Daniel Obajtek: Wodór to energia przyszłości » Z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN ORLEN, rozmawiał Jarosław Popek (Radio Gdańsk)- Kilka dni temu by... Gdański magistrat obojętny na warunki życia mieszkańców » Do redakcji "Gazety Gdańskiej" zgłosiła się Pani Joanna z prośbą o pomoc w opisaniu i nagłośnieniu s... XV Konwent Morski » W poniedziałek, 22 maja, w Gdańsku odbył się XV Konwent Morski. Wielu ważnych ludzi gospodarki morsk... Radio Gdańsk: „Żeby nie było śladów – sprawa Grzegorza Przemyka. Dekal... » Na antenie Radia Gdańsk od poniedziałku do piątku (22 maja-2 czerwca) o godz. 20:40 emitowane będzie... Głos radnych PiS w sprawie ratowania gdańskiego dziedzictwa zieleni » Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska i prof. Paweł Witold Burkiewicz przedstawili r... W tygodniku „Sieci”: Miliony przeciw PiS » W nowym numerze „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło ujawniają, jak wielki biznes wchodzi w politykę i ... Porcelanowy jubileusz „Wiosny w ogrodzie” » Dwudziesty, jubileuszowy kiermasz „Wiosna w ogrodzie” w Pomorskim Hurtowym Centrum Rolno-Spożywczym ... Ogrodnicze święto w Rënku » W połowie maja od lata wszystkie ścieżki miłośników prac ogrodowych prowadzą do Pomorskiego Hurtoweg... Otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszarszyłyk). Historia n... » W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyło się otwarcie wystawy „Wielki głód w Kazachstanie (Aszar... Zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska » 15 maja 2023 r. zmarła prof. dr hab. n. med. Barbara Krupa-Wojciechowska, rektor Gdańskiego Uniwersy...
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
czwartek, 11 maja 2023 16:27
Nasi... najdrożsi - urzędowi liderzy
Na Pomorzu dobrych specjalistów pracujących w aparacie władzy
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
sobota, 27 maja 2023 21:23
ebebe PSŻ - Zdunek Wybrzeże LIVE
W niedzielę o godz. 14.00 w Poznaniu rozpocznie się mecz ebebe PSŻ
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
piątek, 26 maja 2023 18:45
Gol Gajosa na pamiątkę*Arka na styku*Gedania na ziemi*Michniewicz w... Stężycy
EKSTRAKLASA BP
Pożegnanie z Ekstraklasą okazało się
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
sobota, 27 maja 2023 17:40
Skandal na pożegnanie Lechii z ekstraklasą
Kompromitacją zakończył się ostatni mecz Lechii w ekstraklasie.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
środa, 29 lipca 2015 22:02
Barbara Krupa Wojciechowska i jej trzecia pasja
15 maja zmarła prof. Barbara Krupa-Wojciechowska. Przypominamy
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
poniedziałek, 01 maja 2023 14:11
Zaproszenie na mistrzostwa bowlingowe
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego i Centrum Sportu i

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
wtorek, 23 maja 2023 13:43
Grupa „Odkrywców” z SP nr 10 w Rumi poznaje tajniki nauki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Rumi biorą udział w VII
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Święto Teresy Miszkin

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
czwartek, 09 grudnia 2021 18:58

Od czwartku, 9 grudnia, w Galerii Zbrojowni w Gdańsku otwarta jest jubileuszowa, 20. wystawa malarstwa z okazji Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego.


Prestiżowa nagroda malarska naszego regionu w ostatnich latach borykała się z trudnościami organizacyjnymi. Od dwóch lat dzięki niespożytej energii kuratora tego wydarzenia - Ryszarda Kowalewskiego, przewodniczącego Rady Artystycznej Gdańskiego Okręgu ZPAP, galeria ma swoją wspaniałą salę wystawienniczą w Wielkiej Zbrojowni przy Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.


Nagroda o ogólnopolskim charakterze przyznawana jest za wybitne osiągnięcia malarskie artystom dojrzałym, wiernym sobie, za całokształt twórczości, ważną rolę odgrywa mistrzostwo warsztatowe.


Dzień przed otwarciem 20 edycji nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego spotkałem w sali wystawienniczej kuratora tego przedsięwzięcia.
- Po roku przerwy spowodowanej pandemią wracamy do prezentacji największych dzieł gdańskiego środowiska artystycznego - mówi wieszający obraz Kazimierza Ostrowskiego, Ryszard Kowalewski kurator tegorocznej galerii. - Bardzo się cieszę, że gdański ZPAP korzysta z gościny rektora ASP w Gdańsku. Dzięki wzorowej współpracy Zarządu Okręgu ZPAP w Gdańsku z Rektorem ASP profesorem Krzysztofem Polkowskim, dochodzi do skutku niezwykłe wydarzenie kulturalne prezentujące współczesną sztukę polską. Zaplanowałem ekspozycję w taki sposób, że dzieła tegorocznej laureatki Teresy Miszkin są prezentowane na tle szarości. Dotychczasowi laureaci w ostatnich dwóch dekad swoje prace prezentują na tle białej ściany.

alt


Dzieła Kiejstuta Bereźnickiego, Kazimierza Ostrowskiego czy Macieja Świeszewskiego okazale prezentują się wśród innych nagrodzonych od 2000 roku.


Aktualnie poza nagrodą finansową na którą składają się marszałek województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk oraz Prezydent m. Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz laureatka została uraczona statuetką zaprojektowaną i wykonaną przez artystkę Dorotę Biełczak. Tegoroczna nagroda została przyznana przez kapitułę pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej. Ostatnio za rok jubileuszowy 2020 nagrodę (przyznaną w roku 2021) otrzymała Teresa Miszkin, którą wyróżniono za konsekwencję i odwagę.
Na 20 laureatów w ciągu tych 20 lat Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego przyznano jeszcze trzem kobietom. W siódmej i ósmej edycji za lata 2007 i 2008 nagrody przyznano jeszcze trzem kobietom. Były to malarki z Krakowa - Janina Kraupe oraz Aldona Mickiewicz.


XX Jubileuszowa wystawa krajowej Nagrody w dziedzinie malarstwa im. Kazimierza Ostrowskiego przyznana za rok 2020 prof. Teresie Miszkin gotowa do zwiedzania. Laureatka pokazuje kilkanaście wielkoformatowych prac malarskich od 1988 do 2021 r. Towarzyszy jej prezentacja dzieł dotychczasowych laureatów: wśród nich między innymi, pierwszej nagrodzonej Teresy Pągowskiej, Kiejstuta Bereźnickiego, Janiny Kraupe, Zbigniewa Makowskiego, Aldony Mickiewicz, Stanisława Baja, Lecha Majewskiego i pozostałych tuzów malarstwa polskiego. Pokazanie w jednej, zabytkowej przestrzeni Zbrojowni Sztuki tak wielu indywidualności artystycznych było nie lada wyzwaniem.

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież