Podsumowano Wielki Maraton Czytelniczy 2021/2022 » W Audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbyły się gale rozdania nagród Wielkiego Maratonu C... Straż Miejska w sezonie letnim » W okresie letnim niezostanie zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Będą one skoncentrowane w m... U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach » Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych pokwitowali znakomity rok. Prezes gdyńskich... Tadeusz Cymański: Ciekawe czasy jeszcze przed nami » Z Tadeuszem Cymańskim, posłem klubu parlamentarnego PiS (Solidarna Polska), ekonomistą, w stanie woj... Energa "Pracodawcą z sercem" » Energa została wyróżniona tytułem „Pracodawca z sercem”. Certyfikaty przyznawane są firmom, które za... Działkowcy zainaugurowali sezon letni » Działkowcy z Rodzinnych Ogródków Działkowych "Owczarnia" spotkali się na corocznym "Dniu działkowca"... Trzy kolejne „Kormorany” zamawia MON. Będą budowane w Gdańsku » Za kilka tygodni służbę w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpocznie ORP „Albatros” okręt typu „Kormoran ... W tygodniku „Sieci”: Dyplomatyczna bitwa o wycieczki z Izraela » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Pyza i Marcin Wikło podejmują kwestię wakacyjnych wycie... Mateusz Smolana: Polityka pamięci o opozycji wobec PRL i o „Solidarnoś... » Z Mateuszem Smolaną, historykiem, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności, rozmawia Artur S. G... ECS: otwarte dla sufrażystek, dla inwalidów – zamknięte » Różne bywają oblicza solidarności. Europejskim Centrum Solidarności chce, aby organizacja mająca doś...
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
czwartek, 30 czerwca 2022 18:51
U Struka jak za piecem - krocie w szpitalnych zarządach
Menedżerowie samorządowych pomorskich spółek szpitalnych

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
piątek, 01 lipca 2022 10:30
Odszedł Kazimierz Zimny, sportowiec wybitny
W nocy z 30 czerwca na 1 lipca w gdańskim szpitalu zmarł Kazimierz
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
czwartek, 30 czerwca 2022 14:44
Lechia zwycięska w ostatniej próbie przed Ligą Konferencji Europy
Na stadionie przy ul. Traugutta 29 piłkarze Lechii Gdańsk rozegrali

Galeria Sztuki Gdańskiej

Podróż do raju
poniedziałek, 20 czerwca 2022 15:35
Podróż do raju
Wydarzeniem mijającego tygodnia był wernisaż wystawy malarskiej

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
niedziela, 12 czerwca 2022 13:58
Niezapomniane lekcje WF-u z Drużyną Energii!
Blisko 200 zaangażowanych szkół i ponad 50 tysięcy ćwiczeń
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Plejada mistrzów do końca grudnia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 19 grudnia 2021 13:23

Jubileuszowa XX edycja krajowej Nagrody w dziedzinie malarstwa im. Kazimierza Ostrowskiego prezentowana od 9 grudnia w Zbrojowni Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jest czynna do końca tego miesiąca.


W świąteczny czas można obejrzeć wybitne prace krajowych twórców malarstwa XXI wieku, które są swoistą ucztą świąteczną dla oczu koneserów polskiego malarstwa. Prawie 50 wielkoformatowych obrazów w średniowiecznej scenerii współtworzy monumentalne wydarzenie.


Kontakt z takimi dziełami jak: Stanisława Baja "Rzeka Bug 1916" i "Rzeka Bug 1917", Kiejstuta Bereźnickiego "Martwa natura z drabinami", Teresy Pągowskiej "Monochromat XIV", Kazimierza Ostrowskiego "Zmierzch" czy Aldony Mickiewicz "Et in Arcadia ego IV" generuje niezapomniane emocje.


Wystawa jest niezwykłym, wyjątkowym wydarzeniem na mapie kulturalnej Gdańska, Pomorza, kraju. Wspierana od początku przez Prezydenta miasta Gdańska, Marszałka Urzędu Pomorskiego i w tym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowana przez Związek Polskich Artystów Plastyków, Oddział w Gdańsku we współpracy z ASP Gdańsk.


Wśród prezentowanych laureatów jest sześciu profesorów tutejszej uczelni: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Maciej Świeszewski, Władysław Jackiewicz, Henryk Cześnik, Teresa Miszkin.


Jubileuszowa XX. Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego prezentuje wielkoformatowe malarstwo tegorocznej laureatki, prof. Teresy Miszkin i dotychczas nagrodzonych artystów. Teresa Miszkin od 48 lat przedstawia w swoich obrazach kronikę życia, swojego i ludzi których obserwuje. Kuratorem imponującej ekspozycji jest artysta malarz Ryszard Kowalewski, który specjalizuje się również w realizacjach wystawienniczych. Był kuratorem wystaw laureatów: Stanisława Białogłowicza w Pałacu Opatów, Janusza Lewandowskiego w Europejskim Centrum Solidarności, Lecha Majewskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Leszka Mądzika w Kościele św. Jana, Henryka Cześnika w Zbrojowni Sztuki, Stanisława Baja w Auli ASP w Gdańsku.


- Bardzo cieszy mnie ta jubileuszowa wystawa - powiedział Ryszard Kowalewski. - W tym roku szczególnie gdyż jest ona przeglądem tego co najlepsze w malarstwie w ostatnich 2 dekadach. To sukces Akademii i Związku gospodarzy wystawy, która jest wyjątkowym wydarzeniem. Duży wkład w organizację wystawy wnieśli pracownicy działu technicznego i administracyjnego ASP. Wystawa prezentuję różnorodne, wyjątkowe osobistości świata malarskiego, twórców realistycznie przedstawiających, czy też zaliczanych do obszaru nowej figuracji, abstrakcyjnych, z niezwykłą wrażliwością kolorystyczną, prac w operowaniu kilkoma kolorami, ascetycznych i syntetycznych, słowem bogactwo przeżyć i wyobraźni utalentowanych malarzy.


Na otwarciu tegorocznej wystawy rektor ASP w Gdańsku prof. Krzysztof Polkowski powiedział: Nie wyobrażam sobie aby tegoroczny pokaz odbył się w innym miejscu niż w gościnnych progach Zbrojowni Sztuki.


Trzeba też zwrócić uwagę na malarskie, poetyckie videoarty Lecha Majewskiego i ciekawą prezentację Leszka Mądzika, twórcy Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Każdy z oglądających znajdzie coś dla siebie, miłego, zaskakującego, bliskiego.
Obecny na wernisażu Władysław Zawistowski, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałka Województwa Pomorskiego powiedział: Jestem pod wrażeniem prezentowanych tu dzieł i całego przedsięwzięcia. To bardzo ważne wydarzenie dla pomorskiej kultury. Jako przedstawiciel Marszałka Pomorza czuję się usatysfakcjonowany tym, że mamy finansowy udział w tym wydarzeniu.
(m)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież