“Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k...
Reklama
PRO LIVE w Gdańsku
wtorek, 18 czerwca 2024 08:25
PRO LIVE w Gdańsku
Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
piątek, 06 września 2019 17:21
Wspomnienie o Emilu. Cezary Paciorek Quintet - Emil
Jeszcze niedawno w spisie numerów telefonicznych przemykał mi pod

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Dość obietnic – pielęgniarki protestowały w Gdańsku

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
czwartek, 06 listopada 2014 13:29

- Jak tak dalej pójdzie, to niedługo nasz zawód przestanie istnieć – mówiły pielęgniarki przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. Żądają przede wszystkim lepszych płac, żeby godnie żyć, a nie musieć iść do drugiej pracy. Urząd natomiast utrzymuje, że pielęgniarki i położne wcale tak źle nie zarabiają.


„Dość obietnic” krzyczały pod magistratem pielęgniarki, które stawiły się w liczbie około dwustu. Przyjechały z całego Pomorza, ale wspomagały je także koleżanki z Mazowsza. - Nie może być tak, że po prawie trzydziestu latach pracy wynagrodzenie to 2300zł, kiedy ordynator z tytułem profesora ma 90 tys. zł miesięcznie – mówiła Krystyna Dębkowska, przewodnicząca pomorskiego związku zawodowego pielęgniarek i położnych.


Bardzo dużo też mówiono o obietnicach, które nigdy nie zostały spełnione. Powoływano się na Gdańsk jako miasto zmian i ludzkiej godności. Z regionu pochodzą Donald Tusk i Ewa Kopacz, do których też apelowały pielęgniarki, mówiąc że teraz mają dużo większe możliwości dotrzymania słowa. Chociaż po części. W końcu zawód pielęgniarki ma służyć obywatelom. - Jak tak dalej pójdzie to znikniemy z powierzchni ziemi. Chcemy zapewnić naszym pacjentom bezpieczeństwo, ale jak mamy to robić, kiedy większość świetnie wykwalifikowanej młodej kadry chce wyjechać zagranicę, bo tam mają szansę na godne życie. Czy Polskę stać na takie marnotrawienie kapitału ludzkiego? - pytała Dębkowska.


Urząd Marszałkowski utrzymuje jednak, że pielęgniarki zatrudnione w placówkach mu podległych tak źle nie zarabiają. Połowa zatrudnionych na umowę o pracę dostaje ok. 3500zł brutto. Ponad sześćdziesiąt procent zatrudnionych na kontraktach zarabia od 4500 do 5800 brutto. Zgromadzone pod Urzędem pielęgniarki ogarniał pusty śmiech, bo żadna z nich tyle nie zarabia. Mało tego – rozbieżności między szpitalami miejskimi a powiatowymi są tak duże, że nawet wstyd się przyznać.


- Nie poddamy się, tym razem będziemy walczyć do końca, aż wróci prestiż, ranga i godność naszego zawodu – krzyczała Krystyna Dębkowska. - Jesteśmy tu dziś z wami i cieszymy się, że pokazałyście całej Polsce, że może ruszyć za pomorskimi pielęgniarkami. Mam nadzieję, że będzie to początek ogólnokrajowego zrywu, który w końcu doprowadzi do tego, że pielęgniarka to będzie dumny zawód – dodała Longina Kaczmarska, przewodnicząca pielęgniarek z Mazowsza.

goch


Inne artykuły związane z:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież