Wejście w historię: Prezentacja eksponatów należących do rodziny Książ... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejście w historię” zaprezent... Dzielnicowa gazeta „Wasze historie po oruńsku” czeka na opowieści i ma... » „Wasze historie po oruńsku” to gazeta inna niż wszystkie – tworzona jest z mieszkańcami i mieszkanka... W tygodniku „Sieci”: 13 kłamstw Tuska na jednym spotkaniu » W nowym wydaniu tygodnika „Sieci” ujawniamy, jak lider PO mija się z prawdą. Donald Tusk jest w tras... Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 13 grudnia 2021 19:58

IPN Gdańsk wspólnie z dawnymi działaczami opozycji niepodległościowej z Federacji Młodzieży Walczącej, Stowarzyszeniem „Godność”, NSZZ Solidarność Region Gdańsk, kibicami Lechii Gdańsk oraz Stowarzyszeniem Lwy Północy zorganizował uroczystości rocznicowe z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.


W ramach obchodów 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w poniedziałek, 13 grudnia na facebooku IPN Gdańsk odbyła się dyskusja online „Czy stanu wojennego można było uniknąć?”. O godz. 17.30 złożono wieńce i zapalono znicze pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Odczytano oświadczenia Stowarzyszenia „Godność” w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. O godz. 18.00 pod pomnikiem Ofiar stanu wojennego – „Tolka” Browarczyka, złożono wieńce, zapalono znicze, modlitwa. W bazylice św. Brygidy odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ofiar stanu wojennego. Po Mszy odbyło się wydarzenie słowno-muzyczne - Tolek Filipkowski i zespół Pro Bono. O 19.30 odbyła się akcja społeczna IPN „Zapal Światło Wolności”.

alt


alt


alt


- W pierwszych dniach po wprowadzeniu stanu wojennego z jednej strony było groźnie, z drugiej było wspaniale, a na pewno było ciężko - powiedział Stanisław Fudakowski, sekretarz Stowarzyszenia „Godność”, absolwent KUL, psycholog, uczestnik strajku w sierpniu 1980 i przewodniczący komitetu strajkowego w Stoczni Gdańskiej przeciwko stanowi wojennemu w grudniu 1981, członek Prezydium I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. - Ciężko było dlatego, że pierwszy raz w życiu uświadomiłem sobie ile kosztuje osobista odpowiedzialność. Na mojej głowie wylądował Mount Everest, ciężar odpowiedzialności. Byłem pierwszym członkiem prezydium, jedynym, który nie był internowany, który z II bramy przemawiał do ludzi i zawiązałem regionalny komitet przeciwko gwałtowi jakiego dokonał Wojciech Jaruzelski, wprowadzając stan wojenny. Ten stan wojenny był wprowadzony po to, ażeby komuniści, którzy gnębili polski naród mogli uciec od odpowiedzialności. I tak się stało. Polacy mają do odrobienia jedną rzecz, a właściwie dwie, które muszą zrobić w ekspresowym tempie. To jest naród bardzo inteligentny, bardzo zdolny i bardzo utalentowany, ale brakuje mu mądrości politycznej, i tego musi się uczyć, a młodzież trzeba w ekspresowym tempie nauczyć historii Polski. Nie po to, aby się chwalić i wpadać w narcyzm, ale po to, żeby nasi wrogowie Rosjanie i Niemcy nie mogli nas zgrillować. Oni nas grillują tylko wtedy kiedy mamy puste głowy. W tej chwili trwa wojna. Ona nie polega na zabijaniu i burzeniu miast tylko na rozwalaniu mózgów. Ma pozostać tylko chaos emocjonalny, na którym się tnie kasę.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież