Pisma sądowe, a także te z prokuratur, zaczęli od stycznia 2014 roku dostarczać doręczyciele Polskiej Grupy Pocztowej i jej podwykonawcy.
W razie awizowania przesyłki z sądu nie będzie można jej już odebrać na Poczcie Polskiej. Poczeka, ale we wskazanej placówce nowego operatora bądź w... kiosku Ruchu.
InPost i Polska Grupa Pocztowa podpisały porozumienie o współpracy w zakresie obsługi kontraktu na rzecz sądów powszechnych i prokuratur. Wartość dwuletniej umowy może sięgnąć nawet 200 mln zł. InPost udostępnił dla potrzeb realizacji tego kontraktu wszystkie swoje placówki, tak własne, jak i partnerskie m.in. zlokalizowane w 5000 placówek sieci RUCH - oraz inne zasoby techniczne i organizacyjne.
W dniu 18 grudnia 2013 roku Polska Grupa Pocztowa podpisała umowy ze Skarbem Państwa i Sądem Apelacyjnym w Krakowie oraz Prokuratorem Generalnym na obsługę korespondencji sądów powszechnych i prokuratur. Dwuletni kontrakt, który wszedł w życie od stycznia 2014 roku, jest wart ok. 500 mln złotych.
PGP doręczy w trakcie obowiązywania umów ponad 100 mln przesyłek, czyli przeciętnie ponad 4 mln listów, paczek oraz przesyłek kurierskich w obrocie krajowym i zagranicznym miesięcznie. Niebawem na stronie internetowej PGP www.pgpsa.pl zostanie udostępniona lista wszystkich placówek, w których będzie można odebrać awizowaną przesyłkę. PGP będzie świadczyła usługę w oparciu o sieć ponad 7000 placówek pocztowych w całym kraju.
Umowa pomiędzy PGP a InPost obejmuje świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych oraz zwrotu przesyłek niedoręczonych, w tym:
a) Przesyłki listowe o wadze do 2.000 g (Gabaryt A i B): zwykłe, priorytetowe, rejestrowane, nierejestrowane, ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru (ZPO)
b) Paczki pocztowe o wadze do 10.000 g (Gabaryt A i B): zwykłe, priorytetowe, ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru (ZPO)
c) Paczki pocztowe o wadze ponad 10.000 g do 30.000 g (Gabaryt A i B): zwykłe, priorytetowe, ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru (ZPO)
d) Przesyłki kurierskie o wagach: do 2 kg, od 2 kg do 5 kg, od 5 kg do 15 kg, od 15 kg do 30 kg, od 30 kg do 50 kg
- Bardzo cieszymy się, że możemy współpracować z PGP przy realizacji tak ważnego kontraktu na rzecz instytucji publicznych - mówi Rafał Brzoska, prezes zarządu Grupy Integer.pl (na powyższym zdjęciu). - Jesteśmy w pełni przygotowani technicznie do działań na taką skalę pod względem liczby placówek dzięki współpracy z m.in. RUCH-em. Ponadto dysponujemy doskonałym zapleczem technicznym, zdolnym obsłużyć masową korespondencję. Nasza nowoczesna sortownia już dziś płynnie obsługuje 1,2 mln przesyłek dziennie, a jej moce nie są w pełni wykorzystane. Warto zauważyć, że Grupa Integer.pl posiada też liczne umowy z partnerami zagranicznymi, z którymi realizuje usługi pocztowe na rynku europejskim i światowym - mówi Rafał Brzoska.
Adwokat Donat Paliszewski z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych LIBER w Gdańsku (na zdjęciu podczas rozmowy z Jerzym Buzkiem) ustosunkował się do nowych zmian, mówiąc portalowi wybrzeze24.pl i Gazecie Gdańskiej: - Polskie społeczeństwo od wielu lat przyzwyczajone jest do tego, że wszelkie powiadomienia sądowe czy prokuratorskie odbierane są w najbliższej placówce pocztowej. Teraz raptem trzeba będzie szukać nowych miejsc odbioru takich powiadomień. Mają to być również kioski Ruchu, czy nawet kwiaciarnie. Firmy nieraz prywatne i niekoniecznie pracujące tak jak polskie poczty minimum przez pięć dni w tygodniu. Na poczcie jak jedna z pracownic zachoruje, to zastępuje ją druga i przesyłkę pocztową tzw. powiastkę można bez przeszkód odebrać. Jak natomiast zachoruje kwiaciarka lub pracownica kiosku Ruchu, to takie małe placówki handlowe po prostu się zamyka i basta. Jest więc mało prawdopodobne, że sądy będą to uwzględniać i na obywateli będą nakładane stosowne procesowe kary. Tak więc wprowadzenie od stycznia 2014 roku nowego sposobu doręczania powiadomień sądowych i prokuratorskich będzie sporym utrudnieniem dla polskiego społeczeństwa. Skutki tego nowego wyboru będą obciążać każdego z nas. Nie we wszystkich przecież miejscowościach, gminach czy wsiach są takie punkty do odbioru istotnej korespondencji procesowej. Wydaje mi się ponadto, że potencjalne osoby, które mają się zajmować taką korespondencją, nie zostały do tego odpowiednio przygotowane. Mówi się o istniejącej bazie, ale jej nie znamy. Nie było okresu przygotowawczego do wprowadzenia tak istotnych zmian. Pocztowiec, to pracownik urzędowy, którego obowiązują jakieś konkretne prawa służbowe, co oznacza, że za swoją pracę ponosi odpowiedzialność. A pytam, jaką to ewentualnie karę możemy nałożyć kioskarzowi Ruchu?
Przypomnijmy, iż konkurent Poczty Polskiej, czyli Polska Grupa Pocztowa S.A. rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 2006 roku. Firma została powołana do świadczenia usług pocztowych i działa na podstawie Zaświadczenie o wpisie do Rejestru Operatorów Pocztowych pod numerem B-00167, a także na podstawie Regulaminu i Cennika Świadczenia Usług PGP.
PGP S.A. wykonuje usługi zgodnie z ustawą z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z dnia 29 grudnia 2012) oraz ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
W dniu 17 czerwca 2010 roku Polska Grupa Pocztowa S.A. stała się jednym z Członków – Założycieli Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych. Organizacja ta jest związkiem pracodawców i zrzesza prywatnych operatorów świadczących usługi pocztowe.
W celu zabezpieczenia procesu doręczeniowego, jak zapewnia PGP, stosuje się system monitoringu doręczycieli. Czyli, że każdy kurier wychodzący w rejon doręczeniowy wyposażony jest w urządzenie GPS, które umożliwia bieżącą weryfikację jego pracy i podnosi skuteczność procesu doręczeniowego. Pożyjemy, zobaczymy. Umowę podpisano tylko na dwa najbliższe lata.
Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski
Inne artykuły związane z:
- 07/01/2014 17:42 - Gdański Orszak Trzech Króli przeszedł po raz czwarty
- 07/01/2014 17:32 - Grupa Robyg planuje kupno nowych terenów pod mieszkania
- 07/01/2014 14:16 - Rënk zaprasza na pokazy i warsztaty florystyczne
- 07/01/2014 13:00 - Autostrada A-1 wybudowana na nierzetelnych fakturach
- 06/01/2014 17:25 - Dla pozyskania 194 mln euro Gdańsk i Gdynia muszą się porozumieć
- 02/01/2014 11:05 - Morsy przywitały 2014 rok w osłabieniu - GALERIA
- 01/01/2014 20:19 - 35 mecz noworoczny zakończony remisem
- 01/01/2014 19:38 - Nowy Rok przyniósł dwie ofiary śmiertelne
- 31/12/2013 19:53 - Życzenia noworoczne piłkarza Donalda Tuska z murawy na Traugutta
- 31/12/2013 15:54 - Sylwestrowy Konkurs Butelkowy