Ponad 400 polityków, przedstawicieli koncernów energetycznych i środowisk eksperckich z Unii Europejskiej, Rosji, Ukrainy i Azji bierze udział w obradach VIII Forum Energetycznego. Tegoroczna konferencja odbywa się w Centrum Konferencyjnym Sheraton Hotel Sopot w dniach 16-18 grudnia.
Forum otworzyła sesja plenarna pt."Unijna polityka energetyczna: w poszukiwaniu kompromisu", w której udział wzięli m.in. Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki, Jarosław Neverovic Minister ds. Energii Litwy oraz Reza S. Abhari, Dyrektor Laboratory for Energy Conversion.
Podczas trzydniowego VIII Forum prowadzone są dyskusje dotyczące m.in. finansowania wielkich projektów energetycznych, energetyki jądrowej, przyszłości węgla, roli państwa w sektorze energetycznym, zielonej energii, a także perspektyw rozwoju energetyki jądrowej. W programie zaplanowane jest kilkanaście paneli dyskusyjnych w tym: „Inwestycje w infrastrukturę, a budowa jednolitego rynku energii w Europie"; „Co dalej z gazem łupkowym – europejska szansa czy złudzenie?"; „Gospodarka UE – emisyjna czy konkurencyjna?"; „Energiewende" – Czy nowa strategia energetyczna Niemiec może być drogowskazem dla Europy?, a także „Inwestycje w energetyce dźwignią rozwoju polskiej gospodarki”.
W debatach tych udział zapowiedzieli m.in. Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu; Rainer Baake, Dyrektor, Agora Energiewende; Christian Hey, Sekretarz Generalny Niemieckiego Komitetu Doradczego ds. Ochrony Środowiska; Andris Strazds, Główny Ekonomista Nordea Bank; Jacques Regaldo Saint Blacard, Przewodniczący, Światowego Stowarzyszenia Operatorów Jądrowych (WANO); Nicola Cotugno, Wiceprezes Zarządu Slovenské elektrárne; Mirosław Bieliński Prezes Zarządu Grupy ENERGA; Aleksander Grad, Prezes Zarządu, PGE EJ 1;Mariusz Grendowicz, Prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych; Marcin Moskalewicz Prezes PERN Przyjaźń i Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu, Grupy LOTOS.
W tym roku debaty, prezentacje i wykłady gości specjalnych są prowadzone w trzech ścieżkach tematycznych „Wydobycie, transport i przerób węglowodorów”, „Produkcja i dystrybucja energii elektrycznej” oraz „OZE, Polityka klimatyczna oraz Ekologia i ochrona Środowiska”. Są też one na bieżąco relacjonowane w Internecie.
Raporty i opracowania analityczne dotyczące innowacji, bezpieczeństwa energetycznego, budownictwa niskoemisyjnego przestawią eksperci Instytutu Badań Strukturalnych; Indar Energy, RusEnergy i Centrum Badań Energetyki w Kijowie i Fundacji na Rzecz Energetyki Zrównoważonej w Warszawie.
Zdaniem uczestników Forum, Europa znalazła się w sytuacji „paradoksu energetycznego”. Spowolnienie gospodarcze, wzrost efektywności energetycznej i udziału w bilansie energetycznym biopaliw spowodowały, że unijny system wymaga reform. Obecne założenia tzw. mapy drogowej stoją często w sprzeczności z zasadami konkurencyjności rynkowej. Czy bieżąca debata dotycząca celów unijnej polityki klimatycznej i energetycznej do roku 2030 przyniesie oczekiwany kompromis w sprawie ochrony klimatu i rozwiązania uwzględniające energetyczne i ekonomiczne zróżnicowanie państw członkowskich oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego? Jak przyśpieszyć integrację infrastruktury energetycznej? Gdzie jest przestrzeń na współpracę krajów regionu Europy Środkowej? I wreszcie, w co w tak niepewnych realiach inwestować, aby nie tracić? Te i szereg innych pytań jest zadawanych w czasie obrad tegorocznego Forum Energetycznego w Sopocie.
Jest to największa konferencja poświęcona problemom energii w Polsce i Europie Środkowej. W konferencji uczestniczy około 400 gości i wielu dziennikarzy z kilkudziesięciu redakcji. Warto podkreślić znaczący udział przedstawicieli firm i instytucji zagranicznych sektora energetycznego, co czyni Forum Energetyczne unikalnym pod tym względem i jednocześnie jednym z najważniejszych tego typu spotkań w naszym rejonie. Podczas Forum Energetycznego padają ważne deklaracje dotyczące rozwoju sektora energetycznego, powstają nowe inicjatywy inwestycyjne i nawiązywane są nowe kontakty biznesowe.
Forum od kilku lat stanowi platformę dyskusji dla gości ze sfery polityki, sektora biznesowego i uczestników reprezentujących środowiska eksperckie.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
- 18/12/2013 13:36 - Płatny transport sanitarny w Kościerzynie
- 18/12/2013 10:02 - Prezydent Sopotu nadal oskarżony
- 17/12/2013 22:38 - Czarny czwartek robotniczej Gdyni
- 17/12/2013 22:36 - Wypadek na torach. Nie żyje mężczyzna
- 17/12/2013 09:20 - Nowi członkowie kulinarnej sieci
- 16/12/2013 19:38 - Grudzień’70: Sprawiedliwość bez zemsty
- 16/12/2013 14:37 - Przyjęty budżet Gdańska na 2014 rok
- 15/12/2013 21:37 - Jubileuszowa 25. Gdańska Choinka
- 15/12/2013 19:33 - Jak nie paść ofiarą kieszonkowca w przedświątecznej gorączce zakupowej?
- 15/12/2013 19:22 - Jubileusz X-lecia Konsulatu Królestwa Hiszpanii w Gdańsku