Lech Kaczyński - nie, Eugeniusz Węgrzyn - tak » 24 października 2024 na sesji Rady Miasta Gdańska, z inicjatywy radnych PO podjęto kuriozalną uchwał... Mali artyści zachwycili w małych formach teatralnych » Fragmenty książki autorstwa Katarzyny Błaszkiewicz i Katarzyna Sadowskiej pt: „Kto do Gdańska jedzie... Narodowy Marsz Papieski » W tym roku przypada 40 rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Podobnie jak św... List "Godności" do prezydenta RP » Pan Andrzej DudaPrezydent Rzeczpospolitej Polskiej Szanowny Panie PrezydencieW imieniu Stowarzyszeni... Zadbaj o lasy razem z Planetą Energii » Jakie gatunki drzew występują w Polsce, jak możemy chronić ekosystemy leśne? O tym, dlaczego lasy są... Miesiąc AAC w Przedszkolu nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym » Październik jest na całym świeci miesiącem użytkowników komunikacji alternatywnej i wspomagającej. W... List Stowarzyszenia Godność do ks. abpa T. Wojdy w sprawie homilii bpa... » Jego Ekscelencja,Ks. Abp Tadeusz WojdaOrdynariusz Archidiecezji GdańskiejPowodowani troską jaką wywo... Cios za cios, miasto na linach » Spór o budowę trasy tramwajowej Gdańsk Piołunie – Wrzeszcz bardziej przypomina walkę bokserską niż d... Poseł Smoliński: Konsultacje tak jak my je rozumiemy » Ustawa o Samorządach obliguje wszystkie władze do przeprowadzenia wcześniejszych konsultacji społecz... "W imieniu sopocian" do premiera: odwołać wiceministra Karnowskiego » Sopockie ugrupowanie obywatelskie, "W imieniu sopocian", które brało udział w ostatnich wyborach sam...
Reklama
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
czwartek, 01 sierpnia 2024 20:03
Trupy w sopockiej szafie - zmierzch Karnowskiego?
To może być niepogodna jesień dla Jacka Karnowskiego, b.
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
środa, 25 września 2024 19:07
Lufka w Sektorze niebo. Andrzej Głownia (1952-2024)
Andrzeja poznałem w 1973 roku na krakowskim dworcu PKP po meczu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
niedziela, 21 lipca 2024 18:50
Odeszła Krystyna Jacobson - Nestorka sopockiego malarstwa
Odeszła wybitna osobowość gdańskiej sztuki Krystyna Jacobson. 7

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

„Za siódmym jeziorem...” Wojsława Brydaka

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 21 lutego 2017 19:07

Wojsław Brydak, ceniony tłumacz (m.in. Salmana Rushdiego), publicysta i dziennikarz oraz autor  sztuk teatralnych z wykształcenia jest muzykiem, co – paradoksalnie – doskonale widać na jego fotografiach.  W autorskim albumie, poświęconym Kaszubom, wykorzystał swoje liczne talenty, proponując czytelnikom wyprawę do nieco baśniowej krainy „za siedmioma jeziorami”, w której fotograficzne obrazki opatrzył  literackim komentarzem.



Jego zdjęcia przemawiają nie tylko świetnie uchwyconą chwilą, ale przede wszystkim właśnie swoistą muzyką natury, w której najwięcej jest ciszy. Ale – jak sam pisze – „związek muzyki i krajobrazu to sprawa nieprosta”. Bo, jak wynika z jego diagnozy, „jeśli ktoś nie zna Bacha, to krajobraz nie zagra mu Koncertów brandenburskich. Jeśli nie zna Beatlesów, krajobraz nie zaśpiewa Fool on the Hill. Jeśli ktoś nie zna Coltrane’a, znikąd nie dojedzie doń Blue Train (...) Podejrzewam, że tylko urodzeni kompozytorzy naprawdę słyszą, co gra i śpiewa krajobraz. To istota ich daru. Dopiero potem, po nich, wsłuchujemy się w muzykę pejzażu za ich pośrednictwem...”


Autor albumu wędruje przez swoje ukochane „oswojone” Kaszuby z nieodłącznym aparatem fotograficznym poszukując najlepszych miejsc i chwil, które warto utrwalić. Nie odnajdziecie na jego  fotograficznych kadrach ludzi, bo to nie oni tym razem są pierwszoplanowymi bohaterami w tej opowieści. Kamienne głazy, porośnięte mchem, z których utworzono tajemnicze kręgi, zaklęte lodowe tafle jezior, opuszczone drewniane pomosty, wychodzące daleko w wodę, łagodne zakola Raduni, porośnięte lasami wzgórza, zielono-żółte przestrzenie pól z cienkimi wstążkami ścieżek. Kaszuby to dla Brydaka kraina zapoznana i piękna, ale wciąż pełna tajemnic i miejsc, która każdy musi osobno odkryć dla siebie.


Jak pisze w posłowiu tego albumu Zofia Watrak, historyk i krytyk sztuki: „Brydak prezentuje fotografie barwne, po kilku wystawach indywidualnych. Tematem są znane i wydawałoby się opatrzone w folderach turystycznych jeziora (...), ale tak, jak je widzi Brydak, nikt ich nie zobaczył. Jak malarz fotografuje w zasadzie światło o różnych porach roku i dnia, często w tych samych miejscach. To ono odmienia  kolory i tworzy ów szczególny i zmienny nastrój. Fotografie nie są prostym zapisem obrazu, ale przekazaniem doznanego wrażenia, przeżytych emocji oraz indywidualnego sposobu widzenia, które autor chce przekazać odbiorcy.”


alt



Ale dla Brydaka - jak się wydaje - nie tylko ta gra światłocieniem i zmiennymi obrazami przyrody jest tu ważna, ale przede wszystkim - fascynacja pięknem miejsc, które Kaszubom stworzyła tu natura. Stąd  świadomy wybór autora, aby unikać na swoich fotografiach architektury i ludzi. Jeśli już pojawią się gdzieś wiejskie zabudowania – to tylko daleko w tle, jako mniej ważny element krajobrazu, a ślady ingerencji człowieka to np. tylko zarzucona wędka nad zdruzgotanym pomostem. Wykreowany w ten sposób świat i obraz Kaszub ma charakter nie tylko autorski (co jest oczywiste), ale i artystyczny. To nie tyle nawet sama fotografia awansuje w tym wypadku do rangi sztuki, co właśnie prezentowany krajobraz. Brydak zachwyca się tym różnorodnym światem, nie zapominając jednak o złożonej historii tych ziem i całym dziedzictwie Kaszub. Przez jego teksty (w kontraście do zdjęć) często-gęsto przewijają się smaczne anegdoty, topograficzne informacje i opowieści, dotyczące prezentowanych terenów. Słowo nie tylko uzupełnia tu obraz wyczerpującą treścią, ale ma charakter pewnego instruktażu dla wymagającego czytelnika. Nie jest to w żadnym przypadku instruktaż rodem z przewodnika turystycznego, co raczej zachęta do wspólnego poszukiwania zaginionych śladów przeszłości.
Podobny zresztą charakter ma zamieszczona pod koniec albumu rozmowa z prof. Andrzejem Ceynową pod wymownym tytułem „Tego nigdzie indziej nie zobaczysz”. Ciekawy wątek w niej poruszony dotyczy „kresowości” tych terenów, bowiem jak pisze Brydak „przez wieki Kaszuby były kresami. Dodajmy: kresami różnych krajów”. Prof. Ceynowa dodaje: „na Kaszubach funkcjonowały różne kultury, różne języki, ludzie byli przemieszani, także religijnie, bo to i katolicy, i protestanci różnych wyznań. W tej mierze – pogranicznego przenikania się cywilizacji – to na pewno kiedyś były kresy”.


Wojsław Brydak świadomie nawiązuje w swoim albumie do mitu kresowości. Bo jest w nim pewien tajemniczy czar, nie tylko fizycznej odległości. „Kresy spełniają baśniowe wymaganie: daleko, za siedmioma rzekami, za siedmioma górami”... Ale o tym, co można odkryć „za siódmym jeziorem” musicie się przekonać już sami.

Wojciech FUŁEK

Wojsław Brydak, „Za siódmym jeziorem. Kaszuby” , Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2016


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież