5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Plejada mistrzów do końca grudnia

Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
niedziela, 19 grudnia 2021 13:23

Jubileuszowa XX edycja krajowej Nagrody w dziedzinie malarstwa im. Kazimierza Ostrowskiego prezentowana od 9 grudnia w Zbrojowni Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jest czynna do końca tego miesiąca.


W świąteczny czas można obejrzeć wybitne prace krajowych twórców malarstwa XXI wieku, które są swoistą ucztą świąteczną dla oczu koneserów polskiego malarstwa. Prawie 50 wielkoformatowych obrazów w średniowiecznej scenerii współtworzy monumentalne wydarzenie.


Kontakt z takimi dziełami jak: Stanisława Baja "Rzeka Bug 1916" i "Rzeka Bug 1917", Kiejstuta Bereźnickiego "Martwa natura z drabinami", Teresy Pągowskiej "Monochromat XIV", Kazimierza Ostrowskiego "Zmierzch" czy Aldony Mickiewicz "Et in Arcadia ego IV" generuje niezapomniane emocje.


Wystawa jest niezwykłym, wyjątkowym wydarzeniem na mapie kulturalnej Gdańska, Pomorza, kraju. Wspierana od początku przez Prezydenta miasta Gdańska, Marszałka Urzędu Pomorskiego i w tym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zorganizowana przez Związek Polskich Artystów Plastyków, Oddział w Gdańsku we współpracy z ASP Gdańsk.


Wśród prezentowanych laureatów jest sześciu profesorów tutejszej uczelni: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Maciej Świeszewski, Władysław Jackiewicz, Henryk Cześnik, Teresa Miszkin.


Jubileuszowa XX. Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego prezentuje wielkoformatowe malarstwo tegorocznej laureatki, prof. Teresy Miszkin i dotychczas nagrodzonych artystów. Teresa Miszkin od 48 lat przedstawia w swoich obrazach kronikę życia, swojego i ludzi których obserwuje. Kuratorem imponującej ekspozycji jest artysta malarz Ryszard Kowalewski, który specjalizuje się również w realizacjach wystawienniczych. Był kuratorem wystaw laureatów: Stanisława Białogłowicza w Pałacu Opatów, Janusza Lewandowskiego w Europejskim Centrum Solidarności, Lecha Majewskiego w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Leszka Mądzika w Kościele św. Jana, Henryka Cześnika w Zbrojowni Sztuki, Stanisława Baja w Auli ASP w Gdańsku.


- Bardzo cieszy mnie ta jubileuszowa wystawa - powiedział Ryszard Kowalewski. - W tym roku szczególnie gdyż jest ona przeglądem tego co najlepsze w malarstwie w ostatnich 2 dekadach. To sukces Akademii i Związku gospodarzy wystawy, która jest wyjątkowym wydarzeniem. Duży wkład w organizację wystawy wnieśli pracownicy działu technicznego i administracyjnego ASP. Wystawa prezentuję różnorodne, wyjątkowe osobistości świata malarskiego, twórców realistycznie przedstawiających, czy też zaliczanych do obszaru nowej figuracji, abstrakcyjnych, z niezwykłą wrażliwością kolorystyczną, prac w operowaniu kilkoma kolorami, ascetycznych i syntetycznych, słowem bogactwo przeżyć i wyobraźni utalentowanych malarzy.


Na otwarciu tegorocznej wystawy rektor ASP w Gdańsku prof. Krzysztof Polkowski powiedział: Nie wyobrażam sobie aby tegoroczny pokaz odbył się w innym miejscu niż w gościnnych progach Zbrojowni Sztuki.


Trzeba też zwrócić uwagę na malarskie, poetyckie videoarty Lecha Majewskiego i ciekawą prezentację Leszka Mądzika, twórcy Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Każdy z oglądających znajdzie coś dla siebie, miłego, zaskakującego, bliskiego.
Obecny na wernisażu Władysław Zawistowski, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Marszałka Województwa Pomorskiego powiedział: Jestem pod wrażeniem prezentowanych tu dzieł i całego przedsięwzięcia. To bardzo ważne wydarzenie dla pomorskiej kultury. Jako przedstawiciel Marszałka Pomorza czuję się usatysfakcjonowany tym, że mamy finansowy udział w tym wydarzeniu.
(m)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież