Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli w środę do Biura Rady Miasta Gdańska projekt uchwały dotyczący nadania nazwy placowi, który znajduje się przed Muzeum II Wojny Światowej. Radni PiS-u proponują w projekcie uchwały, by plac ten otrzymał imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Dotychczas mówiono o tym, że plac ma nosić imię Władysława Bartoszewskiego, o co poprosił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Paweł Machcewicz, jednak to radni PiS-u jako pierwsi złożyli projekt uchwały, dotyczący nazwania placu imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego.
Pod projektem uchwały podpisali się radni Prawa i Sprawiedliwości m.in. Anna Kołakowska, Anna Wirska, Kazimierz Koralewski, Grzegorz Strzelczyk, Piotr Gierszewski, Łukasz Hamadyk, Jaromir Falandysz. Projekt uchwały trafił do przewodniczącego Rady Miasta Gdańska Bogdana Oleszka z inicjatywy radnej Anny Kołakowskiej, która w piśmie do przewodniczącego prosi o skierowanie projektu do dalszych prac.
W uzasadnieniu projektu uchwały wypisano najważniejsze zasługi, którymi odznaczył się rotmistrz Witold Pilecki.
"Rotmistrz Witold Pilecki (1901-1948), uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, w którym zorganizował konspiracyjną komórkę Armii Krajowej i niósł ofiarną pomoc innym więźniom, oficer Komendy Głównej AK i organizacji "Nie", żołnierz Powstania Warszawskiego, uczestnik i współorganizator konspiracji niepodległościowej po 1945 r., więzień polityczny zamordowany wyrokiem komunistycznego sądu w powojennej Polsce. Został zaliczony do sześciu najodważniejszych ludzi II wojny światowej, a jego bohaterstwo jest powszechnie uznawane w Polsce i na świecie. Jako pierwszy przekazał światu relację o zbrodniach niemieckich na Żydach" - napisano w projekcie uchwały.
Ponadto w projekcie uchwały zawarto fragment dotyczący tego jak Witold Pilecki został doceniony nie tylko w Polsce, ale także na świecie.
"Jest patronem blisko 40 szkół w całej Polsce, jego imię nosi bardzo wiele drużyn harcerskich, placów, ulic i rond. Upamiętniają go liczne pomniki i tablice odsłonięte w najróżniejszych miejscowościach na terenie całej Polski. Nawet Włosi docenili rotmistrza Pileckiego nadając parkowi miejskiemu w Vicoli jego imię. Raport rtm. Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz przetłumaczono na wiele języków m.in. na niemiecki, portugalski, hiszpański, włoski, dwa języki chińskie i angielski. Wydany w USA, został zaliczony przez "Wall Street Journal" do pięciu najlepszych publikacji poświęconych tajnym misjom wojennym, a "New York Times" napisał, że jest to dokument historyczny największej wagi" - napisano w projekcie.
"Rotmistrza Pileckiego upamiętniło muzeum Holokaustu w Waszyngtonie i w Melbourne. W styczniu 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum zainicjowała międzynarodową akcję społeczną "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki")" - czytamy w projekcie uchwały.
Zakończenie uzasadnienia odnosi się bezpośrednio do Gdańska. W ostatnim akapicie podkreślono także, że Witold Pilecki jest dla wielu młodych Polaków prawdziwym bohaterem, którego chcą naśladować.
"Rotmistrz Witold Pilecki jest dziś dla ogromnej rzeszy młodych Polaków niekwestionowanym bohaterem i wzorem do naśladowania, a miasto Gdańsk jest dumne, że pośród licznych bohaterów narodowych upamiętnionych w naszym mieście znajdzie się także rotmistrz Witold Pilecki" - napisano w zakończeniu projektu.
Dotychczas mówiono o tym, że plac przed Muzeum II Wojny Światowej ma nosić imię Władysława Bartoszewskiego, o co oficjalnie poprosił prezydenta Gdańska dyrektor muzeum Paweł Machcewicz. Pomysł spodobał się m.in. szefowej klubu PO w Radzie Miasta Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz, która zapowiedziała, że jej klub przygotuje stosowny projekt do końca roku. Mimo wszystko pierwsi projekt uchwały przygotowali radni PiS-u, którzy zaproponowali, aby plac nazwać imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Radni zebrali stosowne podpisy i złożyli projekt w Biurze Rady Miasta.
GG
- 02/12/2016 20:47 - Wosiak "powieszony" po raz trzeci
- 02/12/2016 18:43 - Dzień osób niepełnosprawnych w gdańskim ZUS-ie
- 02/12/2016 05:05 - Janusz Śniadek: Istota samorządu uległa degrengoladzie
- 01/12/2016 16:24 - Adamowicz! Répéter, s'il vous plaît!
- 30/11/2016 22:05 - Prezydent Gdańska przegrał "Miasto z bursztynu"
- 30/11/2016 13:46 - 70 lat Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku
- 29/11/2016 22:57 - Półmetek gdańskiej prezydentury Pawła Adamowicza
- 29/11/2016 20:43 - Dary dla Oddziału Hematologii Dziecięcej
- 29/11/2016 14:57 - Prezydent Duda: proces modernizacji floty zostanie zrealizowany mądrze. Czas najwyższy!
- 28/11/2016 21:08 - Gdańskie obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego