Marek Jakubiak: Nie trwać w okopach! » Trzeba żyć chwilą, ale też planować, mieć elastyczność odreagowywania na zmieniającą się sytuację. T... Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji » Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał zmiany w pierwszej turze był większy n... Mieczysław Jałowiecki patronem Dworca Gdańsk Główny » Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowieck... Igor Strzok: jest zielone światło na odbudowę mostu w Tczewie » Igor Strzok, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, poinformował że powiat tczewski może ruszyć z... XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski » XIX Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Opowieści gdańskiego astronoma" odbył się 30 listopada. Jego... Korty SKT - zabytki współczesne » Uznany przez wojewódzkiego konserwatora zabytków za obiekt objęty ochroną budynek główny Sopockiego ... Paweł Zalewski: Jesteśmy przeciwni zmianom traktatów UE » Z Pawłem Zalewskim, posłem i politykiem Trzeciej Drogi, rozmawia Andrzej Rafał Potocki- Komisja Spra... Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-...
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
czwartek, 07 grudnia 2023 17:42
Wasz sejm, nasza gmina - gdańskie szanse opozycji
Z pięciu kampanii samorządowych w Gdańsku, w trzech potencjał

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
poniedziałek, 04 grudnia 2023 18:15
FUDEKO GAS wygranymi kończy grę w 2023 roku
Udanie zakończyli rok 2023 i rundę zasadniczą na swoim lodzie
piątek, 01 grudnia 2023 18:06
I LIGA FORTUNA
Z dużej chmury wielki śnieg. Wyrafinowanego
Lechia wypunktowała Miedź
niedziela, 03 grudnia 2023 19:00
Lechia wypunktowała Miedź
W ostatniej kolejce rundy jesiennej Lechia pokonała na Polsat Plus

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji polskich barw
niedziela, 26 listopada 2023 15:49
W tonacji polskich barw
Przygotowując wystawę „Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje”

Sport w szkole

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Jak się tu znaleźliśmy?
wtorek, 28 listopada 2023 14:22
Jak się tu znaleźliśmy?
Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci mówi

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Spotkanie mieszkańców Biskupiej Górki z prezydentem

Ocena użytkowników: / 14
SłabyŚwietny 
czwartek, 21 stycznia 2016 19:43

Podczas spotkania mieszkańców Biskupiej Górki z prezydentem miasta i innymi członkami władz przedstawiono wiele interesujących, aczkolwiek raczej znanych, projektów. Społeczność Biskupiej Górki jest żywo zainteresowana rewitalizacją swojej okolicy, lecz chyba nie wierzy w realne zmiany.Dwudziestego stycznia w Szkole Podstawowej nr 21, w ramach cyklu „Twoja dzielnica – Twój Gdańsk”, odbyło się spotkanie mieszkańców Biskupiej Górki z prezydentem miasta Pawłem Adamowiczem. Poza prezydentem na spotkaniu obecni byli m.in. Wiesław Bielawski (zastępca prezydenta ds. polityki przestrzennej), Andrzej Bojanowski (zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej), Piotr Grzelak (zastępca prezydenta ds. polityki komunalnej), Piotr Kowalczuk (zastępca prezydenta ds. polityki społecznej), Ewa Pielak (kierownik Referatu Rewitalizacji), Paweł Zienkiewicz (radny dzielnicy Śródmieście), Bogdan Oleszek (przewodniczący Rady Miasta), Mieczysław Kotłowski (dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni), Lidia Lisińska (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Gdańsku). Zebranie dotyczyło planów rewitalizacji Biskupiej Górki i jej okolic.


altPrezydent przedstawił mieszkańcom planowane inwestycje i działania, które w przyszłości mają zostać podjęte na terenie Biskupiej Górki. Władze miasta zamierzają m.in. wyciąć i uporządkować drzewostan na terenie dzielnicy, naprawić oświetlenia przy ul. Biskupiej 24, położyć chodniki przy ul. Na Stoku 10 i Salwatora 1/4, zbudować schody oraz chodnik przy Szkole Podstawowej nr 21, wymienić zniszczone ławki przy kanale Raduni, postawić zamykane altanki na śmietniki, wyremontować mur oporowy przy ul. Salwatora 1/4, zainstalować oświetlenie przy schodach łączących ul. Pohulanka z ul. Biskupią, sprawdzić działanie sygnalizacji świetlnej przy wyjeździe z ul. Biskupiej, uzupełnić braki w nawierzchni. Ponadto planowane jest zabezpieczenie usuwisk, które utworzyły się na stokach Biskupiej Górki. Prezydent Adamowicz stwierdził, że jest to konieczne, gdyż niestabilność terenu uniemożliwia poważniejsze prace np. wybudowanie nowej sieci kanalizacyjnej. W planach władz miasta została także uwzględniona modernizacja budynków komunalnych na terenie Biskupiej Górki. Możliwa będzie też rewitalizacja budynków wspólnotowych, jednak konieczny będzie wkład własny właścicieli. Prezydent podkreślił również, że rewitalizacja to nie tylko budowa i modernizacja danego terenu, to także zmiana, która musi zajść w mieszkańcach. Poruszył w ten sposób problem bezrobocia, który dotyka mieszkańców Biskupiej Górki. - Rewitalizacja obejmuje też ludzi – powiedział prezydent Adamowicz.


Na spotkaniu podjęto również temat przebudowy tzw. Węzła Śródmieście. Planowana jest m.in. budowa nowego Podwala Grodzkiego, przebudowa węzła komunikacyjnego ul. 3 maja, budowa wiaduktów nad torami kolejowymi, a także modernizacja wiaduktu Biskupia Górka. Inwestycja w ramach nowego Podwala od strony Biskupiej Górki, według planów, ma funkcjonować już w 2018 roku. Przypomniano również o budowie kompleksu handlowo-usługowego „Forum Gdańsk”, które ma powstać niedaleko Biskupiej Górki oraz o planach stworzenia Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańsk, które sąsiadować będzie z „Forum Gdańsk".


altKierownik Referatu Rewitalizacji Ewa Pielak zaprezentowała mieszkańcom możliwości kontaktu z władzami. Zaplanowano trzy spotkania z obywatelami Gdańska. Pierwsze z nich odbędzie się drugiego lutego w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”. Pozostałe dwa odbędą się czwartego i ósmego lutego. Od dwudziestego piątego stycznia dostępne będą również ankiety, które dadzą głos obywatelom Gdańska. Prawdopodobnie w czerwcu zostaną także zorganizowane warsztaty dla społeczności dzielnicy, potencjalnych przedsiębiorców i inwestorów. Ponadto na maj planowany jest spacer prezydenta miasta z mieszkańcami w okolicach Biskupiej Górki, podczas którego mieszkańcy będą mieli szansę pokazać miejsca dla nich ważne i warte uwagi władz miasta. - Słuchajcie, to jest wasze – powiedział prezydent Adamowicz. Będzie to również okazja do wyznaczenia granic rewitalizacji obszaru. Póki co, w obrębie Biskupiej Górki i okolicy, planowane są prace renowacyjne na terenie ulic: Biskupiej, Kaznodziejskiej, Kolonii Postęp, Kolonii Przyszłość, Na Stoku, Menonitów, Salwator, Spadzistej, Stoczniowców 29-37, Zaroślak 1-30. Władze są otwarte na sugestie lokalnej społeczności.


Spotkanie z mieszkańcami stało się również okazją do wręczenia nagród osobom, które aktywnie uczestniczą w życiu dzielnicy i prężnie działają, by ulepszyć swoją okolicę. Uhonorowane zostały Krystyna Ejsmont ze Stowarzyszenia Waga oraz Lidia Lisińska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Gdańsku, które odebrały nagrody z rąk prezydenta miasta Pawła Adamowicza.


Spotkanie miało skończyć się około osiemnastej trzydzieści, jednak zostało przedłużone do godziny dziewiętnastej. Na głównej sali pozostał prezydent oraz dwaj jego zastępcy – Wiesław Bielawski i Piotr Grzelak. Dwaj pozostali zastępcy udali się do innych pomieszczeń, aby omawiać z mieszkańcami sprawy dotyczące polityki gospodarczej i polityki społecznej.


altReakcje mieszkańców były różne. Niektóre plany, m.in. dotyczące postawienia altanek na śmietniki, spotkały się z dużym entuzjazmem społeczności, jednak pojawiło się również wiele uwag. - Nic nowego się nie dowiedziałam – powiedziała jedna z mieszkanek. Kolejna mieszkanka Biskupiej Górki na pytanie „czy podobają jej się zaprezentowane projekty” odpowiedziała: „Muszę powiedzieć, że na pewno, tylko że to już jest tyle lat robione, jedno i to samo. Nic się nie robi. Moje dzieci się wychowały tutaj, moje dzieci chodziły tu do szkoły i była cały czas dyskusja na temat budowy sali gimnastycznej dla szkoły. Do dziś jej nie ma. Dla mnie to jest troszeczkę śmieszne. Rewitalizacja, rewitalizacja, a teraz się okazuje, że najpierw trzeba umocnić całą Biskupią. Czemu wcześniej tego nie zaplanowano? Teraz nagle trzeba uzbroić, żeby cokolwiek na niej robić”. Pojawiło się również wiele uwag na temat zasięgu rewitalizacji obszaru i pytania o modernizację konkretnych ulic m.in. ul. Górka.


Plany rewitalizacji Biskupiej Górki prezentują się wspaniale. Oby udało się je wykonać.
Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież