Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć... Szumiące zabawy czyli VIII Międzyszkolny Turniej Logopedyczny » Kiedy dziecko idzie do szkoły i gdy są u niego wskazania do pracy nad prawidłową mową, uczeń trafia ... Szkoła Podstawowa nr 11: dzieci chcą się uczyć w tej szkole » 1 marca rusza rekrutacja do gdańskich szkół podstawowych. W lutym swoje drzwi na spotkania z rodzica... Medale za wkład w Pamięć » W piątkowe popołudnie gdański Odział Instytutu Pamięci Narodowej wręczył medale dla pięciu laureatów... Grzegorz Górski: Jesteśmy w "oku cyklonu" » Czy jako naród jesteśmy świadomi nadciągających zagrożeń; o naiwności w patrzeniu na swoją przyszłoś... Anna Gembicka i Tomasz Obszański w Telewizji Republika » W piątek o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będą Anna Gembicka, była minister rol... Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych » Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech instancji, wniosków do Sądu Najwyżs...
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
czwartek, 22 lutego 2024 17:29
Anatomia umorzenia... Tajemnica 400 tys. złotych
Mimo najszczerszych chęci, choroby oskarżonej i sędziego, trzech
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
niedziela, 25 lutego 2024 14:18
Hokeistki Stoczniowca nie zagrają w finale
Nie będzie 10. z rzędu finału hokeistek Stoczniowca. Gdańszczanki
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
sobota, 24 lutego 2024 12:38
Mocne otwarcie wiosny Arki i Lechii
I LIGA FORTUNA
Wszyscy oczekiwali postawy trójmiejskich
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Śnieg: Nie ma wroga na lewicy

Ocena użytkowników: / 29
SłabyŚwietny 
czwartek, 25 czerwca 2015 18:02

Z Jerzym Śniegiem, liderem Rady Wojewódzkiej SLD w woj. pomorskim, członkiem Rady Krajowej SLD rozmawia Artur S. Górski- Leszek Miller deklaruje, że o kolejną kadencję przewodniczącego SLD nie będzie się ubiegał. Jest kryzys przywództwa na lewicy? Nadchodzi czas zmian pokoleniowych?
Jerzy Śnieg: Młodość jest interesująca. Wszyscy byliśmy młodzi. Świat wydawał się wówczas prostszy, wszystko było przed nami. W SLD stawialiśmy już na młodych. Nie można jednak zapominać o doświadczeniu. Doświadczenie i młodość muszą współpracować oraz iść ze sobą w parze. Nie chcemy przecież jakiejś pokoleniowej luki, a tym bardziej konfliktów miedzy ambitnymi młodymi, a doświadczonymi starszymi. Przecież Leszek, nasz szef, zapowiedział, że na przewodniczącego na następną kadencję nie startuje.


- Od jakiegoś czasu w mediach aktywny jest znów Włodzimierz Czarzasty. On pokieruje waszym sztabem wyborczym do jesiennych wyborów. To dobry lider na czas kampanii, a może i dalej?

Jerzy Śnieg: Włodkowi - mówię Włodkowi, bo znamy się od lat - szczególnie kibicuję. Tak, jak kibicuję   całej lewicy. To jest dobry lider dla całej formacji lewicowej. Czas na pojednanie. Zagrajmy jako jedna drużyna. O przywództwie na kolejne lata pogadamy po wyborach. Musimy mieć w wyborach dwucyfrowy wynik. O taki będziemy się starali i o taki zwrócimy się do naszych zwolenników i do tych, którym bliskie jest społeczne podejście do człowieka i gospodarki. Lewica w Polsce zasługuje na dobry wynik, a takim jest wynik dwucyfrowy.


- Czyli 10 procent, bo tamte 40 procent sprzed 20 lat się nie powtórzy…
Jerzy Śnieg: Na dzisiaj, przy obecnej sytuacji gospodarczej kraju trudno o typowanie. Sondaże też nie są wiarygodne. Za często się mylą w podawanych procentach poparcia, które zresztą co chwila się zmieniają.


alt- W nich na lewicy dominuje SLD, choć z mizernym poparciem w granicach 5 procent…
Jerzy Śnieg: Najważniejszą częścią lewicy jest Sojusz. To SLD jest najliczniejszy, ma struktury. Jestem nieco zniechęcony tą walką wewnątrz. Muszą następować zmiany i nastąpią. Ale powoli. Mamy wyjść teraz na zewnątrz, do ludzi.


- Ostatnio podjęliście próbę łagodzenia sporów. Sąd partyjny złagodził marcową karę dla waszego byłego szefa SLD Grzegorza Napieralskiego i zezwolił na pełnienie przez niego funkcji w partii…
Jerzy Śnieg: I teraz niechaj Grzegorz Napieralski pokaże, co on chce dla Sojuszu. Czy on uważa, że może być tylko szefem? Był już nim i pokazał co potrafi. Nie ma u nas namaszczenia, że kto raz był na czele, ma nim być na zawsze, wolno mu krytykować, oceniać, a nie pracować na rzecz partii.  


- Leszek Miller okazał miłosierdzie i wybaczył mu krytyczne wypowiedzi o partii i działanie na jej szkodę?

Jerzy Śnieg: Leszek Miller jest bardzo związany z ludźmi lewicy. Niektórzy ta jego dobrotliwość wykorzystują. Wewnętrzne tarcia osłabiają nas w oczach wyborców i osłabiają też lidera, tego głównego, jak i tych wojewódzkich, powiatowych. Oby teraz Napieralski działał dla dobra Sojuszu, chyba nie będzie tworzył żadnej frakcji.


- Jerzy Śnieg wznosi transparent „Nie ma wroga na lewicy”?
Jerzy Śnieg: Dzisiaj budujemy wspólną lewicę. Pracy jest dużo i dużo jest miejsca dla lewicy. Trzeba się dogadać i pójść pod jednym szyldem.


- OPZZ ma wam w tym pomóc? Przed tygodniem z inicjatywy OPZZ spotkali się przedstawiciele partii i ruchów lewicowych. Był Miller, była Wanda Nowicka i Barbara Nowacka, jako współprzewodnicząca Twojego Ruchu. Chcecie wypracować wspólny program?  
Jerzy Śnieg: Czas na to najwyższy. I myśmy pomagali dla OPZZ. Idziemy w dobrym kierunku. Dajmy sobie jeszcze kilka tygodni. Będzie wiadomo, co się z tego wykluje. Mamy realizować program społeczny. Przecież bezrobocie nadal doskwiera. Jest też to ukryte, nie tylko to zarejestrowane. Ludzie wyjeżdżają z kraju. Emeryci nie mają na godziwe życie po latach pracy. Jestem za podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Ludziom w kieszeni niechaj zostanie i te kilkadziesiąt złotych. Dla tego, komu słońce świeci to może nic, ale byłem ostatnio w aptece. Widziałem, jak wykuje się tylko część recepty. My w Kwidzynie proponujemy konkrety. Budujemy mieszkania. Realizujemy program lewicowy, program spółdzielczy. Nie patrzymy na zdolność kredytową na całe mieszkanie. Budujemy i nie mamy pustostanów. Mówmy więc o konkretach. A przede wszystkim mniej mówimy, a więcej róbmy…


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież