Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
piątek, 27 maja 2022 22:08
H.Skrzydlewska Orzeł - Zdunek Wybrzeże LIVE
W sobotę o godz. 16.30 w Łodzi ma się rozpocząć mecz
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

"Pętla Żuławska. 303 kilometry niezwykłej przygody" - projekt Stowarzyszenia EUREKA wyróżniony na VIII Pomorskiej Gali Żeglarskiej

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 05 grudnia 2016 09:19

Lipcowa przygoda w ramach projektu "Pętla Żuławska. 303 kilometry niezwykłej przygody"  trwała 11 dni. Uczniowie gimnazjów i liceów z Pomorza, a także z Warszawy i Poznania, wzięli udział w niesamowitym projekcie Stowarzyszenia EUREKA. Młodzi żeglarze odwiedzili łącznie 12 przystani i portów, pokonując trudną trasę Pętli Żuławskiej, która liczy 303 km i jest jednym z najdłuższych szlaków żeglownych w Polsce. Młodzi ludzie walczyli nie tylko z własnymi słabościami, ale także z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki wyprawie uczniowie zyskali nie tylko satysfakcję, wynikającą z faktu ukończenia wyprawy, ale także nagrodę - rejs, podczas VIII Pomorskiej Gali Żeglarskiej, został uhonorowany tytułem Pomorskiego Żeglarskiego Rejsu Roku 2016.


W lipcu, dzięki projektowi Stowarzyszenia EUREKA z Redy, młodzież z Pomorza, i nie tylko, miała szansę przeżyć niezwykłą żeglarską przygodę. W wyprawie "Pętla Żuławska. 303 kilometry niezwykłej przygody" wzięły udział grupy młodzieży z Redy, Pruszcza Gdańskiego, Kosakowa, Trójmiasta, Poznania i Warszawy - łącznie 46 załogantów, którzy odwiedzili 12 przystani i portów na trasie Pętli Żuławskiej. Każdego dnia żeglarze musieli samodzielnie podejmować decyzje, planować dalszą trasę, przygotowywać obozowiska. Dodatkowo uczestnicy wykonywali zadania z zakresu żeglarstwa, a także brali udział w panelach edukacji historycznej i przyrodniczej. Jak powiedział, na łamach rocznika Pomorskiego Związku Żeglarstwa "Hals", Michał Górski - prezes spółki Pętla Żuławska, była to jedyna w tym roku, a może nawet jedyna na przestrzeni kilku lat, tak zorganizowana grupa żeglarzy".


alt


Młodzi ludzie wyruszyli z Wiślinek (gmina Pruszcz Gdański) wczesnym rankiem, by przepłynąć most pontonowy w Sobieszewie. Następnie uczestnicy wyprawy, po pokonaniu Martwej Wisły, poddali się pierwszemu ważnemu sprawdzianowi żeglarskiemu, który miał miejsce na śluzie w Przegalinie. Kolejnym wymagającym etapem było przepłynięcie prawie dziesięciometrowej śluzy Gdańska Głowa. Kolejny etap wyprawy przebiegał przez rzekę Szkarpawą, gdzie młodzi ludzie mieli przepłynąć most zwodzony w Drewnicy, jednak godziny otwarcia mostu wymusiły na nich przerwę. Po pokonaniu przeszkody wyprawa mogła być kontynuowana. Po wielu emocjach przyszedł czas na zasłużony odpoczynek w przystani w Rybinie, gdzie uczestnicy nocowali w namiotach, jednak czasu na sen nie było wiele, ponieważ już trzeba było myśleć o kolejnym dniu rejsu, a ten okazał się niełatwy. Podczas podróży z Rybiny do Osłonki uczestników wyprawy dopadł ulewny deszcz, silny wiatr i tzw. cofka z Zalewu Wiślanego na rzekę Szkarpawą, co spowodowało, że poziom wody podniósł się o 1,5 metra. Młodzi ludzie schronienie znaleźli w szkole w Marzęcinie, gdzie mogli nieco odpocząć i osuszyć przemoknięte ubrania. Następny etap niezwykłej przygody wiódł przez najstarszy w Polsce Kanał Jagielloński. Celem był Elbląg. Kolejna faza rejsu prowadziła do Malborka, ale uczestnicy musieli pokonać najpierw stopień wodny w Michałowie, a także śluzę w Rakowcu. Wyprawa nie obyła się bez trudności - młodzież nie zdążyła dotrzeć do śluzy przed jej ostatnim otwarcie, co spowodowało, że musieli nocować, "na dziko", w Szonowie. Mimo wszystko warto było przetrzymać te trudności, ponieważ zrekompensowały je niesamowite krajobrazy Białej Góry. Ostatni etap przebiegał przez wody Nogatu oraz Wisły, której nurt zaprowadził uczestników wyprawy do Tczewa, skąd przedostali się do Przegaliny, gdzie zamyka się Pętla Żuławska.


alt


Za swój wyczyn młodzież, która uczestniczyła w projekcie "Pętla Żuławska. 303 kilometry niezwykłej przygody" przygotowanym przez Stowarzyszenia EUREKA, została nagrodzona podczas VIII Pomorskiej Gali Żeglarskiej. Projekt otrzymał tytuł Pomorskiego Żeglarskiego Rejsu Roku 2016, ex-aequo z wyprawą "Lodowe Krainy do Grenlandii, wieloetapowy rejs na Islandię i Lofoty gdyńskiego jachtu "Nest".


Projekt "Pętla Żuławska. 303 kilometry niezwykłej przygody" był nie tylko niesamowitym przeżyciem dla młodych żeglarzy, umożliwił im także poznanie tajników żeglarstwa "od kuchni" oraz zobaczenie pięknych zakątków Pomorza.


alt


Projekt Stowarzyszenia EUREKA został zrealizowany przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Partnerami wyprawy zostali także Pomorski Związek Żeglarski oraz Pętla Żuławska Sp. z o.o.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież