Artystyczne drogi absolwentów Liceum Plastycznego » 26 maja miał miejsce wernisaż pod nazwą "Nasze Drogi Artystyczne" jako drugiej wystawy z cyklu Wysta... Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
poniedziałek, 05 czerwca 2023 13:52
Energa z Grupy ORLEN sponsorem AWFiS w Gdańsku
Energa z Grupy ORLEN kontynuuje wsparcie pomorskiego sportu. Od
8
piątek, 02 czerwca 2023 18:02
8
EKSTRAKLASA BP
Żenujące pożegnanie z ekstraklasą. Na
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
sobota, 20 maja 2023 16:33
Tłumy na wernisażu wystawy „Dwa Żywioły”
Obraz rozbijającej się fali morskiej na skalistym Wybrzeżu Zatoki
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
poniedziałek, 29 maja 2023 09:55
Jubileusz MKS „Olimpijczyk” i trenerów
Od trzydziestu lat na siatkarskiej mapie Gdańska, obok takich marek

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dzień osób niepełnosprawnych w gdańskim ZUS-ie

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
piątek, 02 grudnia 2016 18:43

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. W związku z tym w województwie pomorskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizował specjalną akcję skierowaną do osób niepełnosprawnych, które mogły uzyskać porady oraz pomoc od specjalistów.


3 grudnia to data Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Celem obchodów jest przybliżenie i zrozumienie przez społeczeństwo problemów osób dotkniętych niepełnosprawnością - zarówno tą fizyczną, jak i psychiczną. Ten dzień ma także uświadamiać opinię publiczną, jak ważna jest integracja osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Co roku hasło Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych jest inne - w roku 2016 brzmi ono "Niepełnosprawność nie jest barierą".


Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych pomorski ZUS zorganizował dla osób dotkniętych niepełnosprawnością specjalną akcję, która przeprowadzona została 2 grudnia. W niektórych oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych osoby niepełnosprawne mogły uzyskać wsparcie oraz zdobyć cenne informacje. Celem akcji było upowszechnienie informacji dotyczących praw osób z niepełnosprawnością w zakresie ubezpieczeń społecznych, rehabilitacja zawodowa oraz społeczna, a także aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych.


alt


Zapytaliśmy rzecznika prasowego pomorskiego ZUS-u, czego dowiedzieć się mogły osoby niepełnosprawne.

- Mogą dowiedzieć się przede wszystkim jakie świadczenia im przysługują. Jeżeli chciałyby się bardziej aktywizować, to mogą dowiedzieć się w jaki sposób się aktywizować zawodowo, w jaki sposób można otworzyć działalność gospodarczą, jakie korzyści może mieć pracodawca, który zatrudnia osobę niepełnosprawną - powiedział Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS-u.


W Gdańsku akcja skierowana do osób niepełnosprawnych zorganizowana została w oddziale przy ulicy Chlebnickiej. W godzinach 10:00-14:00 można było uzyskać poradę oraz pomoc od osób z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszenia Przedsiębiorczości i Rehabilitacji oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.


alt


Zapytaliśmy Krzysztofa Cieszyńskiego jaka jest geneza akcji z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w ZUS-ie.

- Niepełnosprawni są liczną grupą naszych klientów. Niepełnosprawnym wypłacamy na przykład renty z tytułu niezdolności do pracy. Często niepełnosprawność wiąże się też z wiekiem. Często ci klienci którzy otrzymują świadczenia emerytalne są naszymi niepełnosprawnymi klientami. Wypłacamy też renty socjalne dla osób niepełnosprawnych, stąd też ważne jest, żeby się jeszcze bardziej otworzyć na osoby niepełnosprawne i jednocześnie tym naszym klientom umożliwić zebranie w jednym punkcie, w ZUS-ie, który, z samej nazwy, kojarzy się z pomocą, umożliwić im zdobycie w jednym punkcie jak największej ilości porad. To nie idzie tylko od pracowników ZUS-u, bo to jest najłatwiejsze, żeby wyznaczyć dyżur, ale byli też przedstawiciele z innych instytucji, na przykład z Ośrodków Pomocy Rodzinie, czy z powiatowym lub miejskich Ośrodków do spraw Orzekania o Niepełnosprawności - powiedział Krzysztof Cieszyński. - W naszej ocenie wydaje nam się, że łatwiej klientowi przyjść, otworzyć się i dowiedzieć się, kiedy to jest specjalnie dedykowane jemu. Nie jest to taki zwykły dzień, tylko niepełnosprawny wie, że to jest specjalny dzień dla niego, stanowisko jest oznaczone i chyba łatwiej im się po prostu otworzyć, przyjść i dowiedzieć się.


Jak poinformował nas rzecznik prasowy pomorskiego ZUS-u w całym województwie pomorskim z porad skorzystało ponad 200 osób.


Karolina Rabiej

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież