Jarosław Kaczyński w tygodniku „Sieci”: Dalej nie możemy się cofnąć! » W najnowszym numerze „Sieci” specjalny wywiad z premierem Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes Pra... Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro... » Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, dominująca spółka Grupy... Krzyże Orlenu i Lotosu » Ważnym elementem mszy dziękczynnej w bazylice Św. Brygidy było podarowanie Bursztynowemu Ołtarzowi 2... 100 lat Pellowskich » Mija 100 lat od założenia działalności piekarniczej rodziny Pellowskich na Wybrzeżu. W roku 1922, tr... Akcja edukacyjna gdańskiego IPN » „Powstańcy Warszawscy przelali krew za Polskę… Ty oddaj krew potrzebującym” – to jedno z haseł akcji... Pierwszy dzień fuzji. Msza dziękczynna w bastionie » 1 sierpnia 2022 to data fuzji firm paliwowych Lotos SA z Gdańska i Orlen SA z Płocka. W bastionie NS... W tygodniku „Sieci”: Prezes NBP ujawnia: tak chcą obalić rząd i polski... » W najnowszym numerze „Sieci” prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński wyjaśnia, jaki ... Niebieski namiot pomorskiego NFZ na Jarmarku Św. Dominika zaprasza » Informacje o Internetowym Koncie Pacjenta, wszystkich programach profilaktycznych finansowanych prze... Dawid Piekarz: Sukces strategii Obajtka - polski gas&oil pod jednym da... » Z dr. Dawidem Piekarzem, wiceprezesem Instytutu Staszica, ekspertem od spraw strategii, bezpieczeńst... Wernisaż wystawy plenerowej „Na szerokich wodach. Opowieść o Polskim K... » W stulecie powstania Polskiego Klubu Morskiego (PKM) odbył się wernisaż wystawy plenerowej „Na szero...
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
środa, 03 sierpnia 2022 16:02
Gdańsk szczodry dla Lipska - znowu 11 mln euro...
Należące do saksońskiej gminy Gdańskie Przedsiębiorstwo

Muzeum Stutthof w Sztutowie

KL Stutthof 2077 dni zbrodni
poniedziałek, 09 maja 2022 14:15
KL Stutthof 2077 dni zbrodni
Stosunkowo niedaleko Gdańska, 36 kilometrów od wielkiego ośrodka
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
niedziela, 07 sierpnia 2022 09:30
Zdunek Wybrzeże - Abramczyk Polonia play off LIVE: 46:43
O godz. 14.00 na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego rozpocznie się
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
sobota, 06 sierpnia 2022 16:39
Bezbarwna Lechia przegrała z Koroną
Po bardzo słabej grze Lechia przegrała na Polsat Plus Arena z

Galeria Sztuki Gdańskiej

Razem z Ukrainą
niedziela, 31 lipca 2022 12:44
Razem z Ukrainą
Zaproszenie na wystawę zatytułowaną „Razem z Ukrainą”

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Wakacje na farmie
środa, 03 sierpnia 2022 15:56
Wakacje na farmie
Podczas turnusów półkolonijnych z Gdańskim Zespołem Schronisk i
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
czwartek, 22 lipca 2021 19:17
Koncert „Wolność jest w nas” - wokaliści i muzycy
Fundacja kultury WOBEC, przy pomocy pozyskanych partnerów projektu:
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan

Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
piątek, 16 grudnia 2011 10:39O marzeniach, które warto mieć opowiadał gdańszczanom prezydent Paweł Adamowicz podczas czwartkowego spotkania opłatkowego w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. To już  6. Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Sala Filharmonii była w większości wypełniona przez gdańskich społeczników i miłośników nadmotławskiego grodu, kombatanci, samorządowcy, radni, przedstawiciele kościołów i cerkwi, świata kultury, edukacji, organizacji pozarządowych, biznesu i dyplomaci. Blisko ośmiuset gdańszczan przyjęło zaproszenie Pawła Adamowicza.


- „Podnieś rękę Boże Dziecię błogosław Ojczyznę miłą” – śpiewali wspólnie gdańszczanie. Spotkanie rozpoczęło przekazanie gdańszczanom na ręce prezydenta miasta Betlejemskiego Światła Pokoju przez harcerzy z Komendy Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście im. Alfa Liczmańskiego.
- Chciałbym przekonać Was, że warto mieć marzenia. W roku 1989 odzyskaliśmy Polskę, odzyskaliśmy Gdańsk. Tak spełniły się marzenia kilku pokoleń Polaków. Współczesna, wolna Polska jest państwem z marzeń. Z marzeń, które i naszym rodzicom, i nam wydawały się nierealne – zaczął Adamowicz.


Nie zabrakło odniesień do dawnej historii tego hanzeatyckiego miasta.
- To właśnie dzięki marzeniom gdańszczanie w XIV wieku zmienili to prowincjonalne miasto w wielką bałtycką potęgą. To dzięki determinacji i marzeniom pokolenie naszych dziadków odbudowało to wielkie morze ruin, które zastali tu w roku 1945. To dzięki marzeniom o wolności i godności tu, w Stoczni Gdańskiej, powstał wielomilionowy, pokojowy ruch Solidarności. Ruch, który zburzył powojenny układ geopolityczny i pozwolił nam, Polakom wrócić do Europy – analizował Paweł Adamowicz.
Do chrześcijańskich korzeni miasta wrócił też arcybiskup senior ks. Tadeusz Gocłowski.
- Tu w głębokich pokładach odkrytych przez archeologów odnaleziono drewniany krzyżyk z czasów Wojciechowych. To świadectwo dziedzictwa tego miasta – mówił abp Gocłowski.
Prezydent Adamowicz zaś wykorzystał okazje by pochwalić swój samorządowy dorobek.
- To z marzeń i rzetelnej pracy wspartych dotacjami z Unii Europejskiej Gdańsk to dziś wielki plac budowy. W przyszłym roku przypadnie połowa mojej czwartej już kadencji. I mogę z satysfakcją powiedzieć, że moje zobowiązania wobec Was realizujemy zgodnie z harmonogramem – zachwalał swoje rządy gdański włodarz i nawiązał do przyszłorocznej imprezy sportowej.
– Euro to nie cel sam w sobie. Nie budujemy miasta dla Euro – budujemy je dla siebie, dla przyszłych pokoleń gdańszczan. Ale bez Euro, bez tego impulsu, nie udałoby się nam pozyskać tak wielkich środków finansowych. Euro stało się kluczem do sejfu z dodatkowymi milionami – twierdzi prezydent Adamowicz.
- Czy zrealizowaliśmy w mijający roku wszystkie swoje marzenia? – pytał Adamowicz i przyznał: - Powiedzmy szczerze – niestety nie. Są takie, które się nie powiodły, są i takie, które w zderzeniu z rzeczywistością musieliśmy przenieść na lata następne. 
 
 
 
Medal Prezydenta Miasta 2011 otrzyma pani Elżbieta Gerlecka, założycielka i prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Pedagogów Praktyków, której dewizą są słowa: „Tylko poprzez zainteresowanie całym dziecięcym „światem” można faktycznie zmienić coś w sytuacji dziecka i pomagać tak, aby pomóc”.


Repertuar kolęd, pastorałek i innych utworów, które na góralską nutę wykonał zespół Trebunie-Tutki zachwycił publiczność. Górale oczywiście wspominali o postaci Jana Pawła II. Za każdym razem lider grupy wymieniał papieskie imiona zdejmował kapelusz z głowy.
- W 1987 roku pamiętamy to spotkanie z Ojcem Świętym w Gdańsku. Jan Paweł II uczył, że trzeba służyć nie panować – przypomniał abp Gocłowski.
Na pamiątkę uczestnicy spotkania zabrali ze sobą  „Miasto w czasach transformacji. 20 lat doświadczania samorządności w Gdańsku”  opłatek i świąteczne pierniki. 
ASG
 

Fot. Bartłomiej Borowczak / www.gdansk.pl

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież