Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Janusz Śniadek: Istota samorządu uległa degrengoladzie

Ocena użytkowników: / 35
SłabyŚwietny 
piątek, 02 grudnia 2016 05:05

Z posłem Januszem Śniadkiem, szefem okręgu gdańsko-gdyńskiego Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Artur S. Górski  


- W Trójmieście rządzą piątą kadencję ci sami prezydenci. Stworzył się wokół nich swoisty dwór. Niektórzy popadli w taki samozachwyt, że niechlujnie wypełniali oświadczenia, jak prezydent Adamowicz, lub serwisowali samochody nieodpłatnie, do dziś pobierają wynagrodzenia za rozmaite rady nadzorcze. W jaki sposób przeciąć nerwy interesów, których symbolem było targanie przez prominentów po płycie gdańskiego lotniska samolotu należącego firmy zależnej od Amber Gold?
Janusz Śniadek: Idea samorządu, tak bliska przecież nam, programowi Solidarności z 1981 roku, uległa miejscami degrengoladzie. Tak, degrengoladzie, poza wszelką dyskusją. Przecież środowisko PO stanęło murem za osobą, która w tak kompromitujący sposób zatajała majątek i, jak gdańscy prokuratorzy, zasłania się nieuwagą, amnezją, opieszałością. I nic z tego nie robi. Poczucie jakiejś wyjątkowości w środowisku Platformy ujawniało się nieraz, aż zostało obnażone i wyborcy je ocenili. Co do zmiany, to jedyną ścieżką, którą może się posłużyć społeczeństwo jest kartka wyborcza. Szczególnie, gdy wymiar sprawiedliwości nie działa, gdy instytucje nie działają. Pozostaje mi wierzyć, że w przypadku Gdańska nie będziemy musieli aż tak długo czekać z rozstrzygnięciem tej sprawy.


- Czyli?
Janusz Śniadek: To tyle, poczekajmy...


- Sejmowa komisja  śledcza, badająca bezczynność państwa w aferze Amber Gold, na wstępie odsłoniła bezmiar chaosu, ignorancji, nieprzygotowania prokuratury, może okazać się, że i sądów oraz ministrów, ich niezdolność do zadbania o interesy obywateli...
Janusz Śniadek: Mam tylko nadzieję, że była to taka zadziwiająca nieudolność. Odkrywane są kolejne wątki. W tych bulwersujących opinię społeczną sprawach mamy do czynienia z sytuacją, w której wymiar sprawiedliwości od kilku lat sobie nie radził, nie rozwiązał spraw, które wydawały się oczywiste. Spójrzmy, pod nosem prokuratorów i sędziów, "skarbówki" zakłada firmę i działa z rozmachem człowiek wielokrotnie skazany za oszustwa. Ustalamy skąd ta wyjątkowa pobłażliwość.


- Żałosna bezradność instytucji państwa może niepokoić obywateli?
Janusz Śniadek: Oczywiście. Mieliśmy do czynienia z bezwładem instytucji państwa. Dlatego trzeba sprawę wyjaśnić, zawezwać ministrów, urzędników...


- Byłego premiera...
Janusz Śniadek: Też, jeśli będzie potrzeba.


- Chcecie rozliczać Pawła Adamowicza, Hannę Zdanowską, prezydent Łodzi, Jacka Karnowskiego, albo wyprowadzić w kajdankach, albo ich "grillować"? Oni bronią się, przybierają szaty męczenników demokracji. Chcecie unicestwić samorządowców z nieprzychylnej wam opcji? PiS atakuje samorządy?
Janusz Śniadek: Niestety, istnieją potwierdzające się w pewnych środowiskach reguły. Okazuje się, że przypadek prezydenta Adamowicza nie jest wyjątkiem. Jest to niemal grupowy zwyczaj, standard zachowań ekip z PO. Słyszeliśmy to wszyscy na taśmach prawdy. Słowa, które wówczas dotarły do rodaków były porażające. Przypomnę tylko postać Sławomira Nowaka, ambitnego ulubieńca premiera Tuska i dopraszanie się przez niego specjalnych względów. On nie wahał się sięgnąć do koneksji z wysokimi urzędnikami instytucji skarbowych by tuszować prywatne sprawy. Zarzuty, że sprawy, które dzisiaj wychodzą na jaw, mają kontekst i podtekst polityczny jest żałosne. To odwracanie uwagi od upadku etycznego i moralnego środowiska tworzącego Platformę.


alt


- Skutek polityczny jednak będzie?
Janusz Śniadek: Przypuszczam, że tak. Ale sprawa Amber Gold zaczęła się przed kilku laty od pisma KNF. PiS wtedy nie rządziło. Z kolei śledztwo w sprawie Pawła Adamowicza ruszyło, gdy na czele rządu stał jego polityczny kolega Donald Tusk.


- Jest dość powszechna opinia, że nim nie ma prawomocnego skazania obywatel jest niewinny. Czy to dotyczy osób ze szczytów schodów władzy?
Janusz Śniadek: Chyba jesteśmy zgodni, iż od urzędnika i od polityka możemy w końcu wyższych standardów wymagać. W ramach norm kulturowych powinna zadziałać znane choćby z przedwojennej Polski pojęcie infamii. Ludzie okryci niesławą znikają z urzędów, oficer, który splamił mundur składa rezygnację, nie czekając na degradację. Tak być powinno. A przynajmniej osoby z zarzutami powinny zawiesić swój urząd. Rzucają bowiem cień na resztę społeczności. A tymczasem aferzyści i afery stały się zjawiskiem powszechnym i infamia nie zadziałała. Liczę, że wprowadzi się zasadę złożenia mandatu przez osoby, nawet te pochodzące z wyboru, które popełnią rzeczy niegodziwe. Osoba, na której ciążą zarzuty, i to natury korupcyjnej, nie powinna pełnić funkcji publicznych. Tymczasem osoby te w sytuacjach kompromitujących idą w zaparte, szukają popleczników...


- Tworzą aurę prześladowanych, ofiar nowego reżimu...
Janusz Śniadek: Reżimu nie ma, ale z ich strony jest zaprzeczanie oczywistościom, przeczenie faktom.


- Mówił pan ostatnio, że skończył się okres bezkarności "nietykalnych". Józef P., działacz podziemnej "Solidarności", ten od "80 milionów" trafi zapewne do aresztu, ważą się losy kilku włodarzy. Do PiS też przyklejają się, jako do partii władzy, różni ludzie. Potraficie, rozliczając innych, zadbać o swoje podwórko? Jesteście wystarczająco zdeterminowani?
Janusz Śniadek: Oświadczam kategorycznie, że tak. Do uczestników naszego sobotniego zjazdu  prezes Jarosław Kaczyński skierował list, w którym mocno podkreśla, jak potrzebne są wysokie standardy wśród członków PiS, przestrzeganie reguł i zasady, że osoby spod sztandaru PiS powinny wykazywać się w życiu publicznym najwyższymi standardami, by przekonać społeczeństwo, że warto głosować na PiS.  


- Za dwa lata wybory samorządowe...
Janusz Śniadek: I dlatego musimy upewnić wyborców, że gwarantujemy przywrócenie norm uczciwości. Ludzie będą nam ufać o ile to zaufanie zbudujemy.


- Będziecie zabiegać o jak najlepszy wynik, normalne. Jaką ofertę złożycie wyborcom? Zaproponujecie np. bezpłatną komunikację w Gdańsku, wzorem Tallina lub Strasburga, w którym są zróżnicowane ceny biletów, zależnie od dochodów?
Janusz Śniadek: Ciekawa propozycja. Pracujemy nad różnymi elementami naszego projektu dla regionów, dla lokalnych ojczyzn. Realizujemy aktywną politykę społeczną. Przeniesiemy ją na poziom samorządowy. Nie uprzedzając i nie ujawniając konkretów, taki będzie kierunek tych propozycji.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież