Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Gdańska oświata bez księgowego? Subwencja szkolna większa o 18 mln zł - podpowiada b.minister

Ocena użytkowników: / 9
SłabyŚwietny 
piątek, 06 lutego 2015 06:40

Zadania oświatowe realizowane w mieście dzielą się na zadania gminne i zadania powiatowe. Część zadań gminnych jest finansowana wyłącznie ze środków własnych uzyskanych przez gminę, np. z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych /tzw. PIT/, z którego z każdej złotówki jaką płac i obywatel 39,62 groszy zostaje w gminie. Są to zadania z zakresu wychowania przedszkolnego, rocznego przygotowania przedszkolnego i dowozu uczniów.


Druga część zadań gminnych jest finansowana ze środków własnych, uzupełnianych przez budżet państwa w formie tzw. subwencji oświatowej /uczniowie szkół podstawowych  i gimnazjalnych/.


W Gdańsku uczniów gminnych jest około 35 tysięcy i w roku szkolnym 2014/15 jest ich 106,8% w stosunku do liczby uczniów z poprzedniego roku szkolnego. Wsparcie z budżetu jest dokonywane według pewnych zasad, uwzględniających liczbę uczniów, uczniów z deficytami rozwojowymi, zakres realizowanych zadań a także status zawodowy nauczycieli. Do szkół, które są zadaniem powiatu /szkoły ponad gimnazjalne, poradnie pedagogiczno-psychologiczne itp./ w Gdańsku uczęszcza około 25 tysięcy uczniów i jest to 92,2 % liczby uczniów z ubiegłego roku. Władze miasta na to, aby uzyskać wsparcie z budżetu państwa, muszą przedstawić dane o uczniach, zaczynając od ich liczby. Na podstawie tych danych otrzymują informację o subwencji wstępnej, którą wpisują do dochodu budżetu na rok następny. Potem następuje weryfikacja tych danych i na przełomie miesięcy luty/marzec samorząd otrzymuje skorygowaną kwotę subwencji, zwaną  subwencja oświatową.


Subwencja wstępna dla miasta, łącznie dla zadań gminy i powiatu, wyniosła 397 532 146 zł. Okazało się jednak, że dane, na których podstawie ją wyliczono, były – najłagodniej rzecz ujmując -  nieścisłe, ponieważ po weryfikacji ostatecznie Gdańsk otrzyma 416 314 708 zł, czyli 18 782 562 zł więcej, niż zostało zapisane w budżecie. Jeśli zatem w pogoni za oszczędnościami likwiduje się Pałac Młodzieży, szacując, że przyniesie to zysk w wysokości 3 milinów złotych, to może lepiej byłoby staranniej przygotowywać sprawozdania oświatowe. Dodać należy, że wsparcie dla zadań pozaszkolnych budżetu państwa dla Gdańska wynosi około 10 milionów złotych.


Może więc warto, aby dwa  tysiące stałych uczestników zajęć w Pałacu Młodzieży /i drugie tyle korzystających z tych zajęć doraźnie/ złożyło się po złotówce i za tę składkę Pan Prezydent zatrudni kompetentnego pracownika na „śmieciowej umowie o dzieło”, który przygotuje sprawozdanie na tyle rzetelne, na ile jest to możliwe. Może kogoś spośród byłych pracowników byłego wydziału oświaty? Jest o co walczy, bo 18 milionów „piechotą nie chodzi”, a poza tym z nawiązką pokrywa iluzoryczne niekiedy oszczędności.


Przestroga dla mieszkańców Gdańska: Pani Premier Ewa Kopacz najpierw mówiła o likwidacji nierentownych kopalni, a wkrótce potem o restrukturyzacji, zaklinając się, że nie było mowy o likwidacji. Wygląda na to, że jest to jakaś choroba zakaźna aktualnie rządzących w kraju i między innymi w Gdańsku – co innego mówimy, co innego mamy na myśli a co innego robimy. Mam nadzieję, że radni miasta Gdańsk nie dadzą się na to nabrać. Przynajmniej ci, którzy ubiegali się o poparcie szkół i rad osiedlowych w wyborach samorządowych.

Franciszek Potulski


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież