Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Korzeniewska: W Gdyni nigdy noszenie teczki za politykiem nie będzie kluczem do kariery

Ocena użytkowników: / 66
SłabyŚwietny 
czwartek, 30 października 2014 18:53

altZ Marzeną Korzeniewską, pedagogiem i terapeutą, związkowcem, kandydatką nr 8 z listy KWW Samorządność Komitet Wojciecha Szczurka do Rady Miasta Gdyni z Karwin, Dąbrowy, Dąbrówki i Kacka rozmawia Artur S. Górski  


- Ma pani swoją profesję, zainteresowania, prowadzi działalność związkową. Co spowodowało, że startuje pani w wyborach samorządowych?
Marzena Korzeniewska: Jestem gdynianką z wyboru i z serca. Jeżeli nie będą angażowały się w działanie publiczne osoby z pomysłami, mające dokonania zawodowe, to nie będziemy w stanie utrzymać naszego, stosunkowo wysokiego na tle kraju, poziomu życia. Przed dwudziestu laty   zaczęłam  pracę w nowo powstałej szkole na Dąbrowie. Identyfikuję się z Gdynią, tak samo jak i z wrażliwością społeczną i polityczną, którą opisałbym jako myśl państwowa i dbałość o dobro wspólne.


- To dość mocna deklaracja…
Marzena Korzeniewska: Nic w niej dziwnego. Moja praca nauczyciela to kontynuacja tradycji rodzinnych. Mój dziadek Alojzy Markowski był krzewicielem i obrońcą polskości na Pomorzu, będąc w okresie międzywojennym kierownikiem szkoły elementarnej w Smętowie Chmieleńskim. Rodzina Bielińskich, z której się wywodzę, współzakładała pelplińskiego „Pielgrzyma”. Wuj Teofil Klein był naczelnikiem w Kartuzach i jak wiem mieszkańcy dobrze go wspominają.   


- W pani programie czytamy, że edukacja jest kluczem do rozwoju. Czy rzeczywiście dzisiaj dobre wykształcenie to przepustka do kariery?
Marzena Korzeniewska: Mam nadzieję, że w Gdyni nigdy noszenie teczki za politykiem nie będzie kluczem do kariery, jak ma to miejsce w miastach zdominowanych przez partie polityczne. A właściwie jedną partię, jak ma to miejsce choćby w Gdańsku. Nasze miasto od swego powstania przed 90 laty, ma większe ambicje. Stawiam na edukację. Swoje studia odbyłam na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego a studia podyplomowe z zakresu mediacji gospodarczych i pracowniczych na renomowanej Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Przeszłam też kurs oświatowej kadry kierowniczej.


- Pracuje pani z dziećmi i ich rodzinami. Jakim motto określi pani specyfikę swojej pracy?
Marzena Korzeniewska: Wystarczą dwa słowa: niesienie pomocy. Od 1994 r. pracuję jako terapeutka pedagogiczna. Jestem pedagogiem w naszym Zespole Szkół Nr 14 imienia Franciszki Cegielskiej i nauczycielką dyplomowaną. Niosę pomoc psychologiczno-pedagogiczną w takich obszarach jak praca opiekuńczo - wychowawcza, profilaktyka, wyrównywanie szans edukacyjnych oraz udzielanie pomocy socjalnej. Wprowadziłam do programu naszej szkoły na Dąbrowie mediacje rówieśnicze jako nowatorski sposób rozwiązywania konfliktów. Byłam inicjatorką konferencji dotyczącej problemów uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jestem wykładowczynią i konsultantką Instytutu Doskonalenia Nauczycieli „Solidarność” i autorką projektu z zakresu mediacji adresowanego do nauczycieli.


alt



- Przedsiębiorcy też znajdą u pani wsparcie?
Marzena Korzeniewska: Działalność gospodarcza nie jest mi obca. Prowadziłam własny gabinet terapii pedagogicznej w Gdyni.


- A praca publiczna? Widzi pani konieczność przeniesienia swoich doświadczeń na gdyński grunt?
Marzena Korzeniewska: Opiniuję rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jako radna Gdyni położę nacisk na obecność w placówkach oświatowych dobrze funkcjonującej pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Szkoły przecież w większości prowadzą klasy integracyjne. Mówię o zwiększeniu godzin dla logopedów, socjoterapeutów i terapeutów pedagogicznych oraz psychologów. To potrzeba wynikająca z ustawowego obniżeniu do sześciu lat obowiązku szkolnego, z braku dojrzałości społecznej części tak małych dzieci, a także z deficytów rozwojowych.  


- Pomoc terapeutyczna jest bliska opiece zdrowotnej i społecznej? Miasto ma tu coś do powiedzenia?
Marzena Korzeniewska: Miasto można przez programy profilaktyki zdrowotnej wpływać na jego stan. Stosunkowo niewiele programów jest nakierowanych na dzieci. Z programów korzysta tylko kilka procent mieszkańców. Zajmuję się profilaktyką oraz terapią uzależnień. Upowszechnię, we współpracy z pracownikami ochrony zdrowia programy, które uświadomią rodzicom zagrożenia. Współpraca, którą prowadzę z dietetykami pomoże w przeforsowaniu programów przeciwdziałania otyłości wśród dzieci. Zamierzam wprowadzić szkolne centra mediacji rówieśniczych, gdzie profesjonalni mediatorzy rozwiążą konflikty na drodze ugody.


- Widzi pani potrzebę współpracy z innymi, niż związki zawodowe, organizacjami?
Marzena Korzeniewska: Współpracuję z kołem Związku Sybiraków, z Hospicjum Świętego Wawrzyńca i Fundacją Pomorska Inicjatywa Historyczna oraz z Polskim Towarzystwem Dysleksji. Widzę potrzebę współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Uczestniczę od lat w międzynarodowym projekcie edukacyjnym "Commenius". Jestem inicjatorką Dnia Życzliwości  we współpracy z Urzędem Miasta Wrocław. Na międzynarodowej konferencji w Warszawie w 2012 r., organizowanej przez Europejską Konfederację Związków Zawodowych (European Trade Union Confederation ETUC) przygotowałam prezentację pt. "Przemoc  od osób trzecich w miejscu pracy".  W Brukseli pod patronatem ETUC przygotowałam program działań związanych z bezpieczeństwem i przeciwdziałaniem przemocy.


- Ma pani swój plan miasta przyjaznego?
Marzena Korzeniewska: Miasta przyjazne mieszkańcom to te, w których żyje się wygodnie, czyli dobrze skomunikowane, z dostępem do opieki zdrowotnej, do przedszkoli i szkół i do edukacji na wysokim poziomie. Jako radna Miasta Gdyni służyć będę doświadczeniem zawodowym tak, aby nie tylko utrzymać poziom edukacji, ale i wzbogacić ofertę edukacyjną i uczynić gdyńską oświatę wiodącą w regionie. Stawiam na wspieranie edukacji i innowacyjnych rozwiązań w gospodarce. Chcę uczynić nowoczesną edukację kluczem rozwoju Gdyni. Zwiększymy więc nakłady na cele badawczo-rozwojowe we współpracy z lokalnym biznesem. Zaproponuję, we współpracy z klubami biznesu, projekt wprowadzenia do gdyńskich szkół średnich i uczelni menedżerów oraz praktyków gospodarczych tak, by doprowadzić do utworzenia w instytutach edukacyjnych komórek odpowiedzialnych za transfer wiedzy i absolwentów do instytucji gospodarczych. Dołożymy starań by umożliwić pracującym rodzicom godzenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci. Proponuję poprzez ulgi system wsparcia przedsiębiorców, którzy  utworzą żłobki przyzakładowe.


- Czy ma pani ideowego patrona lub czuje wspólnotę z którymś z gdynian?
Marzena Korzeniewska: Franciszka Cegielska mówiła: „Bo Gdynia po to powstała, by wiązać Polskę z morzem” i „Najważniejszą naszą inwestycją jest oświata." Potrzebny jest ideowy fundament i zachęta do pracy dla lokalnej ojczyzny tu i teraz. To wyzwanie by codzienna pracą sprostać wysoko zwieszonej  poprzeczce wymagań. 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież