Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w obozie Stutthof » W sobotę, 18 marca, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej, zorganizował wyj... W tygodniku „Sieci”: Beata Szydło wchodzi do gry » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” Beata Szydło, posłanka PiS do Parlamentu Europejskiego mówi, jak w... Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana » Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA powiększyła z jednej do trzech osób skład jej... Piekarz prezydentem? » Przed setkami lat zdarzało się już, że burmistrzami tysiącletniego Gdańska zostawali cenieni przez g... Halabardnik w Dworze Artusa w blasku świec (zapachowych) » Kto z nas by nie marzył o zapachowej świecy podarowanej przez gdańskiego halabardnika podczas fety i... Stefan Wilmont skazany na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza » Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta za zabójstwo Pawła Adamowicza na dożywocie.Sąd zezwol... Polska Matką Naszą… » W Wielki Piątek 22 marca 1940 r. rozstrzelano drugą grupę 67 gdańszczan, przebywających w obozie Stu... Energa Mecenasem Opery Bałtyckiej » Energa z Grupy Orlen w 2023 roku będzie Mecenasem Opery Bałtyckiej.- Jest to bardzo szczególny dla n... Stan dialogu społecznego w dobie kryzysu » Stan dialogu społecznego, jego perspektywy i kondycja układów zbiorowych pracy to tematy konferencji... W najnowszym numerze ,,Sieci”: Odwieczna walka między dobrem i złem » Motyw walki między siłami dobra i zła jest wykorzystywany na wielu płaszczyznach, szczególnie w kult...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
piątek, 17 marca 2023 15:52
Wraca Conrado, bez Czubaka i bez goli, bramka Zyski dla Gedanii...
EKSTRAKLASA PKO BP
Po minutach, dniach, tygodniach i
Warta wypunktowała Lechię
niedziela, 19 marca 2023 14:35
Warta wypunktowała Lechię
Lechia dobrze zaczęła mecz w Grodzisku Wielkopolskim, ale była

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Czy plac przed Muzeum II Wojny Światowej będzie nosił imię rotmistrza Pileckiego? Jest projekt uchwały radnych PiS-u

Ocena użytkowników: / 5
SłabyŚwietny 
środa, 30 listopada 2016 15:01

Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli w środę do Biura Rady Miasta Gdańska projekt uchwały dotyczący nadania nazwy placowi, który znajduje się przed Muzeum II Wojny Światowej. Radni PiS-u proponują w projekcie uchwały, by plac ten otrzymał imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Dotychczas mówiono o tym, że plac ma nosić imię Władysława Bartoszewskiego, o co poprosił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Paweł Machcewicz, jednak to radni PiS-u jako pierwsi złożyli projekt uchwały, dotyczący nazwania placu imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego.


Pod projektem uchwały podpisali się radni Prawa i Sprawiedliwości m.in. Anna Kołakowska, Anna Wirska, Kazimierz Koralewski, Grzegorz Strzelczyk, Piotr Gierszewski, Łukasz Hamadyk, Jaromir Falandysz. Projekt uchwały trafił do przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka z inicjatywy radnej Anny Kołakowskiej, która w piśmie do przewodniczącego prosi o skierowanie projektu do dalszych prac.


W uzasadnieniu projektu uchwały wypisano najważniejsze zasługi, którymi odznaczył się rotmistrz Witold Pilecki.

"Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948), uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym zorganizował konspiracyjną komórkę Armii Krajowej i niósł ofiarną pomoc innym więźniom, oficer Komendy Głównej AK i organizacji "Nie", żołnierz Powstania Warszawskiego, uczestnik i współorganizator konspiracji niepodległościowej po 1945 r., więzień polityczny zamordowany wyrokiem komunistycznego sądu w powojennej Polsce. Został zaliczony do sześciu najodważniejszych ludzi II wojny światowej, a jego bohaterstwo jest powszechnie uznawane w Polsce i na  świecie. Jako pierwszy przekazał światu relację o zbrodniach niemieckich na Żydach" - napisano w projekcie uchwały.


Ponadto w projekcie uchwały zawarto fragment dotyczący tego jak Witold Pilecki został doceniony nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

"Jest patronem blisko 40 szkół w całej Polsce, jego imię nosi bardzo wiele drużyn harcerskich, placów, ulic i rond. Upamiętniają go liczne pomniki i tablice odsłonięte w najróżniejszych miejscowościach na terenie całej Polski. Nawet Włosi docenili rotmistrza Pileckiego nadając parkowi miejskiemu w Vicoli jego imię. Raport rtm. Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz przetłumaczono na wiele języków m.in. na niemiecki, portugalski, hiszpański, włoski, dwa języki chińskie i angielski. Wydany w USA, został zaliczony przez "Wall Street Journal" do pięciu najlepszych publikacji poświęconych tajnym misjom wojennym, a "New York Times" napisał, że jest to dokument historyczny największej wagi" - napisano w projekcie.


"Rotmistrza Pileckiego upamiętniło muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i w Melbourne. W styczniu 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zainicjowała międzynarodową akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")" - czytamy w projekcie uchwały.


Zakończenie uzasadnienia odnosi się bezpośrednio do Gdańska. W ostatnim akapicie podkreślono także, że Witold Pilecki jest dla wielu młodych Polaków prawdziwym bohaterem, którego chcą naśladować.

"Rotmistrz Witold Pilecki jest dziś dla ogromnej rzeszy młodych Polaków niekwestionowanym bohaterem i wzorem do naśladowania, a miasto Gdańsk jest dumne, że pośród licznych bohaterów narodowych upamiętnionych w naszym mieście znajdzie się także rotmistrz Witold Pilecki" - napisano w zakończeniu projektu.


Dotychczas mówiono o tym, że plac przed Muzeum II Wojny Światowej ma nosić imię Władysława Bartoszewskiego, o co oficjalnie poprosił prezydenta Gdańska dyrektor muzeum Paweł Machcewicz. Pomysł spodobał się m.in. szefowej klubu PO w Radzie Miasta Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz, która zapowiedziała, że jej klub przygotuje stosowny projekt do końca roku. Mimo wszystko pierwsi projekt uchwały przygotowali radni PiS-u, którzy zaproponowali, aby plac nazwać imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Radni zebrali stosowne podpisy i złożyli projekt w Biurze Rady Miasta.


GG

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież