5.latka prezesa za 2 mln zł - jubileusz spółki Struka » Do Radia Gdańsk zawitał Dariusz Kostrzewa, prezes koncernu medycznego "Copernicus". Spółka szpitalna... Oświadczenie Godności: Sędziowie sami się nie oczyszczą » W dniu 24.09.2023 r. Sąd Najwyższy po 32 latach od wolnych wyborów uznał, że sądy wojskowe w stanie ... Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodow... » Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska poinformowali, że zło... Kacper Płażyński: nie chcemy żeby ta pamięć zaginęła » W latach 30. i 40. ubiegłego wieku na terenach obecnego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdował... Stowarzyszenie "Godność" o kandydatach Zjednoczonej Prawicy » Stanowisko Stowarzyszenia "Godność" w sprawie wyborów.15 października 2023 r., w nadchodzących wybor... W tygodniku „Sieci”: Ukraińsko-polska wojna zbożowa » Na łamach nowego wydania „Sieci” Konrad Kołodziejski odsłania kulisy ochłodzenia stosunków Ukrainy z... Sellin: jako Pomorzanie jesteśmy dumni z UCK » Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do... Andrzej Jaworski: my realnie pilnujemy naszych granic » Andrzej Jaworski, kandydat na posła PiS oraz Hubert Grzegorczyk, kandydat na senatora PiS odnieśli s... Kandydaci PiS zachęcali do udziału w wyborach » - Za 26 dni zdecydujemy, jak będzie wyglądała Polska w przyszłości. Namawiamy do pójścia na wybory i... Muzeum Plenerowe na Westerplatte » Pierwszym etapem powstającego na Westerplatte Muzeum była uroczystość pochowania 4 listopada 2022 ro...
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
środa, 27 września 2023 13:32
Politycy PiS: samorządy powinny wesprzeć rząd w staraniach o odszkodowanie od Niemiec
Poseł Kacper Płażyński i radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie
Klindt zostaje na sezon 2024
poniedziałek, 25 września 2023 12:37
Klindt zostaje na sezon 2024
Zdunek Wybrzeże zaczęło informować o składzie na sezon 2024.
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
czwartek, 21 września 2023 16:02
Lechia to zagadka*Kosznik do Baltii*Uwaga, Czychowski
I LIGA Fortuna
Trudne chwile w Arce a na boisku walka i
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
piątek, 22 września 2023 21:37
Lechia rozbiła wykartkowany GKS Katowice
Lechia efektownie wygrała na Polsat Plus Arenie z GKS Katowice.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Akwaforta Paula Kreisela
niedziela, 17 września 2023 17:43
Akwaforta Paula Kreisela
Niedawno trafiła do mnie znakomita praca gdańskiego grafika,

Sport w szkole z ORLENEM

Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
sobota, 23 września 2023 12:22
Jesienna edycja Czwartków Lekkoatletycznych rozpoczęta
Za nami pierwsza seria jesiennej edycji Czwartków

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Milller: Liberalna koncepcja skompromitowała się

Ocena użytkowników: / 15
SłabyŚwietny 
czwartek, 23 stycznia 2014 19:23

Z Leszkiem Millerem, posłem, przewodniczącym SLD, premierem w latach 2001-04 rozmawia Artur S. Górski


- SLD zainaugurował akcję "Polska x 49", polityczny projekt powrotu do podziału administracyjnego na 49 województw. Chcecie odwrócić reformę administracyjną z 1999 roku? Wówczas argumentowano, że potrzebne są silne regiony…
Leszek Miller: Podział Polski na 16 województw za czasów premiera Jerzego Buzka spowodował degradację mniejszych ośrodków. Szczególnie tych, które były siedzibami władz wojewódzkich. Jest silna metropolia poza granicami której piszczy bieda. Tak jest na Pomorzu i na Mazowszu. Wszędzie. Warto zapytać mieszkańców obrzeży województwa i nie tylko, bo Nowy Dwór i Gdańsk dzieli 30 kilometrów, o możliwość znalezienia pracy, o dostęp do przewozów, czy o dostęp do lekarza. 


- Ruszyliście z planem „49” w teren. Chce pan tym przekonywać wyborców przez kampanią do samorządów?
Leszek Miller: Propozycja jest teraz konsultowana. Polacy zdecydują. Odbywamy w tej sprawie cykl spotkań między innymi z mieszkańcami Słupska, Koszalina. Wprowadzony przez premiera Buzka podział okazał się chybiony. Nie zgadzamy się na utrzymujący się podział na metropolie i prowincję. Polska ma się rozwijać w sposób zrównoważony. Wielkie aglomeracje, to prawda, mają siłę przyciągania, co prowadzi do degradacji mniejszych ośrodków.


- Warszawa przyciąga, stając się jednym z 2-3 miejsc na mapie kraju, które kojarzy się z karierą…
Leszek Miller: I tworzy się na nowo model centralistycznego zarządzania. Od lat Polska jest rządzona według koncepcji metropolitalnej. Ma się rozwijać poprzez kilku centrów wojewódzkich, ale ze szkodą dla mniejszych środowisk. Co prowadzi do dysproporcji w położeniu polskich rodzin i coraz większego zróżnicowania regionalnego.


- SLD chce decentralizacji w miejsce silnych regionów i koncepcji quasi-federalistycznej?
Leszek Miller: Ależ nie ma mowy o koncepcji federalistycznej. Obecne województwa mają problemy…


- Ba, niektórym, jak mazowieckie, grozi bankructwo. Inne, jak pomorskie, posiłkują się podatkiem Janosikowym. Bo Pomorze jest, wbrew obiegowym opiniom, beneficjentem Janosikowego…
Leszek Miller: I dlatego poddajemy pod dyskusję publiczną i pytamy Polaków o zdanie na temat 49 województw.


alt


- Te centralistyczne tendencje ostatnio się nasiliły. Od stycznia w armii obowiązuje nowy system dowodzenia. Do Warszawy przeniesiono Dowództwo Marynarki Wojennej, jako Inspektorat MW, dowodzący siłami morskimi ze stolicy. O ile nie zawiodą środki łączności, pod warunkiem, że w warunkach konfliktu nie zniszczone zostaną środki łączności lub serwerownia nie padnie przez cyberatak…
Leszek Miller: Niestety te przenosiny to nie był żart, ale niemądra, biurokratyczna decyzja, podjęta bez racjonalnego powodu. To jest przykry cios dla Gdyni. Nawet orkiestra Marynarki Wojennej będzie dowodzona z Warszawy. A może i tam będzie stacjonować. Ale to koalicja i biurokratyczne ambicje BBN z prezydentem Komorowskim zdobyły się na decyzję o przeniesieniu dowództwa  do Warszawy. Zdobędziemy po wyborach wpływ na decyzje i Dowództwo Marynarki Wojennej wróci do Gdyni. Marynarka Wojenna zrosła się z Gdynią.


- Widać władza lubi mieć wszystkich blisko siebie, w Warszawie…
Leszek Miller: Przenośmy więc wszystko co się da i się nie da. Jeśli przeniesiono Dowództwo Marynarki Wojennej do Warszawy, to można i przenieść Brygadę Strzelców Podhalańskich do Gdyni? Skoro prezydent z premierem tak skrzętnie realizują projekty biurokracji wojskowej z Biura Bezpieczeństwa Narodowego lista pomysłów i decyzji może być jeszcze długa.


- Te pomysły realizowane są na każdym szczeblu. Okazuje się, że prywatyzować też można wszystko – służbę zdrowia, a nawet obowiązek szkolny. PO, bezradna wobec problemów ochrony zdrowia, chce prywatyzować również sferę publiczną, zdejmując z siebie wszelką odpowiedzialność.  Tak dzieje się choćby w szpitalu w Kościerzynie. Pacjent w tym ujęciu jest klientem.

Leszek Miller: Szpital nie jest obiektem handlowym, nie jest fabryką. Takie eksperymenty to śmierć. W Kościerzynie miałem spotkanie z personelem szpitala, były petycje, list do Ministra Zdrowia.  Liberalna koncepcja, tym  bardziej w rodzimym wydaniu, ideologiczna prywatyzacja za wszelką cenę, nakierowana na zysk nawet w przypadku leczenia w szpitalach, skompromitowała się.


- Na dodatek  okazuje się, że kontrakty zawierane z NFZ są poza kontrolą. Bardzo rzadko fundusz sprawdza prawidłowość wykonywanych świadczeń. NIK wskazała, że NFZ nie jest w stanie kontrolować kontraktów. Dopiero po śmierci pacjenta, często malutkiego dziecka jak ostatnio w Kutnie, są kontrole, zaczyna się kolejna dyskusja o niewydolnym systemie…

Leszek Miller: W opinii Ministerstwa Zdrowia wszystko jest, a jak nie jest to będzie, świetnie. Tylko miejsca w tym brakuje na pacjenta. Skutki są takie, że życie ludzkie jest zagrożone. Na majątku publicznych szpitali  pączkują firmy prywatne, które żyją  z NFZ. Jeśli prywatne jest świetne to niech publiczny ubezpieczyciel NFZ zawiera kontrakty z publicznymi jednostkami, a prywatne podmioty powinny sobie radzić samodzielnie.


- Rodacy po raz kolejny zostali poderwani do akcji dobroczynnej, by ratować ochronę zdrowia. Wrzucił pan datek na WOŚP?

Leszek Miller: Tak, wrzuciłem do puszki kwestującej młodzieży.


- W puli WOŚP było spotkanie z Leszkiem Millerem?
Leszek Miller: Tak i zostało nawet wysoko wylicytowane. Pan lub pani za obiad ze mną  w sejmowej restauracji są gotowi zapłacić 3 700 złotych.


- Lider lewicy jest w cenie…
Leszek Miller: Jeśli mierzyć to tylko ową kwotą za obiad to pewnie jest to też jakiś argument „za”. 


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież