Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze... Nie żyje były prezydent Gdańska Franciszek Jamroż » W środę przed południem w wieku 79 lat zmarł Franciszek Stefan Jamroż. W latach 90. ubiegłego stulec... „Wejście w historię”: Enigma » 25 stycznia w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się pierwsze w tym roku wydarzenie w ramach... Gdańsk - nazwy dzielnic, których nie ma » Niedawno z przestrzeni publicznej zniknęły tablice z nazwami niektórych części administracyjnych Gda...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
niedziela, 22 stycznia 2023 12:04
„Ignacy Klukowski, Pomorzanin z wyboru”
Ukazała się kolejna publikacja poświęcona Ignacemu Klukowskiemu
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Luksusowa delegacja wiceprezydenta Gdańska - PiS żąda wyjaśnień

Ocena użytkowników: / 16
SłabyŚwietny 
niedziela, 04 grudnia 2016 22:44

Radni PiS, Piotr Gierszewski i Jaromir Falandysz, interpelują w sprawie luksusowej delegacji - samolot i taksówka - Piotra Kowalczuka, zastępcy prezydenta Gdańska, na wiec ZNP do Warszawy. Obecny sojusznik nauczycieli w styczniu 2015 roku przypuścił nieudany szturm na Pałac Młodzieży. Wytykał publicznie - "drogi niezmiernie i mało efektywny" - koszt zatrudnienia w nim 52 osób na podstawie Karty Nauczyciela.Na niedawną publikację "Gazety Gdańskiej" i Radia Gdańsk o luksusowej delegacji zastępcy prezydenta Gdańska, Piotra Kowalczuka, który na wiec lewicowego ZNP wybrał się samolotem i taksówką, za co urząd zapłacił ok. 750 zł, zareagowali gdańscy radni opozycyjnego Prawa i Sprawiedliwości, Piotr Gierszewski i Jaromir Falandysz. W złożonej pod koniec listopada interpelacji do prezydenta Gdańska domagają się "przedłożenia szczegółowego wykazu kosztów wyjazdu jakie poniósł urząd Miasta Gdańska, delegując na wyjazd (manifestację) do Warszawy, zastępcę prezydenta miasta Gdańska, Piotra Kowalczuka, w dniu 19 listopada 2016 roku. Czy pan prezydent był jedynym oddelegowanym przedstawicielem Urzędu Miasta Gdańska?"


Radnych zastanawia także, jakie przesłanki merytoryczne wynikające z ustawy o samorządzie gminy wykonywał P. Kowalczuk w Warszawie: "Jakie to zadania własne gminy (m.in. na podstawie ustawy samorządowej) podczas tego wyjazdu realizował zastępca prezydenta miasta Gdańska".
- Mam po wielu latach pracy w samorządzie przekonanie, że udział w wiecach politycznych nie jest zadaniem własnym gminy i jej funkcjonariuszy. Pan prezydent Kowalczuk, jak każdy obywatel może korzystać z art. 57 Konstytucji RP i demonstrować swoje poglądy jako obywatel Kowalczuk, finansując wyjazd z własnej kieszenie, nie mówiąc już o tym, że co to za sojusznik nauczycieli ZNP, który nie identyfikuje się z grupą i nie wsiada do wspólnego autobusu - mówi P. Gierszewski.


W tle wyjazdu spór z rządem o reformę systemu oświaty. Samorządowcy wywodzący się ze środowiska PO wykorzystują każdą okazję, by oprotestować projekt min. Anny Zalewskiej. P. Kowalczuk podpisał się pod politycznym stanowiskiem Komisji Unii Metropolii Polskich. Można w tym wypracowaniu przeczytać, że reforma rządowa "cofa nas do systemu centralnie planowanej edukacji rodem z PRL-u" , a "likwidacja gimnazjów to utrata świetnych i sprawdzonych zespołów ludzkich, które podejmowały prace z młodym człowiekiem w najtrudniejszym etapie rozwoju. Niweczy się 27-letni dorobek samorządu w Polsce" - biadał wśród innych P. Kowalczuk.


Dwa lata temu Piotr Kowalczuk rozpoczął nieudany szturm na Pałac Młodzieży przy ul. Ogranej w Gdańsku, w którym od ponad 40 lat "świetne i sprawdzone zespoły ludzkie podejmowały pracę z młodym człowiekiem w najtrudniejszym etapie rozwoju". Przed zniweczeniem tego dorobku przez P. Kowalczuka protestowała nie tylko opozycja, Piotr Gierszewski z PiS i wywodzący się z PRL Franciszek Potulski, ale także 14 tys. wychowanków Pałacu Młodzieży, ich rodzice i nauczyciele. Swoją reformę P. Kowalczuk przygotował bez współpracy i bez porozumienia ze środowiskiem, którego miała dotyczyć. Poinformował, że Pałac Młodzieży będzie działa w tej formule do końca sierpnia 2015, a później będzie nowy rok szkolny i jego potencjał zostanie lepiej wykorzystany: część działalności zostanie, może będą nowe dla seniorów, których w Śródmieściu dużo, albo utworzy się przedszkole. Kowalczuka, byłego nauczyciela nauczania początkowego po przejściu do polityki miejskiej uwierało, że w Pałacu Młodzieży są zatrudnione 52 osoby na 44 etatach, za to zgodnie z Karta Nauczyciela. Miał w zamyśle, wspierany przez pryncypała, obniżyć koszty funkcjonowania i organizacji zajęć, zmieniając zasady zatrudnienia na śmieciowe.


Piotr Kowalczuk podróżujący samolotem za publiczne pieniądze na wiec nauczycieli, których wywłaszczyć chciał z uprawnień zawodowych to kiepski sojusznik lewicowego ZNP i jego pochodzących z PRL-u liderów. Uprawiając protest na polecenie służbowe, a nie z przekonań osobistych, które musiałby opłacić z własnej kieszeni, zaoszczędził 750 złotych ze 190 tys. ,które zarabia w magistracie.

Dla jednych to będzie polityka, dla innych gów...?

Odpowiedź Pawła Adamowicza 8 grudnia.
(gag)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież