Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

VIII Forum Energetyczne Sopot 2013

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
wtorek, 17 grudnia 2013 09:12

Ponad 400 polityków, przedstawicieli koncernów energetycznych i środowisk eksperckich z Unii Europejskiej, Rosji, Ukrainy i Azji bierze udział w obradach VIII Forum Energetycznego. Tegoroczna konferencja odbywa się w Centrum Konferencyjnym Sheraton Hotel Sopot w dniach 16-18 grudnia.


Forum otworzyła sesja plenarna pt."Unijna polityka energetyczna: w poszukiwaniu kompromisu", w której udział wzięli m.in. Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki, Jarosław Neverovic Minister ds. Energii Litwy oraz Reza S. Abhari, Dyrektor Laboratory for Energy Conversion.


altPodczas trzydniowego VIII Forum prowadzone są dyskusje dotyczące m.in. finansowania wielkich projektów energetycznych, energetyki jądrowej, przyszłości węgla, roli państwa w sektorze energetycznym, zielonej energii, a także perspektyw rozwoju energetyki jądrowej. W programie zaplanowane jest kilkanaście paneli dyskusyjnych w tym: „Inwestycje w infrastrukturę, a budowa jednolitego rynku energii w Europie"; „Co dalej z gazem łupkowym – europejska szansa czy złudzenie?"; „Gospodarka UE – emisyjna czy konkurencyjna?"; „Energiewende" – Czy nowa strategia energetyczna Niemiec może być drogowskazem dla Europy?, a także „Inwestycje w energetyce dźwignią rozwoju polskiej gospodarki”.
W debatach tych udział zapowiedzieli m.in. Włodzimierz Karpiński, Minister Skarbu; Rainer Baake, Dyrektor, Agora Energiewende; Christian Hey, Sekretarz Generalny Niemieckiego Komitetu Doradczego ds. Ochrony Środowiska; Andris Strazds, Główny Ekonomista Nordea Bank; Jacques Regaldo Saint Blacard, Przewodniczący, Światowego Stowarzyszenia Operatorów Jądrowych (WANO); Nicola Cotugno, Wiceprezes Zarządu Slovenské elektrárne; Mirosław Bieliński Prezes Zarządu Grupy ENERGA; Aleksander Grad, Prezes Zarządu, PGE EJ 1;Mariusz Grendowicz, Prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych; Marcin Moskalewicz Prezes PERN Przyjaźń i Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu, Grupy LOTOS.
W tym roku debaty, prezentacje i wykłady gości specjalnych są prowadzone w trzech ścieżkach tematycznych „Wydobycie, transport i przerób węglowodorów”, „Produkcja i dystrybucja energii elektrycznej” oraz „OZE, Polityka klimatyczna oraz Ekologia i ochrona Środowiska”. Są też one na bieżąco relacjonowane w Internecie.


altRaporty i opracowania analityczne dotyczące innowacji, bezpieczeństwa energetycznego, budownictwa niskoemisyjnego przestawią eksperci Instytutu Badań Strukturalnych; Indar Energy, RusEnergy i Centrum Badań Energetyki w Kijowie i Fundacji na Rzecz Energetyki Zrównoważonej w Warszawie.
Zdaniem uczestników Forum, Europa znalazła się w sytuacji „paradoksu energetycznego”. Spowolnienie gospodarcze, wzrost efektywności energetycznej i udziału w bilansie energetycznym biopaliw spowodowały, że unijny system wymaga reform. Obecne założenia tzw. mapy drogowej stoją często w sprzeczności z zasadami konkurencyjności rynkowej. Czy bieżąca debata dotycząca celów unijnej polityki klimatycznej i energetycznej do roku 2030 przyniesie oczekiwany kompromis w sprawie ochrony klimatu i rozwiązania uwzględniające energetyczne i ekonomiczne zróżnicowanie państw członkowskich oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego? Jak przyśpieszyć integrację infrastruktury energetycznej? Gdzie jest przestrzeń na współpracę krajów regionu Europy Środkowej? I wreszcie, w co w tak niepewnych realiach inwestować, aby nie tracić? Te i szereg innych pytań jest zadawanych w czasie obrad tegorocznego Forum Energetycznego w Sopocie.


altJest to największa konferencja poświęcona problemom energii w Polsce i Europie Środkowej. W konferencji uczestniczy około 400 gości i wielu dziennikarzy z kilkudziesięciu redakcji. Warto podkreślić znaczący udział przedstawicieli firm i instytucji zagranicznych sektora energetycznego, co czyni Forum Energetyczne unikalnym pod tym względem i jednocześnie jednym z najważniejszych tego typu spotkań w naszym rejonie. Podczas Forum Energetycznego padają ważne deklaracje dotyczące rozwoju sektora energetycznego, powstają nowe inicjatywy inwestycyjne i nawiązywane są nowe kontakty biznesowe.


Forum od kilku lat stanowi platformę dyskusji dla gości ze sfery polityki, sektora biznesowego i uczestników reprezentujących środowiska eksperckie.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież