Brządkowski wygrał proces i wybory » Trudno było sobie wyobrazić inny finał - Karnowski i Pobłocki muszą zapłacić po 2500 zł na cel społe... Dzień Ziemi w Przedszkolu nr 31 » Ekologia i dbanie o środowisko były głównymi tematami Dnia Ziemi zorganizowanego w Przedszkolu nr 31... Nowi włodarze w Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie, bez zmian Kartuzach i S... » W niedzielę odbyła się II tura wyborów samorządowych. W Pruszczu Gdańskim i Kwidzynie wybrano nowe w... Rozprawa w trybie wyborczym w Tczewie » Łukasz Brządkowski, kandydat na prezydenta Tczewa pozwał swojego konkurenta i wspierającego go posła... Kalkowski milczy o pracy w PORD, Gołuńskiego zaprosi prokurator - prze... » Przedwyborcze napięcie w Szemudzie i Kartuzach. Skazany za niewypłacenie 300 tys. zł wynagrodzeń nau... Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały » Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil Struk uzyskał najlepszy indywidualni... Ryszard Czarnecki w tygodniku „Sieci”: Polacy, idźmy z Trumpem! » W nowym numerze „Sieci” Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego w zaskakującym wywiadzi... O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k...
Reklama
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
czwartek, 18 kwietnia 2024 16:32
Barwy pomorskiego sejmiku: Od Struka do Ścigały
Z poparciem 39 799 gdańszczan pomorski lider PO Mieczysław Emil
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
sobota, 20 kwietnia 2024 20:28
Arged Malesa - Energa Wybrzeże LIVE: 57:32
W niedzielę o godz. 14.00 w Ostrowie rozpocznie się mecz 2. kolejki
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
piątek, 19 kwietnia 2024 14:48
Wymiana zdań właścicieli Lechii*Gedania znów zawiodła
I LIGA FORTUNA
Ostatnia kolejka I-ligowa nie była
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
środa, 24 kwietnia 2024 21:27
Skromna wygrana, duży krok do Ekstraklasy
Lechia skromnie pokonała na Polsat Plus Arena Polonię Warszawa 1:0

Galeria Sztuki Gdańskiej

Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
sobota, 13 kwietnia 2024 18:02
Michał Wójcik - „Na początku jest rysunek”
Tytuł ostatniej wystawy Michała Wójcika nie może zaskakiwać.

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Ciemności kryją ziemię
środa, 17 kwietnia 2024 14:01
Ciemności kryją ziemię
Od pierwszych chwil ciemność, a właściwie półmrok towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

VIII Forum Energetyczne z protestem w tle

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 19 grudnia 2013 18:23

Protestowano w Sopocie przeciw planom budowy elektrowni atomowych w Polsce. Przed hotelem Sheraton, w miejscu odbywającego się trzydniowego VIII Forum Energetycznego, w ulicznej demonstracji udział wzięło około 50 aktywistów z Trójmiasta. Najgłośniejsi byli jednak protestujący mieszkańcy Mielna i Gąsek, dwóch miast które brane są pod uwagę jako lokalizacje takiej inwestycji.


Uczestnicy demonstracji antynuklearnej rozdawali liczne publikacje dowodzące, że rozwój energetyki jądrowej jest ogromnym zagrożeniem dla kuli ziemskiej i ludzkości. Jedna z ulotek głosiła hasła „Wolność od atomu prawem człowieka”, a także „Nie daj się okraść atomowym lobbystom”.
Organizatorami protestu byli m.in. Pomorska Inicjatywa Antynuklearna i Obywatelski Sojusz Antyatomowy.


Protest nieprzypadkowo odbył się w kurorcie przy wejściu do hotelu, bo w tym samym czasie odbywał się w nim panel dyskusyjny o energetyce jądrowej.


alt


I tak dla przykładu, przewodniczący Światowego Stowarzyszenia Operatorów (WANO) Acques Regaldo Saint Blacard, przedstawił główne działania, jakie WANO podejmuje, aby zapewnić bezpieczeństwo elektrowniom atomowym. - Każdy operator elektrowni atomowej przechodzi regularną ocenę bezpieczeństwa. Po wydarzeniach w japońskiej Fukuszimie zdaliśmy sobie sprawę, że w wydarzenia, jakie się dzieją w jednej elektrowni mają wpływ na inne elektrownie. Potrzebna i konieczna jest współpraca między wszystkimi operatorami elektrowni jądrowych, po to, aby zapewnić możliwie najwyższy poziom ich bezpieczeństwa - powiedział przewodniczący WANO.


W podobnym tonie wypowiedział się Nicola Cotugno, wiceprezes Zarządu Slowenske elektrarne, operatora dwóch elektrowni atomowych na Słowacji. – Bezpieczeństwo to dla nas najwyższy priorytet. Wiele osób sądzi, że to wydarzenia w Fukuszimie spowodowały, że zaczęto zwracać uwagę na bezpieczeństwo, że nasiliły się kontrole. A przecież bezpieczeństwo to proces ciągły i nieustannie nad nim pracowano. Po wypadku w Fukuszimie przeprowadzono dodatkowe kontrole i testy, ale nie zamknięto przecież w wyniku tego żadnej elektrowni. Współdziałamy, uczymy się od siebie nawzajem, i tak było zarówno przed, jak i po Fukuszimie - stwierdził Cotugno.


O krótką ocenę niemieckiej polityki wobec atomu i likwidacji takich elektrowni pokusił się przedstawiciel niemieckiej branży jądrowej, Nicolas Wendler. Przyznał, że po katastrofie w Fukuszimie podjęto w Niemczech polityczną decyzję o stopniowym odchodzeniu od atomu. - Problemem jest to, że tak naprawdę nie bardzo wiemy, co ma go zastąpić. Energia odnawialna jest mniej przewidywalna i potrzebuje solidnego uzupełnienia - stwierdził Wendler.


alt



Prezes PGE Ej1, Aleksander Grad przypomniał pokrótce historię polskiego projektu atomowego i wspomniał, że na początku traktowany był on w kategoriach skoku cywilizacyjnego i mało kto wspominał wtedy o bezpieczeństwie. – Dzisiaj mamy więcej argumentów, by taki program realizować. Program jest na ostatniej prostej i niewiele brakuje, aby stał się on oficjalnym projektem rządowym. Bez decyzji rządu nie możemy pójść jednak dalej w jego realizacji - powiedział Grad.


Były minister skarbu zaznaczył, że ten, kto chce bronić polskiego węgla musi wspierać program jądrowy, ponieważ zero emisyjna energia jądrowa pozwoli na większy udział taniej energii węglowej w miksie energetycznym.


Niesłychanie istotną sprawą dla sukcesu polskiego programu jądrowego jest współdziałanie inwestora z administracją, które pozwoli na planową realizację poszczególnych etapów programu. Pierwszy w Polsce blok jądrowy może powstać najwcześniej na przełomie lat 2024/2025.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież