PRO LIVE w Gdańsku » Już po raz 12. na gdańskich ulicach odbył się Marsz dla Życia.Marsz ruszył o godzinie 15 spod Kaplic... Hipokryzja PO: Tusk łoi migrantów, Gdańsk nagradza Białorusina » Bycie w Platformie Obywatelskiej to nieustanne narażanie się na głupie zwroty w polityce Donalda Tus... W obronie ogródków » Od kwietnia Urząd Miasta ogłosił konsultacje społeczne w sprawie uchwalenia nowego Planu Ogólnego, k... Granda we Wrzeszczu » Mieszkańcy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego walczą z absurdalnym ich zdaniem wariantem trasy tramwa... Biało-Czerwone Róże dla M.Horały - Polska sztafeta biegnie... » Marcin Horała, b. pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, gdyński poseł PiS, laureatem nagrody Biało-Czerw... "Solidarność" zamieściła na swoim budynku baner dot. Zielonego Ładu. M... » Gdański Zarząd Dróg i Zieleni znów zamierza karać NSZZ "Solidarność" za banery umieszczone na budynk... Nagrodzono młodych miłośników czytania » W auli głównej Europejskiego Centrum Solidarności odbyła się gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego. ... Piekarnia "Paryska" ogłasza upadłość » W ub. roku podczas kampanii wyborczej Donald Tusk straszył, że niebawem za rządów Prawa i Sprawiedli... Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego » Koalicja Obywatelskiej wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając 38,2 proc. głosów - 21 ... Apel Stowarzyszenia "Godność" o poparcie kandydatury Jacka Kurskiego » Stowarzyszenie "Godność", zrzeszające więźniów politycznych PRL-u oraz działaczy podziemia lat 80-ty...
Reklama
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
czwartek, 13 czerwca 2024 09:58
Umowa fraudacyjna w Sopocie Karnowskiego - radni wprowadzeni w błąd?
Gęstnieje atmosfera wokół b. prezydenta Sopotu, Jacka
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
poniedziałek, 17 czerwca 2024 08:16
Trefl Sopot Mistrzem Polski!
Jeszcze tydzień temu trudno było w to uwierzyć. Koszykarze Trefla
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
piątek, 14 czerwca 2024 14:35
Młodzież z Jaguara nie zostaje w Trójmieście
Do zakończenia sezonu 2023/24 pozostały już tylko dwie kolejki na
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
czwartek, 06 czerwca 2024 13:56
Terminarz PKO Ekstraklasy 2024/2025
Inauguracja nowego sezonu PKO Ekstraklasy odbędzie się w piątek 19

Galeria Sztuki Gdańskiej

Benefis Marka
niedziela, 02 czerwca 2024 16:24
Benefis Marka
Znamy się od blisko dwóch dekad. Zawsze Marka Wróbla uważałem za

Sport w szkole

Rozdano medale w wioślarstwie halowym
sobota, 30 marca 2024 16:46
Rozdano medale w wioślarstwie halowym
22 marca w hali sportowej Szkoły Podstawowej 94 po raz kolejny

"Gdańska" w antrakcie

„Iwona księżniczka Burgunda”
wtorek, 14 maja 2024 14:37
„Iwona księżniczka Burgunda”
Kim jest Iwona? Iwona to Ty, Ja, On, Ona czasem nawet Oni. Iwona jest
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
środa, 17 kwietnia 2024 12:38
Debata w Szemudzie: Dołkowski pyta, Kalkowski kluczy
II tura wyborów samorządowych w gminie Szemud wchodzi w
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Miller: Nie będzie wicepremiera Millera (na razie)

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 grudnia 2011 14:53

altZ Leszkiem Millerem, przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej i szefem klubu parlamentarnego SLD rozmawia Artur S. Górski- Czy teka wicepremiera już czeka na Leszka Millera? Przed dwoma tygodniami w rozmowie z nami powiedział pod jakimi warunkami jest pan skłonny poprzeć rząd Donalda Tuska. Chodziło głównie o kwestie polityki społecznej.
Leszek Miller: Nie wierzy pan w trwałość układu koalicyjnego? Jak do tej pory koalicja PO i PSL wygrywa wszelkie głosowania. Zarówno jedna i druga partia widzi rząd Tuska, trwający do końca kadencji. Zatem wicepremiera Millera na razie nie będzie.- Przy niektórych głosowaniach potrzebny będzie trzeci bok trójkąta…
Leszek Miller: Gdyby premierzy Tusk i Pawlak chcieli dobrać sobie trzeci koalicyjny bok to by już wcześniej złożyli taką propozycję. - Nie obawia się pan zdominowania lewej strony sceny politycznej przez Ruch Janusza Palikota?
Leszek Miller: Ależ Janusz Palikot zapowiadał, że przyciągnie do siebie całą lewicę, że dołączy do niego Stowarzyszenie Ordynacka, że setki działaczy SLD wstąpią do Ruchu. Na razie nic z tych zapowiedzi nie wyszło. Czym jest de facto Ruch Palikota? Czy jest to lewica, czy też grupa bogatych antyklerykałów. Nie ma więc na razie mowy o bliższej z nim współpracy. Ruch musi się zdefiniować. Janusz Palikot zyskał sześciu radnych SLD w Warszawie. Zresztą nie wiem, czy by przeszli do Ruchu, gdyby inaczej ułożyły się sprawy w samym Sojuszu. Ja bym tych działaczy warszawskich nie wyrzucał z SLD.- Miotła SLD już nie wymiata niepokornych działaczy? Zaczęło się porządkowanie spraw wewnątrz partii?
Leszek Miller: Zaczyna się porządkowanie, wracają ludzie, którzy odeszli od SLD. Zostały uchylone decyzje dotyczące rozwiązania niektórych kół.  Jestem zwolennikiem jedności, a to nie oznacza jednomyślności. Jedności nie mylimy z jednolitością myślenia. Spór rozwija życie ideowe. Ostatnio podjęliśmy kilka istotnych decyzji jak bezpośrednie wybory przewodniczącego Sojuszu, zwiększyliśmy udział kobiet na listach wyborczych do władz partii i przyjęliśmy kilka istotnych dokumentów, a wśród nich deklarację ideową, opracowaną przez młodzieżówkę SLD o znaczącym tytule „Wolność Równość Braterstwo”.  - Czy Sojusz aktywnie włączy się w reformowanie państwa? Jakie jest pańskie zdanie co do pozostawienia powiatów w ich dotychczasowej formule?  

Leszek Miller: Prowadząc kampanię wyborczą pytałem wielu samorządowców jaka jest ich opinia. Większość była zdania, że powiat jest niepotrzebny, ale znam też argumenty na rzecz powiatów. Nie jest to sytuacja zero-jedynkowa. Na pewno przychodzi czas by ten temat poważnie omówić, by przeprowadzić debatę. Uczestniczyliśmy jako SLD w przygotowaniu reformy administracyjnej. Warto wrócić do naszych koncepcji z 1998 roku by tworzyć silne regiony i mikroregiony.- Tymczasem coraz częściej mamy do czynienia z bałaganem w sferach blisko dotyczących obywateli, jak zdrowie. Czy Bartosz Arłukowicz, niegdyś pański partyjny kolega, poradzi sobie z tym, co zastał po minister Ewie Kopacz? Sytuacja z receptami jest już prawie uratowana - będziemy składali oświadczenia przed lekarzem, ze jesteśmy ubezpieczeni. Koalicja bohatersko walczy z problemami, które sama tworzy.  
Leszek Miller: Sytuacja ministra Arłukowicza jest o tyle przedziwna, że kiedy był naszym posłem należał do najostrzejszych krytyków minister Ewa Kopacz. Teraz przyszło mu realizować jej decyzje. Jego sytuacja jest dość nieszczególna. Sam jestem ciekaw jak Bartosz Arłukowicz z tego wyjdzie. Jego rola jest nie do pozazdroszczenia.- Od 2004 roku, kiedy był pan premierem, jest ustawowy zapis o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, który wprowadzał obowiązek wprowadzenia kart elektronicznych. Do dzisiaj Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło nawet wzorów kart .
Leszek Miller: Nie opracowano tego systemu, a szkoda. Arłukowicz będzie się długo zderzał z trudną rzeczywistością. Zobaczymy, którego Arłukowicza będzie więcej, czy tego społecznika, który ma serce po lewej stronie, czy zimnego urzędnika, strażnika rządowej polityki. - Wygląda na to, że zapłacimy za niefrasobliwość i za błędy bankierów z wielokroć od nas bogatszych krajów Unii. Będzie to 6 miliardów euro z naszych narodowych rezerw gromadzonych na najczarniejszą godzinę przekazane do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.  Nie obawia się pan o te pieniądze?
Leszek Miller: Polska przystąpi do paktu fiskalnego Unii Europejskiej, ale pieniądze nie trafią do bankruta. Trafią do Międzynarodowego  Funduszu Walutowego, instytucji poważnej, o wysokim stopniu wiarygodności. To nie będzie darowizna, ale pożyczka. Fundusz rezerw jest przecież używany, gdy złotówka spada. Jestem o te pieniądze spokojny.- Ale niepokój ogarnia samą strefę euro. Czy ostanie się ona w obecnym kształcie?
Leszek Miller: Strefa euro się utrzyma. Za dużo pieniędzy już kosztowała ta strefa. Byłaby to też fatalna wiadomość dla polskiej gospodarki, która skurczyłaby się o 6 procent, a jeden dolar kosztowałby 5 złotych.


 
- Rozmawiamy tuż przed Bożym Narodzeniem. Czy pamięta pan jak mama te święta przygotowywała? Co było na stole?
Leszek Miller: Te domowe święta były w czasach, kiedy na choince płonęły zwykłe, naturalne świeczki. Lampki choinkowe zadomowiły się u nas dużo później. Święta obchodziliśmy tradycyjnie. Nie było bogato bo się nie przelewało. Były proste potrawy wigilijne kluski z makiem, pierogi, trochę ciasta, makowiec. Była serdeczna atmosfera i śpiewanie kolęd.- Dzisiaj śpiewa pan kolędy?
Leszek Miller: Już nie. Kiedyś śpiewałem, a teraz to już sporadycznie.- Ma pan jakąś ulubioną kolędę?
Leszek Miller: Tak. To „Cicha noc”. Co prawda nie jest to polska, a austriacka kolęda. Mam taki plan, by kiedyś pojechać do austriackiej miejscowości koło Salzburga, do Oberndorf, i tam razem z innymi gośćmi, z różnych stron świata, odśpiewać tą kolędę. Przed laty odwiedził mnie Gerhard Schröder z żoną Doris. Puściłem im kolędę „Stille Nacht! Heil’ge Nacht!”. Bardzo się ucieszyli, choć to ewangelicy (śmiech). Życzę więc wszystkim spokojnych Świąt.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież