Dieta bezglutenowa – moda czy konieczność? Jak sobie radzić po diagnoz... » Niepewność, strach, a często bezradność i osamotnienie osób szukających przyczyn swoich dolegliwości... Wspólny bilet trójmiejski popłynął z FALĄ do morza... » 2 lutego w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się debata na temat projektu Spółki Innobaltica doty... W tygodniku „Sieci”: Budujemy najsilniejszą lądową armię Europy » W nowym numerze „Sieci” wicepremier Mariusz Błaszczak, laureat tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „S... Zmiany w Muzeum Narodowym w Gdańsku » Przebywający na Wybrzeżu Jarosław Sellin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podczas konf... 300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy » Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów prezydent Gdańska A. Dulkiewicz i... Piotr Dzik: Wigilia od 1991 » 24 grudnia ubiegłego roku po raz 31. odbyła się wigilia dla ubogich. Na pytania związane z wydarzeni... Bartłomiej Obajtek: Lasy Państwowe przeciwne unijnej ingerencji w zarz... » Polska jest potęgą światową w przemyśle drzewnym. Samorządy nie mogą funkcjonować bez dobrej współpr... Radni PiS chcą debaty o systemie FALA » Radni klubu PiS w Radzie Miasta Gdańska chcą rozmawiać o systemie FALA. W czwartek o godz. 17.00 zap... W tygodniku „Sieci”: Jechaliśmy polskim Leopardem! » Bohaterem nowego numeru „Sieci” jest Leopard 2 – niemiecki czołg, który może zmienić losy wojny na U... Działacze PiS pytają o plany miasta wobec terenów na których miały pow... » Miasto Gdańsk zrezygnowało z planów budowy parkingów kubaturowych w centrum Gdańska nie będzie. Prze...
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
czwartek, 02 lutego 2023 17:33
300 tys. zł na wojaże - gdańskie trampy
Mimo licznych publicznych lamentów na niedofinansowanie samorządów
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
środa, 01 lutego 2023 20:54
ZAKSA wrzuciła Trefla z Pucharu Polski
Na ćwierćfinale zakończyli siatkarze Trefla udział w Pucharze
Rusza karuzela...
piątek, 27 stycznia 2023 15:18
Rusza karuzela...
W piątek budzi się z krótkiego, zimowego snu futbolowa karuzela
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
sobota, 04 lutego 2023 20:52
Lechia zdobyła punkt w rekordowo długim meczu
To było jedno z najdłuższych spotkań w historii piłkarskiej

Galeria Sztuki Gdańskiej

Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
poniedziałek, 30 stycznia 2023 13:19
Artur Baranowski – „Mój tata, mój mistrz”
Artur Baranowski, gdyński malarz, pejzażysta, często oceniany
Aktywne półkolonie z GZSiSS
niedziela, 29 stycznia 2023 21:49
Aktywne półkolonie z GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego na okres ferii

Muzeum Stutthof w Sztutowie

2076 dni obozu pod Gdańskiem
piątek, 16 września 2022 18:15
2076 dni obozu pod Gdańskiem
Obóz koncentracyjny Stutthof wyzwoliły wojska III Frontu

Foto "Kwiatki"

Zimowe oblicza Trójmiasta
sobota, 13 lutego 2021 11:08
Zimowe oblicza Trójmiasta
Zimowe oblicze Trójmiasta w obiektywie Roberta
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
środa, 16 listopada 2022 09:02
Święto kina w Toruniu – Festiwal EnergaCamerimage
12 listopada rozpoczął się 30. Międzynarodowy Festiwal Sztuki
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
wtorek, 28 czerwca 2022 13:33
„Spotkanie z rolnikami” w Malborku
27 czerwca 2022 roku w Magazynie Malbork Elewarr Sp. z o.o. odbyło
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
poniedziałek, 10 kwietnia 2017 18:04
Spotkali się, by oszacować możliwości założenia muzeum
Fundacja „Mater Dei”, ta sama dzięki której w dużej mierze

Leszek Miller u Pracodawców Pomorza

Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
poniedziałek, 19 grudnia 2011 16:42

altGospodarka, zatrudnienie, metropolia gdańska - to niektóre z tematów roboczego śniadania szefa SLD, Leszka Millera, z Pracodawcami Pomorza, na które b. premiera zaprosił szef stowarzyszenia, prezes Zbigniew Canowiecki.


Zdaniem L. Millera mimo kryzysu sytuacja gospodarcza Polski jest znacząco lepsza niż 10 lat temu, gdy koalicja SLD-PSL przejmowała ster rządów. - Wtedy mieliśmy zerowy wzrost PKB, a teraz Polska rozwija się w tempie 4-procentowym. Wtedy, oprócz cięć wydatków, które były dla SLD politycznie kosztowne, zaproponowaliśmy formułę stopniowego wzrostu PKB od 1, przez 3 do 5 procent rocznie. W strategii gabinetu Tuska uwiera mnie księgowy, nieco represyjny punkt widzenia, a jeszcze bardziej -  brak systemowych zachęt do zwiększania przychodów przedsiębiorców - powiedział b.premier.

Zdaniem uczestników spotkania, choć uzasadnione potrzebami budżetu, to jednak dyskusyjne jest podnoszenie składki rentowej o 2 proc. po stronie pracodawców. Nadto arytmetyczny jest nacisk ministra finansów na te rozwiązania, a jednocześnie ten sam minister skutecznie blokuje efektywne wykorzystanie środków gromadzonych na koncie FUS, odbierając ministrowi pracy poważne narzędzie aktywizacji zatrudnienia. Według Leszka Millera, środki z FUS powinny być pod wyłączną kontrolą i do dyspozycji ministra pracy.

Obszerną prezentację założeń gdańskiego obszaru metropolitalnego przedstawił prezes Zbigniew Canowiecki, współautor z prof. Iwoną Sagan, książki "Między integracją a konkurencją. Gdańsko-Gdyński obszar metropolitalny". Nawet śniadanie, zresztą świetne - godna polecenia w Willi Uphagena jajecznica ze szparagami -  nie mogło  zniwelować różnych punktów widzenia, choć siła rzeczy nie był to spór kibiców Lechii Gdańsk z kibicami Arki Gdynia. - Proszę rozproszyć moje wątpliwości - mówił Leszek Miller, który przedstawił się jako gorący orędownik gminy jako istoty samorządu terytorialnego. - Metropolizacja to proces, i społeczny, i gospodarczy, będzie dojrzewać i przyniesie pożytek - argumentował Zbigniew Canowiecki.

W spotkaniu wzięli udział: prof. Leszek Starosta, dziekan wydziału prawa Szkoły Wyższej Prawa i Dyplomacji, dyrektor Barbara Has ze "Stabilatora", doradca finansowy Jan Zacharewicz, pedagog Wojciech Szczepański i doradca zarządu PP, Jan Klapkowski.

(gg)

Related news items:
Newer news items:
Older news items:
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież