Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
niedziela, 18 września 2022 13:08

Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba rządowa, poza, oczywiście, brukselskim wypadem b. premiera, Donalda Tuska, który zamienił złote na euro. Lider Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister Marcin Horała, koordynujący wielki projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zarobił w ub. roku zdecydowanie mniej niż marszałek Mieczysław Struk, pomorski szef PO i Jerzy Śnieg, dawniej PZPR, SLD, dziś Lewica - sekretarz, przewodniczący, współprzewodniczący Nowej Lewicy w regionie.


Z oświadczenia majątkowego J. Śniega, radnego powiatowego w Kwidzynie, wynika, że prawdziwy współczesny socjalista nie może narzekać na niedostatek. Jako prezes spółdzielni mieszkaniowej lider znowelizowanej formacji zarobił, łącznie z nagrodą jubileuszową, 442 tys. złotych, co bardzo dobrze świadczy o lokatorach opłacających czynsz do kasy spółdzielni. Prezes Śnieg jest też emerytem wyposażonym przez ZUS w 80 tys. zł świadczenia w 2021 roku, a jako przewodniczący rady powiatu zainkasował 32 tys. zł diety. Ma dom, volvo klasy premium i blisko milion złotych oszczędności. Polityk politycznie bezbarwny, ale dorobek materialny niebanalny jak na b. I sekretarza gminnego komitetu partii przewodniej.


Drugi przewodniczący Lewicy, Marek Rutka, b. asystent posła R. Biedronia, a później jego reprezentant w radach nadzorczych gminnych spółek komunalnych w Słupsku, zarabia jako poseł wyraźnie mniej niż prezes spółdzielni w Kwidzynie, ale skutecznie powiększa swój zasób mieszkaniowy. M. Rutka zarobił w parlamencie, łącznie z dietą, 155 tys. zł, dorzucił do tego 31 tys. zł przychodu z wynajmu mieszkania, a także 50 tys. zł darowizny od najbliższych. Razem z żoną ma 280 tys. zł oszczędności i ponad 170 m.kw. w 4 mieszkaniach o wartości ok 1,6 mln zł. W minionym roku portfolio lokalowe posła powiększyło się o 41 m.kw. W dwóch garażach poseł trzyma bogaty park samochodowy, w tym fiaty 500 i doblo, alfę romeo, a także dwa sanitarne oldtimery. Skrupulatnie zaznacza, że posiada też 14,06 euro.


Mieczysław Struk, przywódca rządzącej Pomorzem Platformy Obywatelskiej, marszałek i radny, a w czasach rządów PZPR, "towarzysz naczelnik" gminy Jastarnia czyli organ rządu PRL, a dziś konserwatywny liberał, poziomu zamożności socjalisty Śniega nie osiąga, ale biedy w portfelu nie ma.
W roku politycznym 2021 marszałek pomorski otrzymał za swój samorządowy trud, bez nagród za staż pracy uwzględniających osiągnięcia w sprawowaniu władzy ludowej, ponad 191 tys. złotych, o 40 tys. zł więcej niż w 2020 roku. Nie może być zanadto skąpy, skoro po tylu latach pracy na pierwszoplanowym stanowisku politycznym oszczędził tylko 46 tys. zł i 550 euro. Nadal dysponuje współwłasnością małżeńską domu na Półwyspie Helskim, jego połowa z 210 m.kw. jest warta 0,6 mln złotych. Podaje także, że ma prawo do 1/4 domu o powierzchni 210 m.kw., ale nie jest to współwłasność małżeńska tylko... odrębna. Marszałek prywatnie jeździ obecnie mazdą cx 5, autem bezpiecznym i komfortowym, które posiada z.. osobą trzecią. Po doświadczeniach z CBA i sądem powszechnym pamięta o miejscu w radzie fundacji ECS, działce budowlanej, a nawet wartych 24 tys. zł dietach europejskich.

alt


Pokonana przez M. Struka w wyborach regionalnych wiceszefowa PO, Agnieszka Pomaska, b. radna Gdańska i posłanka, wywodząca się ze środowiska Młodych Demokratów i frakcji Sławomira Nowaka, na uprawianiu polityki wychodzi całkiem znośnie, raczej lepiej niż na handlu obnośnym. Po latach pracy w parlamencie, wiceprzewodnicząca PO na Pomorzu oszczędziła 140 tys. zł, a w koszyku też drobne euro, dolary i funty. W sejmie pokwitowała 147 tys. zł pensji i 37 tys. zł diety, dodatkowo z wynajmu mieszkania uzyskała 6 tys. złotych. Razem z mężem, byłym gdańskim radnym Maciejem Krupą, dysponuje mieszkaniem o pow. 43 m.kw. oraz 1/6 udziału spadkowego w mieszkaniu o pow.69 m.kw.. Z tytułu spadku ma taki sam udział w działce, pow. nieco ponad 1000 m.kw. Wyraźnie w ostatnich latach polepszył się standard motoryzacyjny posłanki, bo zamiast starego opla vectry, którym ciężko manewrowała na parkingu Radia Gdańsk ma do dyspozycji wzięte w leasingu modne volvo V 60. I choć oficjalnie stawia na ekologiczny rower jest jednym z najważniejszych klientów LOT-u i w tej kadencji zaliczyła już 190 rejsów kosztujących kancelarię sejmu ponad 110 tys. zł. Prawdopodobnie na lotnisko posłanka dojeżdża rowerem, który życzliwie rekomenduje do powszechnego stosowania.


Na tle opozycji, która na Pomorzu trzyma stery, lider Prawa i Sprawiedliwości, poseł i sekretarz stanu, polityk odpowiedzialny za wielki projekt CPK, Marcin Horała, wygląda zgoła skromnie. Mieszkań nie kolekcjonuje i nie wynajmuje bo ma jedno - 67 m.kw. - w którym mieszka z rodziną. Jeździ 5.letnim fiatem tipo. Jako członek rządu zarobił o 20 tys. zł mniej niż marszałek Struk, oszczędności - 135 tys. zł - ma mniejsze niż Pomaska, nie mówiąc już o Śniegu czy Rutce. Pulę przychodów uzupełnia egalitarna politycznie sejmowa dieta - 37 tys. zł a nie euro z Komitetu Regionów w Brukseli.


Mapka dostatku partyjnych liderów, jak łatwo zauważyć, niewielką wykazuje spójność z ich mierzalnym potencjałem politycznym. Choć dorobek finansowy Donalda Tuska liczony w milionach złotych i ukryty po wypadzie do Brukseli przed opinią publiczną, najpewniej by nie drażnić jego rozmiarami przyszłych wyborców, na korelację taką wskazuje.

(gg,set)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież