Andrzej Jaworski: Nowe otwarcie by zjednać wyborców dla państwa solida... » Z Andrzejem Jaworskim, pełnomocnikiem PiS w okręgu gdyńskim, radnym Gdańska (1998–02), kandydatem na... Inwalidzi zostają! Na razie... » Od dwóch miesięcy toczy się spór między dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności Basilem Kerski... W tygodniku „Sieci”: Szokująca prawda o bojówkach opozycji » W najnowszym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają szokującą prawdę o opozycji, którą ... Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Janusz Kupcewicz - legenda Arki Gdynia nie żyje
wtorek, 05 lipca 2022 10:24
Janusz Kupcewicz - legenda Arki Gdynia nie żyje
Pamiętam rok 1988, czerwiec, pierwszy mecz barażowy o utrzymanie w
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Park Steffensów przyrodą malowany
środa, 29 czerwca 2022 07:46
Park Steffensów przyrodą malowany
Jest takie miejsce w Gdańsku, które pomimo biegnącego czasu i

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Święto Teresy Miszkin

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 grudnia 2021 18:58

Od czwartku, 9 grudnia, w Galerii Zbrojowni w Gdańsku otwarta jest jubileuszowa, 20. wystawa malarstwa z okazji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego.


Prestiżowa nagroda malarska naszego regionu w ostatnich latach borykała się z trudnościami organizacyjnymi. Od dwóch lat dzięki niespożytej energii kuratora tego wydarzenia - Ryszarda Kowalewskiego, przewodniczącego Rady Artystycznej Gdańskiego Okręgu ZPAP, galeria ma swoją wspaniałą salę wystawienniczą w Wielkiej Zbrojowni przy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.


Nagroda o ogólnopolskim charakterze przyznawana jest za wybitne osiągnięcia malarskie artystom dojrzałym, wiernym sobie, za całokształt twórczości, ważną rolę odgrywa mistrzostwo warsztatowe.


Dzień przed otwarciem 20 edycji nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego spotkałem w sali wystawienniczej kuratora tego przedsięwzięcia.
- Po roku przerwy spowodowanej pandemią wracamy do prezentacji największych dzieł gdańskiego środowiska artystycznego - mówi wieszający obraz Kazimierza Ostrowskiego, Ryszard Kowalewski kurator tegorocznej galerii. - Bardzo się cieszę, że gdański ZPAP korzysta z gościny rektora ASP w Gdańsku. Dzięki wzorowej współpracy Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku z Rektorem ASP profesorem Krzysztofem Polkowskim, dochodzi do skutku niezwykłe wydarzenie kulturalne prezentujące współczesną sztukę polską. Zaplanowałem ekspozycję w taki sposób, że dzieła tegorocznej laureatki Teresy Miszkin są prezentowane na tle szarości. Dotychczasowi laureaci w ostatnich dwóch dekad swoje prace prezentują na tle białej ściany.

alt


Dzieła Kiejstuta Bereźnickiego, Kazimierza Ostrowskiego czy Macieja Świeszewskiego okazale prezentują się wśród innych nagrodzonych od 2000 roku.


Aktualnie poza nagrodą finansową na którą składają się marszałek województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk oraz Prezydent m. Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz laureatka została uraczona statuetką zaprojektowaną i wykonaną przez artystkę Dorotę Biełczak. Tegoroczna nagroda została przyznana przez kapitułę pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej. Ostatnio za rok jubileuszowy 2020 nagrodę (przyznaną w roku 2021) otrzymała Teresa Miszkin, którą wyróżniono za konsekwencję i odwagę.
Na 20 laureatów w ciągu tych 20 lat Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego przyznano jeszcze trzem kobietom. W siódmej i ósmej edycji za lata 2007 i 2008 nagrody przyznano jeszcze trzem kobietom. Były to malarki z Krakowa - Janina Kraupe oraz Aldona Mickiewicz.


XX Jubileuszowa wystawa krajowej Nagrody w dziedzinie malarstwa im. Kazimierza Ostrowskiego przyznana za rok 2020 prof. Teresie Miszkin gotowa do zwiedzania. Laureatka pokazuje kilkanaście wielkoformatowych prac malarskich od 1988 do 2021 r. Towarzyszy jej prezentacja dzieł dotychczasowych laureatów: wśród nich między innymi, pierwszej nagrodzonej Teresy Pągowskiej, Kiejstuta Bereźnickiego, Janiny Kraupe, Zbigniewa Makowskiego, Aldony Mickiewicz, Stanisława Baja, Lecha Majewskiego i pozostałych tuzów malarstwa polskiego. Pokazanie w jednej, zabytkowej przestrzeni Zbrojowni Sztuki tak wielu indywidualności artystycznych było nie lada wyzwaniem.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież