Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Stowarzyszenie „Godność” do Tuska

Ocena użytkowników: / 10
SłabyŚwietny 
środa, 21 września 2022 20:01

List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda Tuska


Szanowny Donaldzie!

My, byli się działacze „Solidarności”, więźniowie polityczni stanu wojennego i uczestnicy podziemia lat 80-tych wprawdzie nie mieliśmy okazji spotykać się z Tobą na więziennych korytarzach, jednak kilku z nas, po opuszczeniu więzień, pracowało w słynnej Spółdzielni „Świetlik” w Gdańsku, zatrudniającej pozbawionych pracy opozycjonistów, gdzie mieliśmy okazję Ciebie poznać. Stąd bezpośrednia forma tego listu, jaką pozwoliliśmy sobie przyjąć.

Podczas niedawnej laudacji w Poczdamie, w związku z wręczaniem nagrody dla Ukrainy, odważyłeś się po raz pierwszy w całej Twojej karierze politycznej skrytykować Niemcy. Skrytykowałeś ich za spóźnioną pomoc dla Ukrainy, a siebie przedstawiłeś jako wielkiego obrońcę naszego wschodniego sąsiada. Kilka dni wcześniej Ty i Twoi koledzy partyjni wykonali nagły zwrot, prawie popierając polskie żądania reparacyjne wobec Niemiec przygotowane na wniosek rządu PiS. Chciałoby się powiedzieć - „lepiej późno, niż wcale” oraz dodać „w jedności siła” - bo przecież w kwestiach polityki zagranicznej powinien obowiązywać międzypartyjny konsensus, tak jak to kiedyś w III RP już bywało…

Niestety, zbyt dużo, z Twoją osobą w roli głównej, się wydarzyło, by łatwo uwierzyć w rzetelność tej przemiany. Najpierw finansowanie przez Niemcy Twojej pierwszej partii, czyli Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Potem bardzo zażyłe kontakty z politykami Niemiec, zwłaszcza z Angelą Merkel (potwierdzane ich nagrodami i odznaczeniami), które same w sobie nie byłyby niczym złym, gdyby jednak przynosiły konkretne korzyści państwu, na czele którego przez osiem lat stałeś. Ale nie przynosiły!

Jaskrawym tego dowodem - niemiecka polityka energetyczna prowadzona z Rosją ponad głowami Polaków oraz niemiecki wpływ na naszą politykę zagraniczną prowadzący do Twojego (oby tylko naiwnego) flirtu z Putinem, zakończonego katastrofą smoleńską. Wcześniej, po przegranych wyborach prezydenckich, aktywnie uczestniczyłeś w próbach dyskredytacji głowy państwa, Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które mogły mieć wpływ na doprowadzenie do tej tragedii.

Wreszcie, nastąpiło dość nagłe opuszczenie stanowiska premiera RP dla wysokiej posady w Unii Europejskiej, które uświadomiło wielu Polakom, że niezbyt cenisz własną Ojczyznę (tu przypomina się Twoje słynne sprzed lat, że… „Polska to nienormalność”). Ale zanim pożegnałeś się z premierostwem, swoją „rzetelność” (tu: w dotrzymywaniu obietnic przedwyborczych) pokazałeś wydłużając Polkom i Polakom wiek emerytalny. Te ruchy miały zresztą niemały wpływ na przegraną PO w wyborach 2015 roku.

Do władzy doszły ugrupowania, które słów dotrzymują, czego ostatnim, spektakularnym przykładem - otwarcie Kanału Mierzei Wiślanej (w połowie października, „na gruzach” Nord Stream 1 i 2 będzie jeszcze otwarcie rurociągu łączącego złoża gazowe Norwegii z Polską).

Podobne wrażenie - o lekceważeniu własnego państwa - można było odnieść, kiedy na ponowny wybór na szefa Rady Europejskiej kandydowałeś bez akceptacji polskiego rządu, opierając się wyłącznie na poparciu zewnętrznym, czyli wiodącej siły w UE - Niemiec. Z okresu przewodnictwa w RE dobrze pamiętamy Twoją wypowiedź, idącą pod prąd oczekiwaniom zdecydowanej większości Polaków, a zawierającą groźbę zapłacenia przez nasz kraj wysokich kar za odmowę przyjmowania imigrantów z krajów muzułmańskich (pomysł Twojej promotorki, kanclerz Merkel).

W sumie, jak widać, dużo decyzji i zachowań sprzecznych z interesem Polaków i niezgodnych z polską racją stanu. Za dużo, żeby darzyć Ciebie zaufaniem; te Twoje piękne słowa i zapowiedzi.

I jeszcze krótko „pro dom sua”. Jako byli represjonowani w latach 1981-89 domagaliśmy się, także za Twoich rządów, usunięcia z wymiaru sprawiedliwości byłych sędziów i prokuratorów skazujących ludzi za działalność opozycyjną. Bez skutku.**** Nie ma co się dziwić, skoro np. wykazywałeś tak dużą aktywność przy odwoływaniu rządu Jana Olszewskiego - tego, który walczył z korupcją, rozkradaniem majątku narodowego i agenturą w polskim Sejmie oraz rządzie; skoro tak działali Twoi najlepsi przyjaciele - Janusz Lewandowski rozprzedawał za bezcen dobre polskie zakłady, a Sławomir Nowak ,,zarabiał” na budowie dróg w Polsce i na Ukrainie.

Poza tym to Ty, Donaldzie, odpowiadasz politycznie i moralnie za całą aferę Amber Gold!

Mówi się, że powróciłeś do Polski, aby obalić obecny rząd, bo tego oczekują Niemcy i Unia Europejska. Nie wiemy, czy tak jest w rzeczywistości, a Ty, jako szef największej partii opozycyjnej, masz przecież nawet prawo walczyć o przejęcie władzy (choć zapewne w lepszym stylu, niż to czynisz). Tyle że przewodnicząca Komisji Europejskiej w swojej niedawnej wypowiedzi, wcale nie kryła, że właśnie tego sobie życzy, co było zresztą jawną i nie pierwszą ingerencją w wewnętrzną politykę państwa członkowskiego.

Nie przesądzając jednak tej kwestii, i odnotowując zarazem nowe tony w Twoich wypowiedziach (właśnie Poczdam czy sprawa reparacji), podkreślić należy, że liczyć się będą przede wszystkim czyny, a właściwie to - zgodność czynów z deklaracjami. Czego Ci życzymy, bo dotychczas naprawdę nie było z tym dobrze.

Czesław Nowak, Prezes

Andrzej Osipów, Wiceprezes

Stanisław Fudakowski, Sekretarz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież