Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro... Jesień w ogrodzie - na zakupy i po wiedzę » Na terenie Pomorskiego Centrum Hurtowego Rënk w Gdańsku odbyła się 12. edycja kiermaszu ogrodniczego... Profesor Burkiewicz kończy współpracę z instytucjami miejskimi » List Otwarty prof. dr inż. arch. Witolda Burkiewicza do prezydent Aleksandry Dulkiewicz.Szanowna Pan... W tygodniku „Sieci”: Ten film to hańba » Nowe wydanie tygodnika „Sieci” podejmuje temat nagrodzonego na weneckim festiwalu filmu Agnieszki Ho... A. Kobylarz mierzy w senat » Andrzej Kobylarz, b. poseł Kukiz15, dołączył w ostatniej chwili do walki o senat okręgu 66 obejmując... Jesień w ogrodzie 2023 » Za nami pierwszy dzień kiermaszu ogrodniczego "Jesień w grodzie". W sobotę teren Pomorskiego Hurtowe... 101 rocznica powołania KS Gedania » Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu Polskiego Klubu Gedania. Zebranie miało...
Reklama
101 rocznica powołania KS Gedania
piątek, 15 września 2023 17:58
101 rocznica powołania KS Gedania
Minęła 101. rocznica powołania 15 września 1922 roku Zarządu
Michalski w kadrze Probierza
czwartek, 21 września 2023 15:57
Michalski w kadrze Probierza
Rozmowa z Radosławem Michalskim, prezesem Pomorskiego Związku
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Dwaj panowie Góreccy
poniedziałek, 11 września 2023 17:12
Dwaj panowie Góreccy
Stosunkowo niedawno pisałem o Bogusławie Góreckim, malarzu

Sport w szkole z ORLENEM

Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
niedziela, 10 września 2023 17:31
Zaproszenie do udziału w rozgrywkach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży
Dyrekcja Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego zaprasza

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Święto Teresy Miszkin

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 grudnia 2021 18:58

Od czwartku, 9 grudnia, w Galerii Zbrojowni w Gdańsku otwarta jest jubileuszowa, 20. wystawa malarstwa z okazji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego.


Prestiżowa nagroda malarska naszego regionu w ostatnich latach borykała się z trudnościami organizacyjnymi. Od dwóch lat dzięki niespożytej energii kuratora tego wydarzenia - Ryszarda Kowalewskiego, przewodniczącego Rady Artystycznej Gdańskiego Okręgu ZPAP, galeria ma swoją wspaniałą salę wystawienniczą w Wielkiej Zbrojowni przy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.


Nagroda o ogólnopolskim charakterze przyznawana jest za wybitne osiągnięcia malarskie artystom dojrzałym, wiernym sobie, za całokształt twórczości, ważną rolę odgrywa mistrzostwo warsztatowe.


Dzień przed otwarciem 20 edycji nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego spotkałem w sali wystawienniczej kuratora tego przedsięwzięcia.
- Po roku przerwy spowodowanej pandemią wracamy do prezentacji największych dzieł gdańskiego środowiska artystycznego - mówi wieszający obraz Kazimierza Ostrowskiego, Ryszard Kowalewski kurator tegorocznej galerii. - Bardzo się cieszę, że gdański ZPAP korzysta z gościny rektora ASP w Gdańsku. Dzięki wzorowej współpracy Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku z Rektorem ASP profesorem Krzysztofem Polkowskim, dochodzi do skutku niezwykłe wydarzenie kulturalne prezentujące współczesną sztukę polską. Zaplanowałem ekspozycję w taki sposób, że dzieła tegorocznej laureatki Teresy Miszkin są prezentowane na tle szarości. Dotychczasowi laureaci w ostatnich dwóch dekad swoje prace prezentują na tle białej ściany.

alt


Dzieła Kiejstuta Bereźnickiego, Kazimierza Ostrowskiego czy Macieja Świeszewskiego okazale prezentują się wśród innych nagrodzonych od 2000 roku.


Aktualnie poza nagrodą finansową na którą składają się marszałek województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk oraz Prezydent m. Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz laureatka została uraczona statuetką zaprojektowaną i wykonaną przez artystkę Dorotę Biełczak. Tegoroczna nagroda została przyznana przez kapitułę pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej. Ostatnio za rok jubileuszowy 2020 nagrodę (przyznaną w roku 2021) otrzymała Teresa Miszkin, którą wyróżniono za konsekwencję i odwagę.
Na 20 laureatów w ciągu tych 20 lat Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego przyznano jeszcze trzem kobietom. W siódmej i ósmej edycji za lata 2007 i 2008 nagrody przyznano jeszcze trzem kobietom. Były to malarki z Krakowa - Janina Kraupe oraz Aldona Mickiewicz.


XX Jubileuszowa wystawa krajowej Nagrody w dziedzinie malarstwa im. Kazimierza Ostrowskiego przyznana za rok 2020 prof. Teresie Miszkin gotowa do zwiedzania. Laureatka pokazuje kilkanaście wielkoformatowych prac malarskich od 1988 do 2021 r. Towarzyszy jej prezentacja dzieł dotychczasowych laureatów: wśród nich między innymi, pierwszej nagrodzonej Teresy Pągowskiej, Kiejstuta Bereźnickiego, Janiny Kraupe, Zbigniewa Makowskiego, Aldony Mickiewicz, Stanisława Baja, Lecha Majewskiego i pozostałych tuzów malarstwa polskiego. Pokazanie w jednej, zabytkowej przestrzeni Zbrojowni Sztuki tak wielu indywidualności artystycznych było nie lada wyzwaniem.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież