Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Przedwyborcze debaty w szkołach - uczniowie nie są zainteresowani

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
środa, 05 listopada 2014 14:48

Zazwyczaj przy okazji wyborów samorządowych uczniowie organizowali debaty z kandydatami na prezydenta miasta. W tym roku takie inicjatywy nie ma. A kiedyś cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, jak ta w I LO w 2002 roku, kiedy sala pękała w szwach.


Przed dwunastu laty uczniowie zrzeszeni w Klubie Myśli Politycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku zaprosili do debaty jedenastu wówczas startujących kandydatów. Ponadto zaprosili do udziału w niej uczniów z innych szkół, co poskutkowało ogromną frekwencją. – Bardzo miło wspominam to spotkanie – przyznał Marek Formela, który kandydował wtedy z ramienia SLD-UP. – Padło na nim istotne pytanie zadane przez Jacka Kurskiego, które i dziś by mogło paść: Czy pan Adamowicz prowadził chociaż kiosk albo warzywniak? Bo wtedy miałby chociaż jakiekolwiek kwalifikacje do zarządzania dużym miastem.


W tym roku jednak żadna ze szkół nie postanowiła zorganizować podobnej debaty. – Takie spotkania odbywają się na wniosek młodzieży, a ta w tym roku nie zgłosiła takiej chęci – powiedziała Elżbieta Piszczek, dyrektor V LO w Gdańsku. Podobnie jest w Topolówce, szkole której uczniowie zawsze byli dość mocno zaangażowani w polityczne życie miasta. – Uczniowie nie mają najwyraźniej potrzeby – wyjaśnia Bożena Ordak, dyrektor szkoły we Wrzeszczu. – Poprzedni uczniowie byli bardziej zainteresowani takimi rzeczami.


Wprawdzie par. 2 w art. 108 Kodeksu Wyborczego mówi jasno, że zabrania się agitacji wyborczej w szkołach, to Bożena Ordak uważa, że raczej nie w tym rzecz. – To kwestia definicji. Oczywiście mógłby się znaleźć ktoś, kto uznałby to za agitację, bo każdy może mieć inne zdanie, jednak w moim odczuciu nie może być mowy o prowadzeniu kampanii, kiedy o debatę proszą uczniowie – tłumaczy. – Owszem, może się tak zdarzyć, że któryś z kandydatów mógłby wykorzystać uczniów do swojej kampanii, jednak ja mam do nich zaufanie i nie uważam, żeby trzeba było im takich inicjatyw zabraniać.


W zupełni innym tonie wypowiada się gdańska „Jedynka” powołując się właśnie na art. 108 KW. - Szkoła nie może być miejscem kampanii wyborczej. Myślę, że to powód dla którego dyrektorzy szkół nie zgadzają się na spotkania i debaty przedwyborcze w swoich placówkach – powiedziała nam Elżbieta Grabowska, dyrektor liceum.


Zatem potwierdza się powiedzenie, że ile osób, tyle opinii, jednak w przypadku I LO jasno widać, że szkoła ta sama z siebie nie zgodziłaby się na taką debatę, a nie jak w innych dużych gdańskich liceach – dała wybór uczniom.
goch

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież