Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Luksusowa delegacja wiceprezydenta Gdańska - PiS żąda wyjaśnień

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
niedziela, 04 grudnia 2016 22:44

Radni PiS, Piotr Gierszewski i Jaromir Falandysz, interpelują w sprawie luksusowej delegacji - samolot i taksówka - Piotra Kowalczuka, zastępcy prezydenta Gdańska, na wiec ZNP do Warszawy. Obecny sojusznik nauczycieli w styczniu 2015 roku przypuścił nieudany szturm na Pałac Młodzieży. Wytykał publicznie - "drogi niezmiernie i mało efektywny" - koszt zatrudnienia w nim 52 osób na podstawie Karty Nauczyciela.Na niedawną publikację "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk o luksusowej delegacji zastępcy prezydenta Gdańska, Piotra Kowalczuka, który na wiec lewicowego ZNP wybrał się samolotem i taksówką, za co urząd zapłacił ok. 750 zł, zareagowali gdańscy radni opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Gierszewski i Jaromir Falandysz. W złożonej pod koniec listopada interpelacji do prezydenta Gdańska domagają się "przedłożenia szczegółowego wykazu kosztów wyjazdu jakie poniósł urząd Miasta Gdańska, delegując na wyjazd (manifestację) do Warszawy, zastępcę prezydenta miasta Gdańska, Piotra Kowalczuka, w dniu 19 listopada 2016 roku. Czy pan prezydent był jedynym oddelegowanym przedstawicielem Urzędu Miasta Gdańska?"


Radnych zastanawia także, jakie przesłanki merytoryczne wynikające z ustawy o samorządzie gminy wykonywał P. Kowalczuk w Warszawie: "Jakie to zadania własne gminy (m.in. na podstawie ustawy samorządowej) podczas tego wyjazdu realizował zastępca prezydenta miasta Gdańska".
- Mam po wielu latach pracy w samorządzie przekonanie, że udział w wiecach politycznych nie jest zadaniem własnym gminy i jej funkcjonariuszy. Pan prezydent Kowalczuk, jak każdy obywatel może korzystać z art. 57 Konstytucji RP i demonstrować swoje poglądy jako obywatel Kowalczuk, finansując wyjazd z własnej kieszenie, nie mówiąc już o tym, że co to za sojusznik nauczycieli ZNP, który nie identyfikuje się z grupą i nie wsiada do wspólnego autobusu - mówi P. Gierszewski.


W tle wyjazdu spór z rządem o reformę systemu oświaty. Samorządowcy wywodzący się ze środowiska PO wykorzystują każdą okazję, by oprotestować projekt min. Anny Zalewskiej. P. Kowalczuk podpisał się pod politycznym stanowiskiem Komisji Unii Metropolii Polskich. Można w tym wypracowaniu przeczytać, że reforma rządowa "cofa nas do systemu centralnie planowanej edukacji rodem z PRL-u" , a "likwidacja gimnazjów to utrata świetnych i sprawdzonych zespołów ludzkich, które podejmowały prace z młodym człowiekiem w najtrudniejszym etapie rozwoju. Niweczy się 27-letni dorobek samorządu w Polsce" - biadał wśród innych P. Kowalczuk.


Dwa lata temu Piotr Kowalczuk rozpoczął nieudany szturm na Pałac Młodzieży przy ul. Ogranej w Gdańsku, w którym od ponad 40 lat "świetne i sprawdzone zespoły ludzkie podejmowały pracę z młodym człowiekiem w najtrudniejszym etapie rozwoju". Przed zniweczeniem tego dorobku przez P. Kowalczuka protestowała nie tylko opozycja, Piotr Gierszewski z PiS i wywodzący się z PRL Franciszek Potulski, ale także 14 tys. wychowanków Pałacu Młodzieży, ich rodzice i nauczyciele. Swoją reformę P. Kowalczuk przygotował bez współpracy i bez porozumienia ze środowiskiem, którego miała dotyczyć. Poinformował, że Pałac Młodzieży będzie działa w tej formule do końca sierpnia 2015, a później będzie nowy rok szkolny i jego potencjał zostanie lepiej wykorzystany: część działalności zostanie, może będą nowe dla seniorów, których w Śródmieściu dużo, albo utworzy się przedszkole. Kowalczuka, byłego nauczyciela nauczania początkowego po przejściu do polityki miejskiej uwierało, że w Pałacu Młodzieży są zatrudnione 52 osoby na 44 etatach, za to zgodnie z Karta Nauczyciela. Miał w zamyśle, wspierany przez pryncypała, obniżyć koszty funkcjonowania i organizacji zajęć, zmieniając zasady zatrudnienia na śmieciowe.


Piotr Kowalczuk podróżujący samolotem za publiczne pieniądze na wiec nauczycieli, których wywłaszczyć chciał z uprawnień zawodowych to kiepski sojusznik lewicowego ZNP i jego pochodzących z PRL-u liderów. Uprawiając protest na polecenie służbowe, a nie z przekonań osobistych, które musiałby opłacić z własnej kieszeni, zaoszczędził 750 złotych ze 190 tys. ,które zarabia w magistracie.

Dla jednych to będzie polityka, dla innych gów...?

Odpowiedź Pawła Adamowicza 8 grudnia.
(gag)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież