Czesław Nowak - święto legendy » Benefis Czesława Nowaka z okazji 85. rocznicy urodzin odbył 31 marca w Filharmonii Bałtyckiej. Organ... Działania pomocowe Wojewody Pomorskiego dla uchodźców z Ukrainy » Minął ponad rok od wybuchu wojny w Ukrainie. Od 24 lutego 2022 roku do województwa pomorskiego zaczę... Elżbieta Rafalska: Sytuacja polskich rodzin będzie osnową kampanii wyb... » Z Elżbietą Rafalską, deputowaną do Parlamentu Europejskiego (od 2019 r.), Frakcja Europejskich Konse... Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO » 100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady GPEC, 800 zł od dziennikarza, 900 zł... Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski...
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
środa, 29 marca 2023 16:34
Pomorskie grosze i grosiki - kto wspierał PO
100 złotych od szefa klubu radnych PO, 500 zł od członkini rady
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
piątek, 31 marca 2023 13:49
Energ(i)a Olimpii*Skrzecz dla Bałtyku, Sopoćko dla Cartusii
Podczas meczów eliminacyjnych drużyn narodowych rozgrywki
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Metropolitalna aktywizacja społeczno-zawodowa

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
czwartek, 12 lutego 2015 18:54

Ponad dwa miesiące temu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz 11 organizacji pozarządowych podpisali porozumienie dotyczące budowy gdańskiego modułu „Metropolitalnego Systemu Aktywizacji Społeczno-Zawodowej”. Projekt dotyczy wspólnego rozwoju dzielnic Gdańska w szczególności działań poprawiających jakość życia mieszkańców.Intencją Partnerów podpisanego porozumienia będzie wspólne działanie na rzecz rozwoju aktywności obywatelskiej, budowania tożsamości lokalnej oraz integracji społecznej i aktywizacji zawodowej mieszkańców Gdańska. Współpraca zaowocować ma w przyszłości powstaniem na terenie Gdańska tzw. Lokalnych Centrów Aktywności Zawodowej i Społecznej, które będą działać w obszarze aktywnej integracji (oferując straże, praktyki, działania zwiększające zatrudnienie) oraz w obszarze usług społecznych.


W ramach programu realizowane będzie wsparcie pomagające osobom nieaktywnym zawodowo. Ma ono uwzględniać realne potrzeby osób do których jest kierowane, a prowadzone będzie w formule indywidualnej, a nie schematycznej. Pomocą zostaną objęte również rodziny osób nieaktywnych zawodowo poprzez zapewnienie dziennej opieki nad osobami zależnymi. Do realizacji działań będą wykorzystywane przestrzenie publiczne takie jak szkoły, domy kultury.


Planowany projekt będzie uzupełniał w wybranych dzielnicach rewitalizację infrastrukturalną. W pierwszej fazie interwencją objętych zostanie 10 dzielnic.


Na razie nie wiadomo w jakich dzielnicach będzie realizowany projekt i kto będzie jego beneficjentem.
- Póki co czekamy na wytyczne RPO (Regionalny program operacyjny 2014-2020), bo to nam określi ramy i grupy beneficjentów – poinformował nas Michał Piotrowski z Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska. - Liczymy na to, że te wytyczne pojawią się dosłownie "na dniach". Natomiast zespół powołany w listopadzie działa, spotyka się z organizacjami pozarządowymi i pracuje nad założeniami modelu, który ma się opierać na tak zwanych Lokalnych Centrach Aktywności Zawodowej i Społecznej.


Program planowany jest do realizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na lata 2015-2023, czyli unijnych funduszy dla metropolii. Oprócz Gdańska w naszym regionie realizować go będzie 30 gmin, a cała pula na program ma wynieść ok. 100 mln zł. Dla Gdańska przypaść ma kwota ok. 15 mln zł. Skorzystać ma z niego około 1000 osób, a  minimum 250 ma znaleźć zatrudnienie.


11 organizacji pozarządowych, które podpisały porozumienie w listopadzie, wybrała Gdańska Rada Organizacji Pozarządowych. Są wśród nich: Regionalne Centrum Wolontariatu, Stowarzyszenie Morena, Pomorskie Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności, Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej "Mrowisko", Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Gdańska Fundacja Innowacji Społecznych, Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Fundacja Sprawni Inaczej, Fundacja Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Centrum Partycypacji Społeczno-Ekonomicznej.

źródło gdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież