Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś... Kamienie milowe to nie tylko „praworządność”, to krok ku federalnej Eu... » Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (w skrócie KPO) to w założeniu są miliardy euro, któr... Georgette Mosbacher w tygodniku „Sieci”: „Nie wierzcie w kłamstwa o Po... » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” była ambasador USA w Polsce apeluje do świata by słuchano głosu Po... Rosyjska machina wojenna działa a zyski rosną, gdy leje się krew » Rosyjska gospodarka miała nie wytrzymać sankcji Zachodu, w efekcie jej machina wojenna powinna była ... Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe? » Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My jednak dociekamy co dzieje się z gr... W tygodniku „Sieci”: Tajemnica odejścia Lisa » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza próbuje ustalić, jakie były powody zwolnienia Toma... Gdańskie talenty - kino w mieście » Paweł Orłowski, polityk PO, był już sopockim spikerem, wiceprezydentem miasta, posłem, wiceministrem...
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
czwartek, 16 czerwca 2022 17:56
Pytania o zarobki zbyt kłopotliwe?
Dżentelmeni o swoich pieniądzach nie rozmawiają, oni je mają. My

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
niedziela, 26 czerwca 2022 08:52
Zdunek Wybrzeże - Stelmet Falubaz LIVE 50:40 93:87
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
niedziela, 19 czerwca 2022 19:17
Czyja Lechia ciąg dalszy: Szukanie partnera tu i tam
Przed miesiącem pisaliśmy o zamiarach odsprzedania części

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Józefka ” i „Magda”
poniedziałek, 13 czerwca 2022 11:57
„Józefka ” i „Magda”
Profesor Józefa Wnukowa, legenda Sopotu, mieszkała przy ulicy

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
wtorek, 21 czerwca 2022 17:54
Malbork: Elewarr zaprasza rolników...
Elewarr Sp. z o.o. zaprasza wszystkich rolników, mieszkańców gmin
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

W Gdańsku pojawili się Święci Mikołajowie

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 06 grudnia 2016 17:37

Tegoroczny okres mikołajkowy obfitował w wydarzenia związane z postacią Świętego Mikołaja. Można go było spotkać w Galerii Bałtyckiej, na ulicach, w szpitalach, a także w... zabytkowym tramwaju, który woził mieszkańców i turystów chcących doświadczyć świątecznej atmosfery. W Gdańsku czuć magię świąt.


Według ustaleń historyków Święty Mikołaj był w rzeczywistości biskupem Miry. Jego pobożność, a przede wszystkim hojność i troska wobec ubogich sprawiły, że został uznany świętym katolickim i prawosławnym. Historyczna postać biskupa z Miry stała się pierwowzorem figurującego w kulturze masowej Świętego Mikołaja, ale obecny obraz miłego staruszka z długą brodą, ubranego w czerwony strój i poruszającego się saniami z zaprzęgniętymi reniferami ma niewiele wspólnego ze Świętym Mikołajem z Miry. Mimo wszystko to właśnie ten wizerunek sympatycznego staruszka w czerwieni, z wielkim workiem pełnym prezentów od lat rozbudza dziecięcą fantazję i kojarzy się światu z Bożym Narodzeniem. Preludium do świąt Bożego Narodzenia stanowią tzw. mikołajki, czyli obchodzone 6 grudnia święto, które obecnie polega na obdarowywaniu się drobnymi prezentami, najczęściej wkładanymi nocą do butów lub skarpet.


alt

Mikołaj w Galerii Bałtyckiej


Co roku, gdy zbliża się data 6 grudnia, na ulicach, w centrach handlowych i innych miejscach publicznych pojawiają się symboliczni Święci Mikołajowie, którzy rozdają dzieciom łakocie i wprowadzają przechodniów w świąteczny klimat. Nie inaczej było w tym roku w Gdańsku. Już 4 grudnia ulicami Trójmiasta przejechali wielbiciele dwóch kółek, którzy przywdziali mikołajowe stroje nie tylko po to, by wprowadzić mieszkańców w świąteczny nastrój, ale także zebrać pieniądze na cele charytatywne. W akcji Mikołaje na Motocyklach 2016 wzięło udział ponad 2 tys. uczestników. Wieczorem 5 grudnia do Gdańska przypłynął Święty Mikołaj, który pokonywał wody Motławy specjalnie udekorowaną łodzią. Czekały na niego setki uradowanych dzieci. Wspólnie z gdańszczanami Mikołaj zaśpiewał kolędy i podziwiał piękną choinkę, która rozbłysła tysiącem świateł na Targu Węglowym. Następnie usiadł na swoim tronie i słuchał próśb najmłodszych, dotyczących gwiazdkowych prezentów.


alt

Zabytkowy mikołajkowy tramwaj


Z okazji 6 grudnia w naszym mieście w godzinach 10:00-16:00 na trasie Strzyża PKM - Siedlce jeździł zabytkowy tramwaj. Na jego pokładzie na pasażerów czekał Święty Mikołaj, który częstował gdańszczan oraz turystów cukierkami i rozdawał im pamiątkowe bilety. Przejazd składem był darmowy i stanowił niemałą atrakcję, ponieważ podjeżdżająca na przystanek zabytkowa maszyna wyglądała naprawdę baśniowo.


alt

Wnętrze zabytkowego tramwaju i święty mikołaj


Świętego Mikołaja można było także spotkać w Galerii Bałtyckiej, gdzie, już od niedzieli, aż do mikołajkowego wieczoru, czekał na najmłodszych. Pomagały mu bajkowe elfy, które częstowały dzieci łakociami i robiły im pamiątkowe zdjęcia. W Galerii Bałtyckiej pojawiły się także pracowite skrzaty, które wywołują uśmiech nie tylko na twarzach dzieci.


alt

Pracowite skrzaty zawitały do Galerii Bałtyckiej


Z okazji 6 grudnia Święty Mikołaj "Radia Gdańsk" odwiedził małych pacjentów szpitali w Gdańsku oraz w Słupsku. Dzieci otrzymały z rąk Mikołaja upominki, które przygotowały m.in. Grupa Lotos, Coca-Cola, Playmobil, Grupa Trefl.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież