Gdańsk w obiektywie uczniów ZSS nr 2 » W Filii Gdańskiej przy ulicy Mariackiej odbył się wernisaż wystawy „Gdańsk w naszym obiektywie” - 24... W hołdzie Wyklętym: Tym co zachowali się jak trzeba... » 1 marca w Gdańsku obchodzono Dzień Żołnierzy Wyklętych. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z środow... KWW Kocham Gdańsk przedstawił kandydatów do Rady Miasta » KWW Kocham Gdańsk – Kandydaci Niezależni przedstawił listę kandydatów do Rady Miasta. Komitet wystaw... Tomasz Jezierski: Kochają Gdańsk... » Na politycznej mapie Gdańska pojawiło się nowe, świeże ugrupowanie. Jak sami o sobie mówią, mają doś... Michał Urbaniak o wyborach : Konfederacja gotowa w Gdańsku » Michał Urbaniak, z Konfederacji, gdański poseł na Sejm RP IX kadencji, już niebawem zorganizuje konf... Dulkiewicz naucza w szkołach » Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej oświaty, w ramach "lekcji obywatel... Piotr Duda w Telewizji Republika » W środę, 28 lutego, o 19:30 gościem Danuty Holeckiej w Telewizji Republika będzie Piotr Duda, przewo... KWW Kocham Gdańsk - zbudować coś opartego o zwykłych, normalnych gdańs... » W wyborach samorządowych wystartuje nowe ugrupowanie na gdańskiej scenie politycznej - KWW Kocham Gd... Obszański, Śniegula i Bartuzel w Telewizji Republika » We wtorek, 27 lutego, o 19:30 gośćmi Danuty Holeckiej będą Tomasz Obszański, Przewodniczący NSZZ Rol... W tygodniku „Sieci”: Spisek przeciw polskiej szkole » Nowy numer tygodnika „Sieci” ujawnia szokujący plan Brukseli na polską edukację: szkoły mają obniżyć...
Dulkiewicz naucza w szkołach
czwartek, 29 lutego 2024 10:44
Dulkiewicz naucza w szkołach
Gdańscy uczniowie mają nową nauczycielkę. Z kagankiem politycznej
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
sobota, 02 marca 2024 16:04
Nieudany początek wiosny podopiecznych trenera Borkowskiego
Nieudanie zaczęły wiosnę piłkarki AP ORLEN. Podopieczne trenera
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
piątek, 01 marca 2024 15:07
Arka i Lechia kroczą do ekstraklasy
Trójmiejski duet, Arka i Lechia, kroczy konsekwentnie do
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
niedziela, 25 lutego 2024 21:07
Lechia kontrolowała mecz w Pruszkowie
Drugi mecz i drugie zwycięstwo Lechii w rundzie wiosennej.

Galeria Sztuki Gdańskiej

Narodziny artysty malarza
niedziela, 18 lutego 2024 16:26
Narodziny artysty malarza
Moje wskazówki dotyczące malowania nie są poradnikiem. Dotyczą

Sport w szkole

Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
poniedziałek, 26 lutego 2024 11:25
Zaproszenie do Spartakiady Przedszkolaków
Gdański Zespół Schronisk i Sporu Szkolnego zaprasza do udziału w

"Gdańska" w antrakcie

Puste miejsca
wtorek, 06 lutego 2024 15:33
Puste miejsca
Pustynia według Wikipedii to teren o dużej powierzchni pozbawiony
Powstaniec z Gdyni
piątek, 05 stycznia 2024 16:35
Powstaniec z Gdyni
„Powstaniec 1863”- to długo oczekiwany film o wielkim bohaterze

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
poniedziałek, 24 lipca 2023 10:43
Premier: Bogate Pomorze to bogata Polska
To było pierwsze tego typu wydarzenie w regionie. W Wejherowie
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Dlaczego nie głosuję na Tuska

środa, 04 października 2023 12:35
Już dni dzielą nas od kolejnych wyborów. Niektórzy twierdzą, że

Miller: Nie będzie wicepremiera Millera (na razie)

Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 grudnia 2011 14:53

altZ Leszkiem Millerem, przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej i szefem klubu parlamentarnego SLD rozmawia Artur S. Górski- Czy teka wicepremiera już czeka na Leszka Millera? Przed dwoma tygodniami w rozmowie z nami powiedział pod jakimi warunkami jest pan skłonny poprzeć rząd Donalda Tuska. Chodziło głównie o kwestie polityki społecznej.
Leszek Miller: Nie wierzy pan w trwałość układu koalicyjnego? Jak do tej pory koalicja PO i PSL wygrywa wszelkie głosowania. Zarówno jedna i druga partia widzi rząd Tuska, trwający do końca kadencji. Zatem wicepremiera Millera na razie nie będzie.- Przy niektórych głosowaniach potrzebny będzie trzeci bok trójkąta…
Leszek Miller: Gdyby premierzy Tusk i Pawlak chcieli dobrać sobie trzeci koalicyjny bok to by już wcześniej złożyli taką propozycję. - Nie obawia się pan zdominowania lewej strony sceny politycznej przez Ruch Janusza Palikota?
Leszek Miller: Ależ Janusz Palikot zapowiadał, że przyciągnie do siebie całą lewicę, że dołączy do niego Stowarzyszenie Ordynacka, że setki działaczy SLD wstąpią do Ruchu. Na razie nic z tych zapowiedzi nie wyszło. Czym jest de facto Ruch Palikota? Czy jest to lewica, czy też grupa bogatych antyklerykałów. Nie ma więc na razie mowy o bliższej z nim współpracy. Ruch musi się zdefiniować. Janusz Palikot zyskał sześciu radnych SLD w Warszawie. Zresztą nie wiem, czy by przeszli do Ruchu, gdyby inaczej ułożyły się sprawy w samym Sojuszu. Ja bym tych działaczy warszawskich nie wyrzucał z SLD.- Miotła SLD już nie wymiata niepokornych działaczy? Zaczęło się porządkowanie spraw wewnątrz partii?
Leszek Miller: Zaczyna się porządkowanie, wracają ludzie, którzy odeszli od SLD. Zostały uchylone decyzje dotyczące rozwiązania niektórych kół.  Jestem zwolennikiem jedności, a to nie oznacza jednomyślności. Jedności nie mylimy z jednolitością myślenia. Spór rozwija życie ideowe. Ostatnio podjęliśmy kilka istotnych decyzji jak bezpośrednie wybory przewodniczącego Sojuszu, zwiększyliśmy udział kobiet na listach wyborczych do władz partii i przyjęliśmy kilka istotnych dokumentów, a wśród nich deklarację ideową, opracowaną przez młodzieżówkę SLD o znaczącym tytule „Wolność Równość Braterstwo”.  - Czy Sojusz aktywnie włączy się w reformowanie państwa? Jakie jest pańskie zdanie co do pozostawienia powiatów w ich dotychczasowej formule?  

Leszek Miller: Prowadząc kampanię wyborczą pytałem wielu samorządowców jaka jest ich opinia. Większość była zdania, że powiat jest niepotrzebny, ale znam też argumenty na rzecz powiatów. Nie jest to sytuacja zero-jedynkowa. Na pewno przychodzi czas by ten temat poważnie omówić, by przeprowadzić debatę. Uczestniczyliśmy jako SLD w przygotowaniu reformy administracyjnej. Warto wrócić do naszych koncepcji z 1998 roku by tworzyć silne regiony i mikroregiony.- Tymczasem coraz częściej mamy do czynienia z bałaganem w sferach blisko dotyczących obywateli, jak zdrowie. Czy Bartosz Arłukowicz, niegdyś pański partyjny kolega, poradzi sobie z tym, co zastał po minister Ewie Kopacz? Sytuacja z receptami jest już prawie uratowana - będziemy składali oświadczenia przed lekarzem, ze jesteśmy ubezpieczeni. Koalicja bohatersko walczy z problemami, które sama tworzy.  
Leszek Miller: Sytuacja ministra Arłukowicza jest o tyle przedziwna, że kiedy był naszym posłem należał do najostrzejszych krytyków minister Ewa Kopacz. Teraz przyszło mu realizować jej decyzje. Jego sytuacja jest dość nieszczególna. Sam jestem ciekaw jak Bartosz Arłukowicz z tego wyjdzie. Jego rola jest nie do pozazdroszczenia.- Od 2004 roku, kiedy był pan premierem, jest ustawowy zapis o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, który wprowadzał obowiązek wprowadzenia kart elektronicznych. Do dzisiaj Ministerstwo Zdrowia nie przedstawiło nawet wzorów kart .
Leszek Miller: Nie opracowano tego systemu, a szkoda. Arłukowicz będzie się długo zderzał z trudną rzeczywistością. Zobaczymy, którego Arłukowicza będzie więcej, czy tego społecznika, który ma serce po lewej stronie, czy zimnego urzędnika, strażnika rządowej polityki. - Wygląda na to, że zapłacimy za niefrasobliwość i za błędy bankierów z wielokroć od nas bogatszych krajów Unii. Będzie to 6 miliardów euro z naszych narodowych rezerw gromadzonych na najczarniejszą godzinę przekazane do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.  Nie obawia się pan o te pieniądze?
Leszek Miller: Polska przystąpi do paktu fiskalnego Unii Europejskiej, ale pieniądze nie trafią do bankruta. Trafią do Międzynarodowego  Funduszu Walutowego, instytucji poważnej, o wysokim stopniu wiarygodności. To nie będzie darowizna, ale pożyczka. Fundusz rezerw jest przecież używany, gdy złotówka spada. Jestem o te pieniądze spokojny.- Ale niepokój ogarnia samą strefę euro. Czy ostanie się ona w obecnym kształcie?
Leszek Miller: Strefa euro się utrzyma. Za dużo pieniędzy już kosztowała ta strefa. Byłaby to też fatalna wiadomość dla polskiej gospodarki, która skurczyłaby się o 6 procent, a jeden dolar kosztowałby 5 złotych.


 
- Rozmawiamy tuż przed Bożym Narodzeniem. Czy pamięta pan jak mama te święta przygotowywała? Co było na stole?
Leszek Miller: Te domowe święta były w czasach, kiedy na choince płonęły zwykłe, naturalne świeczki. Lampki choinkowe zadomowiły się u nas dużo później. Święta obchodziliśmy tradycyjnie. Nie było bogato bo się nie przelewało. Były proste potrawy wigilijne kluski z makiem, pierogi, trochę ciasta, makowiec. Była serdeczna atmosfera i śpiewanie kolęd.- Dzisiaj śpiewa pan kolędy?
Leszek Miller: Już nie. Kiedyś śpiewałem, a teraz to już sporadycznie.- Ma pan jakąś ulubioną kolędę?
Leszek Miller: Tak. To „Cicha noc”. Co prawda nie jest to polska, a austriacka kolęda. Mam taki plan, by kiedyś pojechać do austriackiej miejscowości koło Salzburga, do Oberndorf, i tam razem z innymi gośćmi, z różnych stron świata, odśpiewać tą kolędę. Przed laty odwiedził mnie Gerhard Schröder z żoną Doris. Puściłem im kolędę „Stille Nacht! Heil’ge Nacht!”. Bardzo się ucieszyli, choć to ewangelicy (śmiech). Życzę więc wszystkim spokojnych Świąt.


Inne artykuły związane z:
Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież