Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka świętowała 70-lecie

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
sobota, 03 grudnia 2016 12:52

Uroczystą sesją z udziałem kilkudziesięciu gości Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku świętowała 70-lecie istnienia.Z okazji 70-lecia istnienia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku zorganizowana została uroczysta sesja. Małgorzata Kłos, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku przedstawiła losy placówki i jej pracowników przez siedem dekad. W swoim wystąpieniu ks. dr Maciej Kwiecień, dyrektor Radia Plus w Gdańsku, mówił o zadaniach i powinnościach bibliotekarzy. Wizerunek bibliotekarza w filmie i kulturze masowej przedstawił Fryderyk Wojda.


alt

Ks. dr Maciej Kwiecień, dyrektor Radia Plus w Gdańsku, mówił o zadaniach i powinnościach bibliotekarzy


altalt

Wśród nagrodzonych przez marszałka sejmiku województwa pomorskiego była Małgorzata Kłos, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku


Krzysztof Trawicki, wicemarszałek sejmiku województwa pomorskiego, w imieniu marszałka przekazał Bibliotece 3 laptopy. Małgorzata Kłos, Hanna Pacholska, Jolanta Kąkol i Zdzisława Woźniak-Lipińska otrzymały od marszałka nagrody finansowe. Z gratulacjami przybyli przedstawiciele m.in. gdańskich szkół, biblioteki wojewódzkiej z województwa warmińsko-mazurskiego. Część oficjalną zakończył koncert harfiarki Barbara Karlik, która wystąpiła grając na wczesnej harfie celtyckiej.


Po części oficjalnej na gości czekał poczęstunek i specjalny urodzinowy tort.


alt- Myślę, że jesteśmy w niezłej kondycji - stwierdziła Małgorzata Kłos, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku. - Przede wszystkim mamy odpowiednie narzędzia pracy, wysokospecjalistyczne oprogramowanie, tworzymy narodowy uniwersalny katalog centralny razem z innymi bibliotekami. Nasze zadania przez lata się zmieniały. Wraz z rozporządzeniem z 2013 roku bardziej intensywnie wspomagamy szkoły i placówki oświatowe województwa pomorskiego. Tworzymy sieci współpracy dla nauczycieli-bibliotekarzy przede wszystkim i staramy się pomagać wchodząc bezpośrednio do szkół. Pomagamy w zakresie posługiwania się nowymi technologiami, promujemy czytelnictwo. Staramy się jak możemy pomóc szkole, nauczycielom, uczniom. Czego można życzyć Bibliotece z okazji jubileuszu? Marszałek życzył kolejnych 70 lat, a ja myślę - "Niech trwa ta długo jak będzie potrzebna".


W trakcie 70 lat istnienia Biblioteki pracowało w niej około 300 osób. Niektórzy z byłych pracowników przybyli na jubileusz.
- Jestem zachwycona zespołem z jakim dano mi pracować - wspomina lata pracy dr Maria Etmańska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku w latach 1975-1999. - To nie były łatwe lata. To były lata bardzo trudne. Dzisiaj mam ogromną satysfakcję, że pracownicy mnie doceniają, a ja ich doceniam. To tu kształtowała się Solidarność. Oni tutaj siedzieli po nocach, a ja jako dyrektor musiałam tak lawirować, żeby nikomu nie stała się krzywda. Nie mam sobie nic do zarzucenia. Jestem zadowolona, a szczególnie z pracowników. Dziś mam ogromną satysfakcję, że niektórych z nich tutaj widzę. Serdeczną pamięcią otaczam tych, którzy umarli, bo to oni wszyscy przyczynili się do tego, że jest teraz taka placówka jak Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. To była pierwsza placówka skomputeryzowana. My zaczynaliśmy od zera, a województwo było ogromne - Elbląg, po Chojnice, po Słupsk i tam trzeba było dojeżdżać, ale robiło się to sympatycznie. Jeszcze raz dziękuję moim współpracownikom - mojej zastępczyni Pani Krystynie Sylwestrzak i wszystkim - od sekretarki do stróża. Byli to fantastyczni ludzie. Jak przyszłam do Biblioteki to była placówka świeżo przeniesiona, dwa lub trzy lata, do obecnej siedziby. Placówka się zmieniała. Doprowadziliśmy do powstawania nowych wydziałów. Ściągałam ze szkół kroniki szkolne i do dziś mam z tego powodu wrogów i to mocnych (śmiech), ale cieszę się, że są w Bibliotece. Ogromnym osiągnięciem było nadanie imienia. Tutaj przychodzili działacze Macierzy Szkolnej i dzielili się swoimi wspomnieniami.

Tomasz Łunkiewicz
fot. Tomasz Łunkiewicz

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież