Obchody 100-lecia archidiecezji gdańskiej » W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbył się briefing prasowy poświęcony peregrynacji relikwii św. Wo... W tygodniku „Sieci”: IPN będzie twierdzą nie do zdobycia » W wywiadzie dla tygodnika „Sieci” prezes IPN dr. Karol Nawrocki wyjaśnia, dlaczego Platforma Obywate... Podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podsumowano 10 etapów badań archeologicznych na Westerplatte.-... Zmarł Paweł Huelle » Nie żyje Paweł Huelle, poeta, pisarz, autor bestselleru „Weiser Dawidek”, wykładowca akademicki oraz... Radni PiS chcą wyjaśnień w sprawie wycięcia wierzby przy ul. Wajdeloty » Przy ul. Wajdeloty wycięto wierzbę. Radni PiS Przemysław Majewski, Andrzej Skiba i Roman Plewa wraz ... Prezydent Andrzej Duda w tygodniku „Sieci”: Tusk nie będzie moim premi... » W nowym numerze „Sieci” prezydent Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie wyjaśnia powody powierzenia mi... Inauguracja cyklu „Muzyczne popołudnie w Muzeum" » Koncert Mikołaja Sikały zainaugurował cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy Muzeum II Woj... ROD "Kaczeńce" bez zmian » W sobotę 18 listopada na nadzwyczajnym zebraniu Stowarzyszenia Ogrodowego Rodzinnego Ogrodu Działkow... Fudakowski: to jest demoralizacja » Komentarz Stanisława Fudakowskiego, sekretarza Stowarzyszenia "Godność" do Oświadczenia jakie wydano... L. Brudzyński komisarzem Sopotu » Premier RP Mateusz Morawiecki wyznaczył Lucjana Brudzyńskiego do pełnienia - od 15 listopada br. - f...
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
czwartek, 23 listopada 2023 17:36
Prokurator sprawdza... SKT a zasady Karnowskiego
Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy od kwietnia b. roku prowadzi

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
wtorek, 28 listopada 2023 15:09
Powołano Spółkę Akcyjną Wybrzeże Gdańsk S.A.
Komunikat właścicieli Wybrzeże S.A. dotyczący powołania
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
sobota, 18 listopada 2023 14:29
Przełamanie Gedanii u siebie*Baltia wygrywa rundę jesienną
I LIGA FORTUNA
Rekordowa seria zwycięstw Arki Gdynia trwa.
Czas derbów!
czwartek, 23 listopada 2023 17:46
Czas derbów!
Po ponad 3 latach czekają nas kolejne emocje derbowe. Po zawieszeniu

Galeria Sztuki Gdańskiej

Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
niedziela, 19 listopada 2023 18:48
Gdańskie Barwy, Gdańskie Tonacje
Zakończenie sezonu wystawienniczego 2023 „Gazety Gdańskiej”

Sport w szkole z ORLENEM

Sztafetowe biegi przełajowe
niedziela, 01 października 2023 14:07
Sztafetowe biegi przełajowe
Sztafetowe biegi przełajowe rozegrane 26 i 27 września w Parku im.
Piękna Zośka
wtorek, 14 listopada 2023 19:40
Piękna Zośka
Długie jesienne wieczory sprzyjają, a wręcz zachęcają do

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gedania: 100-lecie czy 16-lecie?

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 września 2022 08:27

Ostatnie uroczystości z okazji 100-lecia najstarszego klubu sportowego w Gdańsku zostały przyćmione przez świętowanie 16-lecia klubu Gedania 1922 Gdańsk.


Najwięcej dyskomfortu wzbudziło nominowanie futbolowej "11" 100-lecia. W tym zacnym gronie nie znalazło się miejsce choćby dla jednego reprezentanta Gedanii z okresu przedwojennego. A wówczas nie wystarczyło tylko umieć grać w piłkę. Będąc zawodnikiem biało-czerwonej Gedanii, trzeba było przede wszystkim być zagorzałym patriotą i kochać ponad wszystko ojczyznę - Polskę. W Wolnym Mieście Gdańsku, zdominowanym przez Niemców i NSDAP sportowcy z Wrzeszcza byli prześladowani i dyskryminowani. Gedania wówczas znaczyła: Polska. Dla tych sportowców trudno było o pracę. Mogli jedynie liczyć na angaż w PKP lub innych polskich delegaturach w nieprzyjaznym dla Polaków Gdańsku.


Jeszcze na tydzień przed Galą namawiałem jednego z członków kapituły wybierającej zaszczytną "11" na to aby zrzekł się swojej nominacji na rzecz choćby jednego mistrza Gdańska w piłce nożnej z 1933 roku. Niestety osobisty egoizm był silniejszy. Członkowie kapituły: Andrzej Siwka (były piłkarz Gedanii w l. 70-tych, Andrzej Góra (były trener i działacz klubu), Adam Mauks (dziennikarz, który otrzymał medal z napisanie książki, która jeszcze nie została wydana), Aleksander Komasa (były działacz PZPR, mający z Gedanią tyle wspólnego co każdy z nas...) nie znaleźli miejsca w "11" stulecia dla choćby jednego piłkarza - bohatera z lat 1922-39. Tak więc wybraną "11" należy zatytułować: "11" 70-lecia.

alt

Zamiast rodziny Chychły czy Kurowskiego nagrody odbierają miejscy urzędnicy


Nikt nie pochylił się nad wioślarkami i siatkarkami Gedanii, które miały w swojej zdobyczy medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw Polski. Nikt nie wyróżnił kogoś z potomków Zygmunta Chychły, wielkiej legendy polskiego i gdańskiego sportu. Pierwszego powojennego złotego medalisty igrzysk olimpijskich dla Gedanii i polskiego boksu.


Obecność 94-letniej pani Alfredy Olichwierówny-Zeszutek, najstarszej żyjącej gedanistki na Gali wydaje się przypadkowa, wśród licznych medali, nagród i pucharów znalazło się tylko 9 róż... To ostatnia członkini drużyny Mistrza Polski Kobiet w siatkówce w l. 1953-54.

alt

94-letnia gedanistka Alfreda Olichwierówna-Zeszutek


Wracając do "11" stulecia Gedanii wielu zgromadzonych i byłych piłkarzy Gedanii dziwił brak (choćby wśród 25 nominowanych) legendarnego bramkarza z lat 60 i 70 - Edwarda Kosiorka. Bramkarzem stulecia ogłoszono Michała Szromnika, trampkarza klubu, który ani jednej minuty nie zagrał w I drużynie Gedanii. Dlaczego? W kuluarach wyjaśniono: tata jest dzisiaj wiceprezesem klubu i wszystko jasne.


Gala była doniosła i zorganizowana na b. wysokim poziomie co jest zasługą Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej i ich zarządców: dr. Karola Nawrockiego i prof. Grzegorza Berendta. Obaj naukowcy znani z krzewienia patriotycznej historii Rzeczpospolitej, tym razem wykazali się dużym ekumenizmem goszcząc i uczestnicząc w nagradzaniu wielu funkcjonariuszy PRL.

alt

Prof. Grzegorz Berendt główny dobrodziej Gali 100-lecia


Na osobną i szczerą pochwałę zasłużył Waldemar Barwiński, prezes klubu Gedania. Jego oddanie i determinacja doprowadziły do wybudowania kompleksu boisk i hal sportowych przy ul. Hallera w Gdańsku. Stał się wyrzutem sumienia dla ówczesnych władz miejskich (rok 2006), które pozwoliły na nabycie przez Robyg - aktywnego w Gdańsku dewelopera, świętego miejsca dla Gdańska i Polski - stadionu Gedanii.


Decyzją śp. prezydenta Pawła Adamowicza wydzierżawiono na 25 lat tereny po likwidowanej oczyszczalni miejskiej.


I kolejny smaczek. Już po zakończeniu Gali na uroczystość dotarła Magdalena Adamowicz, europosłanka. Odebrała w imieniu zamordowanego męża medal okolicznościowy. Dziękowała do pustej sali, ale trzeba mieć nadzieję, że zdąży - do mocno zdenerwowanego jej notoryczną absencją sądu - na kolejną rozprawę i wówczas widownia będzie większa...

m.p.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież