Lipcowa przygoda w ramach projektu "Pętla Żuławska. 303 kilometry niezwykłej przygody" trwała 11 dni. Uczniowie gimnazjów i liceów z Pomorza, a także z Warszawy i Poznania, wzięli udział w niesamowitym projekcie Stowarzyszenia EUREKA. Młodzi żeglarze odwiedzili łącznie 12 przystani i portów, pokonując trudną trasę Pętli Żuławskiej, która liczy 303 km i jest jednym z najdłuższych szlaków żeglownych w Polsce. Młodzi ludzie walczyli nie tylko z własnymi słabościami, ale także z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki wyprawie uczniowie zyskali nie tylko satysfakcję, wynikającą z faktu ukończenia wyprawy, ale także nagrodę - rejs, podczas VIII Pomorskiej Gali Żeglarskiej, został uhonorowany tytułem Pomorskiego Żeglarskiego Rejsu Roku 2016.
W lipcu, dzięki projektowi Stowarzyszenia EUREKA z Redy, młodzież z Pomorza, i nie tylko, miała szansę przeżyć niezwykłą żeglarską przygodę. W wyprawie "Pętla Żuławska. 303 kilometry niezwykłej przygody" wzięły udział grupy młodzieży z Redy, Pruszcza Gdańskiego, Kosakowa, Trójmiasta, Poznania i Warszawy - łącznie 46 załogantów, którzy odwiedzili 12 przystani i portów na trasie Pętli Żuławskiej. Każdego dnia żeglarze musieli samodzielnie podejmować decyzje, planować dalszą trasę, przygotowywać obozowiska. Dodatkowo uczestnicy wykonywali zadania z zakresu żeglarstwa, a także brali udział w panelach edukacji historycznej i przyrodniczej. Jak powiedział, na łamach rocznika Pomorskiego Związku Żeglarstwa "Hals", Michał Górski - prezes spółki Pętla Żuławska, była to jedyna w tym roku, a może nawet jedyna na przestrzeni kilku lat, tak zorganizowana grupa żeglarzy".
Młodzi ludzie wyruszyli z Wiślinek (gmina Pruszcz Gdański) wczesnym rankiem, by przepłynąć most pontonowy w Sobieszewie. Następnie uczestnicy wyprawy, po pokonaniu Martwej Wisły, poddali się pierwszemu ważnemu sprawdzianowi żeglarskiemu, który miał miejsce na śluzie w Przegalinie. Kolejnym wymagającym etapem było przepłynięcie prawie dziesięciometrowej śluzy Gdańska Głowa. Kolejny etap wyprawy przebiegał przez rzekę Szkarpawą, gdzie młodzi ludzie mieli przepłynąć most zwodzony w Drewnicy, jednak godziny otwarcia mostu wymusiły na nich przerwę. Po pokonaniu przeszkody wyprawa mogła być kontynuowana. Po wielu emocjach przyszedł czas na zasłużony odpoczynek w przystani w Rybinie, gdzie uczestnicy nocowali w namiotach, jednak czasu na sen nie było wiele, ponieważ już trzeba było myśleć o kolejnym dniu rejsu, a ten okazał się niełatwy. Podczas podróży z Rybiny do Osłonki uczestników wyprawy dopadł ulewny deszcz, silny wiatr i tzw. cofka z Zalewu Wiślanego na rzekę Szkarpawą, co spowodowało, że poziom wody podniósł się o 1,5 metra. Młodzi ludzie schronienie znaleźli w szkole w Marzęcinie, gdzie mogli nieco odpocząć i osuszyć przemoknięte ubrania. Następny etap niezwykłej przygody wiódł przez najstarszy w Polsce Kanał Jagielloński. Celem był Elbląg. Kolejna faza rejsu prowadziła do Malborka, ale uczestnicy musieli pokonać najpierw stopień wodny w Michałowie, a także śluzę w Rakowcu. Wyprawa nie obyła się bez trudności - młodzież nie zdążyła dotrzeć do śluzy przed jej ostatnim otwarcie, co spowodowało, że musieli nocować, "na dziko", w Szonowie. Mimo wszystko warto było przetrzymać te trudności, ponieważ zrekompensowały je niesamowite krajobrazy Białej Góry. Ostatni etap przebiegał przez wody Nogatu oraz Wisły, której nurt zaprowadził uczestników wyprawy do Tczewa, skąd przedostali się do Przegaliny, gdzie zamyka się Pętla Żuławska.
Za swój wyczyn młodzież, która uczestniczyła w projekcie "Pętla Żuławska. 303 kilometry niezwykłej przygody" przygotowanym przez Stowarzyszenia EUREKA, została nagrodzona podczas VIII Pomorskiej Gali Żeglarskiej. Projekt otrzymał tytuł Pomorskiego Żeglarskiego Rejsu Roku 2016, ex-aequo z wyprawą "Lodowe Krainy do Grenlandii, wieloetapowy rejs na Islandię i Lofoty gdyńskiego jachtu "Nest".
Projekt "Pętla Żuławska. 303 kilometry niezwykłej przygody" był nie tylko niesamowitym przeżyciem dla młodych żeglarzy, umożliwił im także poznanie tajników żeglarstwa "od kuchni" oraz zobaczenie pięknych zakątków Pomorza.
Projekt Stowarzyszenia EUREKA został zrealizowany przy finansowym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Partnerami wyprawy zostali także Pomorski Związek Żeglarski oraz Pętla Żuławska Sp. z o.o.
Karolina Rabiej
- 07/12/2016 17:28 - PCT i Wojewódzki Zespół Reumatologiczny zostaną włączone do "sieci szpitali"
- 07/12/2016 08:24 - Prezes Banasik nie sędziował Marioli S.
- 06/12/2016 21:23 - Bombki TPG i WSB na gdańskiej choince
- 06/12/2016 19:11 - Czy w Gdańsku możliwe są bezpłatne przejazdy uczniów komunikacją miejską?
- 06/12/2016 17:37 - W Gdańsku pojawili się Święci Mikołajowie
- 04/12/2016 22:44 - Luksusowa delegacja wiceprezydenta Gdańska - PiS żąda wyjaśnień
- 03/12/2016 22:54 - Tramwaj "Zrób prezent - podziel się sobą" przejechał po raz trzeci
- 03/12/2016 22:15 - Świąteczny kramik Fundacji Hospicyjnej
- 03/12/2016 16:08 - Andrzej Różański: Pomorski Kongres Lewicy w marcu
- 03/12/2016 12:52 - Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka świętowała 70-lecie