"Wywiadówka" programowa gdańskiej tvp: komentowanie... komentatorów i ... » Na kolejnym posiedzeniu spotkała się rada programowa TVP 3 Gdańsk. Jej obradami kierował przewodnicz... Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska "Czarzast... » - Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś rano Karol Nawrocki spotykając się ... Nowy sondaż Atlas Intel - Nawrocki 30,3 proc., Trzaskowski 29,5 proc. » Kolejny sondaż pracowni Atlas Intel, czyli ośrodka badawczego, który znany jest z tego, że precyzyjn... Joanna Senyszyn: Wbijam „Czarzastym” szpilki w pośladek » Z prof. Joanną Senyszyn – ekonomistką, dziennikarką, kandydatką na urząd Prezydenta RP, rozmawia Mar... Zaryglowali Gdańsk, zaryglują Polskę » Sami nad sobą pieją z zachwytu. Klepią frazesy w przedwyborczych uniesieniach. Głoszą w 21 postulata... Daniel Obajtek w hali BHP » - Przyjeżdżam do Gdańska porozmawiać nie tylko o mojej książce "Obajtek. Jeszcze nie skończyłem". ... "Tony" Mytnik w peletonie Nawrockiego - Nitras po kaszubskich górkach » W grupie osób udzielających poparcie Karolowi Nawrockiemu w wyborach prezydenckich nie brak także po... Pomorzanie za Karolem Nawrockim » Na liście Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego jest kilkadziesiąt osób z Pomorza. W p... "Tak ta historia wyglądała naprawdę". To trzeba zobaczyć - Nawrocki ca... » - W sprawie Pana Jerzego zrobiłem to, co potrafiłem z ludzkiego odruchu pomocy drugiemu człowiekowi.... Tylko Karol Nawrocki! » Apel Stowarzyszenia "Godność" przed wyborami prezydenckimi.Niebawem, 18 maja 2025 r., odbędą się w n...
Reklama
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
poniedziałek, 19 maja 2025 21:28
Trzaskowski i Nawrocki w II rundzie - upadek Hołowni, klęska
- Dzisiaj obudziliśmy się w dobrych nastrojach - powiedział dziś
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
poniedziałek, 05 maja 2025 17:36
Kolejarz Wybrzeża nie wykoleił...
Co prawda po 5 biegach Wybrzeże przegrywało z Kolejarzem w Opolu
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
piątek, 21 czerwca 2024 15:31
Transferowa ofensywa w Lechii trwa
Już tylko miesiąc został do inauguracji Ekstraklasy w
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Magdalena Heyda-Usarewicz
niedziela, 13 kwietnia 2025 18:00
Magdalena Heyda-Usarewicz
Kiedy pod koniec lat 50. XX w. Magdalena Heyda-Usarewicz, młoda

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Rowerzyści” Volkera Schmidta
niedziela, 16 lutego 2025 14:18
„Rowerzyści” Volkera Schmidta
Dziwne uczucie niedosytu, znaku zapytania i bezradności towarzyszy
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
sobota, 28 grudnia 2024 17:15
Zapomniany cmentarz, tajemnicze zgony pacjentów
Spacerując lasami okalającymi Wejherowo, w okolicy ulicy Jana III
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Oktoberfest w Hotelu Gdańsk – nowa stara tradycja

Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 
wtorek, 24 września 2013 17:26

altW Monachium rozpoczęło się właśnie największe święto piwa - tradycyjny Oktoberfest. Już po raz piąty w tym czasie święto to gości także w Gdańsku, dzięki Brovarni Hotelu Gdańsk.


Miejsce wybrano nieprzypadkowo, gdyż tradycja warzenia piwa, ma swoje korzenie właśnie w wielowiekowej tradycji tego miasta. W XVII-wiecznym Spichlerzu, w którym obecnie znajdują się Hotel Gdańsk i Brovarnia Gdańsk, w przeszłości składowano słód używany do produkcji piwa przez gdańskich piwowarów. W historii Gdańska warzenie piwa odgrywało zawsze niezwykle ważną rolę. Już w XV wieku, na przełomie sierpnia i września, organizowano tu bowiem tzw. dożynki chmielne, podczas których pito piwo wyprodukowane jesienią ubiegłego roku. Podobna zasada obowiązywała później na Oktoberfest, gdzie serwowane piwo było piwem uwarzonym miedzy wrześniem ubiegłego i kwietniem aktualnego roku. W dawnym Gdańsku mężczyźni zajmowali się warzeniem piwa, ale to kobiety dbały o jego dystrybucję, rozwożąc je bryczkami do lokali i karczm.


Dziś po wielu wiekach w  Brovarni Hotelu Gdańsk piwo nadal warzone jest zgodnie z najstarszym na świecie bawarskim prawem czystości, tzw. Reinheitsgebot, które ma swój początek w 1516 roku.  W tym roku specjalnym limitowanym piwem Oktoberfest będzie piwo uwarzone w stylu amber lager, o bursztynowej barwie i delikatnym karmelowym posmaku. Piwo w Brovarni będzie serwowane w litrowych kuflach, przez obsługę w strojach bawarskich, a w menu zagoszczą bawarskie specjały kulinarne, które specjalnie na Oktoberfest zostały sprowadzone do Brovarni z południa Niemiec.  Znajdą się wśród nich m.in. golonka po bawarsku zapiekana w ciemnym piwie Starogdańskim lub bawarskie kiełbaski ze słodką musztardą.


alt


Rozbrzmiewająca na co dzień w Brovarni muzyka na żywo w czasie Oktoberfest przybiera bawarski biesiadny klimat, a dzięki śpiewnikom przygotowanym dla gości muzyce zwykle towarzyszą wspólne śpiewy. Wyjątkową atmosferę dopełniają tematyczne dekoracje i wiele niespodzianek, w tym konkursy z wiedzy o piwie, z których dowiemy się na przykład, że piwo to napój zawierający przeciwutleniacze, czyli związki które hamują procesy starzenia.


Oktoberfest to idealny moment na zorganizowanie w Restauracji i Brovarni Gdańsk wyjątkowej imprezy firmowej, która dzięki niezwykłej oprawie zrobi z pewnością duże wrażenie na jej uczestnikach. To również wspaniała okazja do przebrania się w bawarskie stroje ludowe, aby dodatkowo poczuć klimat tego święta. W czasie Oktoberfest goście indywidualni, którzy odwiedzą Brovarnię Gdańsk w strojach bawarskich, otrzymają specjalną zniżkę.


Oktoberfest w Brovarni Hotelu Gdańsk z jednej strony nawiązuje do piwnego święta w Monachium, z drugiej zaś strony głównym celem Brovarni jest  kultywowanie gdańskich tradycji piwnych. Dzięki bardzo dużemu zainteresowaniu Oktoberfest w Brovarni wśród gdańszczan i turystów jest pewne, że gdański Oktoberfest wpisał się już na stałe w kalendarz życia miasta. W tym roku Brovarnia Gdańsk będzie podtrzymywać tradycję piwnego festynu od 27 września do 27 października.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież