Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę » 800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty budowy linii tramwajowej Gdańsk –... Gdański Wołyń... » 81. rocznica Rzezi Wołyńskiej w Gdańsku była obchodzona przez wiele środowisk patriotycznych i organ... “Nocna zmiana” w Muzeum II Wojny Światowej » Czarna dziura zamiast portretu rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów i św. o. Kobego. W nocy ... Koncert symfoniczny w stoczniowej hali CRIST » Stocznia CRIST jest w trakcie przygotowań do nietypowego wydarzenia. Tym razem nie będzie to jednak ... "Gdańska" na przerwie » Pozwolimy państwu odetchnąć chwilę od "złego powietrza i zwierząt drapieżnych" - naturalnego siedlis... Poseł Płażyński u konserwatora upomina się o historię Gdańska » Poseł RP Ziemi Pomorskiej Kacper Płażyński napisał list do nowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkó... Zlecenie na Popiełuszkę » 19 października 1984 r. funkcjonariusze SB zamordowali bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. To była zbrodnia... Ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony męczennik » To dla mnie zawsze odpowiedzialność i wyzwanie pisać o Księdzu Jerzym Popiełuszce. Odpowiedzialność,... List do ministra Parella - D. Wałęsa nie udzielała się w opozycji » Wojewódzka Pomorska Rada Konsultacyjna ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w odniesieniu ... PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic...
Reklama
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
czwartek, 18 lipca 2024 11:22
Drastyczny wzrost kosztów budowy linii tramwajowej na Morenę
800 mln złotych zamiast planowanych 207 mln. O tyle wzrosły koszty
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
niedziela, 23 czerwca 2024 09:31
Energa Wybrzeże - Arged Malesa LIVE: 38:50 70:107
Na godz. 14.00 zaplanowano początek meczu 9. kolejki Metalkas 2.
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z jazzowej półki
poniedziałek, 17 czerwca 2024 16:28
Z jazzowej półki
Po wielu latach to powrót do amatorskiej fascynacji jazzem, mającej

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Charlie zmienia się w kurczaka
środa, 05 czerwca 2024 13:24
Charlie zmienia się w kurczaka
Od niedawna w Polsce uczniowie nie muszą odrabiać prac domowych.
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Jubileuszowa inauguracja roku akademickiego na PG

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 06 października 2014 13:36

Inauguracja roku akademickiego 2014/2015 na Politechnice Gdańskiej odbyła się 6 października 2014 roku – dokładnie w 110. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na uczelni.Na inauguracji pojawili się były prezydent RP Lech Wałęsa, wicemarszałek Senatu RP Jan Wyrowiński (absolwent PG), podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Włodzisław Duch, przedstawiciele władz miasta, województwa, posłowie m.in. Leszek Miller (SLD), Andrzej Jaworski, Maciej Łopiński (obaj PiS), były europoseł Jan Kozłowski, przedstawiciele świata biznesu, w wielu przypadkach również absolwenci Politechniki, m.in. Jan Zarębski, prezes zarządu Gdańskiego Klubu Biznesu, Zbigniew Canowiecki, prezes zarządu „Pracodawców Pomorza”, Stanisław Gierszewski, prezes zarządu Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego RENK, rektorzy szkół wyższych z Pomorza, Polski i zagranicy oraz wielu gości z Polski i zagranicy, absolwentów.


alt

Na inauguracji pojawili się m.in. posłowie Leszek Miller i Andrzej Jaworski.


W roku akademickim 1904/1905 studia na politechnice rozpoczęło 599 osób. Rok akademicki 2014/2015 na Politechnice Gdańskiej rozpoczęło 25 500 osób. Na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia przyjęto 5262 osób, na studia II stopnia przyjęto 783 osoby. W sumie przez 110 lat mury uczelni opuściło ponad 110 tysięcy absolwentów

Podczas inauguracji była okazja do wręczenia nagród i wyróżnień. Statuetki Alegorii Nauki otrzymali: Prezydent RP Lech Wałęsa, prof. Robert Cava oraz wszyscy obecni doktorzy honoris causa PG - prof. Leon Kieres, prof. Dieter Mlynski, prof. Michał Białko oraz prof. Lech Kobyliński. Medal Prezydenta Miasta Gdańska otrzymał prof. Karl Potthast, inicjator trwającej od ponad 30 lat współpracy Hochschule Bremen i Politechniki Gdańskiej. Nagrodę dla najlepszego studenta Politechniki Gdańskiej odebrał inżynier Miłosz Wieczór z Wydziału Chemicznego, który otrzymał Nagrodę Santander Universidades oraz nagrodę Politechnicznego Klubu Biznesu PKB+.


alt

Lech Wałęsa otrzymał statuetkę Alegorii Nauki


alt

Nagrodę dla najlepszego studenta odebrał inż. Miłosz WieczórZ Brukseli dzięki specjalnemu łączeniu kilka słów do zebranych przekazał Jerzy Buzek, który przyznał, że Politechnika Gdańska jest bliższa jego sercu niż jego macierzysta Alma Mater.

Wykład inauguracyjny pt. „W poszukiwaniu nowych materiałów elektronicznych” wygłosił wybitny chemik prof. Robert J. Cava z Princeton University, który podczas uroczystości odebrał tytuł i godność Doktora Honoris Causa Politechniki Gdańskiej. Laudację wygłosił prof. Józef. E. Sienkiewicz, prorektor ds. nauki PG.


alt

Prof. Robert J. Cava otrzymał godność Doktora Honoris Causa Politechniki Gdańskiej


Trzynaścioro nowo przyjętych studentów, którzy z najlepszymi wynikami dostali się na studia, złożyło uroczyste ślubowanie. Byli to: Anna Ginter i Agnieszka Nyka z Wydziału Architektury, Paulina Witkowska i Łukasz Szynkiewicz z Wydziału Chemicznego, Piotr Miśkiewicz z Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki, Hanna Mehring i Jakub Suliński z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki, Natalia Narożańska z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, Adam Chrostowski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska, Jan Węgrzyn z Wydziału Mechanicznego, Zbigniew Macikowski i Wiktoria Kwiatkowska z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz Jakub Olczak z Wydziału Zarządzania i Ekonomii.


alt

Studenci I roku złożyli uroczyste ślubowanie


- Po pierwsze mam ogromny sentyment do Politechniki Gdańskiej - wyznał Stanisław Gierszewski, prezes zarządu Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego RENK. - To uczelnia, której zawdzięczam praktycznie wszystko w karierze zawodowej. Zawsze chętnie do niej wracam i zawsze czuję się tu jak u siebie. Nie ukrywam, że byłem wzruszony gdy przeglądałem książkę wydaną z okazji 110-lecia, bo jest tam również moja fotografia z 1970 roku z akademika. Po wydarzeniach grudniowych mieliśmy pewnego rodzaju demonstrację na terenie Domu Studenckiego numer 16. Pan marszałek senatu Wyrowiński zechciał to zdjęcie, które ode mnie otrzymał, opublikować. Są to piękne wspomnienia, wspomnienia młodości, do których warto wracać, bo atmosfera między studentami była chyba życzliwsza i bardziej twórcza. Dzisiaj jest chyba łatwiej studiować, choć jednocześnie postęp wiedzy jest tak duży, że nam byłoby już trudno nadążyć.


- Politechnika Gdańska znaczy dla mnie w zasadzie wszystko - przyznał Jan Kozłowski, były europoseł. - Tu zdobyłem wykształcenie. Tu pracowałem pierwsze lata po skończeniu uczelni. Gdziekolwiek pracowałem, będąc prezydentem Sopotu, czy marszałkiem województwa zawsze trzymałem kontakt z uczelnią. Historia zatoczyła koło i po prawie 45 latach wróciłem tu i jestem pełnomocnikiem rektora. Można powiedzieć, że całe życie jestem związany z Politechniką.


Andrzej Szwarc, Prezes Zarządu Stoczni Remontowej Nauta: Urodziłem się na Pomorzu i zawsze marzyłem żeby mieć coś wspólnego z morzem. Politechnika mi to umożliwiła. To takie romantyczne skojarzenie z Politechniką. A na poważnie uważam, że to jedna z najlepszych uczelni technicznych na świecie. Obserwuję nasze umiejętności techniczne, często przyjeżdżają tu inżynierowie z zachodnich uczelni po podobnych studiach i uważam, że, przynajmniej w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, kiedy bardziej rygorystycznie była egzekwowana wiedza, to nie było uczelni, która by tak kadry przygotowała do zawodu jak Politechnika. To prawda, że Politechnika jest bliska nam, absolwentom, przez całe życie. To jedna prawda. A druga jest taka, że koledzy, którzy ze mną kończyli studia dziś są rektorami, dziekanami, profesorami. Często się spotykamy i żyjemy życiem uczelni. Utrzymujemy kontakty i cały czas liczymy, że będą podrzucać kadrę do przemysłu, a nie tylko towarzystw klasyfikacyjnych.


Waldemar Bartelik, kandydat na Prezydent Miasta Gdańska: Myśląc o Politechnice czuję pewną dumę, pewną satysfakcję, że jestem absolwentem znanej uczelni technicznej w Polsce i w Europie, a nawet w skali światowej. Czuję dumę, że kończyłem uczelnię o tak wielkich tradycjach i tak dobrym poziomie kształcenia swoich absolwentów, a w szczególności potrzeb, bo to jest coraz bardziej widoczne, naszej gospodarki. Politechnika z pewnością jest obecna w życiu każdego absolwenta, bo to było istotne wydarzenie w życiu młodego człowieka. Drugi powód to, to, że te studia techniczne, niczego nikomu nie ujmując, wymagają pewnych talentów intelektualnych żeby taką uczelnię techniczną skończyć. To kolejny powód do satysfakcji, że się kończy uczelnię, którą nie każdemu jest dane ukończyć. Politechnika jest obecna nie tylko w mojej pamięci. Mam również kontakt z kolegami, z którymi kończyłem uczelnię. Co roku mamy spotkania absolwentów naszego rocznika wydziału MT. Zaczynamy je wizytą na naszym wydziale. Prosimy któregoś z profesorów, żeby przygotował wykład dla nas "staruszków". Zwiedzamy nasze dawne sale i laboratoria. Wieczorem wspominamy czas studiów przy dobrej kolacji.

Tomasz Łunkiewicz

fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież