Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz... Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
wtorek, 21 marca 2023 14:54
Lechia zwolniła Marcina Kaczmarka
Z dniem 21 marca 2023 Lechia podjęła decyzję o zakończeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spotkanie mieszkańców Biskupiej Górki z prezydentem

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 stycznia 2016 19:43

Podczas spotkania mieszkańców Biskupiej Górki z prezydentem miasta i innymi członkami władz przedstawiono wiele interesujących, aczkolwiek raczej znanych, projektów. Społeczność Biskupiej Górki jest żywo zainteresowana rewitalizacją swojej okolicy, lecz chyba nie wierzy w realne zmiany.Dwudziestego stycznia w Szkole Podstawowej nr 21, w ramach cyklu „Twoja dzielnica – Twój Gdańsk”, odbyło się spotkanie mieszkańców Biskupiej Górki z prezydentem miasta Pawłem Adamowiczem. Poza prezydentem na spotkaniu obecni byli m.in. Wiesław Bielawski (zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej), Andrzej Bojanowski (zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej), Piotr Grzelak (zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej), Piotr Kowalczuk (zastępca prezydenta ds. polityki społecznej), Ewa Pielak (kierownik Referatu Rewitalizacji), Paweł Zienkiewicz (radny dzielnicy Śródmieście), Bogdan Oleszek (przewodniczący Rady Miasta), Mieczysław Kotłowski (dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni), Lidia Lisińska (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Gdańsku). Zebranie dotyczyło planów rewitalizacji Biskupiej Górki i jej okolic.


altPrezydent przedstawił mieszkańcom planowane inwestycje i działania, które w przyszłości mają zostać podjęte na terenie Biskupiej Górki. Władze miasta zamierzają m.in. wyciąć i uporządkować drzewostan na terenie dzielnicy, naprawić oświetlenia przy ul. Biskupiej 24, położyć chodniki przy ul. Na Stoku 10 i Salwatora 1/4, zbudować schody oraz chodnik przy Szkole Podstawowej nr 21, wymienić zniszczone ławki przy kanale Raduni, postawić zamykane altanki na śmietniki, wyremontować mur oporowy przy ul. Salwatora 1/4, zainstalować oświetlenie przy schodach łączących ul. Pohulanka z ul. Biskupią, sprawdzić działanie sygnalizacji świetlnej przy wyjeździe z ul. Biskupiej, uzupełnić braki w nawierzchni. Ponadto planowane jest zabezpieczenie usuwisk, które utworzyły się na stokach Biskupiej Górki. Prezydent Adamowicz stwierdził, że jest to konieczne, gdyż niestabilność terenu uniemożliwia poważniejsze prace np. wybudowanie nowej sieci kanalizacyjnej. W planach władz miasta została także uwzględniona modernizacja budynków komunalnych na terenie Biskupiej Górki. Możliwa będzie też rewitalizacja budynków wspólnotowych, jednak konieczny będzie wkład własny właścicieli. Prezydent podkreślił również, że rewitalizacja to nie tylko budowa i modernizacja danego terenu, to także zmiana, która musi zajść w mieszkańcach. Poruszył w ten sposób problem bezrobocia, który dotyka mieszkańców Biskupiej Górki. - Rewitalizacja obejmuje też ludzi – powiedział prezydent Adamowicz.


Na spotkaniu podjęto również temat przebudowy tzw. Węzła Śródmieście. Planowana jest m.in. budowa nowego Podwala Grodzkiego, przebudowa węzła komunikacyjnego ul. 3 maja, budowa wiaduktów nad torami kolejowymi, a także modernizacja wiaduktu Biskupia Górka. Inwestycja w ramach nowego Podwala od strony Biskupiej Górki, według planów, ma funkcjonować już w 2018 roku. Przypomniano również o budowie kompleksu handlowo-usługowego „Forum Gdańsk”, które ma powstać niedaleko Biskupiej Górki oraz o planach stworzenia Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańsk, które sąsiadować będzie z „Forum Gdańsk".


altKierownik Referatu Rewitalizacji Ewa Pielak zaprezentowała mieszkańcom możliwości kontaktu z władzami. Zaplanowano trzy spotkania z obywatelami Gdańska. Pierwsze z nich odbędzie się drugiego lutego w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Pozostałe dwa odbędą się czwartego i ósmego lutego. Od dwudziestego piątego stycznia dostępne będą również ankiety, które dadzą głos obywatelom Gdańska. Prawdopodobnie w czerwcu zostaną także zorganizowane warsztaty dla społeczności dzielnicy, potencjalnych przedsiębiorców i inwestorów. Ponadto na maj planowany jest spacer prezydenta miasta z mieszkańcami w okolicach Biskupiej Górki, podczas którego mieszkańcy będą mieli szansę pokazać miejsca dla nich ważne i warte uwagi władz miasta. - Słuchajcie, to jest wasze – powiedział prezydent Adamowicz. Będzie to również okazja do wyznaczenia granic rewitalizacji obszaru. Póki co, w obrębie Biskupiej Górki i okolicy, planowane są prace renowacyjne na terenie ulic: Biskupiej, Kaznodziejskiej, Kolonii Postęp, Kolonii Przyszłość, Na Stoku, Menonitów, Salwator, Spadzistej, Stoczniowców 29-37, Zaroślak 1-30. Władze są otwarte na sugestie lokalnej społeczności.


Spotkanie z mieszkańcami stało się również okazją do wręczenia nagród osobom, które aktywnie uczestniczą w życiu dzielnicy i prężnie działają, by ulepszyć swoją okolicę. Uhonorowane zostały Krystyna Ejsmont ze Stowarzyszenia Waga oraz Lidia Lisińska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Gdańsku, które odebrały nagrody z rąk prezydenta miasta Pawła Adamowicza.


Spotkanie miało skończyć się około osiemnastej trzydzieści, jednak zostało przedłużone do godziny dziewiętnastej. Na głównej sali pozostał prezydent oraz dwaj jego zastępcy – Wiesław Bielawski i Piotr Grzelak. Dwaj pozostali zastępcy udali się do innych pomieszczeń, aby omawiać z mieszkańcami sprawy dotyczące polityki gospodarczej i polityki społecznej.


altReakcje mieszkańców były różne. Niektóre plany, m.in. dotyczące postawienia altanek na śmietniki, spotkały się z dużym entuzjazmem społeczności, jednak pojawiło się również wiele uwag. - Nic nowego się nie dowiedziałam – powiedziała jedna z mieszkanek. Kolejna mieszkanka Biskupiej Górki na pytanie „czy podobają jej się zaprezentowane projekty” odpowiedziała: „Muszę powiedzieć, że na pewno, tylko że to już jest tyle lat robione, jedno i to samo. Nic się nie robi. Moje dzieci się wychowały tutaj, moje dzieci chodziły tu do szkoły i była cały czas dyskusja na temat budowy sali gimnastycznej dla szkoły. Do dziś jej nie ma. Dla mnie to jest troszeczkę śmieszne. Rewitalizacja, rewitalizacja, a teraz się okazuje, że najpierw trzeba umocnić całą Biskupią. Czemu wcześniej tego nie zaplanowano? Teraz nagle trzeba uzbroić, żeby cokolwiek na niej robić”. Pojawiło się również wiele uwag na temat zasięgu rewitalizacji obszaru i pytania o modernizację konkretnych ulic m.in. ul. Górka.


Plany rewitalizacji Biskupiej Górki prezentują się wspaniale. Oby udało się je wykonać.
Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież