O pożytku głupoty i jeszcze raz o budowie CPK » Nie musiałem zbyt długo czekać na odpowiedź, choć z góry wiedziałem, że taka będzie musiała nastąpić... T. Rakowski ocenia: Dwie drużyny w Gdańsku » O wyniku wyborczym PiS w Gdańsku, o rozłamie wewnątrz partii i kampanii, która była prowadzona dwuto... Gdańska rada: liderzy i outsiderzy » Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady miasta uzyskała Aleksandra Dulkiewicz, k... Zmiana jednak jest możliwa » Wybory samorządowe przyniosły wiele niespodzianek. Druga tura w Gdyni bez udziału Wojciecha Szczurka... Nowa Rada Miasta Gdańska 2024-2028 » Koalicja Obywatelska zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Miasta. Aż czterech radnych mniej będz... KO zyskuje dwa mandaty, PiS traci trzy w sejmiku pomorskim » W wyborach do sejmiku województwa pomorskiego zwyciężyła KO z wynikiem 43,84 proc. PiS uzyskało 25,7... Magdalena Czarzyńska-Jachim wygrała wybory na prezydenta Sopotu » Według danych Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich sopockich obwodowych komisji, na Magdalenę ... W tygodniku „Sieci”: To bitwa mojego życia » Na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci” Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości i prokurat... W Gdańsku Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze » W Gdańsku w wyborach prezydenckich Aleksandra Dulkiewicz wygrał w I turze. Urzędująca prezydent uzys... Podsumowanie koalicji Konfederacji, Polska jest Jedna i Niezależna Sam... » W ostatnim dniu kampanii do wyborów samorządowych odbyła się konferencja prasowa podsumowująca kampa...
Reklama
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
piątek, 12 kwietnia 2024 15:13
Gdańska rada: liderzy i outsiderzy
Dziś remanenty wyborcze. W Gdańsku najwięcej głosów do rady
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
niedziela, 14 kwietnia 2024 08:51
Energa Wybrzeże - Cellfast Wilki LIVE: 43:47
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
piątek, 12 kwietnia 2024 15:35
Bolesna porażka Lechii, Jaguar znów zwycięski
I LIGA FORTUNA
Radość w Gdyni, niepokój w Gdańsku.
Lechia odzyskała pozycję lidera
niedziela, 14 kwietnia 2024 16:59
Lechia odzyskała pozycję lidera
Lechia wykorzystała potknięcie Arki i odzyskała fotel lidera.

Galeria Sztuki Gdańskiej

W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
niedziela, 07 kwietnia 2024 14:42
W tonacji ekspresji Stefana Szmaja
Ostatnio trafił w moje ręce linoryt polskiego ekspresjonisty

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

Nagrody teatralne rozdane
środa, 27 marca 2024 14:20
Nagrody teatralne rozdane
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru rozdano jak co roku nagrody
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
piątek, 05 kwietnia 2024 13:12
Kandydaci KWW Nasza Gmina Żukowo 2024
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Otwarto Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
środa, 22 stycznia 2014 12:23

We wtorek 21 stycznia oficjalnie otwarto Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego przy ul. Sosnowej 2 w Gdańsku. Centrum przyjmuje około 3,5 tys. zgłoszeń telefonicznych na dobę. Średnio, miesięcznie to około 91 tys. zgłoszeń, z czego 67 proc. to telefony fałszywe, które nie powinny trafić do Centrum Powiadamiania Ratunkowego.Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski (na poniższym zdjęciu) stwierdził, że jest to bardzo ważne dla podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców Pomorza. Numer 112 nieraz ratuje ludzkie życie. Operatorzy pracujący w gdańskim centrum w ostatnim okresie wielokroć stawali na wysokości zadania, nie tylko z racji swoich obowiązków służbowych.


alt


Dla nich jest to bardzo ciężka i stresująca praca. Trzeba w napięciu zanalizować zgłaszany problem, błyskawicznie go ocenić i podjąć stosowne decyzje. Dlatego operatorzy mają tutaj stworzony komfort pracy i wypoczynku. Droga do uruchomienia owego centrum była długa, ale obecnie całe województwo jest objęte systemem powiadamiania alarmowego, stwierdził Stachurski.


altUczestniczący w oficjalnym otwarciu centrum Roman Dmowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, przypomniał, że numer alarmowy 112 służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.: pożary, wypadki w ruchu drogowym, wodnym i powietrznym, w przypadku kradzieży, włamania, użycia przemocy i innych nagłych sytuacji zagrażających zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Ze względu na miejsce lokalizacji osoby zgłaszającej  lub zdarzenia, zgłoszenie zostaje przekierowane do właściwej jednostki służby dziedzinowej, to jest do pogotowia ratunkowego, policji bądź straży pożarnej.


altZ kolei Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji powiedział nam, że już od 9 grudnia 2013 roku operatorzy WCPR w Gdańsku przyjmują wszystkie zgłoszenia na numer alarmowy 112 wykonywane z całego województwa pomorskiego. Każdej doby pracownicy centrum przyjmują obecnie około 3,5 tysiąca zgłoszeń z Pomorza. Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 został powołany do życia uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku, a obowiązek ten usankcjonowano postanowieniami Dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 7 marca 2002 roku, w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników.
- Bezpieczeństwo obywateli, to jest najważniejsza sprawa. Myślę, że mieszkańcy Pomorza jak i całej Polski, od tej chwili będą się czuć bardziej bezpiecznie. Mają świadomość tego, że wystarczy zadzwonić pod numer 112, aby natychmiast wezwać pomoc - powiedział Dombrowski.

 

altRyszard Sulęta, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego powiedział, że centrum uruchomiono 4 czerwca 2012 roku, w celu zabezpieczenia mistrzostw Europy w piłce nożnej. Objęło ono wówczas swoim zasięgiem miasto Gdańsk. W marcu 2013 roku rozszerzono zasięg WCPR o Sopot i Gdynię oraz miejscowości powiatu gdańskiego. We wrześniu 2013 roku dołączono kolejne powiaty: wejherowski, pucki, kartuski, lęborski i nowodworski. W listopadzie 2013 roku przyłączono powiaty sąsiadujące z biegiem Wisły i autostrady A1, to jest: sztumski, kwidzyński, malborski, tczewski i starogardzki. Z dniem 9 grudnia 2013 roku do obszaru obsługiwanego przez WCPR w Gdańsku dołączyły powiaty: bytowski, słupski, kościerski, człuchowski, chojnicki i miasto Słupsk.


Od tego momentu wszystkie połączenia wykonywane na numer alarmowy 112 odbierane są przez operatorów WCPR. W zasięgu centrum znajduje się obecnie około 2,3 mln mieszkańców. 
- To nie jest koniec, następny etap, to pierwsze półrocze 2014, jak zaczniemy integrować Ratownictwo Medyczne, czyli obok operatorów będą zasiadali dyspozytorzy medyczni. Jest też z nami dyrektor lotniczego pogotowia ratunkowego Robert Gałązkowski, który już tyle lat z nami współpracuje i to nasze centrum z pewnością też będzie jego oczkiem w głowie, aby nieść szybko pomoc drogą powietrzną - powiedział Sulęta.


altKierownik Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gdańsku Justyn Kamiński, powiedział, że zatrudnionych jest 46 Operatorów Numeru Alarmowego 112, (w tym 33 panie), którzy są pracownikami  Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Wszyscy przeszli cykl specjalistycznych szkoleń. Biegle posługują się siedmioma językami: angielskim, duńskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim oraz włoskim.


Studia wyższe ukończyło 80 proc. operatorów, siedmiu zna trzy języki obce, a 18 osób dwa. Jeden z zatrudnionych operatorów jest psychologiem klinicznym na przypadek, gdy coś złego będzie się dziać w załodze, bo na przykład komuś nie wytrzyma psychika, to on wtedy zainterweniuje.
Operatorzy jako pierwsi odbierają wiadomości z numeru 112, filtrują te informacje, uwiarygodniają i podejmują stosowne decyzje. Większość zgłoszeń jest fałszywa. Co istotne, że technika pomaga zlokalizować osobę dzwoniącą na numer 112. To jest bardzo pomocne, gdyż zgłaszający nie zawsze może podać miejsce swego pobytu, bo na przykład znajduje się w nim po raz pierwszy i w ogóle go nie zna. Dzięki temu systemowi udało się na przykład ostatnio zlokalizować samobójcę, który nie chciał podać miejsca, gdzie się znajduje.


Justyn Kamiński odtworzył 1,5 minutowe nagranie telefonicznych sygnałów nieraz bardzo błahych, wręcz żenujących. Statystyka sygnałów do gdańskiego centrum wykazuje, że było 56 tys zgłoszeń, z czego w dzień od godz. 7 do 19, takich zgłoszeń było ponad 36 tys., a nocą ponad 19 tys. Prawie 70 proc. to telefony pomyłkowe lub fałszywe. Miesięcznie 10 tys. telefonów jest przekierowywana do ratownictwa medycznego, 15 tys. do policji, 1,5 tys. do państwowej straży pożarnej i 10 tys. do innych służb, jak np. Straż Miejska, energia elektryczna, wodociągi czy gazownia.


altGdańskie centrum niebawem zostanie zintegrowane z pozostałymi służbami czuwającymi nad bezpieczeństwem. Telefon alarmowy 112 jest już odbierany w poszczególnych 16 województwach na terenie całego kraju. Dzwoniąc na numer alarmowy 112, musimy mieć świadomość tego, że w Centrum Powiadamiania Ratunkowego operatorzy automatycznie widzą z jakiego telefonu dzwonimy i w jakim znajdujemy się miejscu.

Wła-49
Fot. Włodzimierz Amerski

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież