Konkurs dla młodzieży „Zainwestuj w naszą planetę” rozstrzygnięty » Wyłoniono zwycięzców konkursu „Zainwestuj w naszą planetę” na plakat cyfrowy o tematyce ekologicznej... W tygodniku „Sieci”: Tak Tusk chciał sprzedać LOTOS Rosjanom » Upublicznienie dokumentów zdradzających plany sprzedania Rosjanom Grupy LOTOS przez rząd PO-PSL jasn... Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa » Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, komentatorem p... Minister Skarbu Państwa: Rząd PO-PSL chciał sprzedać LOTOS Rosjanom i ... » Dokument, który został odtajniony przez obecnego Ministra Skarbu Państwa Jacka Sasina dowodzi, że te... W tygodniku „Sieci”: Jak patrzy na nas Rosja? » W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” Marek Budzisz analizuje, skąd się wzięło u Rosjan przeświadcz... Święto ogrodnicze w Rënku » To było prawdziwe święto ogrodnicze. 19. edycję Ogólnopolskiej Wystawy Ogrodniczej połączonej z kier... „Wejście w historię”: prezentacja eksponatów związanych z działalności... » W ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezent... Antoni Kamiński: Suweren zlekceważony » Z prof. dr. hab. Antonim Kamińskim, prezesem polskiego oddziału Transparency International (1999-200... Wiosna w Ogrodzie 2022 » Tysiące odwiedzających, kolejki samochodów aż do obwodnicy to najkrótsza i najlepsza ocena 19. edycj... Notes Michała Pruskiego » Nie był dziennikarzem.Uprawiał literaturę dziennikarską.Osobny gatunek dostępny nielicznym.Ozdabiał ...
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
czwartek, 19 maja 2022 19:48
Rafał Chwedoruk: Polityka to nie gra komputerowa
Z dr. hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem, profesorem

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
niedziela, 22 maja 2022 17:49
Zdunek Wybrzeże przywróciło sobie nadzieję
Uff! Nareszcie! Takie reakcje najczęściej można było usłyszeć
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
sobota, 21 maja 2022 19:07
Wicemistrz wyraźnie lepszy do Lechii na koniec sezonu
Porażką z wicemistrzem Polski zakończyła sezon Lechia.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Bracia z Nowego Portu
poniedziałek, 16 maja 2022 10:13
Bracia z Nowego Portu
Trudno w wypadku mało znanych, wywodzących się z Nowego Portu,

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Ćwicz z Drużyną Energii
poniedziałek, 23 maja 2022 13:50
Ćwicz z Drużyną Energii
Trwa sportowy etap Drużyny Energii, w którym rywalizuje 191 szkół
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
czwartek, 30 grudnia 2021 20:01
Elbląg: Duże pieniądze nie wpłyną do kasy miasta?
W środę (29 grudnia) elbląscy radni zadecydowwali o kształcie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Morsy przywitały 2014 rok w osłabieniu - GALERIA

Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 
czwartek, 02 stycznia 2014 11:05

Wiele osób uczestniczyło w Spotkaniu Noworocznym Stowarzyszenia Morsów Gdańskich. Mające długoletnią tradycję spotkania amatorów zimowych, morskich kąpieli, odbywają się co roku 1 stycznia na jelitkowskiej plaży (wejście nr 73). Tak było też pierwszego dnia 2014 roku.


GALERIA

Dodatkową atrakcją dla około 150 uczestników morskiej kąpieli oraz licznych obserwatorów był „chrzest morsa” i tradycyjny konkurs na najciekawsze przebranie kąpielowe.


altGdański Klub Morsów istnieje od 1975 r. i jest najstarszym spośród ok. 60 tego typu organizacji działających w Polsce. Zrzesza ponad 300 osób w wieku od kilku do ponad 80 lat. Około jedna czwarta jego członków, to kobiety. Wśród gdańskich morsów jest wielu lekarzy, biznesmenów i nauczycieli.


Morsy kąpią się w Zatoce Gdańskiej od października do kwietnia. W tym okresie regularne spotkania na jelitkowskiej plaży organizowane są około południa w każdą sobotę i niedzielę. Są jednak wśród członków grupy i tacy, którzy kąpią się w zimnej wodzie codziennie.


altPrezydent Gdańska Paweł Adamowicz w tym roku uhonorował tytułem Super Morsa płetwonurka Tadeusza Wardziukiewicza, preferującego pływanie w monopłetwie. Na swoim koncie ma on pokonanych w wodzie wiele kilometrów, w tym przepłynięcie ćwierć wieku temu wpław rzeki Wisły z Krakowa do Gdańska. Na kilku nocnych postojach pobierano próbki wody kierowane bezpośrednio do szczegółowej analizy na różne zanieczyszczenia. Już wówczas powstał aport o złym stanie królowej polskich rzek, przekazany posłom RP. W tym celu, aby odpowiednimi ustawami zacząć bardziej chronić naturalne środowisko.


altPrzed wejściem do wody odbyła się obowiązkowa kilkuminutowa rozgrzewka, a po niej, wspólna noworoczna kąpiel.


altDla jednego z uczestników skończyła się ona niedobrze. Mężczyzna tuż przy brzegu, u stup pozujących do zdjęć Neptuna i Prozerpiny, zasłabł i upadł twarzą do wody. Gdyby go w porę nie wydobyto z wody, to by się w płytkiej wodzie utopił. Na szczęście w pobliżu znajdowały się zabezpieczające imprezę służby ratownicze, które natychmiast udzieliły pierwszej pomocy.


Na noszach mężczyznę odwieziono karetką do najbliższego szpitala. To w dotychczasowej 39 letniej historii kąpieli noworocznych gdańskich morsów pierwszy taki przypadek, o czym zapewniają wieloletni członkowie klubu. Mocno otyły mężczyzna prawdopodobnie dobrze się nie rozgrzał i w kontakcie z zimną wodą doznał szoku termicznego. Pomimo tego, że woda w Zatoce Gdańskiej na wysokości Jelitkowa miała 5 stopni Celsjusza.


altGdańskie Morsy, na czele z Zarządem Klubu składają życzenia wszelkiej pomyślności w Nowym 2014 Roku. Tak mieszkańcom Trójmiasta jak i wszystkim sympatykom, entuzjastom zimowych kąpieli z innych Klubów Morsów oraz osobom spędzającym ten zimowy czas na gdańskim Wybrzeżu.

Wła-49
Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież