Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli... Spotkanie z mieszkańcami Oruni Górnej - Gdańska Południe, Ujeściska - ... » W Szkole Podstawowej nr 86 przy ul. Wielkopolskiej 20 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie władz...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Pewien telefon wieczorową porą
niedziela, 12 marca 2023 10:07
Pewien telefon wieczorową porą
Kiedy zadzwonił, byłem lekko zdezorientowany, nie wiedziałem czy
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Plejada mistrzów do końca grudnia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 19 grudnia 2021 13:23

Jubileuszowa XX edycja krajowej Nagrody w dziedzinie malarstwa im. Kazimierza Ostrowskiego prezentowana od 9 grudnia w Zbrojowni Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jest czynna do końca tego miesiąca.


W świąteczny czas można obejrzeć wybitne prace krajowych twórców malarstwa XXI wieku, które są swoistą ucztą świąteczną dla oczu koneserów polskiego malarstwa. Prawie 50 wielkoformatowych obrazów w średniowiecznej scenerii współtworzy monumentalne wydarzenie.


Kontakt z takimi dziełami jak: Stanisława Baja "Rzeka Bug 1916" i "Rzeka Bug 1917", Kiejstuta Bereźnickiego "Martwa natura z drabinami", Teresy Pągowskiej "Monochromat XIV", Kazimierza Ostrowskiego "Zmierzch" czy Aldony Mickiewicz "Et in Arcadia ego IV" generuje niezapomniane emocje.


Wystawa jest niezwykłym, wyjątkowym wydarzeniem na mapie kulturalnej Gdańska, Pomorza, kraju. Wspierana od początku przez Prezydenta miasta Gdańska, Marszałka Urzędu Pomorskiego i w tym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowana przez Związek Polskich Artystów Plastyków, Oddział w Gdańsku we współpracy z ASP Gdańsk.


Wśród prezentowanych laureatów jest sześciu profesorów tutejszej uczelni: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Maciej Świeszewski, Władysław Jackiewicz, Henryk Cześnik, Teresa Miszkin.


Jubileuszowa XX. Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego prezentuje wielkoformatowe malarstwo tegorocznej laureatki, prof. Teresy Miszkin i dotychczas nagrodzonych artystów. Teresa Miszkin od 48 lat przedstawia w swoich obrazach kronikę życia, swojego i ludzi których obserwuje. Kuratorem imponującej ekspozycji jest artysta malarz Ryszard Kowalewski, który specjalizuje się również w realizacjach wystawienniczych. Był kuratorem wystaw laureatów: Stanisława Białogłowicza w Pałacu Opatów, Janusza Lewandowskiego w Europejskim Centrum Solidarności, Lecha Majewskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Leszka Mądzika w Kościele św. Jana, Henryka Cześnika w Zbrojowni Sztuki, Stanisława Baja w Auli ASP w Gdańsku.


- Bardzo cieszy mnie ta jubileuszowa wystawa - powiedział Ryszard Kowalewski. - W tym roku szczególnie gdyż jest ona przeglądem tego co najlepsze w malarstwie w ostatnich 2 dekadach. To sukces Akademii i Związku gospodarzy wystawy, która jest wyjątkowym wydarzeniem. Duży wkład w organizację wystawy wnieśli pracownicy działu technicznego i administracyjnego ASP. Wystawa prezentuję różnorodne, wyjątkowe osobistości świata malarskiego, twórców realistycznie przedstawiających, czy też zaliczanych do obszaru nowej figuracji, abstrakcyjnych, z niezwykłą wrażliwością kolorystyczną, prac w operowaniu kilkoma kolorami, ascetycznych i syntetycznych, słowem bogactwo przeżyć i wyobraźni utalentowanych malarzy.


Na otwarciu tegorocznej wystawy rektor ASP w Gdańsku prof. Krzysztof Polkowski powiedział: Nie wyobrażam sobie aby tegoroczny pokaz odbył się w innym miejscu niż w gościnnych progach Zbrojowni Sztuki.


Trzeba też zwrócić uwagę na malarskie, poetyckie videoarty Lecha Majewskiego i ciekawą prezentację Leszka Mądzika, twórcy Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Każdy z oglądających znajdzie coś dla siebie, miłego, zaskakującego, bliskiego.
Obecny na wernisażu Władysław Zawistowski, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałka Województwa Pomorskiego powiedział: Jestem pod wrażeniem prezentowanych tu dzieł i całego przedsięwzięcia. To bardzo ważne wydarzenie dla pomorskiej kultury. Jako przedstawiciel Marszałka Pomorza czuję się usatysfakcjonowany tym, że mamy finansowy udział w tym wydarzeniu.
(m)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież