Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Znicze "Godności" parzą władze Gdańska?

Ocena użytkowników: / 12
SłabyŚwietny 
czwartek, 16 grudnia 2021 10:27

13 grudnia 2021 roku na placu Solidarności w Gdańsku, przy pomniku Poległych Stoczniowców w 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego miały miejsce miejskie obchody, a wśród ich uczestników byli m.in. były lider „Solidarności” i prezydent RP Lech Wałęsa, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i dyrektor ECS Basil Kerski oraz jeden z działaczy „Solidarności” z lat 80 Bogdan Lis.


– Demokracja to dobry system, ale musi się opierać na prawdzie. Musi być prawo, trójpodział władzy, nad tym prasa wolna. To się nam udało. Dziś musimy walczyć z tymi, którzy psują ten system i śmieją się nam w twarz. Trzeba odzyskać suwerena. Posłuchajcie starego Wałęsy, jeśli chcecie się w demokrację bawić. Musi być nowa konstytucja. Musimy poprawić ordynację wyborczą, bo się kliki tworzą. Niech będzie zapis, że każdy wybrany może być odwołany – przemówił Lech Wałęsa.

– Na ulice wyjechały czołgi, 10 tysięcy działaczy „Solidarności” i ludzi niepokornych internowano. Opór łamano siłą. Komunistyczna władza straciła wiarygodność, pokazała swą twarz „dyktatury ciemniaków”. 40 lat później oddajemy hołd tym, którzy byli ofiarami stanu wojennego, ale także tym, którzy się przed nim nie ugięli. To dzięki nim, działaczom podziemnej „Solidarności” i innych organizacji, na czele z obecnym tu Lechem Wałęsą, jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości – wtórował mu Mieczysław Struk, lider pomorskiej PO, który karierę polityczną zaczynał w 1988 roku, jako naczelnik Jastarni.

– Z roku na rok ubywa tych, którzy najbardziej doświadczyli stanu wojennego, a przybywa młodych, którzy szczęśliwie urodzili się w wolnej Polsce. Tym bardziej naszym obowiązkiem jest cześć i pamięć, o tych, których imiona znamy i o bezimiennych ofiarach stanu wojennego – dodała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewcz, odczytując swe przesłanie.


Krzyż z biało-czerwonych zniczy, ułożony wcześniej przez byłych więźniów politycznych i związkowców, zniknął. Ktoś uprzątnął świece. Zrobiono miejsce na te, składane przez Lecha Wałęsę, Bogdana Lisa, delegację urzędników, radnych, działaczy politycznych i byłych działaczy „Solidarności”.
– 13 grudnia, czy o północy, czy wieczorem, zawsze tutaj byliśmy. To nie jest tylko data. Za nią kryje się szereg ludzkich dramatów. Przychodziliśmy tutaj i przychodzimy by oddać cześć ofiarom stanu wojennego, solidaryzować się z ich rodzinami, z internowanymi, zwolnionymi z pracy, zmuszonymi do emigracji – mówi Czesław Nowak, prezes Stowarzyszenia Godność, więzień polityczny lat 80, gdański portowiec.
– Jest nam, tak po ludzku, przykro. Ustawiliśmy znicze w geście hołdu i pamięci. Komu one przeszkadzały? Były złym tłem dla przemówień? Były biało-czerwone, ustawione w formie krzyża, jak krzyże układane z kwiatów przed kościołami w latach 80. Tamte też znikały. Nie chcę być szczególnie złośliwy, ale muszę dodać, że znicze kupiliśmy za własne pieniądze. Kwiaty i znicze, kupione za pieniądze miasta, czy z innych publicznych funduszy, też szanujemy – mówi ze smutkiem Nowak, dodając, że nie zamierza prowadzić walki o znicze ani z Lechem Wałęsą, ani z marszałkiem Strukiem, czy z ECS, ani z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz. Ma jedno życzenie: odrobina szacunku. Nie dla niego, ale dla pamięci.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież