Jantar to beczka prochu » Najemcy Domu Handlowego Jantar we Wrzeszczu boją się o swoją przyszłość. Przynajmniej ci, którzy zos... Roszady we władzach Gdańska » Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków spoglądających ciepło z plakatów wyborczych.... List otwarty do prezydenta ws. ustawy o tzw. języku śląskim. Ostrzeżen... » „Ewentualne podpisanie przez Prezydenta RP ustawy honorującej tzw. język śląski, jako język regional... Promowanie wiedzy o życiu i działalności ks. Jerzego Popiełuszki » Późnym wieczorem 19 października 1984 roku w Górsku niedaleko Bydgoszczy, agenci SB przebrani w mund... "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika » W niedzielę o 20:00 nowy program "Ściśle Jawne" w Telewizji Republika.Prowadzący Piotr Nisztor przed... Klub gdańskiego "kokosa" - liderzy w klubie "400" » Ponad 270 tys. zł netto zarobiła w ub. roku prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Raptem 120 tys.... "Nie dla slalomu tramwajowego" » "Stop arogancji władzy", "Nie dla slalomu tramwajowego", "Boimy się, że nasze domy się zawalą", "Kto... Jakie prawo, taka jazda » W natłoku, wielu wydarzeń, tych ważnych i takich mniej, wprowadzane są kolejne zmiany, w moim przeko... Tysiące odwiedzających "Wiosnę w ogrodzie" » W dniach 11-12 maja na terenie Pomorskiego Hurtowego Centrum Rolno-Spożywczego Rënk odbyła się 21. e... Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Musimy pilnować interesów Polski » O agendzie w wyborach do Europarlamentu, determinacji do wygranej i mobilizacji wyborców do poparcia...
Roszady we władzach Gdańska
środa, 22 maja 2024 06:56
Roszady we władzach Gdańska
Przyzwyczailiśmy się do uśmiechniętych twarzy polityków
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
piątek, 17 maja 2024 20:18
Texom Stal - Energa Wybrzeże LIVE 52:38
W sobotę o godz. 16.30 w Rzeszowie rozpocznie się mecz Texom Stali
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
piątek, 17 maja 2024 17:04
Lechia już świętuje, Arka musi postawić kropkę nad i, jubileusz Budziwojskiego
I LIGA FORTUNA
Szybki powrót Lechii do Ekstraklasy. Po roku
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
niedziela, 19 maja 2024 21:03
Osłabiona Lechia ukarała nieskuteczną Arkę
Prawdziwy dreszczowiec zobaczyli kibice na Polsat Plus Arena. Lechia

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
niedziela, 12 maja 2024 14:51
Barbara Gruszka – nowe spojrzenie
Moje zafascynowanie malarstwem Barbary Gruszki pojawiło się po

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Śpiew morza
środa, 08 maja 2024 12:09
Śpiew morza
Szanowny Panie Łosiu,
piszę do Pana choć znamy się
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Oświadczenie Stowarzyszenia „Godność” o Stanie Wojennym 1981

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
wtorek, 12 grudnia 2023 10:22

Z okazji 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego Stowarzyszenie „Godność” wydało oświadczenie.


Przed 42 laty polscy komuniści, agenci Moskwy, pod przywództwem gen. Wojciecha Jaruzelskiego wprowadzili stan wojenny, internując tysiące działaczy „Solidarności” i militaryzując zakłady pracy. Pamiętamy, jak zareagowano w kraju i za granicą, jakie demonstracje odbywały się w polskich i europejskich miastach. Na jakie horrendalne wyroki skazywano za organizację strajków; ilu ludzi z dnia na dzień pozbawiono pracy. Pamiętamy masakrę górników w kopalni "Wujek". Pamiętamy też bezprawie sądów, a szczególnie Sądu Marynarki Wojennej. A na koniec tej początkowej burzy – pamiętamy likwidację NSZZ „Solidarność”. Przetrwaliśmy, działając w podziemnych strukturach Związku. Było to możliwe m.in. dzięki opiece Papieża Jana Pawła II i jego pielgrzymkom do Ojczyzny, a także mocnemu wobec junty stanowisku prezydenta Ronalda Reagana. Ważna też była konkretna pomoc dla „Solidarności” okazana przez związki zawodowe wolnego świata.

Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, jako byli represjonowani stanu wojennego, spotkaliśmy się po raz pierwszy 13 grudnia 1993. Domagaliśmy się ukarania winnych zbrodni popełnionych w okresie PRL - w Poznaniu w 1956, na Wybrzeżu w 1970 oraz w stanie wojennym. Domagaliśmy się usunięcia sędziów i prokuratorów, którzy orzekali w procesach politycznych, a w wolnej już Polsce nadal, jako tacy, funkcjonowali. Wtedy i potem nasze przypomnienia pozostawały bez odpowiedzi. Domagaliśmy się także jako Stowarzyszenie ostatecznego uregulowania praw osób więzionych i represjonowanych w okresie PRL, co nastąpiło dopiero za ostatnich rządów Zjednoczonej Prawicy.

Mimo, że od tamtego spotkania mija dziś 30 lat - nadal wisi nad Polską cień nie rozliczonej przeszłości. Młodszego pokolenia po 1989 roku przez wiele lat nie uczono rzetelnie prawdy o komunizmie i naszym zniewoleniu. Wmawiano mu, w czym specjalizowali się postkomuniści oraz liberałowie, że przeszłość się nie liczy - nie mają znaczenia ani zbrodnie na narodzie, ani poświęcenie ludzi przeciw nim protestujących. Dopiero w ostatnich latach, dzięki pracy IPN oraz nastawieniu polityków Prawa i Sprawiedliwości, zaczęło się to zmieniać. Jest jednak obawa, że po wyborach parlamentarnych 15 października wróci „stare”, z rekomunizacją niektórych sfer życia włącznie.

Bo oto wokół Platformy Obywatelskiej powstała koalicja, która zamierza: zlikwidować IPN, przywrócić byłym SB-kom wysokie emerytury, a wychowanie dzieci i naukę historii w szkołach oddać ministrowi z radykalnej lewicy, organizującej wcześniej antykościelne hece. A to zapewne nie koniec.

Takie zamierzenia źle wróżą i są głęboko sprzeczne z tym, o co walczyliśmy jako „Solidarność” w latach 1980-89. Nie godzimy się na ich realizację. Obraża to również pamięć represjonowanych i poległych za wolną Polskę w latach 1945-89, w tym wielu pomordowanych księży. Będziemy o tym przypominali.

Niepokój budzą również zamiary zakwestionowania polityki gospodarczej ostatnich ośmiu lat, prowadzonej przez ustępującą prawicową koalicję, która umożliwiła szereg korzystnych dla zwykłych ludzi programów społecznych. Na taką politykę Polacy oczekiwali od 1989 roku. Teraz liberalne ciągoty ekipy Tuska oraz irracjonalne pragnienie „zemsty” za rządy PiS-u grożą zniszczeniem tego dorobku. Nie można na to pozwolić.

Tak samo obawy budzi tradycyjnie ślepe, w polityce zagranicznej, zapatrzenie nowej koalicji rządowej, na Niemcy i UE. To grozić może suwerennemu, zgodnemu z naszym interesem rozwojowi kraju, a także jego bezpieczeństwu zewnętrznemu.

Przed wyborami 15.10.2023 apelowaliśmy, jako Stowarzyszenie „Godność”, o głosowanie na program sprawdzony i korzystny zarówno dla państwa, jak i obywateli – program Zjednoczonej Prawicy. Był on także najbliższy postulatom oraz ideałom naszej „Solidarności”. Stało się, Polacy wybrali inaczej. Uważamy, że nie najlepiej. Dlatego dziś znów apelujemy: tej władzy trzeba się bacznie przyglądać, uważnie kontrolować jej poczynania. Aby nie popsuła Polski! A najbardziej odpowiedzialni za to powinniście być Wy – młodsi, naiwni i niedouczeni z historii - którzy do tego dopuściliście.

Zarząd
Stowarzyszenia „Godność”

Stanisław Fudakowski, prezes
Andrzej Osipów, sekretarz
Czesław Nowak, wiceprezes
Julita Bodzińska, skarbnik
Krzysztof Sosnowski, członek Zarządu

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież