Jarosław Sellin: Kultura to jeden z fundamentów tożsamości narodowej » Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego spotkał się z mieszkańcami Gdańska i ... Posterunek Straszyn: Krótkie nogi kłamstwa Biedronia » Para gejów żyjących z polityki, czyli Robert Biedroń i jego „lepsza połowa” („lepsza” dlatego, bo ma... PZU Zdrowie wzmacnia sieć medyczną w Gdańsku. Pracownia rezonansu magn... » Nowa placówka diagnostyczna została otwarta przy istniejącym centrum medycznym PZU Zdrowie. Z badań ... Tadeusz Cymański: Polskie lasy to wyłącznie nasza kompetencja » Z Tadeuszem Cymańskim (Solidarna Polska), posłem Klubu Parlamentarnego PiS, rozmawia Artur S. Górski... Startuje druga edycja programu „Natura od kuchni" » Także i w tym roku Lasy Państwowe będę współpracowały z kołami gospodyń wiejskich, by wspólnie popul... Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Bogumiłę i Anastazego ... » W 83. rocznicę egzekucji 67 Polaków z Wolnego Miasta Gdańska na froncie kamienicy przy ul. Wajdeloty... Adamowicz bez prawa do sądu? A Konstytucja mówi... » W Sądzie Okręgowym w Gdańsku nie rozpoczął się proces odwoławczy europosłanki PO Magdaleny Adamowicz... Pamięć o zbrodni w lesie sztutowskim » Do dziś przeraźliwa cisza ciemnego lasu wywołuje dreszcze, ilekroć odwiedzam to miejsce zaciągnięte ... Uniwersyteckie Centrum Stomatologiczne będzie mieć nową siedzibę dzięk... » Ponad 90 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Uniwersyteckiego Centrum Stomatolo... "Judasze naszych czasów". P. Duda ostro o posłach PO » Już nie tylko baner na budynku Komisji Krajowej, ale też wystawa dokumentująca powiązania NSZZ „Soli...
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
czwartek, 16 marca 2023 18:05
Zarząd Wodociągów – umiejętność utrzymania się na wodzie wskazana
Rada Nadzorcza komunalnej spółki Gdańskie Wodociągi SA
Skromna wygrana w dobrym stylu
niedziela, 12 marca 2023 22:06
Skromna wygrana w dobrym stylu
Pierwsze punkty w 2023 roku zdobyła drużyna AP ORLEN. Podopieczne
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
piątek, 24 marca 2023 18:03
Kaczmarek na aut, Badia na boisko* Brawo Jastrząb!
EKSTRAKLASA PKO BP
Już tylko niepoprawni optymiści wierzą
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
piątek, 24 marca 2023 18:32
Lech Kulwicki: Oldboje Lechii uprzedmiotowieni
Lech Kulwicki, legendarny kapitan drużyny Lechii z 1983 roku ze

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
niedziela, 19 marca 2023 14:59
Artysta z ulicy Jana Husa w Oliwie
Oliwa zawsze była atrakcyjnym miejscem, tu oddychało się czystym,
Finał zmagań siatkarskich
niedziela, 26 lutego 2023 18:58
Finał zmagań siatkarskich
Zakończyły się zmagania najmłodszych uczestników Gdańskiej

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
wtorek, 07 lutego 2023 18:44
Elbląg: III Kongres Środowisk Patriotycznych
W sobotę 4 lutego odbył się III Kongres Środowisk Patriotycznych.
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 16 grudnia 2011 10:39O marzeniach, które warto mieć opowiadał gdańszczanom prezydent Paweł Adamowicz podczas czwartkowego spotkania opłatkowego w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. To już  6. Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Sala Filharmonii była w większości wypełniona przez gdańskich społeczników i miłośników nadmotławskiego grodu, kombatanci, samorządowcy, radni, przedstawiciele kościołów i cerkwi, świata kultury, edukacji, organizacji pozarządowych, biznesu i dyplomaci. Blisko ośmiuset gdańszczan przyjęło zaproszenie Pawła Adamowicza.


- „Podnieś rękę Boże Dziecię błogosław Ojczyznę miłą” – śpiewali wspólnie gdańszczanie. Spotkanie rozpoczęło przekazanie gdańszczanom na ręce prezydenta miasta Betlejemskiego Światła Pokoju przez harcerzy z Komendy Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście im. Alfa Liczmańskiego.
- Chciałbym przekonać Was, że warto mieć marzenia. W roku 1989 odzyskaliśmy Polskę, odzyskaliśmy Gdańsk. Tak spełniły się marzenia kilku pokoleń Polaków. Współczesna, wolna Polska jest państwem z marzeń. Z marzeń, które i naszym rodzicom, i nam wydawały się nierealne – zaczął Adamowicz.


Nie zabrakło odniesień do dawnej historii tego hanzeatyckiego miasta.
- To właśnie dzięki marzeniom gdańszczanie w XIV wieku zmienili to prowincjonalne miasto w wielką bałtycką potęgą. To dzięki determinacji i marzeniom pokolenie naszych dziadków odbudowało to wielkie morze ruin, które zastali tu w roku 1945. To dzięki marzeniom o wolności i godności tu, w Stoczni Gdańskiej, powstał wielomilionowy, pokojowy ruch Solidarności. Ruch, który zburzył powojenny układ geopolityczny i pozwolił nam, Polakom wrócić do Europy – analizował Paweł Adamowicz.
Do chrześcijańskich korzeni miasta wrócił też arcybiskup senior ks. Tadeusz Gocłowski.
- Tu w głębokich pokładach odkrytych przez archeologów odnaleziono drewniany krzyżyk z czasów Wojciechowych. To świadectwo dziedzictwa tego miasta – mówił abp Gocłowski.
Prezydent Adamowicz zaś wykorzystał okazje by pochwalić swój samorządowy dorobek.
- To z marzeń i rzetelnej pracy wspartych dotacjami z Unii Europejskiej Gdańsk to dziś wielki plac budowy. W przyszłym roku przypadnie połowa mojej czwartej już kadencji. I mogę z satysfakcją powiedzieć, że moje zobowiązania wobec Was realizujemy zgodnie z harmonogramem – zachwalał swoje rządy gdański włodarz i nawiązał do przyszłorocznej imprezy sportowej.
– Euro to nie cel sam w sobie. Nie budujemy miasta dla Euro – budujemy je dla siebie, dla przyszłych pokoleń gdańszczan. Ale bez Euro, bez tego impulsu, nie udałoby się nam pozyskać tak wielkich środków finansowych. Euro stało się kluczem do sejfu z dodatkowymi milionami – twierdzi prezydent Adamowicz.
- Czy zrealizowaliśmy w mijający roku wszystkie swoje marzenia? – pytał Adamowicz i przyznał: - Powiedzmy szczerze – niestety nie. Są takie, które się nie powiodły, są i takie, które w zderzeniu z rzeczywistością musieliśmy przenieść na lata następne. 
 
 
 
Medal Prezydenta Miasta 2011 otrzyma pani Elżbieta Gerlecka, założycielka i prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Pedagogów Praktyków, której dewizą są słowa: „Tylko poprzez zainteresowanie całym dziecięcym „światem” można faktycznie zmienić coś w sytuacji dziecka i pomagać tak, aby pomóc”.


Repertuar kolęd, pastorałek i innych utworów, które na góralską nutę wykonał zespół Trebunie-Tutki zachwycił publiczność. Górale oczywiście wspominali o postaci Jana Pawła II. Za każdym razem lider grupy wymieniał papieskie imiona zdejmował kapelusz z głowy.
- W 1987 roku pamiętamy to spotkanie z Ojcem Świętym w Gdańsku. Jan Paweł II uczył, że trzeba służyć nie panować – przypomniał abp Gocłowski.
Na pamiątkę uczestnicy spotkania zabrali ze sobą  „Miasto w czasach transformacji. 20 lat doświadczania samorządności w Gdańsku”  opłatek i świąteczne pierniki. 
ASG
 

Fot. Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież