Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Przegrana Prawicy to koniec suwerennośc... » Czy Polacy rozumieją znaczenie wyborów do Parlamentu Europejskiego, czy przegrana Prawicy oznacza ko... Bruksela, tu się żyje! » Cmentarzysko politycznych słoni czy znakomite łowisko? Parlamentarny staż w Brukseli to przyjemna pr... Jarosław Sellin: Błędem było to, że Solidarność nie skonsumowała swoje... » W historycznej Sala BHP w Gdańsku Jarosław Sellin, kandydat Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Eu...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
piątek, 14 czerwca 2024 18:51
Cellfast Wilki - Energa Wybrzeże LIVE: 0:0 47:43
W sobotę o godz. 16.30 w Krośnie rozpocznie się mecz 8. kolejki
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
środa, 29 maja 2024 07:50
Z kroniki Galerii Sztuki Gdańskiej
W trakcie blisko 15 lat trwania Galerii Sztuki Gdańskiej na łamach

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 13 grudnia 2021 19:58

IPN Gdańsk wspólnie z dawnymi działaczami opozycji niepodległościowej z Federacji Młodzieży Walczącej, Stowarzyszeniem „Godność”, NSZZ Solidarność Region Gdańsk, kibicami Lechii Gdańsk oraz Stowarzyszeniem Lwy Północy zorganizował uroczystości rocznicowe z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.


W ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w poniedziałek, 13 grudnia na facebooku IPN Gdańsk odbyła się dyskusja online „Czy stanu wojennego można było uniknąć?”. O godz. 17.30 złożono wieńce i zapalono znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Odczytano oświadczenia Stowarzyszenia „Godność” w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. O godz. 18.00 pod pomnikiem Ofiar stanu wojennego – „Tolka” Browarczyka, złożono wieńce, zapalono znicze, modlitwa. W bazylice św. Brygidy odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ofiar stanu wojennego. Po Mszy odbyło się wydarzenie słowno-muzyczne - Tolek Filipkowski i zespół Pro Bono. O 19.30 odbyła się akcja społeczna IPN „Zapal Światło Wolności”.

alt


alt


alt


- W pierwszych dniach po wprowadzeniu stanu wojennego z jednej strony było groźnie, z drugiej było wspaniale, a na pewno było ciężko - powiedział Stanisław Fudakowski, sekretarz Stowarzyszenia „Godność”, absolwent KUL, psycholog, uczestnik strajku w sierpniu 1980 i przewodniczący komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej przeciwko stanowi wojennemu w grudniu 1981, członek Prezydium I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. - Ciężko było dlatego, że pierwszy raz w życiu uświadomiłem sobie ile kosztuje osobista odpowiedzialność. Na mojej głowie wylądował Mount Everest, ciężar odpowiedzialności. Byłem pierwszym członkiem prezydium, jedynym, który nie był internowany, który z II bramy przemawiał do ludzi i zawiązałem regionalny komitet przeciwko gwałtowi jakiego dokonał Wojciech Jaruzelski, wprowadzając stan wojenny. Ten stan wojenny był wprowadzony po to, ażeby komuniści, którzy gnębili polski naród mogli uciec od odpowiedzialności. I tak się stało. Polacy mają do odrobienia jedną rzecz, a właściwie dwie, które muszą zrobić w ekspresowym tempie. To jest naród bardzo inteligentny, bardzo zdolny i bardzo utalentowany, ale brakuje mu mądrości politycznej, i tego musi się uczyć, a młodzież trzeba w ekspresowym tempie nauczyć historii Polski. Nie po to, aby się chwalić i wpadać w narcyzm, ale po to, żeby nasi wrogowie Rosjanie i Niemcy nie mogli nas zgrillować. Oni nas grillują tylko wtedy kiedy mamy puste głowy. W tej chwili trwa wojna. Ona nie polega na zabijaniu i burzeniu miast tylko na rozwalaniu mózgów. Ma pozostać tylko chaos emocjonalny, na którym się tnie kasę.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież