Planeta Energii uczy jak dbać o ekosystemy wodne. Rusza kolejna edycja... » Czym różni się karp od tołpygi, w jaki sposób samooczyszczają się jeziora i co jest największym przy... Kultura zachodu - miliony w szpitalu Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
czwartek, 28 września 2023 12:00
Krzysztof Kasprzak zawodnikiem Zdunek Wybrzeża
Krzysztof Kasprzak dołącza do Zdunek Wybrzeża Gdańsk.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

„Debata na Trzy Głosy”: TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk i internet łączą samorządy

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
wtorek, 26 stycznia 2016 14:07

Pierwsza „Debata na Trzy Głosy”, z nowego cyklu rozmów o Pomorzu, wzbudziła wiele emocji. Zastosowano formułę, która połączyła w sobie udział trzech mediów – Telewizji Gdańsk, Radia Gdańsk oraz internetu. Dzięki temu również internauci mieli możliwość zadawania pytań zaproszonym gościom, którymi byli: Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Grzegorz Strzelczyk – reprezentant wojewody pomorskiego, Robert Biedroń – prezydent Słupska, Patryk Demski – burmistrz Pelplina oraz Stanisław Pogorzelski – wiceburmistrz Rumi.



„Debatę na Trzy Głosy” poprowadzili reprezentanci radia i telewizji – Jacek Naliwajek oraz Wojciech Suleciński, natomiast na widowni zasiadła młodzież mieszkająca w województwie pomorskim m.in. członkowie „Klubu Myśli Politycznej Stańczyk” z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 w Gdańsku. Publiczność miała możliwość odpowiadania, za pomocą kart z napisanie „tak” i „nie”, na postawione przez prowadzących pytania. Ponadto kilkoro z widzów zasiadających na widowni, miało szansę osobiście poruszyć nurtujący ich problem i zadać pytanie uczestnikom dyskusji.
Głównym tematem debaty był problem rozbieżności ekonomiczno-gospodarczej, pomiędzy trójmiejską metropolią, a mniejszymi ośrodkami województwa pomorskiego.


Szczególnie aktywnym uczestnikiem całej dyskusji okazał się Robert Biedroń, który dosadnie podkreślał dysonans w rozdzielaniu finansów publicznych oraz dotacji z Unii Europejskiej, jaki, jego zdaniem, występuje w województwie pomorskim. Polityk skupił się głównie na sytuacji swojego miasta, którego problemy są, w odczuciu prezydenta, odsuwane na dalszy tor przez władze województwa. Robert Biedroń narzekał m.in. na braki w infrastrukturze kolejowej oraz drogowej, a także na niedobór środków przeznaczonych na instytucje kulturalne w Słupsku. Marszałek Struk, w odpowiedzi na zarzuty prezydenta Biedronia, przyznał, że transport jest sprawą kluczową, ale podkreślił też, że Trójmiasto otrzymuje więcej środków, ponieważ realizuje projekty o charakterze metropolitalnym. Doradca wojewody oraz członek Prawa i Sprawiedliwości, Grzegorz Strzelczyk, powiedział, że władze postarają się zrealizować plany dotyczące budowy drugiej nitki linii kolejowej do Słupska oraz trasy S6. Uczestnicy debaty uznali zgodnie, że sprawami Pomorza powinna zająć się także strona rządowa, choć Grzegorz Strzelczyk podkreślił, że obecny rząd dopiero rozpoczął swoją kadencję i należy dać mu szansę na wykazanie się.


Poruszono również temat utworzenia województwa środkowopomorskiego. Grzegorz Strzelczyk przyznał, że rząd, ze względu na inne obowiązki, na razie nie zajmuje się tym projektem, ale nie wyklucza dalszych prac w tej sprawie – istotne będzie tu zdanie mieszkańców województwa pomorskiego. Robert Biedroń stwierdził, że to obietnice bez pokrycia, a plany utworzenia województwa środkowopomorskiego określił mianem „mocno przeterminowanej kiełbasy wyborczej”. Mieczysław Struk uznał, że utworzenie kolejnego województwa jest niepotrzebne, gdyż, według ekspertów, już teraz mamy za dużo województw w Polsce.


Ciekawym momentem debaty było przytoczenie opinii internauty, który napisał, że ma 24 lata, mieszka w Gdańsku od urodzenia i nie pamięta innego prezydenta Gdańska, niż obecny. Ta uwaga stała się stymulatorem dyskusji na temat ograniczenia kadencji samorządów, a szczególnie organów rządzących – prezydentów miast, burmistrzów, wójtów. Uczestnicy debaty byli raczej zgodni, że takie ograniczenie powinno zostać wprowadzone. Jedynie Stanisław Pogorzelski nie był do końca przekonany, a ostatecznie stwierdził, że „wierzy w mądrość mieszkańców”. Grzegorz Strzelczyk użył metafory i porównał zbyt długą kadencję organu rządzącego do wypalenia zawodowego szefa dużej firmy, który zajmując się jednym przedsiębiorstwem przez długi czas „traci instynkt samozachowawczy”.


alt



Podsumowaniem debaty było przytoczenie najpopularniejszych głosów pochodzących od internautów. Zdania użytkowników sieci były podzielone, jednak większość była przeciwna podziałowi województwa. Zauważono nierówności pomiędzy metropolią, a regionami od niej oddalonymi i postulowano o bardziej sprawiedliwy podział środków z budżetu – np. ze względu na liczbę mieszkańców danego terenu. Powtarzała się opinia skierowana do polityków, aby „nie narzekać i robić swoje”, która okazała się trafną konkluzją całej dyskusji.


Wrażenia i opinie uczestników debaty po zakończeniu dyskusji były bardzo pozytywne. Prezydent Słupska, Robert Biedroń, na pytanie „czy jest zadowolony z przebiegu debaty” odpowiedział:
– Bardzo. Bardzo, bo cieszę się, że nareszcie zaczynamy rozmawiać o zrównoważonym rozwoju całego regionu i uważam, że to był bardzo pomysł mediów publicznych. Zbyt rzadko znajdujemy taką przestrzeń, żeby porozmawiać o rzeczach, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców naszych miast, naszego regionu i cieszę się, że nareszcie Telewizja Publiczna podejmuje ten temat i mam nadzieję, że będzie to kontynuowała.


alt



Na to samo pytanie odpowiedział również Stanisław Pogorzelski – wiceburmistrz Rumi:
– Oczywiście. Każda debata, gdzie można porozmawiać o problemach jest dobra. Dobrze, że poziom jest, że argumenty są, że staramy się myśleć o całym województwie. Ja, jako przedstawiciel mniejszego miasta, czuję ten szacunek, czuję to partnerstwo w rozmowie z większymi miastami jak Gdańsk.


Również prowadzący, Jacek Naliwajek, był usatysfakcjonowany wynikami debaty:
– Podobała mi się debata, bo rzeczywiście była merytoryczna. Był jakiś spór, ale były też argumenty. To nie było kłócenie się dla samego kłócenia się. Widać było, że tym wszystkim ludziom, którzy tutaj uczestniczyli, zależy na regionie, zależy na rozwoju i na tym, żeby się dogadać. Właśnie to było fantastycznie widać w tej dyskusji.


alt



O znaczeniu debaty dla społeczeństwa, polityków i mediów wypowiedział się dyrektor Telewizji Gdańsk – Marek Wałuszko:
– Myślę, że to jest powrót do tego, co najlepsze w telewizji, czy w mediach publicznych, czyli do debaty, w której dajemy równe szanse różnym ludziom. Dzisiaj byli tutaj samorządowcy, był również przedstawiciel wojewody – oni są dobrani tak, aby reprezentowali nie tylko różne obszary naszego województwa, ale też różne poglądy, światopoglądy, opcje polityczne. Miałem wrażenie, że mimo takiej dyskusji, która się między nimi wywiązała, dajemy im też szansę na to, żeby znaleźli jakiś wspólny język, żeby też sami ze sobą rozmawiali. Miałem okazję obserwować także publiczność – było parę osób, które mogły się wypowiedzieć, mogli pokazać swoje sympatie, bądź antypatie, głosowali. Jest to taka próba wciągnięcia ludzi w pewien dialog i wydaje mi się, że na tym polega misja publiczna.


alt




Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież