Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa » Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje prawdą. Były premier sprzedaż aktywów s... Czesław Nowak: W samorządach przeważają plusy ujemne » Z Czesławem Nowakiem, posłem w latach 1989–93 (OKP, PC), gdańskim radnym 1998-2006, prezesem Stowarz... Zmarł autor koncepcji pomnika Poległych Stoczniowców 1970 » 21 maja 2022 r. zmarł Bogdan Pietruszka, autor koncepcji gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców 1... Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent...
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
czwartek, 26 maja 2022 19:49
Lotos na sprzedaż: zamiar ministra i podpis prezesa
Duet Donald Tusk-Paweł Olechnowicz nieroztropnie gospodaruje

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Bartłomiej Bołądź atakującym Trefla
czwartek, 26 maja 2022 19:56
Bartłomiej Bołądź atakującym Trefla
Jeden z czołowych atakujących i punktujących sezonu 2021/2022
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy plac przed Muzeum II Wojny Światowej będzie nosił imię rotmistrza Pileckiego? Jest projekt uchwały radnych PiS-u

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 30 listopada 2016 15:01

Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli w środę do Biura Rady Miasta Gdańska projekt uchwały dotyczący nadania nazwy placowi, który znajduje się przed Muzeum II Wojny Światowej. Radni PiS-u proponują w projekcie uchwały, by plac ten otrzymał imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Dotychczas mówiono o tym, że plac ma nosić imię Władysława Bartoszewskiego, o co poprosił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Paweł Machcewicz, jednak to radni PiS-u jako pierwsi złożyli projekt uchwały, dotyczący nazwania placu imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego.


Pod projektem uchwały podpisali się radni Prawa i Sprawiedliwości m.in. Anna Kołakowska, Anna Wirska, Kazimierz Koralewski, Grzegorz Strzelczyk, Piotr Gierszewski, Łukasz Hamadyk, Jaromir Falandysz. Projekt uchwały trafił do przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka z inicjatywy radnej Anny Kołakowskiej, która w piśmie do przewodniczącego prosi o skierowanie projektu do dalszych prac.


W uzasadnieniu projektu uchwały wypisano najważniejsze zasługi, którymi odznaczył się rotmistrz Witold Pilecki.

"Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948), uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym zorganizował konspiracyjną komórkę Armii Krajowej i niósł ofiarną pomoc innym więźniom, oficer Komendy Głównej AK i organizacji "Nie", żołnierz Powstania Warszawskiego, uczestnik i współorganizator konspiracji niepodległościowej po 1945 r., więzień polityczny zamordowany wyrokiem komunistycznego sądu w powojennej Polsce. Został zaliczony do sześciu najodważniejszych ludzi II wojny światowej, a jego bohaterstwo jest powszechnie uznawane w Polsce i na  świecie. Jako pierwszy przekazał światu relację o zbrodniach niemieckich na Żydach" - napisano w projekcie uchwały.


Ponadto w projekcie uchwały zawarto fragment dotyczący tego jak Witold Pilecki został doceniony nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

"Jest patronem blisko 40 szkół w całej Polsce, jego imię nosi bardzo wiele drużyn harcerskich, placów, ulic i rond. Upamiętniają go liczne pomniki i tablice odsłonięte w najróżniejszych miejscowościach na terenie całej Polski. Nawet Włosi docenili rotmistrza Pileckiego nadając parkowi miejskiemu w Vicoli jego imię. Raport rtm. Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz przetłumaczono na wiele języków m.in. na niemiecki, portugalski, hiszpański, włoski, dwa języki chińskie i angielski. Wydany w USA, został zaliczony przez "Wall Street Journal" do pięciu najlepszych publikacji poświęconych tajnym misjom wojennym, a "New York Times" napisał, że jest to dokument historyczny największej wagi" - napisano w projekcie.


"Rotmistrza Pileckiego upamiętniło muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i w Melbourne. W styczniu 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zainicjowała międzynarodową akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")" - czytamy w projekcie uchwały.


Zakończenie uzasadnienia odnosi się bezpośrednio do Gdańska. W ostatnim akapicie podkreślono także, że Witold Pilecki jest dla wielu młodych Polaków prawdziwym bohaterem, którego chcą naśladować.

"Rotmistrz Witold Pilecki jest dziś dla ogromnej rzeszy młodych Polaków niekwestionowanym bohaterem i wzorem do naśladowania, a miasto Gdańsk jest dumne, że pośród licznych bohaterów narodowych upamiętnionych w naszym mieście znajdzie się także rotmistrz Witold Pilecki" - napisano w zakończeniu projektu.


Dotychczas mówiono o tym, że plac przed Muzeum II Wojny Światowej ma nosić imię Władysława Bartoszewskiego, o co oficjalnie poprosił prezydenta Gdańska dyrektor muzeum Paweł Machcewicz. Pomysł spodobał się m.in. szefowej klubu PO w Radzie Miasta Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz, która zapowiedziała, że jej klub przygotuje stosowny projekt do końca roku. Mimo wszystko pierwsi projekt uchwały przygotowali radni PiS-u, którzy zaproponowali, aby plac nazwać imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Radni zebrali stosowne podpisy i złożyli projekt w Biurze Rady Miasta.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież