gdańska i Platforma Obywatelska doszły do porozumienia - całe szczęś... Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO » *40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef Tuska w spółce w OliwieSkomercjalizo... Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto...
Reklama
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
czwartek, 23 maja 2024 15:42
Płacowe rekordy w szpitalach Struka - lecznica w Oliwie oazą PO
*40 tys. zł dla prezesa szpitala*odnalazł się wicewojewoda*szef
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
piątek, 24 maja 2024 15:50
Arka: Walka o awans – decydujące starcie
Po doskonałej końcówce sezonu piłkarze Arki Gdynia nadal nie są
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
sobota, 25 maja 2024 12:46
Europa w Gdańsku*Stracona szansa Jaguara?
I  LIGA FORTUNA
W Gdańsku powiało Europą. Pełne
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

X Gambit 2014 na PG

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 06 kwietnia 2014 18:00

Jubileuszowe X Seminarium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Gambit 2014 odbyło się na Politechnice Gdańskiej. Przez dwa dni (3-4 kwietnia) debatowano na tym, co zrobić, aby zmniejszyć ilość wypadków drogowych w państwach europejskich.Stwierdzono, ze Europa jako kontynent od 2009 roku jest najbardziej bezpieczna na świecie pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego. W Polsce jest jeszcze pod tym względem wiele do zrobienia. W roku 2003 w naszym kraju odnotowano 5640 drogowych wypadków śmiertelnych. A w dziesięć lat później, tj. w 2013 roku było ich 2800, tak więc o połowę mniej Największy udział w tej niechlubnej statystyce mają piesi w ilości 30 proc. i w coraz większej ilości, bo aż 1 proc. rowerzyści.


Jak powiedziano podczas odbywającego się co dwa lata seminarium Gambit, największymi trzema plagami w naszym kraju są beztroscy piesi, nadmierna prędkość i zbyt mało skuteczna służba zdrowia, gdyż umiera wiele osób rannych w okresie 30 dni od dnia wypadku.


Ale i tak zmniejszenie w okresie 10 ostatnich lat tej statystyki o połowę jest sporym sukcesem, chociaż założenia były na poziomie zredukowania wypadków śmiertelnych o 80 proc.


altTa krzywa na szczęście jest opadająca i jeśli w 2007 roku zajmowaliśmy 20 miejsce w świecie pod względem drogowych ofiar śmiertelnych, to w 2013 roku znaleźliśmy się na 40 miejscu.


Najbardziej krytyczny pod tym względem był rok 1991, kiedy w Polsce na drogach zginęło... 7901 osób. Wśród krajów europejskich w 2012 roku zajmowaliśmy jednak wysokie trzecie miejsce, w statystyce 9 zabitych na 100 tys. mieszkańców, tuż po Litwie i Rumunii. Przy średniej europejskiej 5 zabitych na 100 tys. mieszkańców.


Spośród krajów UE Polska ma swój udział w ilości aż 14 proc. ofiar śmiertelnych, z czego 30 proc. stanowią piesi. Ten tak wysoki współczynnik drogowych ofiar śmiertelnych wynika z braku w Polsce jednego wiodącego ośrodka co do bezpieczeństwa ruchu drogowego. Trudno zatem będzie zrealizować założenie, aby w 2020 roku ilość ofiar śmiertelnych z obecnych 2800 zmniejszyć choćby do 2000 ofiar i 6 tys. rannych.
Stąd wprowadzanie ograniczeń prędkości do 50 km/godz. i ustawianie radarów, wobec czego jest wiele sprzeciwów.


altW konferencji uczestniczył Iiyas Daoud z istniejącej od 20 lat Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), mającej siedzibę w Brukseli i skupiającej 46 krajowych organizacji, w tym dwie z Polski. W 2013 roku ETSC ogłosiła przegląd ruchu drogowego w państwach europejskich oraz wdrażania ruchu rowerowego. Z sumarycznych statystyk wynika, że w 2012 roku w Europie zginęło w wypadkach samochodowych 27 tys. osób i 313 tys. osób zostało rannych. Ta statystyka dotyczy trzy razy więcej mężczyzn niż kobiet. Przyczynami wypadków najczęściej jest alkohol, nadmierna prędkość i rozmowy przez telefon komórkowy.


Dzięki wspólnym przedsięwzięciom podjętym w 28 krajach Europy, w których jest prowadzona dokładna powypadkowa statystyka, od 2001 roku do 2012 r. nastąpiło zmniejszenie drogowej wypadkowości średnio o 43 proc., zaś w Polsce tylko o 33 proc. W 2001 r. mieliśmy 150 ofiar na milion mieszkańców, a w 2012 r. 86 ofiar. Duże postępy w bezpieczeństwie ruchu drogowego poczyniono w Hiszpanii i Portugalii. Prelegenci wskazywali, że duża w tym rola mediów uświadamiająca społeczeństwom o ogromnej groźbie jaką niesie ze sobą rozwój motoryzacji i beztroskie lub bezmyślne nie przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego.


ETSC podjęła plan zmniejszenia wypadkowości śmiertelnych ofiar drogowych w krajach UE o połowę do 2020 roku i o 30 proc. co do ciężkich obrażeń. Bardziej rygorystyczne będą kary za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu i bez prawa jazdy.  W najbliższym czasie, bo już 26 maja 2014, w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja podczas której omówi się kwestię monitorowania w Europie stanu trzeźwości kierowców, łącznie z możliwością wprowadzenia systemu samochodowych alkoblokad.


altSeminarium towarzyszyła jubileuszowa wystawa fotograficzna na dużych zdjęciach obrazująca dotychczasowe spotkania osób zawodowo zajmujących się zachowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oprócz wspólnych pamiątkowych zdjęć uczestników dotychczasowych seminariów odbywających się na PG co dwa lata, ukazano też statystki i podjęte założenia co do zmniejszenia drogowych wypadkowości w państwach Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.


altJuż tradycyjnie również i podczas jubileuszowego seminarium przed frontowym wejściem do budynku głównego Politechniki Gdańskiej wszyscy uczestnicy uwiecznili się na wspólnym pamiątkowym zdjęciu.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież