Las to nie wysypisko » Nielegalne składowiska odpadów, to największe zmartwienie Nadleśnictwa Kolbudy. W świetle prawa domn... Czesław Nowak: Tusk otrzymał zadanie do wykonania » Z Czesławem Nowakiem, posłem OKP i Porozumienia Centrum (1989-1993), gdańskim radnym (1998-2006), po... PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej » 16 września otwarto Centrum Medyczne PZU Zdrowie Gdańsk Marynarki Polskiej. To trzecia taka placów... M. Adamowicz u gedanistów - forma na medal » Mamy dobra wiadomość dla nieco poirytowanej sędzi Aleksandry Kaczmarek, która 8 września nie doczeka... Wszystkim, którym drogie jest dziedzictwo gdańskiej zieleni » Oświadczenie otwarteW dniu 4 maja b.r. wystosowałem List Otwarty w sprawie postępującej degradacji O... Tomasz Wołek odłożył pióro. Kibicuje Niebiesko-Biało-Niebieskim w Nieb... » Tomasz Wołek był dziennikarzem, pisarzem, znawcą i komentatorem sportowym. Urodził się w 1947 roku. ... Żegnaj Tomku... » Nie żyje Tomasz Wołek. Mój mentor futbolu i zawodu dziennikarza. Tomka poznałem w 1974 roku. Po pami... Stowarzyszenie „Godność” do Tuska » List Stowarzyszenia „Godność” do Donalda TuskaSzanowny Donaldzie!My, byli się działacze „Solidarnośc... Bardziej suwerenni... » Uroczystość otwarcia kanału żeglugowego na mierzei wiślanej miała niezwykle doniosły charakter. Obec... Upokorzona Gedania » Dalej mam wrażenie, że malowani działacze klubu, nic nie rozumieją z tragicznej historii Gedanii. Pr...
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
niedziela, 18 września 2022 13:08
Portfele liderów partii - kto na Pomorzu za Tuskiem?
Lepsza, lepiej płatna praca w pomorskim samorządzie niż służba

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
sobota, 24 września 2022 20:52
Hokeistki Stoczniowca zdeklasowały Cracovię
Bardzo efektownie sezon 2022/23 zainaugurowały hokeistki
Marsze w górę tabeli
sobota, 24 września 2022 13:49
Marsze w górę tabeli
EKSTRAKLASA BP
Lechia od ostatniego dnia lipca wciąż bez
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
czwartek, 22 września 2022 18:12
Marcin Kaczmarek: Trener odnowiciel?
48-letni Marcin Kaczmarek podjął się niezwykle trudnego zadania.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Rozewska strażnica polskości
środa, 14 września 2022 13:24
Rozewska strażnica polskości
Pogoda nie nastrajała do długiego pobytu nad morzem, było już
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
środa, 31 sierpnia 2022 08:28
Zaproszenie na XXIX edycję Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza uczniów

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Znicze "Godności" parzą władze Gdańska?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 grudnia 2021 10:27

13 grudnia 2021 roku na placu Solidarności w Gdańsku, przy pomniku Poległych Stoczniowców w 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego miały miejsce miejskie obchody, a wśród ich uczestników byli m.in. były lider „Solidarności” i prezydent RP Lech Wałęsa, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i dyrektor ECS Basil Kerski oraz jeden z działaczy „Solidarności” z lat 80 Bogdan Lis.


– Demokracja to dobry system, ale musi się opierać na prawdzie. Musi być prawo, trójpodział władzy, nad tym prasa wolna. To się nam udało. Dziś musimy walczyć z tymi, którzy psują ten system i śmieją się nam w twarz. Trzeba odzyskać suwerena. Posłuchajcie starego Wałęsy, jeśli chcecie się w demokrację bawić. Musi być nowa konstytucja. Musimy poprawić ordynację wyborczą, bo się kliki tworzą. Niech będzie zapis, że każdy wybrany może być odwołany – przemówił Lech Wałęsa.

– Na ulice wyjechały czołgi, 10 tysięcy działaczy „Solidarności” i ludzi niepokornych internowano. Opór łamano siłą. Komunistyczna władza straciła wiarygodność, pokazała swą twarz „dyktatury ciemniaków”. 40 lat później oddajemy hołd tym, którzy byli ofiarami stanu wojennego, ale także tym, którzy się przed nim nie ugięli. To dzięki nim, działaczom podziemnej „Solidarności” i innych organizacji, na czele z obecnym tu Lechem Wałęsą, jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości – wtórował mu Mieczysław Struk, lider pomorskiej PO, który karierę polityczną zaczynał w 1988 roku, jako naczelnik Jastarni.

– Z roku na rok ubywa tych, którzy najbardziej doświadczyli stanu wojennego, a przybywa młodych, którzy szczęśliwie urodzili się w wolnej Polsce. Tym bardziej naszym obowiązkiem jest cześć i pamięć, o tych, których imiona znamy i o bezimiennych ofiarach stanu wojennego – dodała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewcz, odczytując swe przesłanie.


Krzyż z biało-czerwonych zniczy, ułożony wcześniej przez byłych więźniów politycznych i związkowców, zniknął. Ktoś uprzątnął świece. Zrobiono miejsce na te, składane przez Lecha Wałęsę, Bogdana Lisa, delegację urzędników, radnych, działaczy politycznych i byłych działaczy „Solidarności”.
– 13 grudnia, czy o północy, czy wieczorem, zawsze tutaj byliśmy. To nie jest tylko data. Za nią kryje się szereg ludzkich dramatów. Przychodziliśmy tutaj i przychodzimy by oddać cześć ofiarom stanu wojennego, solidaryzować się z ich rodzinami, z internowanymi, zwolnionymi z pracy, zmuszonymi do emigracji – mówi Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia Godność, więzień polityczny lat 80, gdański portowiec.
– Jest nam, tak po ludzku, przykro. Ustawiliśmy znicze w geście hołdu i pamięci. Komu one przeszkadzały? Były złym tłem dla przemówień? Były biało-czerwone, ustawione w formie krzyża, jak krzyże układane z kwiatów przed kościołami w latach 80. Tamte też znikały. Nie chcę być szczególnie złośliwy, ale muszę dodać, że znicze kupiliśmy za własne pieniądze. Kwiaty i znicze, kupione za pieniądze miasta, czy z innych publicznych funduszy, też szanujemy – mówi ze smutkiem Nowak, dodając, że nie zamierza prowadzić walki o znicze ani z Lechem Wałęsą, ani z marszałkiem Strukiem, czy z ECS, ani z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz. Ma jedno życzenie: odrobina szacunku. Nie dla niego, ale dla pamięci.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież