Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa korupcji w sponsorowanym przez kontrahenta Miasta Gdańska wyjeździe urzędników na konferencję w Madrycie poświęconą m.in. partnerstwu publiczno-prywatnemu w Afryce.
– Postępowanie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w sprawie dotyczącej wyjazdu urzędników Miasta Gdańska do Madrytu w kwietniu 2017 roku zostało zakończone decyzją o umorzeniu. W sprawie przesłuchano świadków oraz pozyskano niezbędną dokumentację. Czynności realizowane były również w ramach międzynarodowej pomocy prawnej – poinformowała nas Grażyna Wawryniuk p.f. Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
Chodzi o wyjazd czterech gdańskich włodarzy, w tym ówczesnego prezydenta miasta Pawła Adamowicza, opłacony przez Saur Neptun Gdańsk. Pobyt w Madrycie od 23 do 25 kwietnia 2017 r. urzędników odpowiedzialnych za gospodarkę komunalną na organizowane przez prywatne wydawnictwo Global Water Intelligence spotkanie marketingowe w Madrycie (Global Water Summit 2017) nie przyniósł owoców w postaci ich wystąpień w dyskusji, intersujących projektów, pozyskanych kontrahentów.
Postępowanie zmierzało w stronę ustalenia, czy doszło o złamania art. 228. § 1 kodeksu karnego (Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8).
- Analiza zebranego w sprawie materiału dowodowego nie dała podstaw do uznania, że członkowie delegacji Miasta Gdańska, którzy udali się do Madrytu na międzynarodową konferencję oraz uczestniczyli w spotkaniu akcjonariuszy Saur Neptun Gdańsk SA w tym samym miejscu i czasie, gdzie strona zapraszająca poniosła koszy udziału w konferencji, przelotu, noclegów i udziału w meczu piłki nożnej, przyjęli korzyści osobiste i majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej. W związku z tym postępowanie zostało umorzone wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego w zakresie czynu przyjęcia korzyści, jak i jej udzielenie – informują prokurator Grażyna Wawryniuk.
Decyzja ta jest prawomocna.
Koszt udziału w imprezie, podawany przez organizatora, to około 3,3 tys. USD za uczestnika. W programie były rozmowy zapoznawcze, dyskusje o partnerstwie publiczno-prywatnym w sektorze komunalnym w… Azji i Afryce, kwestie odsalania wody, kolacja w okazałym madryckim Palacio de Cibelos i miejsce na trybunach na „El Clásico”, czyli szlagierowym meczu Real Madryt i FC Barcelona. Zapłacił Saur Neptun Gdańsk, partner biznesowy miasta. Katalończycy mecz wygrali 3:2.
Zawiadomienie, po publikacjach "Gazety Gdańskiej", złożyli w tej sprawie Andrzej Jaworski, były poseł PiS i Hubert Grzegorczyk, wiceprezes Stowarzyszenia myGdansk.pl. W tej sprawie interpelacje składali radni PiS.
Dlaczego? Wychodząc z założenia, że włodarz nie powinien być związany jakimikolwiek interesami ze spółkami czy innymi przedsiębiorstwami, gdyż ma on wpływ na ceny usług, negocjując ceny. Zgodnie z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków z 2001 roku prezydent wydaje w formie decyzji zezwolenie na prowadzenie działalności wodociągowo-kanalizacyjnej. Ma prawny obowiązek sprawdzania taryf przedstawianych przez kontrahenta gminy, w szczególności weryfikacji kosztów pod względem celowości.
- Pokrycie przez kontrahenta miasta kosztów pobytu ludzi decydujących o finansowych relacjach z firmą, zatem o jej przychodach, jest nagannym działaniem. Ale może Katalonia, może Barcelona lub Madryt, zapłaciły za bilety, może kluby sprezentowały je tak znakomitym gościom, których wizyta odbiła się szerokim echem? Teoria partnerstwa prywatno-publicznego przekuta na dobrą praktykę zawsze przydać się może, ale nie w wydaniu afrykańskim. Poznawanie jej w odniesieniu do Afryki i Azji nasuwa pytania o wartość dodaną dla Gdańska - komentował ten wyjazd w rozmowie z nami prof. Antoni Kamiński, socjolog, badacz instytucji polityczno-gospodarczych, członek Narodowej Rady Rozwoju, pierwszy prezes polskiego oddziału Transparency International.
Sprzedaż wody z kranu pól milionowej rzeszy klientów jest działalnością najprostszą z możliwych, bo pozbawioną jakiejkolwiek konkurencji.
ASG
- 21/11/2019 19:33 - Antoni Szymański: Technologia a relacje międzyludzkie i demografia
- 21/11/2019 09:24 - Opóźniony powrót tramwaju na Stogi
- 20/11/2019 21:28 - Drożdżówki gdańskie - za 7500 zł z budżetu
- 20/11/2019 08:30 - Gdańskie Amazonki dyżurują w siedzibie NFZ
- 19/11/2019 08:52 - W tygodniku „Sieci”: Wszyscy chcą dopaść Dudę
- 18/11/2019 16:29 - Zmarł Zbigniew Jujka
- 18/11/2019 15:56 - Oświadczenie dr Karola Nawrockiego po materiale TVN
- 17/11/2019 22:13 - Bilety miesięczne czy auto z kierowcą - władze Gdańska w czasach kryzysu
- 16/11/2019 21:11 - Pomorscy uczniowie dyskutowali o tajemnicach mózgu
- 15/11/2019 19:43 - E-recepta obowiązkowa od 2020 roku