Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Gedania: 100-lecie czy 16-lecie?

Ocena użytkowników: / 21
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 września 2022 08:27

Ostatnie uroczystości z okazji 100-lecia najstarszego klubu sportowego w Gdańsku zostały przyćmione przez świętowanie 16-lecia klubu Gedania 1922 Gdańsk.


Najwięcej dyskomfortu wzbudziło nominowanie futbolowej "11" 100-lecia. W tym zacnym gronie nie znalazło się miejsce choćby dla jednego reprezentanta Gedanii z okresu przedwojennego. A wówczas nie wystarczyło tylko umieć grać w piłkę. Będąc zawodnikiem biało-czerwonej Gedanii, trzeba było przede wszystkim być zagorzałym patriotą i kochać ponad wszystko ojczyznę - Polskę. W Wolnym Mieście Gdańsku, zdominowanym przez Niemców i NSDAP sportowcy z Wrzeszcza byli prześladowani i dyskryminowani. Gedania wówczas znaczyła: Polska. Dla tych sportowców trudno było o pracę. Mogli jedynie liczyć na angaż w PKP lub innych polskich delegaturach w nieprzyjaznym dla Polaków Gdańsku.


Jeszcze na tydzień przed Galą namawiałem jednego z członków kapituły wybierającej zaszczytną "11" na to aby zrzekł się swojej nominacji na rzecz choćby jednego mistrza Gdańska w piłce nożnej z 1933 roku. Niestety osobisty egoizm był silniejszy. Członkowie kapituły: Andrzej Siwka (były piłkarz Gedanii w l. 70-tych, Andrzej Góra (były trener i działacz klubu), Adam Mauks (dziennikarz, który otrzymał medal z napisanie książki, która jeszcze nie została wydana), Aleksander Komasa (były działacz PZPR, mający z Gedanią tyle wspólnego co każdy z nas...) nie znaleźli miejsca w "11" stulecia dla choćby jednego piłkarza - bohatera z lat 1922-39. Tak więc wybraną "11" należy zatytułować: "11" 70-lecia.

alt

Zamiast rodziny Chychły czy Kurowskiego nagrody odbierają miejscy urzędnicy


Nikt nie pochylił się nad wioślarkami i siatkarkami Gedanii, które miały w swojej zdobyczy medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw Polski. Nikt nie wyróżnił kogoś z potomków Zygmunta Chychły, wielkiej legendy polskiego i gdańskiego sportu. Pierwszego powojennego złotego medalisty igrzysk olimpijskich dla Gedanii i polskiego boksu.


Obecność 94-letniej pani Alfredy Olichwierówny-Zeszutek, najstarszej żyjącej gedanistki na Gali wydaje się przypadkowa, wśród licznych medali, nagród i pucharów znalazło się tylko 9 róż... To ostatnia członkini drużyny Mistrza Polski Kobiet w siatkówce w l. 1953-54.

alt

94-letnia gedanistka Alfreda Olichwierówna-Zeszutek


Wracając do "11" stulecia Gedanii wielu zgromadzonych i byłych piłkarzy Gedanii dziwił brak (choćby wśród 25 nominowanych) legendarnego bramkarza z lat 60 i 70 - Edwarda Kosiorka. Bramkarzem stulecia ogłoszono Michała Szromnika, trampkarza klubu, który ani jednej minuty nie zagrał w I drużynie Gedanii. Dlaczego? W kuluarach wyjaśniono: tata jest dzisiaj wiceprezesem klubu i wszystko jasne.


Gala była doniosła i zorganizowana na b. wysokim poziomie co jest zasługą Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej i ich zarządców: dr. Karola Nawrockiego i prof. Grzegorza Berendta. Obaj naukowcy znani z krzewienia patriotycznej historii Rzeczpospolitej, tym razem wykazali się dużym ekumenizmem goszcząc i uczestnicząc w nagradzaniu wielu funkcjonariuszy PRL.

alt

Prof. Grzegorz Berendt główny dobrodziej Gali 100-lecia


Na osobną i szczerą pochwałę zasłużył Waldemar Barwiński, prezes klubu Gedania. Jego oddanie i determinacja doprowadziły do wybudowania kompleksu boisk i hal sportowych przy ul. Hallera w Gdańsku. Stał się wyrzutem sumienia dla ówczesnych władz miejskich (rok 2006), które pozwoliły na nabycie przez Robyg - aktywnego w Gdańsku dewelopera, świętego miejsca dla Gdańska i Polski - stadionu Gedanii.


Decyzją śp. prezydenta Pawła Adamowicza wydzierżawiono na 25 lat tereny po likwidowanej oczyszczalni miejskiej.


I kolejny smaczek. Już po zakończeniu Gali na uroczystość dotarła Magdalena Adamowicz, europosłanka. Odebrała w imieniu zamordowanego męża medal okolicznościowy. Dziękowała do pustej sali, ale trzeba mieć nadzieję, że zdąży - do mocno zdenerwowanego jej notoryczną absencją sądu - na kolejną rozprawę i wówczas widownia będzie większa...

m.p.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież