300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda... IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko » W sobotę (21 stycznia) odbył się IV Rajd Pieszy im. sierż. Wiktora Stryjewskiego ps. Cacko. W trudny...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Daniel Weber dla
czwartek, 02 lutego 2023 20:21
Daniel Weber dla
Z menadżerem Danielem Weberem, eks zawodnikiem Lechii, wychowankiem

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W. Czarzasty szefem SLD: wiem kiedy nadejdą bizony i wiem jak rzucić dzidą

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
niedziela, 24 stycznia 2016 12:41

Włodzimierz Czarzasty nowym przewodniczącym SLD. Leszek Miller cytuje "Gazetę Gdańską" i zapewnia: - Będę lojalnym członkiem SLD. Marcin Kulasek z Olsztyna nowym sekretarzem generalnym.Sobotni Kongres SLD wybrał nowe władze partii. Na obrady do hotelu Gromada przyjechało 753 spośród 817 uprawnionych delegatów. W drugiej turze wyborów o funkcję przewodniczącego ubiegali się zwycięzca I tury, szef SLD na Mazowszu, wydawca, współwłaściciel giełdowej Muzy SA, Włodzimierz Czarzasty i b. wicemarszałek Sejmu, poseł od 1993 roku, wcześniej dziennikarz i sprawozdawca festiwali sopockich, Jerzy Wenderlich. Pierwszego poparło w głosowaniu powszechnym 38 proc. członków, drugiego 25 proc.


Z wystąpienia wyborczego W. Czarzastego: To nieprawda, a prawdę mówiąc "g... prawda", tu wtret z ks.Tischnera, że Polacy są skazani na wybór między PO i PiS. Sądzę, że tylko SLD jest partią, która gwarantuje Polsce respekt dla ich praw politycznych i społecznych, która stawać powinna zawsze po stronie pracownika, po stronie pracy, po stronie słabszego.

Zapowiedział, że będzie dążył do integracji polskiej lewicy i wzmocnienia partii, która ma najwięcej aktywów, dodał, aluzyjnie, że nie Gazeta Wyborcza będzie wskazywała lidera formacji, której poprzedni szef, Leszek Miller, wprowadził Polskę do Unii Europejskiej.

I zakończył anegdotą: - Rada starszych w plemionach indiańskich wiedziała kiedy nadejdą bizony, a młodzi bojownicy wiedzieli jak rzucić w nie dzidą. Zapewniam, że wiem kiedy nadejdą bizony i potrafię rzucić dzidą!


Z wystąpienia Jerzego Wenderlicha: Jestem politykiem, który potrafi dogadać się z każdym. Mam dobre relacje z mediami, co jest istotne, skoro lewicy sprzyjają tylko Trybuna i Przegląd. Położę nacisk na intensywność komunikacji internetowej, którą powierzę naszej młodzieżówce. Siłą naszej formacji są struktury powiatowe i to one będą preferowane w polityce finansowej zarządu. Jego praca ma wynikać z wysłuchania racji i poglądów członków partii.

B. marszałek powołał się też na poparcie Anny Bańkowskiej i Janusza Zemke, przywołując kujawsko-pomorskie jako przykład współpracy, który pozwolił mu w Toruniu wygrać wybory z kandydatami PO i PiS. Zgłosił Katarzynę Piechnę Więckiewicz na sekretarza generalnego, ale myślał o Paulinie Piechnie Więckiewicz.


Żegnając się z funkcją ustępujący przewodniczący Leszek Miller po krytycznym bilansie minionych wydarzeń, nie uciekając od osobistej politycznej odpowiedzialności za rozmaite usterki, które wypchnęły SLD z parlamentu, zapowiedział, cytując rozmowę z "Gazety Gdańskiej", że pozostanie lojalnym członkiem SLD. I zwrócił się do obu kandydatów z pytaniem: - Powiedzcie co zrobicie, nie wtedy kiedy wygracie wybory, bo to jest oczywiste, powiedzcie co zrobicie, kiedy je przegracie...


Odpowiedział tylko W. Czarzasty. - Będę dalej członkiem SLD, będę lojalnie pracował na Mazowszu na rzecz lewicy i wspierał przewodniczącego. A jeśli wygram zaproszę Jurka Wenderlicha do zarządu na funkcje wiceprzewodniczącego!


Za Włodzimierzem Czarzastym opowiedziało się ostatecznie 428 delegatów, a Jerzego Wenderlicha poparło 305. Zgodnie z zapowiedzią nowy przewodniczący zaprosił swojego konkurenta do współpracy w zarządzie krajowym. Nowym sekretarzem generalnym partii został Marcin Kulasek z Olsztyna, który nie miał kontrkandydata. Kongres dokonał też wyboru 9 wiceprzewodniczących. Najwięcej głosów uzyskali Jerzy Wenderlich, Bogusław Liberadzki i Zbigniew Zaborowski. Ponadto wybrano Marka Balta, Wincentego Elsnera, Krzysztofa Gawkowskiego, Karolinę Pawliczak, Andrzeja Szejnę i Tomasza Trelę. W głosowaniu przepadł niestety kandydat z Pomorza, Andrzej Różański, a zgody na kandydowanie nie wyraził zgłoszony także Mariusz Falkowski. Delegaci nie wybrali też Katarzyny Olszewskiej, która świetnie, bardzo precyzyjnie, prowadziła obrady kongresu, przywołując do statutowego porządku co bardziej rozdyskutowanych mówców.


Zdaniem Jerzego Śniega, szefa pomorskiego SLD wybór W. Czarzastego to dobra wiadomość dla partii, a jeszcze lepsza dla wyborców lewicy: - Wybraliśmy przywódcę, które nie będzie bał się trzymać wysoko nasz sztandar i walczyć o miejsce w przestrzeni publicznej.

(mag)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież