100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

X Gambit 2014 na PG

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
niedziela, 06 kwietnia 2014 18:00

Jubileuszowe X Seminarium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Gambit 2014 odbyło się na Politechnice Gdańskiej. Przez dwa dni (3-4 kwietnia) debatowano na tym, co zrobić, aby zmniejszyć ilość wypadków drogowych w państwach europejskich.Stwierdzono, ze Europa jako kontynent od 2009 roku jest najbardziej bezpieczna na świecie pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego. W Polsce jest jeszcze pod tym względem wiele do zrobienia. W roku 2003 w naszym kraju odnotowano 5640 drogowych wypadków śmiertelnych. A w dziesięć lat później, tj. w 2013 roku było ich 2800, tak więc o połowę mniej Największy udział w tej niechlubnej statystyce mają piesi w ilości 30 proc. i w coraz większej ilości, bo aż 1 proc. rowerzyści.


Jak powiedziano podczas odbywającego się co dwa lata seminarium Gambit, największymi trzema plagami w naszym kraju są beztroscy piesi, nadmierna prędkość i zbyt mało skuteczna służba zdrowia, gdyż umiera wiele osób rannych w okresie 30 dni od dnia wypadku.


Ale i tak zmniejszenie w okresie 10 ostatnich lat tej statystyki o połowę jest sporym sukcesem, chociaż założenia były na poziomie zredukowania wypadków śmiertelnych o 80 proc.


altTa krzywa na szczęście jest opadająca i jeśli w 2007 roku zajmowaliśmy 20 miejsce w świecie pod względem drogowych ofiar śmiertelnych, to w 2013 roku znaleźliśmy się na 40 miejscu.


Najbardziej krytyczny pod tym względem był rok 1991, kiedy w Polsce na drogach zginęło... 7901 osób. Wśród krajów europejskich w 2012 roku zajmowaliśmy jednak wysokie trzecie miejsce, w statystyce 9 zabitych na 100 tys. mieszkańców, tuż po Litwie i Rumunii. Przy średniej europejskiej 5 zabitych na 100 tys. mieszkańców.


Spośród krajów UE Polska ma swój udział w ilości aż 14 proc. ofiar śmiertelnych, z czego 30 proc. stanowią piesi. Ten tak wysoki współczynnik drogowych ofiar śmiertelnych wynika z braku w Polsce jednego wiodącego ośrodka co do bezpieczeństwa ruchu drogowego. Trudno zatem będzie zrealizować założenie, aby w 2020 roku ilość ofiar śmiertelnych z obecnych 2800 zmniejszyć choćby do 2000 ofiar i 6 tys. rannych.
Stąd wprowadzanie ograniczeń prędkości do 50 km/godz. i ustawianie radarów, wobec czego jest wiele sprzeciwów.


altW konferencji uczestniczył Iiyas Daoud z istniejącej od 20 lat Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), mającej siedzibę w Brukseli i skupiającej 46 krajowych organizacji, w tym dwie z Polski. W 2013 roku ETSC ogłosiła przegląd ruchu drogowego w państwach europejskich oraz wdrażania ruchu rowerowego. Z sumarycznych statystyk wynika, że w 2012 roku w Europie zginęło w wypadkach samochodowych 27 tys. osób i 313 tys. osób zostało rannych. Ta statystyka dotyczy trzy razy więcej mężczyzn niż kobiet. Przyczynami wypadków najczęściej jest alkohol, nadmierna prędkość i rozmowy przez telefon komórkowy.


Dzięki wspólnym przedsięwzięciom podjętym w 28 krajach Europy, w których jest prowadzona dokładna powypadkowa statystyka, od 2001 roku do 2012 r. nastąpiło zmniejszenie drogowej wypadkowości średnio o 43 proc., zaś w Polsce tylko o 33 proc. W 2001 r. mieliśmy 150 ofiar na milion mieszkańców, a w 2012 r. 86 ofiar. Duże postępy w bezpieczeństwie ruchu drogowego poczyniono w Hiszpanii i Portugalii. Prelegenci wskazywali, że duża w tym rola mediów uświadamiająca społeczeństwom o ogromnej groźbie jaką niesie ze sobą rozwój motoryzacji i beztroskie lub bezmyślne nie przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego.


ETSC podjęła plan zmniejszenia wypadkowości śmiertelnych ofiar drogowych w krajach UE o połowę do 2020 roku i o 30 proc. co do ciężkich obrażeń. Bardziej rygorystyczne będą kary za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu i bez prawa jazdy.  W najbliższym czasie, bo już 26 maja 2014, w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja podczas której omówi się kwestię monitorowania w Europie stanu trzeźwości kierowców, łącznie z możliwością wprowadzenia systemu samochodowych alkoblokad.


altSeminarium towarzyszyła jubileuszowa wystawa fotograficzna na dużych zdjęciach obrazująca dotychczasowe spotkania osób zawodowo zajmujących się zachowaniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Oprócz wspólnych pamiątkowych zdjęć uczestników dotychczasowych seminariów odbywających się na PG co dwa lata, ukazano też statystki i podjęte założenia co do zmniejszenia drogowych wypadkowości w państwach Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski.


altJuż tradycyjnie również i podczas jubileuszowego seminarium przed frontowym wejściem do budynku głównego Politechniki Gdańskiej wszyscy uczestnicy uwiecznili się na wspólnym pamiątkowym zdjęciu.


Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież