Przemysław Majewski: Listek figowy władzy » Rozmowa z Przemysławem Majewskim, radnym z Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska- Czy Gdańsk, ja... Radni PiS protestują przeciwko wspieraniu nielegalnej imigracji » Radni Miasta Gdańska z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko wspieraniu przez Gdańs... Jacek Szaran: Słupsk nie istniał dla marszałka » Z Jackiem Szaranem, radnym ze Słupska, rozmawia red. Piotr Kubiak (Radio Gdańsk)Według słupskiego ra... Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami » Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo dobrego jadła popitego przednimi napitkami.... Miesiąc AAC w Przedszkolu Specjalnym Nr 77 » Październik to międzynarodowy miesiąc komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC). Przez cały mi... Poseł Tarczyński w Akwenie: Fakty dla przekonanych... » W klubie gdańskiej Solidarności "Akwen" odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Dominikiem Tarczyński... W tygodniku „Sieci”: Putin wysyła na śmierć » Władimir Putina ogłosił częściową mobilizację i chce powołać pod broń przynajmniej 300 tys. mężczyzn... Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów...
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
wtorek, 27 września 2022 19:26
Gdański raut Dulkiewicz z urzędnikami
Co można zjeść i wypić za 132 216 złotych? Na pewno dużo
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Gedania z Zyską... w bramce
piątek, 30 września 2022 19:35
Gedania z Zyską... w bramce
Dwutygodniowa przerwa na mecze naszej reprezentacji w Lidze Narodów
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Szlakiem Rewskich Szkut
wtorek, 20 września 2022 13:27
Szlakiem Rewskich Szkut
Kilka dni urlopu jak co roku we wrześniu spędziłem w Rewie. To
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gedania: 100-lecie czy 16-lecie?

Ocena użytkowników: / 20
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 września 2022 08:27

Ostatnie uroczystości z okazji 100-lecia najstarszego klubu sportowego w Gdańsku zostały przyćmione przez świętowanie 16-lecia klubu Gedania 1922 Gdańsk.


Najwięcej dyskomfortu wzbudziło nominowanie futbolowej "11" 100-lecia. W tym zacnym gronie nie znalazło się miejsce choćby dla jednego reprezentanta Gedanii z okresu przedwojennego. A wówczas nie wystarczyło tylko umieć grać w piłkę. Będąc zawodnikiem biało-czerwonej Gedanii, trzeba było przede wszystkim być zagorzałym patriotą i kochać ponad wszystko ojczyznę - Polskę. W Wolnym Mieście Gdańsku, zdominowanym przez Niemców i NSDAP sportowcy z Wrzeszcza byli prześladowani i dyskryminowani. Gedania wówczas znaczyła: Polska. Dla tych sportowców trudno było o pracę. Mogli jedynie liczyć na angaż w PKP lub innych polskich delegaturach w nieprzyjaznym dla Polaków Gdańsku.


Jeszcze na tydzień przed Galą namawiałem jednego z członków kapituły wybierającej zaszczytną "11" na to aby zrzekł się swojej nominacji na rzecz choćby jednego mistrza Gdańska w piłce nożnej z 1933 roku. Niestety osobisty egoizm był silniejszy. Członkowie kapituły: Andrzej Siwka (były piłkarz Gedanii w l. 70-tych, Andrzej Góra (były trener i działacz klubu), Adam Mauks (dziennikarz, który otrzymał medal z napisanie książki, która jeszcze nie została wydana), Aleksander Komasa (były działacz PZPR, mający z Gedanią tyle wspólnego co każdy z nas...) nie znaleźli miejsca w "11" stulecia dla choćby jednego piłkarza - bohatera z lat 1922-39. Tak więc wybraną "11" należy zatytułować: "11" 70-lecia.

alt

Zamiast rodziny Chychły czy Kurowskiego nagrody odbierają miejscy urzędnicy


Nikt nie pochylił się nad wioślarkami i siatkarkami Gedanii, które miały w swojej zdobyczy medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw Polski. Nikt nie wyróżnił kogoś z potomków Zygmunta Chychły, wielkiej legendy polskiego i gdańskiego sportu. Pierwszego powojennego złotego medalisty igrzysk olimpijskich dla Gedanii i polskiego boksu.


Obecność 94-letniej pani Alfredy Olichwierówny-Zeszutek, najstarszej żyjącej gedanistki na Gali wydaje się przypadkowa, wśród licznych medali, nagród i pucharów znalazło się tylko 9 róż... To ostatnia członkini drużyny Mistrza Polski Kobiet w siatkówce w l. 1953-54.

alt

94-letnia gedanistka Alfreda Olichwierówna-Zeszutek


Wracając do "11" stulecia Gedanii wielu zgromadzonych i byłych piłkarzy Gedanii dziwił brak (choćby wśród 25 nominowanych) legendarnego bramkarza z lat 60 i 70 - Edwarda Kosiorka. Bramkarzem stulecia ogłoszono Michała Szromnika, trampkarza klubu, który ani jednej minuty nie zagrał w I drużynie Gedanii. Dlaczego? W kuluarach wyjaśniono: tata jest dzisiaj wiceprezesem klubu i wszystko jasne.


Gala była doniosła i zorganizowana na b. wysokim poziomie co jest zasługą Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej i ich zarządców: dr. Karola Nawrockiego i prof. Grzegorza Berendta. Obaj naukowcy znani z krzewienia patriotycznej historii Rzeczpospolitej, tym razem wykazali się dużym ekumenizmem goszcząc i uczestnicząc w nagradzaniu wielu funkcjonariuszy PRL.

alt

Prof. Grzegorz Berendt główny dobrodziej Gali 100-lecia


Na osobną i szczerą pochwałę zasłużył Waldemar Barwiński, prezes klubu Gedania. Jego oddanie i determinacja doprowadziły do wybudowania kompleksu boisk i hal sportowych przy ul. Hallera w Gdańsku. Stał się wyrzutem sumienia dla ówczesnych władz miejskich (rok 2006), które pozwoliły na nabycie przez Robyg - aktywnego w Gdańsku dewelopera, świętego miejsca dla Gdańska i Polski - stadionu Gedanii.


Decyzją śp. prezydenta Pawła Adamowicza wydzierżawiono na 25 lat tereny po likwidowanej oczyszczalni miejskiej.


I kolejny smaczek. Już po zakończeniu Gali na uroczystość dotarła Magdalena Adamowicz, europosłanka. Odebrała w imieniu zamordowanego męża medal okolicznościowy. Dziękowała do pustej sali, ale trzeba mieć nadzieję, że zdąży - do mocno zdenerwowanego jej notoryczną absencją sądu - na kolejną rozprawę i wówczas widownia będzie większa...

m.p.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież